Her üç bebekten birinde oluşan pişik küçüklerin uykusunu kaçırıyor, keyfini bozuyor. Bazı bebeklerde pişik hafif şekilde atlatılırken, kimisinde ise daha kötü oluyor ve kolay kolay iyileşmiyor. Peki, bebeğinizde oluşan pişiği nasıl tedavi edebilirsiniz?

HowStuffWorks isimli sitede yer alan habere göre, pişiğe yol açan farklı türde bezler ve pişiğe katkıda bulunan faktörler bulunuyor. Pişiğin sürtünme, ıslaklık, bakteriler, antibiyotikler ve hatta kimyasallar tarafından meydana gelebildiği belirtiliyor. Bebekler büyüdükçe ve ciltleri biraz sertleştikçe pişik sorunu azalıyor.

Pişiği önlemek, oluştuktan sonra iyileştirmekten daha kolaydır. Sitede yer alan 5 tavsiye sayesinde bebeğinizin mutlu, sağlıklı olmasını ve bez değiştirme esnasında gülücükler atmasını sağlayabilirsiniz.

1. Merhem sürün: Bebeğinizin bezini ne sıklıkta değiştirdiğiniz o kadar önemli değil. Bu süre içinde bile bebeğinizin yumuşak cildi ıslak bezle birçok kez temas ediyor. Çinko oksit içeren merhem uygulayarak, çocuğunuzun cildini ıslaklıktan koruyan bir bariyer oluşturabilirsiniz. Ancak, bu krem ya da merhemleri sürmeden önce, bebeğinizin cildinin kuru olmasına dikkat edin.

Pişiği tedavi etmek için birçok reçetesiz ilaç satılıyor. Bunlardan bazıları, alerjik reaksiyon oluşturan maddeler içeriyor. Çocuk doktorunuza sormadan pişik kremi almayın.

Kanserojen oldukları için talk pudralarından uzak durun. Asbeste benzeyen bu partiküller özellikle akciğerler olmak üzere vücut dokularına saplanıyor. Solunması halinde, talk pudrası zatürreeye bile yol açabiliyor.

2. Tüm nedenleri ortadan kaldırın: Pişiğin tek bir nedeni yoktur. Örneğin, bazı bezlerdeki kimyasallar, bebeklerin bazısında iyi tepki vermiyor. Böyle bir durumda, başka markanın bezlerini denemelisiniz. Parfüm ya da diğer kimyasalları içeren değişik türdeki ıslak havlular, bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Hipoalerjenik ve kokusuz ıslak havlu kullanmaya çalışın.