6 Haftalık Gebelik

6.Hafta Gebelik

6 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  6 Haftalık Gebelik

  6 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Gebeliğinizin 6. haftasının en belirgin gelişimleri: 8 ay içinde bol bol öperek ciddi zaman harcayacağınız, bebeğinizin burunu, ağızı, kulağı şekillenmeye başladı. Eğer bir kamera yardımıyla rahminizin içini görme şansınız olsaydı, gebeliğinizin 6. haftasında bebeğinizin vücuduna göre daha büyük kafasını, burun deliklerinin ve gözlerinin bulunduğu yerleder siyah noktaları görebilirdiniz.  Bebeğinizin belirginleşen kulakları başının iki yanında girintiler şeklindedir ve kollarıyla bacakları sanki filizlenen birer tomurcuk şeklindedir. Gebeliğinizin 6. haftasında bebeğinizin kalbi artık dakikada 100 ile 160 kez atıyordur — neredeyse sizin kalp atışınızın iki katı kadardır — ve bebeğinizin vücudunda kan dolaşımı başlamıştır.  Bebeğinizin bağırsakları gelişmeye başlamıştır ve akciğerlerini oluşturacak doku tomurcuğu belirginleşmiştir. Bebeğinizin beyni, kasları ve kemikleri gibi hipofiz bezide gebeliğin 6. haftasında şekillenmeye başlamıştır. Hamileliğinizin bu haftasında bebeğinizin boyutları bir santimden biraz küçüktür ve mercimek tanesi kadardır.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğin başlangıcında siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Gebelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Hamileliğinizin 6. haftasından itibaren ruh halinizin biraz istikrarsız olduğunu — bir gün çok mutluyken, ertesi gün çok üzgün —  farkedebilirsiniz. Bu gibi sizi rahatsız edici (özellikle hep kontrollü ve tutarlı bir kişiliğe sahiptiyseniz) durumun çok normal olduğunu bilmeniz gerekir. Bu tür değişken ruh hali vücudunuzda sürekli dalgalanan hormon seviyeleri yüzündendir. Hormonların etkisi yadsınamaz ama unutmayın içinde bulunduğunuz ruh hali daha önce yaşamadığınız bir deneyimin sonucuda olabilir — karınında bebek taşıyan kim böyle bir farklılıktan duygusal olarak etkilenmez ki?

  Gebeliğin ilk haftalarında noktasal lekelenmeler (iç çamaşırında damla damla kan veya tuvalet kağıdında kan) veya hafif kanamalar oldukça yaygındır neredeyse hamile kadınların dörtte birinde görülebilir. Bu tür kanamalar normal bir hamilelikte gözükebileceği gibi, düşük veya dış gebeliğinde ilk sinyalleri olabilir. Bu yüzden hamileliğinizin ilk haftalarında karşılaşacağınız bu tür problemleri doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

  Çiğnenebilir alternatif vitaminler!

  “Doğum öncesi vitaminler beni biraz hastalandırdı, bu yüzden doktorum bana meyve aromalı çiğnenebilir doğum öncesi vitaminler yazdı ve yemekten sonra almamı tavsiye etti. Oldukça işime yaradı.” — Anonim anne

  Hamileliğinizdeki Şaşırtıcı Gerçekler: İkiz olabilir mi?

  Olabilir, genelde ailenizde ikizler varsa veya tüp bebek tedavisi gibi doğurganlık tedavisi gördüyseniz ikiz bebek veya daha fazlasına sahip olabilirsiniz, ama bütün bunlar bir gereklilik değildir her anne adayı ikiz bebek sahibi olabilir.
  İkiz veya daha çok bebeğe hamile olma şansınız:
  Dünyada hamileliklelrin 31 tanesinden biri (yüzde 3 ten fazla) ikiz ve çoklu bebekle sonuçlanır. Fakat, her hangi bir doğurganlık tedavisi görmeden çoklu bebek sahibi olma şansınızdaki oran biraz daha düşüktür (89 da 1) . Üçüz ve daha fazla bebeğe sahip olmanın ihtimali ise 565 gebelikte 1 dir.

  Benzer yumurta ikizleri genellikle şans eseri oluşur.  Genelde monozigot veya benzer ikizlere sahip olma ihtimali ise 250 hamilelikte 1 dir.

  Çift yumurta ikizlere sahip olacağınız bir hamilelik şansını etkileyen bir kaç etken vardır. Doğurganlık tedavileri ironik olarak ikiz sahibi olmanızı etkilemektedir. Ortalama doğurganlık ilaçları kullanan, tüp bebek tedavisi uygulanan veya diğer doğurganlık tedavilerine maruz kalan hamile kadınların yüzde 20 ile 25 i birden çok bebekle sonuçlanan hamilelik yaşarlar.

  Çift yumurta ikizlerine hamile olmayı etkileyen diğer faktörler:

  Eğer bir çift yumurta ikizleriyle sonuçlanan bir hamilelik geçirdiyseniz, hamileliğinizde bu ihtimalin gözükmesi olasıdır.

  Eğer bir çift yumurta ikiziyseniz, hamileliğinizde de ikiz sahibi olmanız olasıdır. Çünkü ikizlik ailede varsa daha yaygın olarak karşılaşılır. Erkeklerin ikizinin olması hamilelikte etken değildir.

  Eğer normalin üzerinde bir yaşta hamile kaldıysanız, ikiz veya daha çok bebeğe sahip olma şansınız daha fazladır. Çünkü kadınlar yaşlandıkça hormon davranışları farklılıklar gösterir.

  Genel bilgi olarak siyahilerde çoklu hamilelik daha yaygınken, latin ve asya kökenlilerde daha az yaygındır.

  Ne kadar çok hamile kalırsanız, ikiz bebek sahibi olma şansınız o kadar artar.

  İkiz hamilelikleri genelde iri ve uzun kadınlarda minyon tipli kadınlara göre daha çok karşılaşılan bir durumdur.

  İkiz veya daha fazla bebeğe hamile olduğunuzu ne zaman anlayacaksınız?

  Hamileliğin ilk evresi olan 1. trimester döneminde kadınlar genellikle ultrason yardımıyla ikiz hamileliği olup olmadığını anlayabiliyorlar. Eğer öğrenmek istiyorsanız, ilk ultrason kontrolünüz, hamileliğinizin 11. haftası ile 13. haftasında gerçekleşecektir. Eğer doğurganlık tedavisi gördüyseniz, kaç tane embriyonun tutunduğunu izlemek için genellikle gebeliğin 8. haftası civarlarında daha erken bir ultrason kontrolü esnasında öğreneceksiniz. Ayrıca doktorunuz rahminizin hesaplanan döllenme süresinde olması gerekenden daha büyük olduğunu düşünürse yine ultrasonla erken bir kontrol geçirebilirsiniz. Ultrasonla kontrol esnasında ikiz veya çoklu hamilelikleri anlamak gebeliğin 6. ile 8. haftalarından itibaren çok kolaydır.

   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  40

  Hamilelik, bir kadın için hayatının en önemli dönemlerinden biri. Bu dönemde tüm kadınlar fiziksel olduğu kadar, duygusal bir etki içine...

  Etiket: ,

  Mide bulantısı yüzünden hamileliğiniz çok zor mu geçiyor? Özellikle hamileliğin ilk döneminde bulantı ve kusma olabilir. Çoğul...

  103
  Etiket: ,

  15 haftada karın agrısı normalmı, hamilelikte karın ağrısı, hamilelikte karın ağrısı ne zaman başlar, hamilelikte karın ağrısı...

  100
  Etiket: ,

  Hamilelikle birlikte değişen vücut tipinizden dolayı kendinizi kötü hissediyor olabilirsiniz ama hamilelik, bir bebeğe kavuşmanın yanı...

  131
  Etiket: ,

  BULANTI Hâmile kadinlarin ekserisi, bilhassa ilk aylarda, bulanti ve kusmadan sikâyet ederler. Bu durum, \”kokulardan rahatsiz olma\”...

  75
  Etiket: ,