Ayaklar, vücudumuzun en çok yük taşıyan, yorulan kısmı.Onların işini kolaylaştırmak, iyi bakmak, rahatını sağlamak bizim sağlımız için önemli.
Bebeğimizin, çocuğumuzun ayakları sağlıklı mı? Onları nasıl rahat ettire biliyor muyuz ?

Öncelikle bebek ayaklarının , yağ dokusundan zengin ve bu sebeple tombul olduğunu söyleyelim. Bebek ayaklarının, hareketlerini kısıtlı olması, görünüşünün fasulye gibi olması, bize bebeğin anne karnında sıkıştığını ve gelişimsel kalça problemlerinin de beraber olabileceğini düşündürür.
Ayak problemin çoğu, kendiliğinden düzelir. Bazı deformiteleri düzeltmek için alçılamalar gerekir.

Bebek ayaklarının şeklini belirleyen en önemli etken, genetik özelliklerdir.yine , genetik geçişli bağ dokusu gevşekliği sonucu,kemikleri ve eklemleri birbirine bağlayan bağlar normalden biraz daha esnek olduğu için, çocuğunuz yere basınca ayağı tamamen yere temas edebilir. Ancak, parmak ucunda durunca ayak çukuru görünür.

Ayak şeklini etkileyen faktörlere gelince; çocukların bacak şekilleri, özelliklede X-bacak, ayaklarının içe doğru yatmasına neden olur. Gerek doğumsa gerekse de edinsel bazı kas ve sinir hastalıkları sonucu ayak şekli etkilenir ve düz taban gibi görünür. Ayaktaki küçük kemikler bazen birbirleriyle tam eklemleşmezler. Kemik veya kıkırdak bağlantılar kalır. Ayak hareketleri kısıtlanır ve ayak çukuru görünmez olur. Çocukların ayak çukurlarının gelişmesi ortalama 10 yaşına kadar sürer. Tabanın düz görünmesi 2-2.5 yaşına kadar olağandır. Erişkinliğe doğru giderek azalır. Bu durum, düz tapanlık ( filexible pesplanus) olarak adlandırılır. Ayak arkının yani ayakta normalde olması gereken çukurların gelişmesi için, çocuğun ayağını sıkıştırmayacak, ön tarafı geniş ayakkabıları giydirilmelidir.