9 Haftalık Gebelik

9.Hafta Gebelik

9 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  9 Haftalık Gebelik9 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Rahminizdeki misafiriniz gebeliğinizin 9. haftasında yaklaşık olarak 2,5cm civarlarında ve bir kaç gram ağırlığındadır. Her geçen gün bebeğiniz daha çok insan görünümüne kavuşmaktadır. Bebeğinizin vücut parçaları artık sayılabilir görünüme kavuşmuşlardır tabi önümüzdeki bir kaç ay boyunca son rötuşları gerçekleşecektir.

  Gebeliğin 9. haftasındaki öne çıkan değişimler: Bebeğinizin kalbi artık 4 odacıklıdır ve kalp kapakçıkları oluşmaktadır. Bebeğinizin dişleri belirginleşmeye başlar. Bebeğinizin kuyruk sokumundaki kuyruğumsu yapı artık tamamen yok olmuştur. Bebeğinizin organları, kasları ve sinirleri artık bir bütünün parçası haline gelmiştir. Bebeğinizin genital organları oluşmaya başlamıştır ama hemen heyecanlanmayın kız mı erkek mi olduğunu sağlıklı anlayabilmeniz için bir kaç hafta daha sabretmelisiniz. Gözlerinin gelişimi tamamlanmış fakat göz kapakları tamamen kapalıdır ve hamileliğinizin 27. haftasından öncede açılmayacaktır. Bebeğinizin çok küçük kulak yuvaları, ağzı, burnu hatta burun delikleri daha belirgindir. Gebeliğin dokuzuncu haftasından itibaren plasenta artık yeteri kadar gelişmiştir ve pek çok kritik hormon salgılama görevini üstlenmeye hazırdır. Ana hatlarıyla bebeğiniz şekillenmiş ve hızlı bir büyümeye başlamaya hazır durumdadır.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğin başlangıcında siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Gebelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Gebeliğinizin 9 haftasında hala dışarıdan çok hamile gibi gözükmüyorsunuz, sadece beliniz biraz kalınlaştı o kadar. Görünümünüzün aksine siz fazlasıyla hamile gibi hissediyorsunuz. Yaşadığınız sabah bulantıları ve fiziksel değişimlerden öte, duygusal anlamda geçirdiğiniz değişim hamilelik hissini doya doya yaşamanızı sağlıyor.

  Ruh halinizdeki dalgalanmalar artık çok belirgin — Şu anda hamile olduğunuz için hem mutlu hem de dehşete düşmüş hissetmeniz ziyadesiyle normaldir. Kendinizi rahatlatmanın yollarını arayın. Çoğu hamile kadın bu çılgın psikoloji akıntısına 6. hafta ile 10. hafta arasında kapılır ve gebeliğin ikinci trimester evresinde bu duygu selinden kurtulurlar. Gebeliğin son dönemlerinde ise yine doğum kaygılarıyla beraber bu yoğun hisler geri kazanılır.

  İş yerinde hamile olduğunuzu ne zaman söylemelisiniz! “Patronuma hamile olduğumu söylemek için birinci trimester evresinin tamamlanmasını bekledim. Böylece o zamana kadar kafama eğer bebeğimi kaybedersem ne olur gibi şeyleri takmadım ve işimle ilgili izin durumlarım üzerine bolca araştırma yapacak vaktim oldu.” — Anonim anne

  Karar Verin: Ne zaman iş yerine bildirmelisiniz?
  Bazı kadınlar gebe olduklarını öğrenir öğrenmez hemen iş yerine ve iş arkadaşlarına durumu anlatır. Bazı kadınlar ise bu önemli gelişimin kariyerlerini nasıl etkileyeceğinden çekindikleri için olabildiğince çok beklemeyi tercih ederler. Çoğu kadın ise hamileliklerini 2. trimester evresinin sonuna kadar (böylece sağlıklı bir gebelik ve düşük riskinin azaldığı döneme kadar) duyurmazlar. Sizce en iyi zamanlama hangisi? İş yerinde açıklama yapmadan önce aşağıdaki noktaları kendinize göre yorumlamanızı tavsiye ederiz:

  Gebeliğinizde her hangi bir terslik var mı? Eğer varsa ve çok sık doktor muayenesine gitmeniz gerekiyorsa iş arkadaşlarınızın ve patronunuzun durumunuzu hamileliğinizin erken dönemlerinde öğrenmesi işinizi kolaylaştıracaktır.

  Gebeliğiniz sizi ne kadar hasta ediyor? Eğer gebelikten kaynaklanan mide bulantılarınız ve kusma şikayetleriniz çok sıksa, yöneticiniz durumunuzu hamileliğinizin başlangıcında öğrenmek zorunda kalabilir. Bu aşamada size bir tüyo: Yöneticinizle konuşmadan önce neye ihtiyacınız olduğuna karar verin! Daha sık molaya çıkma, geç gelme, erken çıkma vs… Sonrasında sürecin hamileliğin ilk 3 ayında çoğu kadın için aynı olduğuna ve sonrasında düzeleceğine onu inandırın.

  İşiniz güce dayalı veya tehlikeli bir iş mi? Eğer işinizin doğası gereği bebeğinizin veya sizin sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek riskler görüyorsanız ne kadar erken iş yerine durumunuzu bildirirseniz o kadar iyidir. Böylelikle bir an önce farklı bir görevde değerlendirilmenizi sağlayabilirler.

  Sizce yöneticiniz veya iş arkadaşlarınız size destek olurlar mı? Bu genelde çalıştığınız kurumun kültürüne bağlı bir durumdur. Daha önceki hamile iş arkadaşlarınızın yaşadıklarını hatırlamaya çalışın ve yöneticinizle olan ikili ilişkinizin seviyesini göz önünde bulundurun. Eğer destek göreceğinizi düşünüyorsanız erken söylemek işinize yarayacaktır, üzerinizdeki sorumluluklar paylaşılacak ve hamileliğinizin daha az iş stresiyle dolmasına çalışılacaktır.

  Malesef bazı iş veren ve yöneticiler hamile bayanlara gerektiği kadar nazik ve anlayışlı davranmayabiliyor. Böyle durumlarda bebek beklediğiniz anlaşılana kadar kimseye bir şey söylememeniz sizin çıkarınıza olur. Ayrıca daha önce hamile kalmış iş arkadaşlarınıza durumları hakkında bilgi almada kullanmanız resmin şekillenmesinde size yardımcı olacaktır.

  Bütün bunların ötesinde çalışan bir hamile olarak size tanınmış yasal haklarınızı araştırın, öğrenin. Kovulma, tacize uğrama, hamileliğinizden dolayı olumsuz yönde çifte standarta mağruz kalma gibi durumlarda neler yapmanız gerektiğini bilmeniz size güven verecektir.

  Hamilelerin geneli ne yapar? Aşağıda dünya çapında sergilenmiş gebe eğilimleri hakkında gerçekleştirilmiş bir anket sonucu yer almaktadır. Sizce iş yerine hemen hamile olduğunuzu söylemeli misiniz?

  • 23 % hemen iş yerine söyler
  • 23 % kendileri durumu kabüllenene kadar bir kaç hafta bekler
  • 36 % hamileliğin 1. trimester evresinin sonuna kadar bekler
  • 14 % hamilelikleri karınlarından anlaşılana kadar bekler

  Gebeler için iyi haber: Hamilelerin büyük çoğunluğu ilk tepki olarak iyimser yaklaşımlar almıştır — hamilelerin yüzde 83’ü patron ve yöneticileri tarafından desteklendiklerini ve işlerinin kolaylaştığını dile getirmiştir.

  Gebelikte 9. hafta aktivitesi:

  Bebeğinize daha fazla bağlanmak için düzenli aktiviteler sergileyin. Gebelik ve doğum sonrası iyileşme konularında uzman klinik psikolog Diane Sanford, hamile kadınlara günde iki kez 5 ile 10 dakikalık süreler boyunca bebeklerini hayal etmelerini tavsiye etmektedir. Her sabah kalktıklarında veya uyumadan önce pek çok hamile kadın için uygun zamanlardır. Bunu yaparken sessiz bir yerde, ellerinizi karnınızın üzerine hafifçe koyarak düşüncelere dalabilirsiniz. Derin nefes alıp verirken, bebeğinizi düşünmeye devam edin. (umutlarınızı, bebeğinizi, bebeğinize nasıl bir anne olmak istediğinizi vs düşünebilirsiniz.) Bu yöntem bebeğinize olan bağlılığınızı artıracak aynı zamanda nasıl bir anne olmak istediğinizle ilgili neler yapmanız gerektiğini size gösterecektir.

   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  69

  Hamileliğinizin dokuzuncu haftasında devam eden hızlı değişiklikler, siz ve bebeğinizin sağlığı için egzersiz ve düzenli beslenmeyi...

  Etiket: ,

  Bu hafta ile bebeğiniz için yeni bir dönem başlıyor. Şimdiye kadar embriyo olarak adlandırılan bebeğiniz gelişiminin bu aşamasında artık...

  41
  Etiket: ,

  Günler ilerliyor. Hamile olduğunuzun farkına gün geçtikçe daha çok varıyorsunuz. Eşinizle beraber hamileliğin tadını çıkarmaya...

  38
  Etiket: ,

  Bebeğinizdeki gelişimler Embryonik kuyruk iyice kaybolmuştur. Kıkırdak ve kemik dokuları oluşmaya başlamıştır. Barsaklar göbek...

  50
  Etiket: ,

  Gebelikte 9. hafta da bebeğin hareketlerinde artış olmaya başlar fakat anne adayı hala bu hareketleri hissetmez. Nadiren de olsa bazı anne...

  70
  Etiket: ,

  Bebeginiz Küçügünüzün gelismesinin nasil gittigini kontrol edin. Tebrikler! Içinizdeki embriyon bu hafta farkli bir isim aliyor, simdi...

  83
  Etiket: ,