4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık Hamilelik

4 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  4 haftalık gebelik

  4 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi nasıl?

  Hamileliğinizin 4. haftası embriyonik gelişimin başlangıcıdır. Gebeliğinizin bu haftasından itibaren, önümüzdeki 10 hafta boyunca bebeğinizin organları gelişmeye başlayacaktır, hatta bebeğinizin bazı organları işlevsellik bile kazanacaktır. Bu yüzden hamileliğinizin içinde bulunduğunuz haftası ve önümüzdeki bir kaç hafta rahminizdeki bebeğinizin gelişimini sekteye uğratabilecek her türlü etkene en savunmasız olduğu dönemdir.

  Gebeliğinizin bu haftasında bebeğiniz haşhaş tohumu boyutlarında, iki katmandan oluşan bir  embriyodur: epiblast ve hypoblast katmanları bebeğinizin tüm organlarının başlangıç noktasıdır.

  Basit (ilkel) plasentanızda bu haftada 2 katmandan oluşmaktadır. Plasenta rahminizin astarında tünel oluşturup, kan akışının gerçekleşebileceği boşluk oluşturmaktadır. Bu sayede gebeliğinizin 4. haftasının sonunda oluşması beklenen gelişmiş plasenta bebeğinizin gelişimi için hayati önem taşıyan besin ve oksijeni sağlayabilecektir.

  Hamileliğinizin 4. haftasında mevcut durumda; amniyon kesesi bebeğinizi çevrelemekte, amniyotik sıvı bebeğinize tampon görevi görmekte, vitellüs kesesi ise bebeğinizin kırmızı kan hücrelerini (alyuvar) üretmekte ve plasenta tam anlamıyla gelişip, iş başına geçene kadar bebeğiniz için gerekli besinleri taşımaktadır.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğin başlangıcında siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Hayatınız nasıl etkileniyor:

  Hamileliğinizin 4. haftasında artık hamile olduğunuzu farkedeceksiniz. Kesin sonuç için bu haftanın sonunda hamilelik testi yapmanız yeterli olacaktır. (Eğer içiniz rahatlasın istiyorsanız şu anda da hamilelik testi yapabilirsiniz, ama negatif sonuç aldıydanız eğer adet peryodunuzun üzerinden bir hafta geçtikten sonra kesin sonuç almak için testinizi tekrarlamalısınız.)

  Eğer gebelik testiniz pozitif sonuç verdiyse, artık bir kadın doğum uzmanından ilk doğum öncesi randevunuzu alabilirsiniz. Eğer özel tıbbi bir durumunuz yoksa veya daha önce sorunlu bir hamilelik deneyimi geçirmediyseniz veya beklenmedik hamilelik semptomları yaşamıyorsanız, genelde kadın doğum uzmanları hamileliğin 8. haftasından önce, sizi muayene etmeyeceklerdir.

  Hamile olduğunuzu anladığınız bu haftada eğer düzenli veya reçeteli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza bu yeni durumunuzda ilaç tedavinize devam etmenin güvenli olup olmadığını sorun. Ayrıca sağlık durumunuzun hamilelik sürecinizde beklenmedik endişelere neden olup olmayacağını aile hekiminize danışmalısınız.

  400mg folik asit içeren vitamin takviyesini hamileliğinizin öncesinde aldığınızı varsayıyoruz. Şimdi hamile kaldığınızı öğrendikten sonra, biraz daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız. Doğum öncesi dönemde günde 600mcg folik asit vitamin takviyesi almanız gerekmektedir.

  Bebeğinizin gelişim sürecinde önümüzdeki 6 hafta çok kritik bir öneme sahiptir. İlkel plasenta ve göbek kordonu artık bebeğinizin gelişimi için gerekli besin ve oksijeni taşımaya başlayacak. Plasenta ile birlikte artık bebeğiniz sizin vücudunuza aldığınız her şeye maruz kalmaktadır, bu yüzden ikiniz içinde iyi olduğundan emin olduğunuz besinleri tercih etmelisiniz.

  Eğer evde hamilelik testi sonucunuz negatif çıktıysa ve hala adet peryodunuz başlamadıysa, gebeliğinizin 5. haftasında testi tekrarlamanız gerekebilir. Piyasadaki gebelik idrar testlerinin çoğu hamileliğinizi 4. haftada tespit edebilecek hassasiyete sahip değildir.

  Eğer 1 yıl ve daha uzun süredir (35 yaş üzeri kadınlar için 6 ay) hamile kalmayı denemenize rağmen başaramıyorsanız, bir uzman tarafından çiftin olası doğurganlık problemlerine karşı incelenmesi gerekmektedir. Üzücü bir sonuç alsanız bile unutmayın, erken teşhis ve erken tedavi pek çok sorunun çözümünü kolaylaştırmakta: bebek sahibi olmanızı sağlamaktadır.

  Hamilelik testini tekrarlayın!

  “İlk hamilelik testimin sonucu negatif çıkmıştı fakat içimden bir ses hamile olduğumu söylüyordu, bilmiyorum ama bir şekilde buna inanmıştım. Sonra bir kaç gün daha bekledim ve sabah kalkar kalkmaz testi uyguladım. Hislerim beni yanıltmadı, sonuç bu sefer pozitif çıktı.” — Anonim anne adayı

   

  Hamilelik testi hakkında merak ettiğiniz 3 soru!

  Hamile misiniz değil misiniz kesin sonucu öğrenmeye hazır mısınız? Eğer düzgün kullanılırsa evde yapılabilen hamilelik test çubukları gebeliğin 5. haftasında kesin sonuç sağlamaktadır. Bilmeniz gerekenler:

  S1.

  Hamilelik testini ne zaman almalıyım ve ne zaman kesin sonuç alabilirim?

  Regl peryodunuzun üzerinden 1 hafta geçtikten sonra hamilelik testini yapmanız en iyisidir. Bu zamana kadar da aslında pek çok yeni hamile kadının idrarında hamilelik hormonu denilen (hCG) hormonu idrar tahlillerinde yakalanabilecek kadar vardır.

  Pek çok evde yapılabilen gebelik test çubukları “yüzde 99’dan büyük kesinlik” sağladıklarını  ve regl peryodunun geciktiği günden itibaren hemen kullanılabileceğini iddia ederler fakat 2004 yılında Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekoloji Dergisi yayınladığı bir çalışmaya göre bu yanıltcıdır.

  New Mexico Üniversitesinde araştırmacılar 18 testi değerlendirmiş ve sadece bir tanesinin regl peryodunun gecikmesinden hemen bir gün sonra idrardaki hCG hormonunu yakalayabilecek kadar hassas tepki verdiğini tespit etmiştir. Regl döneminin gecikmesinin hemen ertesi günü diğer testler hamileliklerin sadece yüzde 16 kesinlikte belirleyebilmiştir.

  S2.

  Bir hamilelik testinden en iyi sonucu nasıl alırım?

  Öncelikle gebelik testini kullanmadan önce son kullanma tarihini kontrol edin, ve tarihin geçmediğinden emin olun. Eğer hamilelik testinin saklandığı ortam nemli ve sıcaksa (banyo gibi), bozulmuş olma ihtimali vardır, onu atıp yeni bir tane kullanmanızı tavsiye ederiz.

  Şimdi gebelik testini yapmaya hazırsınız, dikkatlice testin üzerindeki kullanma talimatlarını okuyun çünkü pek çok test markasında kullanım farklılıklar gösterebilir. Daha kesin sonuç için idrar testinizi sabah uyanır uyanmaz yapın, çünkü sabahları idrarınızın yoğunluğu daha fazladır.

  Eğer gebelik testinizin sonucu negatif olmasına rağmen hala regl olmadıysanız, bir kaç gün sonra testi tekrarlayın. Unutmayın bir negatif sonuç hamile olmadığınız anlamına gelmez. Hala adet görmediyseniz, unutmayın hala hamile olabilirsiniz. (Bu belirsiz dönemde biz sizlere hamilelikte tehlikeli olan ilaçlar, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlıklardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.)

  S3.

  Bir silik çizgi benim hamile olduğum anlamına mı geliyor?

  Eğer gebelik testinizde positif bir sonuç gördüyseniz, çok hafif bile gözükse, hamile olma ihtimaliniz yüksektir. Bir ev gebelik testinin pozitif sonuç gösterebilmesi için, vücudunuzun farkedebilecek kadar hCG hamilelik hormonu salgılamış olması gerekir. Silik bir çizgi gördüyseniz testte hamileliğinizin belirginleşmesi için ona iki üç gün süre tanımalı ve testi tekrarlamalısınız.

  Eğer ikinci testin sonucu daha netse, tebrikler artık hamile olduğunuzdan eminsiniz! Eğer ikinci testinizin sonucu tamamen negatifse, çok erken dönem düşüklerinden geçirmiş olabilirsiniz. Uzmanlara göre hamileliklerden yüzde 20 ile 30 arası düşükle sonuçlanmaktadır. Malesef bu çok yaygın bir durumdur.

  Pek çok gebelik testi sonuçları görmek için 5 dakika beklemeniz gerektiğini söyler ancak New Mexico üniversitesindeki bir araştırmaya göre bazen gebelik test çubuklarının pozitif sonuçlarını görmek için 10 dakika civarı beklemelisiniz. Hemen çöpe atmayın biraz sabredin.

  Zamanlama kafanızı mı karıştırdı? Hamilelik hesaplamalarımıza başladığımız nokta son regl peryodunuz ilk günü, pek çok uzmanın yaptığı gibi. Bu yüzden, regl peryodunuzu kaçırdığınız dönemde eğer gebelik testiniz pozitif sonuç veriyorsa muhtemeken hamileliğinizin 4. veya 5. haftasındasınızdır.

   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  126

  Dün gece sosyalmedya hesaplarımda anne lere hamileliklerisırasında çatlakları oldumu ve ne kullandıkalrını sordum.Sağolsnlar çöok...

  Etiket: ,

  Hamilelikle birlikte değişen vücut tipinizden dolayı kendinizi kötü hissediyor olabilirsiniz ama hamilelik, bir bebeğe kavuşmanın yanı...

  131
  Etiket: ,

  Vücudun işleyiş mekanizmalarında günümüzde hala çözülemeyen noktalar olduğu gibi, inanılmaz şekilde çalışan mucizevi bir yapı...

  57
  Etiket: ,

  Gebeyim ama şıkım Gebelik vücudunuzda önemli değişikliklere neden olsa da şık olmanıza ve kendinizi güzel hissetmenize engel değil....

  76
  Etiket: ,