çocuklarda ilk yardımHiçbir anne baba çocuğunun yaralanmasını istemez. Ama yaşanacakları önceden bilemiyorsak ve çocuklar tehlikelere daha açık yaşıyorlarsa tedbirli olmakta fayda yok mu? Artı Sağlık Eğitim Danışmanlık Merkezi’nden Sağlık direktörü Dr. Dilek Tiryaki ilkyardım bilmenin önemi üzerine sorularımız yanıtladı.

Japonların bir atasözü var; “Komşuna ilkyardım öğret, bir gün işine yarar” diye. İlkyardıma ne zaman, nasıl ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz. Hazırlıklı olmakta fayda var.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre son 5 yılda Türkiye’de 120.000 çocuk ev kazaları nedeniyle hastanede tedavi görmüş. Hastanelere götürülmeyen çocukların sayısının da az olmadığı düşünülürse bu rakam çok daha artacaktır. Bu duruma göre evlerde çocuklar için tehlike oluşturabilecek noktalar nelerdir?
Aslında bu güvenlik bilinciyle ilgili bir şey… Evimiz bizim için rahat, sıcak, kendimizi güvende hissettiğimiz bir yer ama aynı zamanda beklenmedik tehlikeleri de içinde barındırıyor. En basit olarak evlerimiz küçük birer kimya deposu gibi…

Çocuk risk algısı olmayan bir canlı. Neyin tehlikeli olduğunu bilmiyor ve büyük bir merakla etrafıyla ilişki kuruyor. Küçük yaş gruplarında ise her şeyi tadarak tanıyorlar. Bu yüzden ev kimyasalları ve ilaçlar çocuklardan uzak, ulaşamayacakları alanlarda tutulmalı. Özellikle draje görünümünde olanlar çocuklara çok çekici geliyor.
Hareketlenmeye başladıkları yaşlardan itibaren orantısız davranışlar onları tehlikeye açık hale getirir. Ergenler bile kontrolsüz güçlerinden dolayı ellerini kollarını sürekli çarparlar. Yeni yürümeye başlama ve emekleme döneminde takılarak düşmeler çok yaşanır. Balkonlar dikkat edilmesi gereken başka bir noktadır. Korkuluk yüksekliği ve aralıklarının çocuk için güvenli olması sağlanmalıdır. Pencerelerde aynı şekilde. Mutfaklar, dolaplar, ocak kenarları… Şu anda yurtdışında kornişlerin askıları konusunda bile bir farkındalık yaratılmış durumda. Birçok çocuk bu askılara takılıp ciddi kazalar geçirebiliyor. Yani evler sandığımız kadar güvenli yerler değil. Araştırmalar ilginç rakamları ortaya koyuyor. Çocukların evde yaşadıkları kazaların %80’i anne baba ya da bakıcı çocuğun yanındayken meydana geliyor. Çocuğunuz görüş alanınızda değilken birkaç dakika içinde kaza meydana gelebiliyor. Basit önlemlerle evi çocuğa hazırlamak gereklidir.