18 aylik bebeklerde kalca cikikligi 1 5 aylık bebeklerde kalça çıkıklığı bebeklerde kalça çıkıklığı testi kaç aylıkken yapılır bebeklerde kalça çıkıklığı testi ne zaman yapılır bebeklerde kalça çıkıklığı nasıl anlaşılır bebeklerde kalça çıkıklığı tedavisi bebeklerde kalça çıkıklığı ultrasonu bebeklerde kalça çıkıklığı neden olur


Bebekleri kundağa sarmak, yanlış taşımak ve bazı hareketlere zorlamak kalça çıkığı açısından çok riskli, geç yürüyen çocuklarda da kalça çıkığından şüphelenmek gerekiyor. Ülkemizde yaygın olan bebekleri kundağa sarma alışkanlığı kalça çıkığına yol açabiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ömeroğlu, doğumdan kaynaklanan kalça çıkığının erken teşhisinde en güvenilir yöntemin, bebeğin kalçalarının doğumdan sonra ilk 1 Ay içinde ultrasonografik olarak muayene edilmesi olduğunu belirtiyor.

Prof. Dr. Ömeroğlu, ‘Kalça çıkığı, erken teşhis edildiğinde başarı ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bebeğin ameliyatsız, basit bir cihazla tedavisi ancak ilk 6-9 ayda mümkün. Teşhis geciktikçe tedavinin başarı oranı da düşer” diyor.

RİSKLİ GRUPTAKİ BEBEKLER
Anne rahminde ters duran, ailesinde ve akrabalarında kalça çıkığı olan, boynunda ya da ayaklarında eğriliği olan, ilk ve zor doğumlar ve ilk kız bebeklerde kalça çıkığı görülme ihtimali biraz daha yüksek. Yeni doğanda kalça ultrasonografisi, kalça çıkığını tarama amacıyla kullanıldığı zaman en doğru uygulama zamanı 3 ve 4. haftalar civarıdır. Daha önce yapılması yanlış sonuçlar verebilir.