22 Haftalık Gebelik

22. Hafta Gebelik

22 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  22 Haftalık Gebelik

  22 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Gebeliğinizin 22. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 28cm kilosu ise 450gr civarlarındadır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren minyatür bir yeni doğan bebeği andırmaktadır. Bebeğinizin dudakları, kaşları göz kapakları daha belirginleşmiş, hatta diş etlerine gömülü diş tomurcukları bile oluşmuştur. Bebeğinizin gözleri şekillenmiştir fakat gözün iris denilen renkli kısmının biraz daha pigmente ihtiyacı vardır.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğinizle ilgili, siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Eğer gebeliğinizin 22. haftasında karnınızın içini görmeniz mümkün olsaydı, bebeğinizin tüm vücudunuz saran lanugo adı verilen tüyleri, daha sonraki haftalarda ürettiği yağlarla dolduracağı, derisinin üzerindeki derin kırışıklıkları görebilirdiniz. Bebeğinizin göbeğinin altında çok önemli hormonları üretme görevini üstlenmiş pankreasının düzenli olarak büyüdüğünü de fark ederdiniz.

  Hamilelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Hamileliğinizin 22. haftasında artık göbeğinizin bir el mıknatısı olduğunu düşünmeniz normal! İtiraf edin artık her an karnınıza dokunmaya çalışıyorsunuz. Hamileliğinizin bu evresinde çevrenizdekilerin, karnınızın boyutuyla ilgili, büyük, küçük gibi sözlerine aldırış etmeyin, her anne adayı hamileliği süresince kendine özel bir gelişim hızı sergiler.

  Hamileliğinizin gelişiminde veya karnınızın büyüklüğünde önemli olan tek şey doktorunuz doğum öncesi kontrollerinde takip ettiği verilere bakarak size aktardığı bilgilerdir. Karınınızda artık hızla büyüyen bebeğinizin oluşturduğu çatlakları fark etmeye başlayabilirsiniz. Doğuma kadar ki sürede hamilelerin yarısında bu karın üstündeki çatlaklar belirginleşmektedir. Farklı dokulu deriden oluşan bu küçük çizgiler pembeden koyu kahverengiye kadar derinizin rengine bağlı olarak değişebilir. En yaygın olarak gözüktüğü yer göbeğiniz olmasına rağmen bazı hamilelerde bu çatlaklar kalça, uyluk, kalça ve göğüslerde de belirebilir. Nemlendirici veya losyonların bu çatlaklarını önlediği yönünde bir araştırma yok fakat cildinizi sürekli yumuşak ve nemli tutmanız çatlak bölgelerin kaşınmasını azaltacaktır.

  Günlük tutabilirsiniz! “Bebeğime hamileyken günlük tutmuştum. Hatta günlüğümü doğum için hastaneye giderkende götürmüştüm, doğumdan sonra ilk fırsatta yazarım diye. Hissettiğim tüm duyguları paylaşmamda gerçekten bana faydası olmuştu.”  —Anonim anne

  Şaşırtıcı Gerçekler: Göbeğinizin ötesinde vücut değişimleriniz!

  Hamilelikle ilgili herkesin bildiği ve beklediği vücut değişimleri karnınızın büyümesi belki birazda göğüslerinizin büyümesidir. Siz anne adayları için herkesin bildiklerinin ötesinde, vücudunuzda hormonal değişimlerin nerelerinizi nasıl etkilediğini listeledik:

  • Artık hamileyken daha kalın ve dolgun saçlarınız var, reklamlardaki gibi… Hamileyken daha fazla saç üretmiyorsunuz sadece hamilelik daha az dökülmesine neden oluyor. Ne yapabilirim: Eğer gür saçlı olmak hoşunuza gidiyorsa tadını çıkarın. Eğer saçınızın bu kadar gür olması sizi rahatsız ediyorsa kuaförünüzle yeni saç yapınıza uygun bir modelde karar kılın ve saç şeklinizi değiştirin. Bu değişiklikler sonsuza kadar sürmeyecek, doğumdan sonra yine eski halinize döneceksiniz.
  • Vücudunuzdaki tüylenmeler artıyor! Androjen adı verilen seks hormonu çene, üst dudak, yanak gibi bölgelerde tüylenmelerinin başlamasına neden olacaktır. Ayrıca göbek, kol, bacak ve sırt bölgelerinde de başı boş tüylerle karşılaşabilirsiniz. Ne yapabilirim: Ağda veya tıraş her zamanki gibi bu geçici dönemde sizler için güvenli çözüm yollarıdır.
  • Tırnaklarınız çok daha hızlı uzuyor! Hamileyken tırnaklarınızın normalden çok daha hızlı uzadığını hatta renk veya yapısının değiştiğini farkedersiniz. Bazı hamilelerin tırnakları, sertleşirken bazılarının ki yumuşayabilir. Ne yapabilirim: Temizlik yaparken kauçuk eldiven takmayı ihmal etmeyin ve tırnaklarınız çok kırılgan bir yapıya sahipse biraz nemlendirici sürebilirsiniz.
  • Hamileyken derinizdeki değişikliği farketmediniz mi? Bazı hamile kadınların söylediğine göre hamilelik süresince derileri daha önce gözükmediği kadar iyi gözükmüş. Eğer sizin durumunuz bu anne adaylarıyla aynıysa, parıldamanın keyfini sürün. Bazı anne adayları ise hamileliğin sivilce akne gibi yan etkileri yüzünden çok çekmiş. Ne yapabilirim: Günde iki kez sabun veya cilt temizleyiciler kullanarak yıkayın. Kullandığınız kozmetik ürünlerinin yağ içermediğinden emin olun.
  • Hamilelik çatlakları! Karnınızdaki büyüyen bebeğinizin kapladığı hacim arttıkça, deriniz üzerinde çok küçük, çatlak veya benzeri farklı renkte dokuların oluşması muhtemeldir. Şu anda gözlemlediğiniz bu deri çatlakları doğumdan sonra altı ay ile 12 ay arasında farkedemeyeceğiniz kadar çok azalacaktır. Normalden çok fazla kilo almamaktan başka yapabileceğiniz bir şey yoktur. Oluşan çatlakların ebatları veya şekilleri tamamen derinizin yapısına, esnekliğine bağlıdır.
  • Derinizin renginde değişim! Artan melanin miktarı yüzünüzde koyu cilt lekelerine, yamalarına neden olabilir. Eğer hamileliğiniz süresince çok fazla güneşe maruz kalıyorsanız bu lekeleri daha yoğun yaşayabilirsiniz. Ne yapabilirim: En az 30 faktör UVA ve UVB koruması sağlayan güneş kremi kullanabilirsiniz, şapka ve diğer aksesuarlarla da kendinizi güneşten koruyabilirsiniz. Özellikle 10.00 ile 14.00 saatleri arasındaki güneşten uzak durmaya çalışmakta işe yarar.
  • Daha büyük ve koyu meme uçları ile areolas! Hamileliğinizde meme uçlarınızın ve çevresindeki renkli kısmın (areolas) daha koyu renkli ve daha büyük olduğunu fark edebilirsiniz. Areolasınızdaki küçük yumruların ki Montgomery’nin tüberkülleri olarak bilinirler, daha belirgin gözükmesi normaldir. Meme ucunuzun etrafındaki bu yumrular, bakterilere karşı, yağ üreten bezlerdir. Bazı hamile kadınlar göğüslerindeki damarların bile daha belirgin olduğunu söyler. Ne yapabilirim: Hiçbir şey!
  • Hamilelerin ayakları büyür mü? Evet ayaklarınız en az yarım bedeb veya daha fazla büyümüştür. Taraklı ayaklar ise biraz daha yayvanlaşabilir. Ayaklarınızın şişmesi de ayakkabılarınızın sıkmasına neden olabilir. Doğumdan sonra ayaklarınız eski haline dönecektir. Ne yapabilirim: Daha rahat ayakkabılar satın alabilirsiniz.

  Gebeliğin 22. haftasında ne yapmalısınız?

  Evlilik yüzüğünüzü kontrol edin. Genelde hamileyken parmaklarınızın şişmesi normaldir. Hamileliğinizin 22. haftasında yüzüğünüzün durumunu kontrol edin. Hala çıkartabiliyorken çıkartın çünkü hamileliğin ilerleyen haftalarında size sorun çıkarabilir. Eğer yüzüğünüzden ayrılmak canınızı sıkıyorsa, size tavsiyemiz bir zincir alıp ona takmanız ve boynunuza asıp, yine sürekli üzerinizde bulundurmanız.

   

  Gebelikte Merak Edilenler

  Gebelik süresince, özellikle ilk gebeliklerini yaşayan anne adayları pek çok konuyu merak ederler. Bu konuların bir kısmı bebekleriyle ilgiliyken, bir kısmı ise gebe vücutlarındaki değişimlerle ilgilidir. BebekSayfasi.Com olarak anne adaylarına en çok merak ettikleri başlıkları sunmaya devam ediyoruz.

  Gebelikte sağlıklı nasıl beslenebilirsiniz? Gebeliğiniz normal mi? Gebelikte cildinizde ne gibi değişiklikleri göreceksiniz? Gebeliğiniz süresince göğüsleriniz şişmeye devam edecek mi? Bebeğinizin cinsiyetini en net ne zaman öğrenebilirsiniz? Gebelik bulantılarınız ne zaman bitecek? Gebelikte aşırı tüylenme mi yaşıyorsunuz? Gebeliğiniz saçınızı mı gürleştirdi? Gebelik tırnaklarınızın çabuk kırılmasına mı neden oluyor?

  Anne adaylarının bütün sorularını cevaplıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin...

  174

  Daha büyük göğüs aylaları ve koyu renk uçlar Göğüs uçlarının koyulaşması, meme aylası olarak bilinen halkaların büyümesi...

  Etiket: ,

  Bebeğiniz Bebeğiniz şu an yaklaşık 28 cm ve 453gr. Cildi gitgide daha az transparan olmakta çünkü beyin ve sinir gelişimi için gerekli...

  64
  Etiket: ,

  Bu hafta itibari ile anne adayı sizde kasık ağrıları başlayabilir bu geçici bir durum sakın endişelenmeyin. Nedeni ise rahim bağları...

  66
  Etiket: ,

  Bebeğiniz Kas bilgisi. Sanki ugrastiran bir matematik problemi üzerine konsantre oluyormus gibi akilli bebeginiz kaslarini çatabilir. Ve simdi...

  49
  Etiket: ,

  Her coğrafi bölgenin kendine özgü bir iklimi ve buna uygun yetişen bir bitki örtüsü ve sebze ve meyveleri vardır. Yine aynı coğrafi bölge...

  80
  Etiket: ,