yeni doğan tırnak kesimi

bebeklerde tırnak batması bebeklerde tırnak batması tedavisi bebekte tırnak batması bebek tırnak batması yeni doğan bebeklerde tırnak batması bebeklerde ayak tırnak batması bebek tırnak kesimi kaşık tırnak görüntüsü


Tırnak batması genelde tırnağın deriye doğru büyümesiyle oluşur. Tırnak batması problemi ayak parmaklarında genelde ise baş ayak parmağında görülür. Tırnak batmasının ilk belirtileri, tırnağın kenarlarında kızarıklık ve şişliktir.

BebekSayfasi.Com olarak annelerimize bebeklerinin gelişim ve sağlığı konularında pek çok yazıyla yardımcı oluyoruz. Türkiye’nin en özenli bebek gelişimi sayfamızı görmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bebeğinizin parmakları özellikle ayakkabı veya sıkı bir çorap giydiğinde eğer tırnak batması varsa çok hassas ve sancılı olabilir. Bebeğiniz büyük bir ihtimalle ayakkabısını veya çorabını girdirirken ağlamaya başlar. Eğer bebeğiniz yürüyebilecek yaşta ise yürüyüşündeki sekmelerden de tırnağındaki sorunu anlayabilirsiniz.

Eğer tırnak batması biraz daha ilerlerse enfeksiyon kapar ve kızarık deri bölgelerinde sarı irin oluşmaya başlar. Eğer bu kısım darbe alırsa bu irinin dışarı fışkırması bile olasıdır. Tırnak büyüdükçe kızarıklık ve şişlik artar.

Bebeğimin tırnak batmasını nasıl tedavi edebilirim?
Bebeğinizin ayağını günde iki üç kez ılık köpüklü suda (sıcak değil) 10 dakika civarı bekletin. Pek çok bebeğin suda oynamayı sevdiğini düşününce bebeğinizi buna ikna etmek çok zor olmasa gerek. Daha sonra bebeğinizin ayak bölgesini hafifçe kurulayın, nazik olmalısın çünkü dokunuşlarınız canını yakabilir. Bir antibiyotik krem veya merhem ile pansuman yapmanız işinizi kolaylılaştıracaktır.

  • Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?
  • Bebeğin Tırnak Bakımı
  • Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Tırnak batması ciddi bir rahatsızlık mı?
Çok kibar ve hafif dokunuşlarla tırnağın batan kısmını deriden havaya kaldırmaya çalışabilirsiniz. Tırnağın batan kısmı ile deri arasına steril pamuk yerleştirebilirsiniz. Bu pamuğu günde defalarca değiştirmeyi unutmamalısınız. (Eğer bebeğiniz çok hareketliyse uyurken bu işlemi yapmanızı tavsiye ederiz.)