Aşılar ve aşı takvimi Aşılama;mikroorganizmanın tamamı veya belirli parçalarının canlılara verilmesi ile onlarda önemli bir sorun oluşturmadan,doğal enfeksiyon sonrası oluşan immun cevaba benzer bir cevap alınmasıdır.

Bugün için sağlık bakanlığının uyguladığı aşı programına göre aşılama şu şekilde yapılmaktadır.

2.ay:DBT,OPV,BCG

3.ay:DBT,OPV,HBV

4.ay:DBT,OPV,HBV

9.ay:Kızamık,HBV

18.ay:DBT,OPV

İlkokul
1.sınıf:dT,OPV,Kızamık,BCG

İlkokul 5.sınıf:dT,OPV

Lise 1.sınıf:Tetanoz veya dT

(*DBT:difteri,boğmaca,tetanoz*OPV:ağızdan çocuk felci*BCG:Verem*HBV:Hepatit B virüsü *dT:Erişkin difteri,tetanoz)

(Not:HBV aşısı başlama dönemi doğumdan hemen sonra olması daha uygundur.Bazı merkezler bu uygulamayı yapmaktadır.)

Aşı sonrası çoğu hafif ve önemsiz birtakım yan etkiler görülebilir.Ateş,kas ağrıları,aşı yerinde ağrı,şişlik(1-2 ayda kaybolur) oluşabilir.Bunlar dışında aşılara özel bazı reaksiyonlarda oluşabilir.

BCG:Aşılamadan 2-6 hafta sonra 10 mm`lik kabartı oluşur.Bunu izleyen 2-3 hafta içinde apse ve ülser gelişir.Yaranın iyileşmesi 4-12 haftayı bulur.

DBT:Bu üçlü içinde en çok reaksiyona neden olanı boğmacadır.Ateşin 48 saat içinde sürekli 39.5` ve üzeri olması,yada aşıdan sonra ilk 3 gün içinde görülen havaleler,durdurulamayan ağlama nöbetleri gibi önemli belirtilere yol açabilir.

Kızamık:Canlı aşı olduğu için aşıdan 6-11 gün sonra 1-3 gün süren 39` ve üzeri ateş ve daha az bir oranda döküntü görülebilir.Sağlık bakanlığı programı içine alınmayan fakat uygulanmasında fayda olan birtakım aşılarda vardır.

Menenjit aşısı:Aslında Haemaphilus Influenzae tip B bakterisine karşıdır ve bu m.o. çocuklardaki (ilk 5 yaş) menenjitin önemli bir kısmından sorumludur.Bu bakteri ayrıca zatürre,orta kulak iltihabı,boğaz iltihabına da yol açmaktadır.Yani sadece menenjitten değil bu hastalıklardan da kısmen korunma sağlanmaktadır.2 aylıkken başlanması tavsiye edilir.