bebeklerde kızarıklık bebeklerde kızarıklık nedenleri bebeklik sivilcesi bebekte kızarıklıklar neden olur bebeklerde isilik yüzünden kızarıklık bebekte qteşli hastalık sonrası görülen kızarıklık bebeklerde çilek adı verilen kızarıklık bebekte suçiçeği ve kızamık lekeleri


Bebeklerde kızarıklık nedenleri
Bebeklerde kızarıklık ve kırmızı noktalar. Anneler bebekleri doğduktan sonra özellikle ilk bebekleri ise sürekli bebeğin bir yerlerini inceler, araştırır anormallikler aramaya koyulur. Elbette bu anne şefkatindendir, acaba bebeğim hasta mı, bir sıkıntısı mı var endişesidir. İşte bu araştırma neticesinde bebeğin cildinde kızarıklıklar ve kırmızı noktalar göze çarpar. Birden bir telaş bastırır anneyi… Acaba bu noktacıklar neden oluşmuştur.

Bebeklerde kızarıklıklar neden olur?
Bebeklerde kırmızı noktaların çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan bazıları tedavi gerektirmezken bazıları için doktora başvurmak doğru olacaktır. Bebeğin cildinde görülen kırmızı noktacıkların ve kızarıklıkların en sık görüleni şunlardır.

1-İsilik:
İsilik bebeklerde çoğunlukla yaz mevsiminde terlemeye ve sıcağa bağlı görülen kırmızı noktacıklardır. Tedavi gerektirmeyen bu rahatsızlık bebeğin kapalı bölgelerinde görülür. Bazen aşırı sıcak ve aşırı terleme ile tüm vücuda yayılabilir. Kaşıntılı olan isilikten korunmanın en iyi yolu bebeği sık yıkamak ve serin yerlerde tutarak bebeğin terlemesini engellmektir.

2-Ateşli hastalık sonrası görülen kızarıklık:
Bebekler ateşli bir rahatsızlık geçirip rahatsızlığı atlatınca vücutlarında kırmızı noktacıklar ve kızarıklıklar görülebilir. İsilikten farklı olarak bu kızarıklıklar tüm vücuda yayılmış halde olurlar. Sırt ve göğüs bölgelerinde daha yoğun olarak göze çarpan bu kızarıklıklar da tedavi gerektirmez. Vücudun ateşe karşı tepkisidir. Çoğunlukla bebeğin iyileşmesinden yani ateşi atmasından sonraki günde açığa çıkar ve bir iki gün sonra kendiliğinden kaybolur. Bbeklerde altıncı hastalık sonrası yine vücutta kırmızı noktalar görülebilir.