26 Haftalık Gebelik

26. Hafta Gebelik

26 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  26 gebelik haftasi, 26haftalik hamilelik, 26 haftalık gebelik, gebelikte 26. hafta, 26 haftalık hamilelik kaç aylıktır, 26 haftalık hamilelik uzman tv, 26 haftalık gebelik kaç aylıktır, 26 haftalık gebelik uzman tv, 26 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 26 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 26 haftalık hamilelik görüntüsü, 26 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor, 26 haftalık hamilelikte akıntı, 26 haftalık hamilelikte kasık ağrısı, 26 haftalık hamilelikte cinsellik, gebelikte 26. haftada, 26 hafta gebelikte cinsellik, gebeliğin 26. haftası, 26 hafta gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 26. hafta karın ağrısı, 26 hafta gebelik, gebelikte 26 hafta uzman tv, gebelikte 26 hafta, gebelikte 26 hafta bebek gelişimi, 26. hafta ultrason, 26. hafta gebelikte nasıl rahat edilir, 26 haftalık bebek gelişimi, 26 haftalık bebeğin hangi organları gelişir, 26 haftalık gebelikte bebeğin durumu, 26 haftalık hamlelikte ellerde şişme neden olur, 26. hafta hamilelik,


  Eğer 26 haftalık anne karnında bebek gelişimi değilde 26 haftalık bebeğin fiziksel, duygusal, zeka veya sosyal gelişimini arıyorsanız, lütfen 6 AY 2 HAFTALIK BEBEK GELİŞİMİ sayfamıza göz atınız..!

  26 Haftalık Gebelik

  26 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Gebeliğin 26. haftasında, bebeğinizin kulaklarındaki sinir hücresi ağı artık önceki haftalara göre daha gelişmiş ve hassas durumdadır. Bebeğiniz hamileliğinizin 26. haftasından itibaren normal yükseklikteki eşinizle yaptığınız konuşmaları algılayabilmektedir. Bebeğiniz ciğerlerini az da olsa içinde bulunduğu amniyotik sıvı ile doldurup, boşaltarak, nefes alma ve verme pratiği yapmaktadır. Bu egzersizler bebeğinizin akciğerlerinin gelişiminde büyük önem teşkil eder. Bu arada bebeğiniz yağlanmaya ve derisindeki derin kırışıklıkları doldurmaya devam etmektedir. Gebeliğin 26. haftasında bebeğinizin ağırlığı yaklaşık olarak 750gr boyu ise 36cm civarlarındadır. Eğer erkek bebek bekliyorsanız, bu hafta bebeğinizin testisleri testis torbasından aşağı doğru 2-3 ay sürecek bir harekete başlamıştır.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğinizle ilgili, siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Hamilelik hayatınızı nasıl etkiliyor:
  Hayatınızdaki koşuşturmaların arttığını mı düşünüyorsunuz? Bir yandan doğum kursuna gidip, bir yandan bebeğinizin odası için eşya ararken bir taraftanda günlük işlerinizi tamamlamak zorundasınız. Bu yoğun ve tempolu günlerinizde sağlıklı beslenip, yeteri kadar dinlenmeye de vakit ayırmayı unutmamalısınız. Hamileliğinizin 26. haftasından itibaren tansiyonunuz (kan basıncınız) normale göre biraz artmış olabilir ama muhtemelen yine de hamilelik öncesinden hala düşüktür. (Normal bir hamilelikte tansiyon birinci trimesterde düşmeye başlar ve hamileliğin 22 ile 24 haftalarında minumum seviyelerine geriler, sonraki dönemlerde artış göstermeye başlar.

  Preeklampsi hastalığı, idrardaki proteine ve yüksek kan basıncına bağlı olarak beliren ciddi bir rahatsızlıktır. Genelde hamileliklerin 37. haftasından sonra gözükür, hamileliğin erken dönemlerinde bu rahatsızlıkla karşılaşılabilir bu yüzden belirtilerinin iyi gözlemlenmesi gerekir. Eğer yüzünüzde şişlikler, gözünüzün etrafında pofuduk şişkinlikler, ellerinizde normalden çok fazla şişme, bacak ve ayalarınızda anlık hızlı oluşan şişkinlikler, hızlı kilo artışı (haftada 2 kg civarı) gibi belirtiler yaşıyorsanız doktorunuza durumunuzu anlatın. Bunların yanı sıra dürekli baş ağrısı, görme bozukluğu (buğulu görme, çift görme, lekeli görme,ışığa duyarlılık gibi), üst karın kaslarınızda şiddetli ağrı veya gerginlik, veya kusma gibi şikayetlerinizde de vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

  Eğer hamileliğinizin 26. haftasından itibaren belinizde hafif bir ağrı başladıysa bunu büyüyen rahminize bağlayabilirsiniz. Vücudunuzun ağırlık merkezi öne doğru kayar, bağlarınız ve kaslarınız dengeyi korumak için daha fazla kasılır belki bir siniri bile sıkıştırabilirler, bunlara bir de hormonal değişikliklerinizin eklem ve bağlarınızı gevşetmesini eklerseniz durumunuzu daha iyi analiz edebilirsiniz. Gün sonu yorgunluğunuzda artan kilonuzla birlikte artık katlanmaya başlamıştır. Yürümek, dikilmek, uzun süre oturmak, eğilmek, bükülmek, sırtınızdaki gerilimi artırmaktadır. Ilık bir duş rahatlamanızı sağlayabilir. Bazı hamile kadınlarda ise soğuk tampon uygulamak işe yarayabilir. Gün içerisinde daha fazla dinlenmeye, eğilmeli, hızlı hareketlerden kaçınmalısınız. Yatarken bacaklarınızın arasında yastık koyarak yan yatmalı, başka bir yastık ilede karnınızı desteklemelisiniz.

  Ağrıyan ayakları rahatlatmak! “Kendinizi rahatlamak için sıcak su dolu bir leğene ayaklarınızı daldırın. Birkaç damla kokulu esans yağı damlatıp, tadını çıkartabilirsiniz.” —Filiz Gülen

  Karar Verme Zamanı: Doğum planı oluşturmalı mısınız?

  Bir doğum planı hazırlamak, size doğumunuz hakkında daha detaylı düşünmenizi aynı zamanda eşiniz ve doktorunuzla neleri konuşmanız gerektiğini gösterecektir. Ayrıca doğum planı oluştururken doğumla ilgili ne kadar az şey bildiğinizi farkedip, doktorunuzdan ve çevrenizden daha fazla bilgi toplamaya başlayacaksınız. Unutmayın ne kadar planlarsanız planlayın doğum doğası gereği tahmin edilemezdir, siz planlamanızı oluştururken sürekli bu ihtimali düşünüp, esneklik payları bırakmalısınız.

  Doğum planı hazırlamaya değer mi?

  Eğer doğum planı hazırlamayı, doğum ve hemen sonrası için bir eğitim olarak görüp, doktorunuzdan ve çevrenizden bilgi topladığınız sürece,  sizi bekleyen doğum sürecine fayda sağlayacağı yadsınamaz bir gerçektir.

  Hamile kadınlar arasında gerçekleştirilen bir ankete göre doğumunu planlayan anne adaylarının yüzde 54’ü doğumun planladıklarıyla alakasız gerçekleştiğini belirtmiştir. Öte yandan hamilelerin yüzde 46’sı doğumun planladıkları gibi gittiğini, arzuladıkları bir doğum tecrübesi yaşadıklarını belirtmiştir. Ankete katılan bir anneye göre “Doğum planım tahmin ettiğimin ötesinde işe yaradı. Ben hastanedeki hemşire ve doktorların planımı umursamayacaklarını düşünmüştüm ama beni yanılttılar. Her şeyi istediğim zamanda istediğim şekilde olmasına özen gösterdiler.”

  Eğer bir doğum planı hazırlamaya karar verdiyseniz, istediğiniz kadar uzun veya kısa tutabilirsiniz. Bazı anne adayları doğum planlarını kısa ve öz tutarak normalde prosedürün nasıl işlemesini istediğine dair ana hatları belirtirler. Örnek olarak: “Eğer mümkün olursa, doktor bir risk görmezse, normal doğumu tercih ediyorum. Lütfen sancılarımı azaltacak ve kasılmalarımı geçleştirecek ilaçlar mecbur kalmadıkça bana vermeyin.” veya “Doğumumun mümkün olan en az sancılı biçimde tamamlanmasını istiyorum ve mümkün olan en kısa sürede epidural istiyorum.”

  Doğum planı hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • İlaçsız normal doğum mu istiyorsunuz yoksa epidural yapılsın mı? Eğer henüz karar vermediyseniz bir yere not alın ve araştırın.
  • Doğumhaneye kimlerin yanınızda girmesini istiyorsunuz? Eşiniz ve doktorların sışında kimsenin bulunmasını tercih eder misiniz?
  • Bebeğin rahminizden dışarı çıkartıldığı ilk sahneyi görebilmek için bir ayna düzeneği kurulmasını ister misiniz?
  • Hastane odanızın sessiz olmasını mı tercih edersiniz yoksa sevdiğiniz sizi rahatlatan bir şarkının fonda çalmasını mı? Videoya kaydetmek ister misiniz?
  • Bebeğiniz kordon bağını ne yapacaksınız?
  • Emzirmeyi istiyor musunuz?
  • Hangi saatte doğurmak istiyorsunuz?
  • Hastane odanızın özel olmasını mı istiyorsunuz?

  Hamileliğin 26. haftasında ne yapmalısınız?

  Kişisel özel durumlarınızı düşünün. Erkekse bebeğinizin sünnet olmasını istiyor musunuz? Hastanede doğumdan hemen sonra mı? Doğumdan sonra ne zaman çalışmaya başlayacaksınız. Şimdiden bu konular hakkında eşinizle birlikte kararlar almanız gerekmektedir. Ayrı düştüğünüz konularda sakinliğinizi koruyup, nedenlerinizi anlamaya çalışın!

   

  Gebelikte Merak Edilenler

  Gebelik süresince, özellikle ilk gebeliklerini yaşayan anne adayları pek çok konuyu merak ederler. Bu konuların bir kısmı bebekleriyle ilgiliyken, bir kısmı ise gebe vücutlarındaki değişimlerle ilgilidir. BebekSayfasi.Com olarak anne adaylarına en çok merak ettikleri başlıkları sunmaya devam ediyoruz.

  Gebelikte sağlıklı nasıl beslenebilirsiniz? Gebeliğiniz normal mi? Gebelikte cildinizde ne gibi değişiklikleri göreceksiniz? Gebeliğiniz süresince göğüsleriniz şişmeye devam edecek mi? Bebeğinizin cinsiyetini en net ne zaman öğrenebilirsiniz? Gebelik bulantılarınız ne zaman bitecek? Gebelikte aşırı tüylenme mi yaşıyorsunuz? Gebeliğiniz saçınızı mı gürleştirdi? Gebelik tırnaklarınızın çabuk kırılmasına mı neden oluyor?

  Anne adaylarının bütün sorularını cevaplıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin...

  82

  Hamileliğinizin 26. haftası itibariyle bebeğinizin boyu yaklaşık 33-34 cm, kilosu ise 700 – 850 gram civarındadır. Son 3 ayın...

  Etiket: ,

  Büyük bir heyecan: Bebeğiniz gözlerini açtı! Diğer taraftan, sizinkinin gözleri kapalı olmasını isteyebilirsiniz ki böylece biraz...

  51
  Etiket: ,

  Doğum planı yaparken dikkat edilecekler Kendinize doğum planı yaparken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz. Epidural...

  50
  Etiket: ,

  Bebeğiniz hızla gelişimine devam ediyor. Kulaklarındaki sinirler birkaç hafta öncesinden daha hassas algılıyor. Bu haftalarda sizin ve...

  62
  Etiket: ,

  Hamileliğin 26. haftasında meydana gelen değişiklikleri ve gelişimleri anne ve bebek açısından 2 grupta incelemek daha doğru ve mantıklı...

  57
  Etiket: ,

  Bu haftalardan itibaren Braxton-Hicks kasılmaları adını verdiğimiz zaman zaman ortaya çıkan ani kasılma ve gevşemeler hissedebilirsiniz....

  271
  Etiket: ,

  Bebeğiniz Bebeginizin gelismesi ile ilgili neler oldugunu kontrol edin. Deneme nefesleri. Bu hafta bebeginizin burun delikleri açilmaya...

  59
  Etiket: ,

  Gebelikte büyüyen rahiminiz vücudun sağ yanında bulunan ana toplardamara ("vena cava") bası yapar. Bu nedenle özellikle vücudun alt...

  108
  Etiket: ,