7 Haftalık Gebelik

7.Hafta Gebelik

7 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  7 Haftalık Gebelik

  7 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Gebeliğinizin 7. haftasının en belirgin gelişimleri: Bebeğinizin elleri ve ayakları artık kol ve bacaklarından ayrılmaya, belirginleşmeye başlar— bu aşamda; rüyalarınızda gıdıkladığınız, okşadığınız tombik ayaklardan çok uzak şekildedirler, henüz çok küçük küreklere benzerler. Teknik olarak bebeğiniz, gebeliğin 7. haftasında hala bir embriyodur ve kuyruk kemiğinin uzantısı olan kuyruğumsu bir yapıda hala gözükmektedir. Bu haftadan itibaren, bir kaç hafta içerisinde bu kuyruk yok olacaktır ve bundan sonraki dönemlerde bebeğinizde küçülen tek şekil bu olacaktır. Bebeğiniz geçen haftadan bu yana iki kat daha büyüdü ve yaklaşık olarak 1.5cm boyutlarına (böğürtlen ebatlarına) ulaşmıştır.

  Eğer gebeliğinizin 7. haftasında rahminizin içini görme fırsatınız olsaydı, bebeğinizin renklenmeye başlayan gözlerini kısmen kaplayan göz kapaklarını, burnunun ucunu, şeffaf derisinin içindeki kılcal damarları farkederdiniz. Bebeğinizin beyninin iki lobuda artık farkedilebilir bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bebeğinizin karaciğeri, bebeğinizin kemik ilikleri gelişip, işlevsel hale gelene kadar kırmızı kan hücrelerini üretmeye devam edecek. Hatta bebeğinizin apandisi ve pankreası oluştu ve sindirime yardımcı olacak insulin hormonunu salgılamaya başlayacak. Bebeğinizin bağırsakları, göbek kordonuna doğru büyümeye başladı ve küçük bedeninde oksijen ve besini taşıyacak kan damarları göbek kordonu ile birleşti.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğin başlangıcında siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Hamilelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Rahminiz son 5 haftada iki kat büyüdü ve yemek yemek size angarya — veya daha kötüsü — gibi geliyor olabilir, sabah bulantılarını da unutmayalım tam gaz devam ediyor olablilir. (Eğer bulantınız yoksa telaş yapmayın; şanslı azınlıktansınız!)

  Böbrekleriniz tarafından işlenen ekstra sıvı ve kan hacminizdeki artış yüzünden daha fazla çişe çıkıyor olabilirsiniz. (Şu anda şimdiden yüzde 10, hamilelik öncesindeki kan miktarınızdan daha fazla kana sahipsiniz. Damarlarınızda dolaşan, ve bebeğinizin iytiyacını karşılayan bu kan miktarı hamileliğinizin sonlarında yüzde 40 ile 45 artacak.) Rahminizin büyümesi mesaneniz üzerindeki baskıyı artırmakta ve daha çok tuvalete gitme ihtiyacı duymaktasınız.

  Hamileliğin birinci 3 ayındaki hamilelerin yaklaşık olarak yarısı, yaşadıkları mide bulantısı rahatsızlıklarından gebeliğin 14. haftasında tamamen kurtulurlar. Geri kalan hamilelerde ise mide bulantılarından tamamen kurtulmak en fazla bir ay daha sürebilir. Bunun aksine gebelikte sık tuvalete çıkma şikayetinde azalma gözükmez. Aslında araştırmalar idrar sıklığının ve miktarının hamilelik boyunca artış eğiliminde olduğunu gösterir.

  Doğum Öncesi Doktor Kontrolleriyle İlgili 3 Soru

  Gebeliğinizin önünüzdeki bir kaç hafta içerisinde ilk doğum öncesi kontrolünüzü yaptırmanız gerekmektedir. İyi ve ilgili bir kadın doğum uzmanı bulmanız bebeğinizin hayata daha sağlıklı başlayabilmesi için tavsiye edilir.

  S1.

  İlk hamilelik muayeneme nasıl hazırlanmalıyım?

  Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz, hamilelik sürecine ve bebeğinize dair her türlü soruyu not alın ve kontrole bu soru ve endişeleri yanınızda getirin. Doktorunuza hızlıca soracağınız sorular size vakit kazandıracaktır, üstelik şanslıysanız unutmamak için cevaplara küçük notlar bile düşebilirsiniz. Size konuyla alakasız gibi gözüken garip endişelerinizi bile doktorunuza anlatmanızı tavsiye ederiz.

  Ayrıca: Kullandığınız reçeteli, reçetesiz medikal veya bitkisel ilaçlar veya vitaminler her türlü bilgiyi ve rahatsızlıklarınızı not alıp, doktorunuza hamileliğinize etkisi olup, olmayacağını sorunuz.

  Bir takvim yardımıyla son regl tarihinizin ilk gününü belirleyin ve doktorunuz size sorduğunda vakit kaybetmeyin, çünkü bebeğinizin yaşını ve doğum tarihini belirlerken bu bilgi çok önemli olacaktır. (Eğer düzensiz adet gördüğünüz için son reglinizin ilk gününü belirleyemiyorsanız endişe etmeyin, doktorunuz hızlı bir ultrason kontrolüyle bu konuda size yardımcı olacaktır.)

  Sizin, eşinizin ve aileleriniz tıbbi geçmişi üzerine biraz çalışma yapın. Eğer ailelerde geçirilen kromozom veya genetik kaynaklı rahatsızlıklar olup, olmadığını bilmiyorsanız, akrabalarınızdan yardım alabilirsiniz. Kadın doğum uzmanınız size genetik rahatsızlıklarınız olup, olmadığı konusunda sorular yöneltecektir.

  S2.

  İlk hamilelik muayenenizde neler olacak?

  Genelde doktorlar sizlere fiziksel olarak veya duygusal olarak neler hissettiğinizi sorarak başlar. Sizin her hangi bir şikayetinizin veya endişenizin olup, olmadığını anlamaya çalışırlar. Tabi duruma özel endişeleriniz varsa veya komplikasyonlar yaşıyorsanız bu soruların adeti ve çeşitliliği değişiklik gösterebilir.

  Gebelik kontrollerinin ana amacı, gebeliğin ilerleyişini kontrol altında tutmak, size bebeğinizi ve kendinizi daha sağlıklı tutabilmeniz için gerekli bilgiler sunmaktır. Genelde bu kontrollerde doktorunuz; kilonuzu, kan ve idrar basınçlarınızı (tansiyon), karın ölçünüzü ölçer, bebeğinizin pozisyonunu kontrol eder, bebeğinizin kalp atışlarını dinler, uygun haftalara özel gerekli testleri, tahlilleri yapar, eğer komplikasyon veya bir terslik görürse müdahele eder.

  Gebelik kontrollelerinin sonunda genelde doktorlar, muayeneden edindikleri bulguları sizle paylaşırlar, bir sonraki kontrole kadar ne gibi zorluklar geçirebileceğinize dair size bilgilendirme yaparlar, nelerin gebeliğinizin haftalarında normal olduğunu, nelerin normal olmadığını belirtirler, yaşam kaliteniz hakkında (beslenme, sağlık, egzersiz, kötü alışkanlıklar) tavsiyelerde bulunurlar.

  S3.

  Kocamda benimle doğum kontrolüne gelmeli mi?

  Bu tamamiyle size kalmış bir karardır. Bazı çiftler doğum kontrollerine birlikte gitmeyi tercih ederler — özellikle ilk kontrol, ultrason kontrolü, yada test sonuçlarının açıklanacağı gibi önemli olanlara. Yapılan anket çalışmalarına göre dünyada hamile kadınların yüzde 57’si doğum kontrollerine eşleriyle gitmek istediklerini söylerken bunların sadece yüzde 37’si kontrollere eşleriyle birlikte katılırlar. Eğer kadın doğum uzmanınızın size sunduğu ilgiden ve ayrıcalıklardan memnun değilseniz değiştirmenizi tavsiye ederiz. Ortalama hamile bir kadın 10 ile 15 arasında doğum öncesi kontrolü olur, eğer mevcut kadın doğum uzmanınız sizi tatmin etmiyorsa, yeni bir tane araştırmaya başlayabilirsiniz. Kadın doğum uzmanı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazıda daha kapsamlı öğrenebilirsiniz.

  Gebelikte 7. hafta aktivitesi:

  Hamile karnınızın fotoğrafını çekin. Hamileliğiniz daha da belirginleşmeden çektiğiniz bu fotoğraf bir kaç ay sonra size ne kadar yol aldığınızın ispatı olacak. Her ay fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz. Böylece gebeliğinizin düzenli ilerleyişini sizde yakından takip etmiş olursunuz. İyi Fotoğraf İçin: her fotoğrafınızda aynı şeyi giyin (bu yüzden son ayları düşünerek bol bir kıyafet olabilir), aynı yerde aynı pozu verin. Daha sonra bu fotoğrafları siyah beyaza çevirip, daha sanatsal bir hava katabilirsiniz.

   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  40

  Hamilelik, bir kadın için hayatının en önemli dönemlerinden biri. Bu dönemde tüm kadınlar fiziksel olduğu kadar, duygusal bir etki içine...

  Etiket: ,

  Hamilelikte özellikle ilk aylarda bulantı ve kusma, iştahsızlık, tiksinme gibi şikayetlerin fazla olmasından dolayı yeterince beslenememe...

  83
  Etiket: ,

  Hamilelik döneminde anne vücudunda artan östrojen, progesteron ve prolaktin hormonları göğüslerde büyüme, dolgunlaşma, ağırlaşma,...

  55
  Etiket: ,

  Vücutta ödem: Özellikle hamileliğin son aylarında vücutta oluşan plazma (sıvı) miktarının artışı kilo artışları ile birlikte ayak...

  69
  Etiket: ,

  Dokuz ay, on gün süren hamilelik maratonu boyunca heyecanlı bir bekleyişin yanı sıra anne adaylarını bekleyen bazı sıkıntılar da...

  39
  Etiket: ,