8 Haftalık Gebelik

8.Hafta Gebelik

8 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  8 gebelik haftasi, 8haftalik hamilelik, 8 haftalık gebelik, gebelikte 8. hafta, 8 haftalık hamilelik kaç aylıktır, 8 haftalık hamilelik uzman tv, 8 haftalık gebelik kaç aylıktır, 8 haftalık gebelik uzman tv, 8 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 8 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 8 haftalık hamilelik görüntüsü, 8 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor, 8 haftalık hamilelikte akıntı, 8 haftalık hamilelikte kasık ağrısı, 8 haftalık hamilelikte cinsellik, gebelikte 8. haftada, 8 hafta gebelikte cinsellik, gebeliğin 8. haftası, 8 hafta gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 8. hafta karın ağrısı, 8 hafta gebelik, gebelikte 8 hafta uzman tv, gebelikte 8 hafta, gebelikte 8 hafta bebek gelişimi, 8. hafta ultrason, 8. hafta gebelikte nasıl rahat edilir, 8 haftalık bebek gelişimi, 8 haftalık bebeğin hangi organları gelişir, 8 haftalık gebelikte bebeğin durumu, 8 haftalık hamlelikte ellerde şişme neden olur, 8. hafta hamilelik


  Eğer 8 haftalık anne karnında bebek gelişimi değil de 8 haftalık bebeğin gelişimini arıyorsanız, lütfen 2 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ sayfamıza göz atınız..!

  8 haftalık gebelik8 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin çok hızlı gelişimi

  Gebeliğinizin 8. haftasının en belirgin gelişimleri: Bebeğinizin el ve ayak parmakları artık perdeli bir yapıdadır ve el ve ayaklarının uçlarında belirginleşmiştir. Göz kapakları artık gözlerini kaplıyordur. Bebeğinizin soluk borusu artık yeni gelişen akciğerlerinin bronşlarına doğru boğazını geçerek ilerlemeye başlamıştır. Ayrıca geçen haftaki kuyruk şeklindeki çıkıntı kaybolmaya çok yakın bir büyüklüktedir. Gebeliğinizin 8. haftasında bebeğinizin beynindeki sinir hücreleri birbirleriyle bağ oluşturarak dallanmaktadır. Bu haftada bebeğinizin cinsiyetini rüyalarınızda görüyor olabilirsiniz ama malesef dışarıdan bebeğinizin genital bölgesine bakarak, kız mı erkek mi olduğuna henüz karar verilemez. Bunun yanı sıra, bebeğinizin boyutları bir barbunya tanesi kadar olup, sürekli hareket ettiğinden henüz onu hissetmemeniz de normaldir.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğin başlangıcında siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Gebelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Gebeliğinizin 8. haftasından itibaren sütyeninizin daha çok sıktığını hissetmeye başlarsınız. Çok yakında sütyen bedeninizi büyütmek ve mümkünse destekli sütyenler giymek zorunda kalacaksınız. Hormonlarınızdaki artış göğüslerinizin büyümesine ve başka başka dokularınızda değişikliklerin olmasına neden olmaktadır. Bebeğinizi emzirebilmeniz için artık vücudunuz gerekli hazırlıklara başlamıştır. Göğüslerinizdeki bu büyüme gebeliğiniz süresince devam edecektir. Eğer ilk bebeğinizse, hamileliğinizin sonunda göğüslerinizin iki kat büyümesine şaşırmayın. Sütyen tercih ederken biraz büyük almanız masrafınızı azaltacaktır.

  Gebeliğin 8. haftasında yorgun mu hissediyorsunuz? Hormonlarınızdaki değişim — özellikler projestron hormonundaki inanılmaz artış — hissettiğiniz uyuşukluğun kaynağı olabilir. Ayrıca bu haftalarda yaşadığınız bulantı ve kusma komplikasyonlarıda enerji kaybetmenize neden olmaktadır. Gece tuvalete gitme zorunluluğu ve rahatsızlık hissi, iyi bir gece uykusu almanızı engelliyor olabilir.

  Yorgunluk hissinden kurtulmak için yürüyüş! “Hamileliğimin 1. trimester dönemindeki uyuşukluk ve yorgunluk hissini atmamda bana günde 15 – 20 dakikalık kısa yürüyüşler yardım etti. İş yerinde uyuklamadan çalışabilmem için bulabildiğim tek yol buydu!”— Anonim anne

  Karar Verin: Hangi doğum öncesi testler size uygun?

  Gebeliğiniz boyunca doktorunuz size bir kaç tane genetik izleme ve tanılama ile ilgili testten bahsedecektir. Bu testlerden bazıları çok basit kan testiyken bazıları çok karmaşık prosedürlere sahiptir. Bu testleri yaptırmaya karar vermeden önce doktorunuzdan bu testi neyi gözlemlemek için ve nasıl yapılacağına dair bilgi alın. Testlerin sizin için veya bebeğiniz için herhangi bir risk içerip içermediğiniz öğrenin. Çoğu doğum öncesi test teşhis koymak yerine gözlemlemek için yapılmaktadır. Gözlemlemek için yapılan testler ise size,  bebeğinizin belli başlı durumları hakkında yönlendirici bilgi sunar. Ancak teşhis için yapılan testler bebeğinizin gerçekten bir sorunu olup, olmadığını net bir çekilde gösterir. Hamileliğinizin birinci trimester evresinde sizi bekleyen testler şunlardır:

  Gebelikte birinci trimester görüntüleme ve takip testleri: Bu yeni nesil görüntüleme testi ense tarama testi (ultrason cihazı ile büyümekte olan bebeğinizin boynunun arkasındaki dokudaki açık alanı ölçer) ile kanınızda iki proteinin değerini ölçen testin birleşimidir. Bu görüntüleme testi gebeliğinizin 11. haftası ile 13. haftası arasında gerçekleştirilir, kan testi aynı anda veya gebeliğinizin bir kaç hafta sonrasında da yapılabilir. Bu görüntüleme testi bebeğinizin Down Sendromu adı verilen rahatsızlık ihtimalini gösterir, aynı zamanda bir kaç farklı rahatsızlığında belirlenmesinde fayda sağlar.  Bu bir teşhis testi olmamasına rağmen, riskin seviyesine göre daha kapsamlı testler yapılıp, yapılmaması konusunda size ve doktorunuza yardımcı olur. Daha kapsamlı testler olarak ilerleyen zamanda doktorunuz koryon villus örneklemesi (CVS) veya amniyosentez (düşük riskini biraz artıran bir testtir) gibi testlere başvurabilir.

  Koryon villus örneklemesi (CVS): Bu teşhis (tanı) testi, bebeğinizin plasentasından hücreler alınıp, genetik bir labratuvara gönderilip, genetik açıdan analiz edilmesini kapsar. Gebeliğinizde gerçekleştirilecek CVS testi, bebeğinizde, bilinen yüzlerce kromozomal rahatsızlıklardan veya diğer genetik bozukluklardan olup, olmadığını belirler. Genelde gebeliğinin erken evresi olan 1. trimester evresinde 11. ve 12. haftalarda gerçekleştirilir. Bu testin erken yapılması gebeliğin 16. ve 20. haftaları arasında gerçekleştirilebilecek amniyosentez testinin tamamlanabilmesine imkan sağlar.

  Down sendromu ve kromozomal rahatsızlıklar hakkında daha fazla bilgiyi bizde bulabilirsiniz.
   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  103

  Mide bulantısı yüzünden hamileliğiniz çok zor mu geçiyor? Özellikle hamileliğin ilk döneminde bulantı ve kusma olabilir. Çoğul...

  Etiket: ,

  15 haftada karın agrısı normalmı, hamilelikte karın ağrısı, hamilelikte karın ağrısı ne zaman başlar, hamilelikte karın ağrısı...

  100
  Etiket: ,

  Kimi zaman yenilen besinler mide bulantısına yol açmaktadır. Birçok insan hassas bir mideye sahiptir ve kimi besinlere karşı alerjik bir tepki...

  70
  Etiket: ,

  Bebeğinizin boyu bu haftada yaklaşık 15 milimetre. İlk vücut hareketleri de geçen haftanın ortasına doğru başladı. Hatta bebeğiniz...

  70
  Etiket: ,

  Bebekte Görülen Değişimler O mucize varlık artık bu hafta itibari ile kıpırdanmaya başlamakta ve el ayak parmakları oluşmaktadır. 14...

  132
  Etiket: ,

  Doktor Levent Sapmaz, gebelikte ilk 8 haftanın çok önemli olduğunu belirterek düşük tehlikesinin bu dönemde çok sık görüldüğünü...

  86
  Etiket: ,