5 Haftalık Gebelik

Gebelikte 5.hafta

5 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  5 haftalık gebelik5 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimine bi’ bakalım!

  Rahminizin derinliklerinde embriyo safhasındaki bebeğiniz çok tempolu, çok hızlı bir büyüme yaşıyor.  Gebeliğinizin 5. haftasında bebeğinizin boyutları bir susam tanesi kadardır ve bir insan şeklinden çok bir kurbağa yavrusuna benzemektedir. 5. haftadan itibaren artık 3 katmandan oluşmaktadır — ektoderm, mezoderm ve endoderm — daha sonra bu katmanlar bebeğinizin tün organ ve dokularını oluşturacaktır.

  Ektoderm denilen en üst  tabakada nöral tüp adı verilen oluşum — bebeğinizin beynini, omuriliğini,sinirlerini ve omurgasını oluşturacaktır — şekillenmeye başlamıştır. Bu en üst tabaka aynı zamanda bebeğinizin cildini, saçlarını, tırnaklarını, ter bezlerini ve diş minelerini geliştirecektir.

  Mezoderm denilen orta tabakada bebeğinizin kalbi ve dolaşım sistemi oluşmaya başlamıştır. (Gebeliğinizin 5. haftası aslında, bebeğinizin kalbinin odacıklarının oluştuğu, atmaya başlayıp, kan pompalamaya başladığı evredir.) Bebeğinizin mezoderm tabakası aynı zamanda onun kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularının oluşmasını sağlamaktadır.

  En altta yer alan 3. doku olan endoderm tabakası ise, bebeğinizin akciğerlerinin, bağırsaklarının, idrar yolunun, karaciğerinin, pankreasının hatta trioitlerinin oluşması için zemin hazırlayacaktır. Bu arada, gebeliğinizin 5. haftasında bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri ve oksijeni taşıyan ilkel plasenta ve göbek kordonu görevlerine devam etmektedirler.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğin başlangıcında siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Hamilelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  5 haftalık gebelikte şimdiden gebelikle ilgili şikayetleriniz başlamış olabilir. Pek çok hamile kadında hamileliğin bu ilk haftalarında ağrılı göğüs, yorgunluk, çok fazla tuvalete gitme gibi şikayetler görülmektedir. Hatta gebeliğin 5. haftası ve gelecek haftalarda mide bulantısı rahatsızlığı görülmeye başlanacaktır.

  Gebeliğinizin 5. haftasında sizden başka kimse içinizdeki bu inanılmaz değişim ve gelişimin farkında değildir, yaşantınızdan alkol sigara gibi bebeğinize zarar verecek alışkanlıklarınızı bırakmış olmalısınız. Unutmayın sigara ve alkol bu evrede gelişip, büyümeye çalışan bebeğinize ciddi zararlar verir.

  Artık eğer düzenli egzersiz yapıyorsanız devam etmeli yapmıyorsanız yapmaya başlamalısınız. Egzersiz, vücudunuzun dayanıklılığını ve direncini artırıp, yakında taşıyacağınız ekstra yük için omurganızın hazırlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca hamilelik sürecinde karşılaşacağınız ağrılarınızı azaltacak ve hamilelikte pek çok kadının yaşadığı hamilelik stresinizi katlanılabilir seviyelere çekecektir. Bunların yanı sıra hamilelikte egzersiz siz yeni anne adaylarına doğum esnasında fayda sağlayacaktır.

  Son olarak ise hamilelik süresince yaptığınız egzersizler sizin doğum sonrası sağlığınızda hızlıca toparlanmanız için zemin oluşturacaktır. Siz anne adaylarına orta seviye şiddetli, sizi eğlendiren bir aktivite seçmenizi tavsiye ederiz.

  Babalar bu sözler size; eşinizin hamileliğine katkıda bulunmalı ve bu sürece ortak olmalısınız — hatta hamileliğin bu çok erken dönemlerinde bile.  BebekSayfası.Com olarak siz babalara hamilelikte ne gibi fayda sağlayacağınıza dair sayısız öneri sunmaktayız.

  Göğüs ağrılarını azaltma!

  “Hamile olduğumu öğrendim — göğüslerim gerçekten çok gerilmiş, patlayacak gibiydi. Bende spor yaparken kullandığım sütyenimi sürekli giymeye başladım. Bu bir nebze de olsa ağrılarımı dindirmişti ” — Anonim anne

  Şaşırtıcı Gerçekler: Sağlıklı bir hamilelik için güvenlik ve sağlık önerileri

  Gebeliğinizin bu ilk haftaları, bebeğinizin gelişimi için hayati önem teşkil etmektedir. Gebeliğinizin 5. haftasında öğreneceğiniz bu bir kaç önemli ipucu, bebeğinizin ve sizin sağlığınızı korumaya yardım edecek. Sağlıklı hamilelik için çok daha fazla bilgiyi BebekSayfası.Com olarak siz annelere sunuyoruz.

  Hamileliğinizin bu ilk haftalarında doğum öncesi doktor randevularınızı sakın kaçırmayın, düzenli bir şekilde doktorunuza muayene olun. İyi bir doğum öncesi kontrol ve bakımı sizin ve bebeğiniz için vazgeçilmezdir. İlk doğum öncesi kontrolünüzde (genelde gebeliğin 8. haftasındadır) hamilelik komplikasyonlarına neden olabilecek belli başlı taramaları içerir. Eğer hala bir kadın doğum uzmanı seçmediyseniz,  buna öncelik verip bir an önce iyi bir kadın doğum uzmanı seçmelisiniz.

  Doğum öncesi vitaminlerinizi almalısınız. Çoğu doğum öncesi vitaminleri, normal vitaminlerden farklı olarak, daha çok folik asit, demir ve calsiyum içerir. Hamile kadınların bu vitaminlere ve besinlere ihtiyacı vardır. (Bu vitaminleri tavsiye edilen dozların üzerinde kullanmayın, fazlası iyi değildir ve tehlikeli olabilir.)

  Hamile kalmaya çalıştığınız dönemlerde ve gebeliğinizin 1. trimester evresinde folik asit almak çok önemlidir. Çünkü aldığınız folik asit bebeğinizin nöral tübünün oluşmasında görünen bozukluk — spina bifida gibi —  riskini azaltmaktadır

  Gebeliğinizin bu haftasında reçeteli ilaç kullanmak zorundaysanız eğer mutlaka doktorunuza hamile olduğunuzu ve ilaca devam edip, etmemeniz gerektiğini sorun! Doktorunuza danışmanız gereken durum sadece medikal ilaçlar değildir. Eğer bitkisel ot veya ilaçlarda kullanıyorsanız bunlarında hamileliğinize zarar verip vermediğini öğrenmelisiniz.

  Artık sigara içemezsiniz.  Hamilelikte sigara içmek, düşük, plasental sorunlar ve erken doğum gibi sizin ve bebeğinizin sağlığını doğrudan etkileyen rahatsızlıklara neden olur! Bunların yanı sıra hamilelikte sigara içmek bebeğinizin yavaş büyümesine, ölü doğum riskinin ve ani bebek ölümleri riskinin artmasına neden olur. Ayrıca son yıllarda yapılan bazı araştırmalar hamilelikte sigara kullanımının, bebeklerde yarık dudak veya damak gibi rahatsızlıkların artışına neden olduğunu ispatlamıştır.

  Sigarayı bırakmak için asla geç kalmadığınızı unutmayın! Yaktığınız her sigara bebeğinizin sağlıklı bir hayata sahip olma şansını onun elinden alıyor.

  Hamileyken alkol almayı bırakın!

  Gebelikte alınan alkol, bebeğinizin düşük kilolu doğmasına ve sonrasında öğrenme güçlüğü, konuşma güçlüğü, dikkat bozukluğu, hiperaktivite gibi sorunlara neden olmaktadır. Kimse bir damla alkolün bebeğinize neler yapıp, yapmayacağını net bir şekilde size söyleyemez, bu yüzden ihtimali tamamen ortadan kaldırın. Sakın içmeyin!

  Gebeliğiniz boyunca evinizin ve iş yerinizin sizin için güvenli olduğundan emin olun. Bazı iş ve ya hobiler (genellikle kimyasal içerenler) bebeğinizin gelişimini tahlikeye sokabilir. Eğer düzenli olarak kimyasallara maruz kalıyorsanız (civa, kurşun gibi) veya radyosyana acilen bu konularda değişiklik yapmalısınız!

  Ayrıca gebeliğiniz boyunca bazı temizlik malzemeleri, böcek zehirleri, solvent ve şehir şebekesindeki eski borulardan gelen kurşun gebeliğinizi olumsuz etkileyebilir. Doktorunuza muayeneniz esnasında hayatınızdaki rutinlerden bahsedin ki nelerin tehlikeli olduğu konusunda sizi uyarsın ve gerekli önlemleri alın!

  Gebelikte 5. hafta aktivitesi:

  Bir kadın doğum uzmanı seçin ve randevu alın! Randevu öncesi gitmeden son reglinizin ilk günü hesaplayın ve not alın, ayrıca sormak istediğiniz merak ettiğiniz sorularınızı bir kağıda dökün muayene sırasında unutmamış olursunuz.

  Ailenizdeki kronik rahatsızlıklar hakkında biraz daha bilgi sahibi olun. Doktorunuz ailenizin ve sizin tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Genelde kronik hastalıklar ve genetik anormallikleri içeren rahatsızlıklar.

  Zamanlama kafanızımı karıştırıyor? Hamilelik hesaplamalarımıza başladığımız nokta son regl peryodunuz ilk günü, pek çok uzmanın yaptığı gibi. Positif hamilelik testi sonucunuzu aldığınızdan beri (yani döllenmeden 3 hafta sonrası), hamileliğinizin 5. haftasında olduğunuz kabul edilir.

   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  48

  İlk kalp atışlar başlar. Eğer ultrasonda bakarsanız bu minik şeyin bir bebek olduğunu anlayamayabilirsiniz. Fakat ekranda onun kalp...

  Etiket: ,

  Bebeğiniz şimdi 1.25 milimetre boyunda- kabaca bir elma çekirdeği büyüklüğü. Bebeğiniz ufacık olabilir; fakat vücudu şaşırtıcı...

  34
  Etiket: ,