bebeklerde gaz sorunu nasıl çözülür, bebeklerin gaz sorunu nasıl çözülür, bebekte gaz sorunu nasıl çözülür, bebeklerde gaz problemi nasıl çözülür, bebeklerde gaz sancısı nasıl çözülür, bebeklerin gaz problemi nasıl çözülür, bebekte gaz problemi nasıl çözülür, bebeklerde gaz sorunu nasıl giderilir


Bebeklerdeki gaz;

Beslenme sırasında hava yutulmasından,
Besinlerin sindirim sürecinde doğal olarak çıkan gazlardan,
Özellikle ilk 3 ayda mide-bağırsak sisteminin ve sindirime yardımcı olan faydalı (probiotic) bakteri örtüsünün henüz tam olarak gelişmemiş olmasından kaynaklanır.
Hava kabarcıkları ve gazlar mide/bağırsaklarda birikerek, şişkinlik ve karına baskı yapar. Rahatsız olan bebek gaz belirtilerini göstermeye başlar.

Gazın Belirtileri

  • Karın bölgesinde şişkinlik
  • Yüzün kırmızı hale gelecek kadar zorlanarak gaz çıkarmaya çalışılması
  • Bacakların karına doğru çekilmesi
  • Geğirme
  • Hıçkırık
  • Kusma
  • Huysuzluk
  • Ağlama

Gazlı Bebek Sorununa Çözümler
Bebeğin gaz problemini çözmek için uygulanabilecek bazı yöntemler şöyledir:

Annenin beslenmesine dikkat etmek: Bazı kaynaklarda annenin yediği bazı yiyeceklerin anne sütünden geçerek bebeğe gaz yapabileceği belirtilirken, bazı kaynaklarda böyle bir aktarım olmadığı söylenir. Hangisi doğru olursa olsun, emziren anne, gaz yapma ihtimali olan yiyecekleri bir müddet yemeyerek, işe yarayıp yaramadığına bakabilir. Annenin yediği portakal, mandalina, çilek, domates ve meyve suları gibi yüksek asitli yiyecekler; süt, peynir, yoğurrt gibi süt ürünleri; brokoli, karnıbahar, brüksel lahanası vb. ve meşhur kuru baklagiller gaz yapması muhtemel gıdalardandır. Bir yiyeceğin sütten geçerek bebekte gaz yapıp yapmadığını anlamak için, o yiyeceği yemeyi keserek, yiyeceğin vücuttan tamamen atılması için 1-2 hafta beklemek gerekir.

Biberon türünü değiştirmek: Biberon ucu bebeğin yaşına uygun olmalıdır. Yaşından büyük (hızlı akan) uçlar bebeğin acele ederek hava yutmasına, yaşından küçük (ağır akan) uçlar da bebeğin sabırsızlanarak ağzını açmasına ve hava yutmasına yol açar. Doğru biberon ucunu deneme yoluyla bulmak ve gerekirse gazlı bebekler için özel geliştirilmiş biberon türlerini denemek faydalı olabilir.