18aylık bebekte burun akıntısı 2 aylık bebekte burun akıntısı ve öksürük 6 aylık bebekte burun akıntısı ve öksürük bebekte burun akıntısı nasıl geçer bebekte burun akıntısı ve hapşırma bebekte burun akıntısı ve ateş bebekte burun akıntısı tedavisi 7 aylık bebek burun akıntısı


Tam mevsim dönümündeyiz. Nezle, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı bebek ve çocuklarda çok yaygın. Parka, kütüphaneye veya oyun saatine gidiyoruz, herkesin dudakla burun arası ıslak. Hele yuvaya veya okula gidenler varsa zaten dur durak demek mümkün değil. En zoru da bebekler. Çünkü hem nefes alamıyorlar, hem burunlarını sümkürmeyi bilmiyorlar ve ilacı da olmadığı için geçmek bilmiyor. Hatırlıyorum oğlum 6 aylıktı grip aşısı ile burun akıntısı başladı ve 1 yaşına kadar iki ileri bir geri geçmek bilmedi.

Üstüne üstlük emzirilen bebeklerde dikkat edilmezse burun akıntısı yüzünden orta kulağa sıvı kaçıp enfeksiyona yani orta kulak iltihabına neden olabiliyor. Bize de 3 kere olmuştu tabi bu 6 ay boyunca.

Nezle ve burun akıntısının ilacı yok. Hele burada doktorlar sadece nezle için kesinlikle antibiyotik vermiyorlar – ta ki kulak enfeksiyonu olana kadar. Ama yapabileceğiniz birkaç birşey var. Bunlar hem bebeklerinizi rahatlatıp gece iyi bir uyku çekmelerine yardımcı olmak hem de burun akıntısını geçirmek için birkaç tavsiye:

1. Nezle veya grip başlangıcında tavuk suyuna çorba içirin. Çok faydası oluyor. Tavuk suyunun içindeki enzimlerin faydası da bilimsel olarak kanıtlanmış.
2. Yaşı müsaitese C vitamini içeren yiyecek ve içeceklerden yedirin ve içirin.
3. Burun tıkanıklığına karşı saline solüsyon damlatın.
4. Akşamları yatmadan evvel banyoyu sıcak su buharı ile doldurup çocucuğunuz veya bebeğiniz kucağınızda o buhar içinde oturun. Buhar üst solunum yollarının rahatlamasına ve gece rahat uyumasına yardımcı olacaktır. (Bu buhar banyosu benim favorim, çok faydası oluyor. Gecelerimiz çok rahat geçiyor.)