25 Haftalık Gebelik

25. Hafta Gebelik

25 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  25 gebelik haftasi, 25haftalik hamilelik, 25 haftalık gebelik, gebelikte 25. hafta, 25 haftalık hamilelik kaç aylıktır, 25 haftalık hamilelik uzman tv, 25 haftalık gebelik kaç aylıktır, 25 haftalık gebelik uzman tv, 25 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 25 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 25 haftalık hamilelik görüntüsü, 25 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor, 25 haftalık hamilelikte akıntı, 25 haftalık hamilelikte kasık ağrısı, 25 haftalık hamilelikte cinsellik, gebelikte 25. haftada, 25 hafta gebelikte cinsellik, gebeliğin 25. haftası, 25 hafta gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 25. hafta karın ağrısı, 25 hafta gebelik, gebelikte 25 hafta uzman tv, gebelikte 25 hafta, gebelikte 21 hafta bebek gelişimi, 25. hafta ultrason, 25. hafta gebelikte nasıl rahat edilir, 25 haftalık bebek gelişimi, 25 haftalık bebeğin hangi organları gelişir, 25 haftalık gebelikte bebeğin durumu, 25 haftalık hamlelikte ellerde şişme neden olur, 25. hafta hamilelik,


  Eğer 25 haftalık anne karnında bebek gelişimi değilde 25 haftalık bebeğin fiziksel, duygusal, zeka veya sosyal gelişimini arıyorsanız, lütfen 6 AY 1 HAFTALIK BEBEK GELİŞİMİ sayfamıza göz atınız..!
  25 Haftalık Gebelik

  25 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Gebeliğinizin 25. haftasında artık bebeğinizin boyu 34cm ve kilosu 680gr civarlarındadır. Bebeğiniz artık yağlanmaya derisinin altında yağ tabakası oluşturmaya başlamaktadır. Her geçen gün bebeğinizin derisindeki derin kırışıklıklar azalmakta ve yeni doğan bir bebek görünümü kazanmaktadır. Eğer görebilseydiniz bebeğinizin saçlarının uzadığını, hatta saç tipinin nasıl olduğunu bile anlayabillirdiniz.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğinizle ilgili, siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Hamilelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Sadece bebeğinizin saçları değil sizin saçlarınızda hiç olmadığı kadar gür ve parlak. Saçlarınız çok fazla çıkmıyor aslında sadece daha az dökülüyor buda daha gür bir görünüm kazandırıyor. Doğumdan sonra hamileyken dökmeyi atladığınız saçlarınızı dökeceğinizden, şu anki görünümünüzün tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

  Hamileliğinizin 25. haftasında artık eskisi gibi kolay etrafınızda dönemediğinizi fark etmeye başlarsınız. Doktorunuz eğer aksini söylemediyse, egzersiz yapmaya devam etmelisiniz. Egzersiz yaparken şunlara dikkat edin: Çok aşırı derecede kendinizi yorgun hissettiğinizde, bir yerlerinizde ağrı sancı hissettiğinizde, başınız döndüğünde veya nefes alma güçlüğü yaşadığınızda egzersiz yapmaya ara verin. Sırt üstü dümdüz yatmaktan, mücadelenin olduğu egzersiz veya sporlardan kaçının. Dengenizi kaybetmeyeceğiniz egzersizleri tercih edin. Gün içerisinde çok fazla su içtiğinizden ve egzersizlerinizde bir ısınma ve soğuma hareketlerinizin olduğundan emin olun.

  Hamileliğin 24. ve 28. haftaları arasında glikoz tarama testi için kan örneği alınırken belki bir tüp kanda kansızlık testi için alınabilir. Eğer kansızlık testiniz pozitif çıkarsa, bu kansızlık demir eksikliğine bağlı bir durumdur ve doktorunuz sizden demir takviyesi almanızı istemiş olabilir.

  Bebek isimleri düşünmeye başlamadınız mı hala? Bebeğinize isim seçmek oldukça önemli bir karardır, aynı zamanda eğlencelidir de. Ailenizdeki isimleri gözden geçirebilir, çok sevdiğiniz yer isimlerini hatırlayabilir veya sevdiğiniz dizi veya film karakterlerini listeleyebilirsiniz. BebekSayfası.Com olarak siz anne ve baba adaylarına sayısız isim sunmaktayız. İsimleri kökenine göre veya alfabetik olarak inceleyebilirsiniz.

  Kabızlık tedavisi! “Kabızlığı önelemek için; tahıl, yoğurt, tatlılar, hatta spagetti sosuna bile – aklınıza gelebilecek her şeye yulaf veya buğday kepeği ekleyin.” — Ayşegül

  Hamileliğin 3. Trimester Evresindeki Doğum Öncesi Bakımla İlgili 3 Soru!

  S1.

  3. Trimester evresinde doktorumu kaç gez görmem gerekiyor?

  Gebeliğin 28. ve 36. haftaları arasında, doktorunuzu iki haftada bir görmelisiniz. Doğumdan bir ay önce bu sıklık haftada bire kadar inecektir.

  S2.

  3. Trimester muayenelerinde neler olacak?

  • Doktorunuz size muhtemelen, fiziksel ve duygusal açıdan nasıl hissettiğinizi, son randevunuzdan bu zamana kadar bir farklılık olup, olmadığını soracaktır. Bunların ötesinde doktorunuz hamileliğinizin bu evresinde, kasılmalarınızı, vajinal akıntılarınızı, faklı akıntıları, baş ağrınızı, endişelerinizi veya stresinizi öğrenmek isteyecektir. Eğer yeni bir şikayetiniz varsa doktorunuza çekinmeden mutlaka söylemelisiniz.
  • Doktorunuz hamilelik kontrolünüzde size bebeğinizin hareketlerini soracaktır. Eğer bebeğiniz daha az hareket etmeye başlarsa onu aramanızı tembihliyecektir. Bir zaman sonra doktorunuz sizden bebeğinizin günün belli bir saat aralığında hareketlerini saymanızı bile isteyebilir.
  • Hamileliğin son evresindeki kontrollerinizde doktorunuz sizin ağırlığınızı ölçecektir. Preeklampsi veya idrar yolu enfeksiyonu olup, olmadığını idrar testine bakarak kontrol edecektir. Tansiyonunuzu ölçüp, bileklerinizi, ellerinizi ve yüzünüzü şişlik var mı diye inceleyecektir.
  • Bebeğinizin kalp atışlarını kontrol edip, karnınızın alt bölgesinde gerçekleştireceği muayene ile bebeğinizin boyuna ve pozisyonuna bakacaktır. Kask kemiğinizle rahminizin üst kısmı arasındaki mesafeyi ölçerek, bebeğinizin gelişim hızının normal olup, olmadığını anlayacaktır.
  • Sizin serviks denilen bölgenizi kontrol edecektir. Her muayenede pelvik bölge muayenesinin yapılmasını beklemeyin. Erken doğum gibi veya başka bir endişesi olmadığı sürece doktorlar bu muayeneyi yapmak istemezler. Son dönemlerde doktorunuz doğumun ne zaman olduğunu anlaması içinde bu muayeneye başvurabilir.
  • Doktorunuz sonraki haftalarda nelerin sizi beklediğiniz söyler. Preeklampsi, erken doğum gibi durumların işaretlerini size açıklar, ne gibi durumlarda onu aramanız gerektiğini size açıklar.
  • Doğum hakkında size sorular sorar. Sorularınızı cevaplar. Eşinizle birlikte doğumla ilgili sorular hazırlayıp, randevularınıza getirebilirsiniz.
  • Bebeğiniz ve sizinle ilgili doğum sonrası planlarınızı öğrenmeye çalışır, emzirmeyi düşünüp, düşünmediğiniz, erkek bebeklerde sünnet isteyip istemediğiniz gibi.

  S3.

  Hamileliğin 3. trimester evresinde hangi testleri yaptıracaksınız?

  Hamileliğinizin, sizin ve bebeğinizin sağlık ve gelişim durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

  • Hematocrit/hemoglobin Testi: Bu kan testi genelde kansızlık için yapılan bir testtir ve glikoz tarama testi ile birlikte yapılır sonrasında test sonucu olumsuz ise her randevuda tekrarlanarak takip altında tutulur.
  • Gebelik Şeker Testi:  Eğer glikoz tarama testinizin sonucu hamileliğinizin 24. ve 28. haftaları arasında normalse bu teste ihtiyaç duyulmaz ama, değerleriniz anormal ise bu testle şeker değerleriniz gözlemlenir.
  • Rh Vücut Tarama Testi: Eğer kan grubunuz Rh negatif ise, bu test hamileliğinizin 28. haftasına kadar tekrarlanabilir. Gebeliğin 28. haftasında ise Rh bağışıklık globulin iğnesi olursunuz. Düşük ihtimalde olsa bazı gebeliklerde bebeğin kanı, anneye karışabilir ve olacağınız bu iğne bebeğinize ve gelecekteki bebeklerinize zarar gelmemesini sağlar. 
  • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Eğer böyle bir riskiniz varsa doktorunuz sizden bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara özel tahliller isteyebilir.
  • Grup B Strep Testi:  Hamileliğinizin 35. ve 37. haftaları arasında Grup B Streptococci (GBS) denilen vajina ve rektum bölgelerinin tarandığı bir testiniz olacaktır. Eğer kültür testi sonuçlarınız pozitif çıkarsa hemen tedaviye başlanmaz, çünkü erken tedavi bakterilerin tekrar geri dönmeyeceğini garanti etmez. Doğumdan sonra genelde antibiyotiğe başlanır.
  • Biyofizik profil ve nonstres testleri: Eğer belli başlı hamilelik komplikasyonlarınız varsa veya doğum süresini aşmışsanız bebeğinizi kontrol etmek için bu testler yapılır.

  Hamileliğin 25. haftasında ne yapmalısınız?

  Bu hafta eşinize biraz zaman ayırın. Eşinizi romantik süprizlerle şaşırtın. Onunla ilgili sevdiğiniz özellikleri bir kağıda yazın, onun neden iyi bir baba olacağını onunla paylaşın, bol bol el ele tutuşun. Eşinizin sizin için neden çok önemli olduğuna dair onunla sürekli paylaşımlarda bulunun, kendini hamileliğinizin ve bebeğinizin bir parçası olarak görmesini sağlayın.

   

  Gebelikte Merak Edilenler

  Gebelik süresince, özellikle ilk gebeliklerini yaşayan anne adayları pek çok konuyu merak ederler. Bu konuların bir kısmı bebekleriyle ilgiliyken, bir kısmı ise gebe vücutlarındaki değişimlerle ilgilidir. BebekSayfasi.Com olarak anne adaylarına en çok merak ettikleri başlıkları sunmaya devam ediyoruz.

  Gebelikte sağlıklı nasıl beslenebilirsiniz? Gebeliğiniz normal mi? Gebelikte cildinizde ne gibi değişiklikleri göreceksiniz? Gebeliğiniz süresince göğüsleriniz şişmeye devam edecek mi? Bebeğinizin cinsiyetini en net ne zaman öğrenebilirsiniz? Gebelik bulantılarınız ne zaman bitecek? Gebelikte aşırı tüylenme mi yaşıyorsunuz? Gebeliğiniz saçınızı mı gürleştirdi? Gebelik tırnaklarınızın çabuk kırılmasına mı neden oluyor?

  Anne adaylarının bütün sorularını cevaplıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin...

  108

  Gebelikte büyüyen rahiminiz vücudun sağ yanında bulunan ana toplardamara ("vena cava") bası yapar. Bu nedenle özellikle vücudun alt...

  Etiket: ,

  Bu 9 ay çok mu uzun ne? Nefesim çok çabuk kesiliyor yürürken. Umarım tatilde açık havada yürüyüş yapabilirim. Tatilin bana ve...

  66
  Etiket: ,

  Bebek hareketlerini dışarıdan bir gözlemci bile göbeğinizin kıpırdadığını görebilir.Rahiminiz bir futbol topu kadar büyüklüğe...

  148
  Etiket: ,

  Bebeğinizin hareketlerini artık sadece anne değil,eliyle anne karnına dokunan herkese bebek cevap olarak hareket tepkisini göstermektedir.Bu...

  83
  Etiket: ,

  Bebeğiniz artık 700 gr a ulaştı ve o artık 20-21 cm civarında.sizde bebek hareketlerini artık çok net hissediyor ve her bebeğiniz hareket...

  64
  Etiket: ,

  Gebeliğin 25. haftasında rahminizin boyutu neredeyse bir voleybol topu kadardır. Gelişmekte olan rahminiz sırtınıza ve pelvis bölgesine...

  56
  Etiket: ,

  25. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 34 cm, ağırlığı 650 gram kadardır. Yirmi beşinci hafta civarında bebeğin omurilik...

  106
  Etiket: ,

  Spor Doktorunuz aksi bir şey demediği sürece belirli kurallara uyarak egzersiz ve yürüyüş yapmaya devam edebilirsiniz. Baş dönmesi, nefes...

  52
  Etiket: ,

  Anne karnında bebek gelişimi, gebelikte 25. hafta, hamileliğin 25. haftası, hamilelikte 25. hafta Bebeğinizin bu haftada baş-popo...

  80
  Etiket: ,

  Hamilelikte 25. hafta, gebelikte 25. hafta, hamileliğin 25. haftası, gebeliğin 25. haftası Bebeğiniz büyüdükçe yorgunluk hisleriniz...

  88
  Etiket: ,