Bebek Gelişimi (Bebekler Neler Yapar)Bebeğinizin cildinde farklı doğum lekeleri olabilir. Bazısı doğumdan hemen sonra görülmediği halde sonra da ortaya çıkabilir.

1- Somon lekesi
Genellikle boynun arka tarafında, alında ya da yüzde bulunan pembe lekelerdir. Cilde yakın kan damarları sebep olur. çoğu geçicidir ve bir yıl içinde kaybolur, bazıları ise kalıcıdır.

2-Hemanjiomlar ya ila çilek lekeleri

Bu lekelere çok sık rastlanır ve 10 bebekten birinde vardır. Kan damarları hücrelerinin fazla büyümesi sonucu Oluşurlar. Genellikle kırmızı ya da pembedirler ve kabarık şekildedirler. Bazen doğumdan birkaç hafta sonra ortaya çıkar ve 6-12 ay boyunca büyümeye devam ederler. çoğu 10 yaşından önce kendiliğinden yok olur. Çok büyük ya da hassas yerleşimi olanların (karın, boyun, yüz) çocuk doktoru ve dermatolog tarafından sıkı takibi gerekebilir.

3- Mongol lekeleri

Sanki vurulmuş da morarmış gibi duran mavi grimsi lekelerdir. Genellikle sırtta ve kalçada bulunurlar. Cildi koyu renk olan bebeklerde daha sık rastlanır. Nedeni, cildin o bölgesinde daha fazla pigment olmasıdır. Bunlar da zararsızdır. Genellikle çocuk büyüdükçe solsalar da çoğunlukla tümüyle kaybolmazlar.

4- Örümcek lekesi (Örümcek beni)

Örümceğin ayakları gibi görünür. 1-2 yılda genelde solar. Açık kahverengiden siyaha kadar çeşitli renklerde olabilir. Doğumda var olan benler iyi gözlenmelidir. Büyük benler dermatolog tarafından da görülmelidir.

Doğum lekelerinin çoğunda tedavi gerekmez, yalnızca gözlem yapılır.