anneler_ve_kizlarBüyümenin en güçlü prensibi insanın seçimlerinde yatar.Pazar gecesi geç saatte sinemadan döndüğümde ambarın kayaklar, snowboardlar, çizmeler ve lastik zincirleriyle dolu olduğunu gördüm. Mutfak tezgahında bir not duruyordu: “Anne, Ayşe ile yarın sabah kayağa gitmeye karar verdik. Sen de bizimle gelir misin? 05:30’da yola çıkıyoruz.”Öncelikle bilmelisiniz ki pek sabah insanı değilimdir.Normalde her sabah 06:45’te bile mutfakta yalpalayarak öğlen 1’de kimin ne yemek istediğini hatırlamaya çalışırım.Evden kayak yapmak için kalkıp üç saat yol gitme, ardından da tüm gün yamaçlarda çocuklara ayak uydurma fikri cazip gelmedi.
Bütün anneler gibi olabildiğince esneğimdir.Planlarda değişiklik olması alışıldık bir şeydir. Bu yüzden ilk başta bensiz daha çok eğleneceklerini düşündüm.Abla kardeş beraber vakit geçirmeleri onlar için de iyi olacaktı. Sonra önümüzdeki yıl bu zamanlarda kızımın benden uzakta üniversiteye gideceği aklıma geldi. Teleferikle yukarı çıkıp muhabbet edeceğimiz düşünceleri.Bir gün geçirmek için bir daha ne zaman fırsat bulacaktık? Sabah daha karanlıkken yola çıktığımızda ve hoparlörlerden yükselen sesin Elton John’un en iyileri albümü olduğunu fark ettiğimde, doğru kararı verdiğimi anladım. Bu çocuklarımın en sevdiği albüm değildi. Ayşe dedi ki, “Elton John’u annem için açtım çünkü onu sevdiğini biliyorum.”
O gün mantığımı bir kenara bırakıp kalbimin sesini dinledim. Sonuç olarak hayatta ufak boşluklar oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu, sorumluluklarımızı bir saatliğine, bir günlüğüne ya da bir haftalığına ihmal edersek, paniğe kapılmayacağımızı hatırladım. Bize sunulan anları yakalamamız gerek, çünkü genellikle bu fırsatlar bir daha karşımıza çıkmaz.Bu hafta çocuklarımla oyun oynamanın yeni yollarını keşfedeceğim.