3 Haftalık Gebelik

3.Hafta Gebelik

3 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  3 haftalık gebelik3 haftalık gebelik: Bebeğiniz nasıl gelişiyor?

  Gebeliğinizin 3. haftasında rahminizde neler oluyor? Çok fazla şey! Gebeliğinizin 3. haftasında bebeğiniz yüzlerce hücreden oluşan çok küçük bir top şeklindedir ve çılgınlar gibi hücreler bölünmeye devam ederek büyür. Bu hücre topu şeklindeki oluşum (blastosit), rahminize yerleşti ve onun bir parçası olacak olan plasenta şu anda deli gibi hamilelik hormonu denilen (hCG) yi salgılamaktadır. Bu hamilelik hormonu yumurtalığınıza yumurtlamaması gerektiğini söyler. Böylece bebeğinizin gelişimi için gerekli östrojen ve projesteron hormonları salgılanmaya devam eder. Hamilelik hormonu hamilelik testlerinde aranan ve pozitif sonucun gözükmesini sağlayan hormondur. Gebeliğinizin 3. haftasının sonunda hamilelik testiniz pozitif çıkacaktır! (Eğer adet peryodunuz geçeli 2 veya 3 gün olduysa testi tekrarlamanızı tavsiye ederiz.)

  Bu arada hücre topu şeklindeki bebeğinizin etrafında amniyotik sıvı toplanmaya başlamıştır ve bu amniyon kesesini oluşturacaktır. Bu sıvı önümüzdeki hafta ve aylarda bebeğinize tampon olacaktır. Hamileliğinizin bu evresinde blastosit ilk dolaşım sistemi olan, rahim duvarındaki kılcal damarlara kurulmuş mikroskobik tüneller vasıtasyla oksijen ve besin ihtiyacını karşılamaktadır. Bu görevi devralacak olan plasenta hamileliğin bu evresinde henüz oluşmamıştır. Gebeliğinizin bir sonraki haftasından itibaren plasenta bu görevi devralacaktır.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğin başlangıcında siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Gebelik sonrası hayatınzdaki değişimler:

  Vücudunuzda tarihi bir an gerçekleşti. Bir sperm hücresi yumurtanızın zarını delip, onu dölledi. Hamilelik başlangıcınızdan bir kaç gün sonra döllenmiş yumurtanız rahminize tutundu ve büyümeye başladı. Artık bir bebeğiniz oluyor! Henüz bir bebeğiniz olduğunu bilmiyorsunuz. Ama bu haftanın sonundaki ufak damlalar hamile olduğunuzu farketmenizi sağlayacak. Buna “emplantasyon kanaması” denir. Yumurtanızın rahime tutunması aşamasında gerçekleşir. ( bu süreç geçen haftadan döllenmeden sonraki 6 gün boyunca olabilir), ama kimse hamileliğinden henüz emin değildir. Her durumda, bu lekelenme çok hafifdir ve çok az sayıda hamile bunları farkeder.

  Alkole alternatif kokteyl!

  “Akşamları aldığım bir kadehi gerçekten özlemiştim, bende yeni bir alışkanlık edinmeye karar verdim: kızılcık suyu, maden suyu ve limon karışımında bir kokteyl hazırlamaya başladım ” — Anonim anne adayı

  Şaşırtıcı Gerçekler: Gebelik belirtileri

  • Bazı kadınlar gebelik testi yapmadan hamile olduklarını hissedebilirler, hamilelik işaretleri şunlardır:
  • Gergin şiş göğüsler: Bir çok kadın regl döneminde karşılaştıkları şişmiş göğüslerden daha gergin göğüsleri olduğunu hisseder.
  • Yorgunluk Hissi: Yüksek seviye projesteron hormonu ve bebek yapmak için vücudunuzun sarf ettiği ekstra çaba, sizin sanki maraton koşmuşcasına akşamları yorgun hissetmenizi sağlayabilir.
  • Sık İdrara Çıkma: Hamile kaldıktan hemen sonra, kendinizi koştura koştura tuvalete gider bulabilirsiniz.
  • Hassaslaşmış Burun: Pek çok hamile onların öğürmesine neden olacak kadar bunaltıcı koku alma sendromu yaşar. Bu genelde kanınızdaki artan östrojen hormonu seviyesinin bir yan etkisidir.
  • Bazı Yiyeceklerden Kaçma: Hamileliğinizin başlangıcında bazı yiyeceklerden uzak durmaya çalışmanız normaldir. Eskiden bayıldığınız bir yemeği veya yiyeceği artık mide bulandırıcı bulabilirsiniz.
  • Bulantı ve Kusma: Sabah bulantıları normalde bir kaç hafta sonra başlar ama bazı kadınlar hamilelik bulantılarıyla daha erken karşılaşabilir.
  • Vücut Sıcaklığı: Bazal metabolizmanızın sıcaklığı yüksek olacaktır. İlk 18 gün normalden daha sıcak olacaksınız, eğer öyleyse muhtemelen hamilesiniz.
  • Kanama veya Lekelenme: Regl dönemi civarlarında pek çok kadında hafif pembe lekelenmeler veya kırmızı noktasal kanamalar olabilir. (Eğer kanama veya lekelenmelerinizde ağrılar da hissediyorsanız, hemen doktorunuza başvurun, bu bir dış gebelik belirtisi olabilir.)

  Aslında çok kolay bu haftada tek ihtiyacınız olan şüphelerinizi haklı çıkarmak için bir gebelik testi satın almak ve sonucunu önümüzdeki hafta bakmak. Hamileliğin kesin test sonuçları ancak regl peryodunuzdan 1 hafta sonrasında oluşur. Bu yüzden 1 hafta daha şüphelenmeye devam edin.

  Bu Haftanın Aktivitesi:

  Bir kaç tane hamilelik testi satın alın. Peryodunuz önümüzdeki hafta 1 hafta gecikmiş olacaksa bir tanesini saklayın. Pek çok ev gebelik testi normalde peryod gecikmesi 1 haftaya ulaştığında doğru sonucu verir. Daha iyi sonuç almak için sabah uyanır uyanmaz testi yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer bu ilk gebeliğinizse BebekSayfasi.Com olarak acemi hamileler için hazırladığımız sayfaya göz atmanızda fayda var. Bu sayede gebeliğinizin önümüzdeki haftalarında sizi nelerin beklediğini şimdiden öğrenebilirsiniz.

   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  73

  Hamilelikte adet gördüklerini, üstelik düzenli olduğunu söyleyen birçok kadın duymuş olmalısınız (üstüne görmek). Ancak gerçek şu ki...

  Etiket: ,

  Menstrual döngünün ortasındaki kan akışı, kadınlarda kaygılanmaya neden olabilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya korunmadan seks...

  738
  Etiket: ,

  Preimplantasyon genetik tanı (PGT) belirli bir genetik hastalık yada kromozom bozukluğu taşıyan embriyoların daha gebelik oluşmadan...

  42
  Etiket: ,

  Hamilelik süreci, bir kadının yaşayabileceği en özel ve güzel dönemlerden biridir. Anne olmak çok özel ve güzel olsa da, anne adayının...

  26
  Etiket: ,

  Gebelik haftaları 4. haftadan başlayarak sayılır. Bu nedenle bir, iki veya üç haftalık gebelikten söz edilmez. Bunun sebebi hamileliğin "son...

  1453
  Etiket: ,