anne ve bebek arasındaki bağ

14 aylık bebeklerde diş çıkarmama sorunu


Bebeklerin en sıkıntılı dönemlerinden biri diş çıkarma dönemi… 6 aylık civarında başlayan diş çıkarma sıkıntıları nelerdir? Bebeğimizdeki hangi şaretler diş çıkarma belirtisidir? Sorularımızın yanıtını Çocuk Doktoru Prof. Dr. Hilal Mocan yanıtlıyor:

Sağlıklı bebekler 6-7 aylıkken diş çıkarmaya başlarlar ve aylarca devam eden bu süreç bebekler ve anne için zor bir dönemdir. Bebeklerde diş çıkarma, genel olarak genetik düzene uyarak çıkar. Yani anne ve babanın dişleri erken çıkmışsa bebeklerin dişleri de o sürede çıkabilir.

Bebekler diş çıkarmadan önce bazı belirtiler baş gösterir. Yaşanan belirtiler değişebilir fakat genel olarak bütün bebeklerde aynı belirtilerle dişler çıkmaya başlar.

Bebekler diş çıkarma sırasında yaşanan sorunlar

SALYA AKITMAK
Hemen hemen bir çok bebek 2 ve 3 aylıktan başlayarak salya akıtır. Bu durum bebekler için olağandır. Bazı bebeklerde az bazı bebeklerde daha fazla görülebilir. Bebek diş çıkarmaya başladığında daha fazla salya akıtır.

AĞRI
Bebekler diş çıkarmaya başladığında, diş çıkarırken diş etine basınç uyguladığı için diş etinde bazı iltihaplara neden olabilir.Bu iltihaplara bağlı olarak bebeklerde ağrılar oluşur. Bebeklerde en çok ağrıya sebep veren dişler, ilk önce çıkan azı dişleridir.

HUYSUZLUK
Ağrının artması ve çıkan dişin yüzeye daha yaklaşmasıyla birlikte huysuzluk görülebilir ve diş tam anlamıyla çıkıncaya kadar bu durum sürekli devam edebilir.Bebekler için zorlu ve sancılı bir dönemdir.