İshal, bebeklerde bir günde üç kereden fazla meydana gelen gevşek, sulu, şekilsiz dışkılama olarak tanımlanır. Bu dışkının temel özelliği sulu olması ve bebeğin kendisini dışkılama isteği karşısında tutamamasıdır. İshalin en yoğun bir biçimde görüldüğü yaş grubu, yenidoğan bebekler ile henüz süt ile beslenenler bebekler ve çocuklardır.

Bebeklerde ishal nasıl anlaşılır?

Yenidoğan bebeklerde ilk dönemlerde anne sütü emilirken bebeğin kakası haliyle daha sıvıdır. Ancak anne sütü kakası adı verilen bu kaka, altın sarısı olup kendine özel bir rengi vardır. Bu kaka ishal kakası değildir ve normal ishal ile karıştırılmamalıdır. Bebeklerin dışkısında anormal koku, sümüksü bir yapı, kana benzer dokular görülüyorsa bunlar ishal şüphesi oluşturur. Diğer yandan bebeğin normalde günde 2 veya 4 kez yaptığı kaka, ishal durumlarında günde 10 a kadar çıkmaktadır. Bebek bezinde oluşan aşırı miktardaki ıslanma da bu belirtilerle beraber görülüyorsa ishalin belirtisi olarak adlandırılabilir.

Daha büyük bebeklerde en yaygın görülen ishal nedenleri, inek sütünden kaynaklanan alerjisi adı verilen ishal çeşididir. Bu ishal türünde bebeklerde deride dökülmeler de görülmektedir. Burada dikkat çekmemiz gerekiyor. İnek sütü sadece süt şeklinde değil mamalarda da bulunuyor ve bu durum da kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin aldığı inek sütü ve ürünleri de bebeklerde ishale neden olabilmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde mikrobik ishal pek görülmez. Amam mama ile beslenen bebeklerde mikrobik ishal daha yaygın görülür. Mamanın bozuk olması, açık bırakılması gibi nedenler bebeklerde mikrobik ishale neden olabilmektedir.