anaokulunda drama dersleriBu yazımızda sizlerle, okulumuzda gerçekleştirdiğimiz drama dersleri hakkında genel detaylı bilgiler paylaşacağız. Öncelikle “Drama”nın bilinenin aksine tiyatro olmadığını, bir çok alanda, örneğin; sanat, eğitim, öğretim, psikoloji ve kişisel gelişim gibi alanlarda kullanılan bir yöntem, bir metod olduğunu belirtmeliyiz.

Biz okulumuzda çocuklarımızla dramanın kişisel gelişim kısmını önemsiyor ve bu alanda çalışmalar yapıyoruz.

-Peki o zaman ne yapıyoruz…?

  • Oyun oynuyoruz.
  • Canlandırma yapıyoruz.
  • Dramanın kendine has yöntem ve tekniklerini kullanıyoruz.

Bireysel, duyuşsal, devinişsel  becerileri geliştiren oyunlar oynuyoruz çünkü; artık çocuklarımız oyun oynamıyorlar, oyun oynamayı bilmiyorlar. Bilgisayar ,internet gibi ilgilerini  çeken ortamlar var fakat dozu kaçınca (-ki kaçıyor) iletişim ve sosyalleşme becerileri gelişmiyor. Hatta geriliyor.  Bu nedenle “pedogojik” oyunlar oynuyoruz.

Oyun hayatı öğretir. Doğada hayvanlar yavrularına hayatta kalmayı , savaşmayı, mücadele etmeyi oyunla öğretiyor. Oyun bireyi hayata hazırlamada yardımcı olur.

Oyun, bireyde gelişmesini istediğimiz bir çok özelliğin didaktik bir öğretim şekliyle değil, oyun oynatarak, eğlenerek , yaparak, yaşayarak, zorunlu olmadan gelişmesini sağlıyor.

Temel tiyatro tekniklerinden  “canlandırmayı neden yapıyoruz”;

Bireyin kendini ifade etme problemi günümüzde yetişkinlerde dahi üst düzeyde olduğunu biliyoruz… Çocuklar ise şimdiden kendine güvenen eğitmenin de yol göstermesiyle; istediklerini ,düşündüklerini dile getirmek ,vücut diliyle desteklemek,her ortamda daha rahat iletişim kurmasına katkı sağlamak, ayrıca yaratıcılık gerektiren doğaçlamalar da yaparak  hem çocuğun yaratıcılığını geliştiren hem de bir nevi sanat ve estetik kavramlarının bilişsel olarak gelişmesine katkı sağlar.