bebeklerden kan alma neden topuk kanı alınır gaz çıkarma yöntemleri topuk kanı kaç kez alınır sözler komik sözler kan alma teknikleri topuk kanı nasıl alınır güzel sözler eldiven ne zaman çıkarılmalı, 8 aylık bebekten neden kan alıyolar topuk kanı neden alınır gözyaşı ne zaman gelir kan alma videoları idrar nasıl alınır


Bebekler dünyaya geldikten hemen sonra, hastaneden ayrılmadan ve genelde doğumun üçüncü ve beşinci günü arasında hemşireler tarafından topuk kanı alınır.

Topuk kanı hayat kurtaran bir işlem. Daha evvel bebekte zeka geriliği ve cücelik olup olmayacağını tespit için alınan topuk kanı ile son yıllarda bebekte sağırlık jan 24 bitcoin veya körlük olup olmadığı da önceden belirlenebiliyor. Hastanelerde dünyaya gelen bebeklerden alınan topuk kanı, Ankara ve İstanbul’daki laboratuarlarda incelenip, bebeklerin hastalık riski taşıyıp taşımadığı belirleniyor.

Hastalık riski taşıyan bebeklerin aileleri, sonuçlar belli olduktan sonra aranarak bilgi veriliyor. Topuk kanı tahlili sayesinde her yıl yüzlerce çocuğun zeka geriliği, cücelik, körlük ve sağırlık gibi hastalıkları çok erkenden teşhis edildi.

Biyotinidaz eksikliği sonucu ortaya çıkan körlük ve sağırlık riski belirlendiğinde, uygun tedavi uygulanarak hastalığın önüne geçiliyor. Biyotini vitamini eksikliği sadece körlüğü ve sağırlıa edeğil ciltte bozukluğa, zihinsel engelliğe de neden oluyor. Tedavi edilemeyen bebekler bu hastalığa bağlı olarak henüz 1 yaşını doldurmadan aramızdan ayrılıyor. Halbu ki topuk kanı sayesinde bu hastalık tespit ediliyor ve son derece ucuz olan ilaçlarla tedavisi gerçekleşiyor. Bu nedenle bazı ailelerin bebekten topuk kanı alınmasına izin vermemesi son derece yanlış ve hayati risk taşıyor.

İkinci topuk kanı

Bazı bebeklerden ikinci kez topuk kanı istenebiliyor. Hastaneden böyle bir talep geldiğinde bunu da mutlaka aldırın…