ev hanımıHatalar yaptıysanız … her zaman bir şansınız daha vardır. istediğiniz an yeni bir başlangıç yapabilirsiniz, başarısızlık yere düşmek değil, yerden kalkamamaktır.
“Geçen hafta kızıma bir iyilik yapıp çamaşırlarını yıkadım,” dedi. “Ne yazık ki yıgındaki iki gömleğin yalnızca kuru temizlemeye uygun olduğunu görmemişim. Kuruduklarında ancak bir oyuncak bebeğe olacak şekilde çekmişlerdi.”
“Kızım gözyaşlarına boğuldu, dikkatsizliğim yüzünden bana çok kızmıştı. Giysileri her zamanki kirli sepetine atan elbette kendisiydi, ama bunun bir faydası yoktu. Bu fırsatı kendisine annelerin de hata yapabileceğini hatırlatmak için kullandım!”
Biz annelerin birçok hata yapma ihtimali vardır, ama genellikle bunları çocuklara göstermeyiz. Aslında çoğunlukla kendimizi savunur, her konuda mükemmel olduğumuzu düşünmeye devam etmelerini isteriz.Gerçekte çocukların bizi hata yaparken, utanırken, bazı konularda başarısız olurken ya da yaptığımız bir şeyden pişman olduğumuzu kabul ederken görmeleri önemlidir. Çocuklar bunları her zaman yapar, çoğunlukla da yakalanır ve düzeltilirler.Bu yüzden kendi hayal kırıklığımızın üstesinden gelip kendi hatalarımıza işaret edebilirsek, bundan büyük bir ders alınabilir.
Başarısız olduğunuz zamanları, kabul edilmediğiniz işleri, reddedilen makalelerinizi, sizi geri aramayan arkadaşlarınızı anlatırsanız daha iyi olur. Çocuklar hayatın getirdiği duygularla başa çıkmayı sizin benzer durumlarda ne yaptığınızı gözlemleyerek öğrenirler. Annesinin, “Hata yaptın” ya da “Bu işe kabul edilmediğim için üzüldüm,” dediğini duyan bir çocuk, en sevdiğiniz vazonuzu kırdığında ya da spor takımına kabul edilmediğinde ne yapması gerektiğini bilecektir.Mükemmel olmamakta bir sorun olmadığını, herkesin hata yaptığını ve en önemlisi yine de sevildiğini bilecektir.
Çocuklarım beni hata yaparken görmesi gerek; mutsuzluk, hayal kırıklığı ve başarısızlıkla başa çıkışımdan çok şey öğrenirler.