21 Haftalık Gebelik

21. Hafta Gebelik

21 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 02.08.2016

  21 gebelik haftasi, 21haftalik hamilelik, 21 haftalık gebelik, gebelikte 21. hafta, 21 haftalık hamilelik kaç aylıktır, 21 haftalık hamilelik uzman tv, 21 haftalık gebelik kaç aylıktır, 21 haftalık gebelik uzman tv, 21 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 21 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 21 haftalık hamilelik görüntüsü, 21 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor, 21 haftalık hamilelikte akıntı, 21 haftalık hamilelikte kasık ağrısı, 21 haftalık hamilelikte cinsellik, gebelikte 21. haftada, 21 hafta gebelikte cinsellik, gebeliğin 21. haftası, 21 hafta gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 21. hafta karın ağrısı, 21 hafta gebelik, gebelikte 21 hafta uzman tv, gebelikte 21 hafta, gebelikte 21 hafta bebek gelişimi, 21. hafta ultrason, 21. hafta gebelikte nasıl rahat edilir, 21 haftalık bebek gelişimi, 21 haftalık bebeğin hangi organları gelişir, 21 haftalık gebelikte bebeğin durumu, 21 haftalık hamlelikte ellerde şişme neden olur, 21. hafta hamilelik,


  Eğer 21 haftalık anne karnında bebek gelişimi değilde 21 haftalık bebeğin gelişimini arıyorsanız, lütfen 5 AY 1 HAFTALIK BEBEK GELİŞİMİ sayfamıza göz atınız..!

  21 Haftalık Gebelik

  21 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Gebeliğinizin 21. haftasında artık bebeğiniz yaklaşık olarak 350gr ağırlığında ve 27cm uzunluğundadır. Bebeğiniz bu haftada kocaman bir havuç kadardır. Bebeğinizin ilk hareketlerini hissetmeye çalıştığınız günler artık geride kalmış olmalı ve bebeğinizin dövüş sanatları konusunda yetenekli olduğunu düşünmenize neden olacak tekme ve yumruklar başlamış olmalıdır. Yavaş yavaş bebeğinizin hareketlerine anlam vermeye, bir düzen içinde hareket ettiğini kavramaya başlarsınız. Bebeğinizin hamileliğin 21. haftasında dikkat çeken diğer gelişmelerine bakacak olursak eğer, bebeğinizin kaşları ve göz kapakları artık tamamen oluşmuştur ve eğer kız bebeğiniz olacaksa vajinası şekillenmeye başlamıştır.

  Hamilelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Hamileliğinizin 21. haftasında biraz daha konforlu hissediyor olmalısınız. Henüz karnınız çok büyümediğinden ve hamileliğinizin erken dönem şikayetlerinin çoğunu geride bıraktığınızdan kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Siz anne adaylarına tavsiyemiz bu günlerin tadını çıkartmanız çünkü 3. trimester evresiyle birlikte hamilelik şikayetlerinizde artış gözükecektir.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğinizle ilgili, siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Hamileliğinizin konforlu geçmesi hiçbir gelişimin veya şikayetin olmadığı anlamına gelmesin. Vücudunuzun daha fazla yağ üretmesine bağlı olarak akne veya sivilce benzeri şikayetleriniz olabilir. Eğer bu tür şikayetleriniz varsa, bu bölgelerinizi zarar vermeyecek bir sabunlar günde iki kez yıkamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu gibi durumlarda kullandığınız nemlendirici veya makyaj ürünlerinin yağ içermediğinden de emin olmanız gerekmektedir. Bu gibi hamilelik rahatsızlıklarında sakın doktorunuza danışmadan sivilce veya akne ilacı almaya kalkışmayın bazı ilaçlar hamilelik için çok büyük riskler içermektedir.

  Hamileliğinizin 21. haftasında vücudunuz varislere daha eğilimli bir tutum sergilemektedir. Hamileliğiniz ilerlemeye devam ettikçe, bacaklarınızdaki varis miktarında artış gözükecektir. Kanınızdaki projestrone miktarındaki artış, kan damarlarınızın çeperlerinin gevşemesine ve varis probleminin tetiklenmesine neden olmaktadır. Eğer aileden gelen bir varis rahatsızlığınız varsa varis şikayetlerinizde normalden daha fazla artış olabilir. Hamileliğinizden kaynaklanan varis şikayetlerinizi azaltmak için düzenli egzersiz yapmanızı, ayak ve bacaklarınızı mümkün olan her durumda uzatmanızı, uyurken sol tarafınıza yatmanızı ve hamilelere özel varis çorapları giymenizi tavsiye ederiz.

  Gebeliğinizin bu evrelerinde yine özellikle bileklerinizde, bacaklarınızda ve yüzünüzde, örümcek damarlar adı verilen deri yüzeyine çok yakın ince kılcal damarların belirginleşmesi normaldir. Bu damarlar sanki bir ağacın dallarına benzerler ve merkezine doğru renkleri daha da koyulaşır. Düzensiz şekillerde oluşurlar. Hamileliğinizi veya yaşantınızı estetik kaygıların dışında etkilemzler ve doğumdan sonra kendiliğinden yok olurlar.

  İkinci el bebek odası “Hamileliğimin son döneminde bebeğim doğduktan sonraki masraflarını göz önünde bulundurarak, oda takımı, oyuncak, emzirme ve diğer gerekli araç gereçleri bulabildiğim kadar ikinci el satın almaya çalıştım. Çoğu bebek ürünün çok yeni, sanki hiç kullanılmamış gibi olduğunu gördüğümde çok şaşırdım!” — Anonim anne

  Hamilelikte seks ile ilgili merak ettiğiniz 3 soru!

  S1.

  Hamileyken seksi arzulamak normal mi?

  Bazı hamile kadınlar, hamilelikleri süresince en azından bazı dönemlerinde cinsel arzularında patlama yaşarlar. Bu isteklerindeki artış, pelvik bölgedeki kan dolaşımının artışına ve bunun getirdiği uyarılmaya karşı oluşan hassasiyetin artışına, hormonal değişikliklerin getirdiği vajinal yağlanmanın artışına bağlıdır. Bir anonim anne adayı o günlerini şöyle ifade ediyor: “Hormonlarım beni sanki bir seks makinesine dönüştürmüştü! Kendimi her an arzular halde buluyordum.”

  Hamilelikte seksi arzulamak kadar arzulamamkta normaldir. Eğer hamilelik şikayetleriniz çok fazlaysa, ağrılar ve sancılarla doluysa, kendinizi artık çekici bulmuyorsanız, kendinizi çok yorgun hissediyorsanız seksi düşünmemeniz çok doğaldır. Bakın bir anonim anne bu konuda ne demiş: “Eşimle birlikte olmayı hiç arzulamıyordum. Sürekli kendimi çok yorgun hissediyordum ve her pozisyonda kendimi rahatsız hissediyordum.”

  Eğer eşinizle ilişkiye girmeyi hiç istemiyorsanız, onunla bu konuda konuşmalı, neler hissettiğinizi, bunun ona olan sevginizle bir alakası olmadığını ona anlatmalısınız. Hamileliğiniz boyunca yaşadığınız tüm değişikliklerin eşinizi de etkilediğiniz unutmamalı ve onunla iletişiminizi sürekli güçlü tutmalısınız. Unutmayın seksten daha önemli sevgi gösterileri her zaman mevcuttur.

  S2.

  Hamileliğin bu evrelerinde hangi pozisyonlar daha rahat?

  Dünya genelinde hamile kadınlarla gerçekleştirilen bir anket, hangi sevişme pozisyonlarının hamile kadınlar için daha rahat ve güvende hissettirdiğini araştırmış ve buna göre yan yana uzanarak ilişkiye girme ve benzeri pek çok pozisyon oylanmıştır. Ankete katılan anne adaylarının yüzde 75’i bu süreçte pek çok pozisyon denediğini belirtmiştir. Hamileyken deneyebileceğiniz seks pozisyonları:

  • Eşiniz sırt üstü yatarken ata biner gibi onun üzerine çıkıp, dikkatli bir şekilde oturup, kalkabilirsiniz. Bu pozisyonda alt karın bölgenize her hangi bir yük binmeyecektir ve derinliğin bütün kontrolü sizde olacaktır.
  • Dizlerinizin ve ellerinizin üzerinde dururken, eşiniz dizlerinin üzerinde arkanızda dikilirken birliktelik yaşabilirsiniz.

  S3.

  Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin yasak olduğu durumlar var mıdır?

  Hamilelikte aşağıda belirtilen durumlarınız veya semptomlarınız varsa seksten uzak durmanız tavsiye edilir:

  • Plasenta previa
  • Erken doğum veya riski
  • Açıklanamayan vajinal kanama veya akıntı
  • Karın ağrısı
  • Servikal yetmezlik
  • Dilate serviks
  • Suyunuz az da olsa geldiğinde

  Eğer eşinizde genital herpes denilen cinsel organında uçuk benzeri rahatsızlıklar varsa veya şüpheleniyorsanız ilişkiye girmemelisiniz. Eğer eşiniz genital bölgede uçuk şikayetini daha önceleri yaşamışsa, şu anda hiç bir belirti olmasa bile, hamileliğinizin 3. trimester evresi boyunca cinsel ilişkiye girmemelisiniz. Eğer dudak ve ağız bölgelerinde uçuk şikayeti varsa oral birlikteliktende uzak durmalısınız. Ayrıca eşinizde veya sizde cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalık varsa da ilişkiye hiçbir koşul artında girmemelisiniz.

  Bu belirtilen durumların dışında da hamileliğinizin seyirine bağlı özel durumlarınız olabilir. Doktorunuzun cinsellik ile ilgili yaptığı uyarı ve tavsiyeleri dikkate almanız gerekmektedir. Örneğin daha önceki hamileliğiniz erken doğum ile sonuçlanmışsa, bu hamileliğinizde seksten uzak durmanız tavsiye edilebilir.

  Hamileliğin 21. haftasında ne yapmalısınız?

  Bebek ihtiyaç listesi oluşturun. Eğer yakınlarınıza nelere ihtiyacınız olduğunu söylemek ağırınıza gidiyorsa, onlar size sorduğunda hazırlıklı olmak için ihtiyaçlarınızı listeleyin ve kime hangi ürünleri söyleyebileceğinizi, bütçeleri oranında kafanızda belirleyin. Şu iki konuya dikkat edin:

  • Kıyafetleri listelemeyin. Bunun için zaman harcamayın, insanlar kıyafet almaya ve özellikle kendi istediklerini almaya devam edecekler. Sadece değiştirme kartlarını iyi saklayın ve ihtiyacınıza göre değiştirin.
  • Hediyenin büyüklüğünü dert etmeyin. Pek çok yakınınız aldığı hediyeleri zaten bebeğinize aldığının bilincindedir. Bu hediyelerin büyüklüğü hep hatırlanacağını düşünmesine neden olacağından büyük ve pahallı ürünleri bile alabilirler, tabi bütçeleri oranında.
   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik süresince, özellikle ilk gebeliklerini yaşayan anne adayları pek çok konuyu merak ederler. Bu konuların bir kısmı bebekleriyle ilgiliyken, bir kısmı ise gebe vücutlarındaki değişimlerle ilgilidir. BebekSayfasi.Com olarak anne adaylarına en çok merak ettikleri başlıkları sunmaya devam ediyoruz.

  Gebelikte sağlıklı nasıl beslenebilirsiniz? Gebeliğiniz normal mi? Gebelikte cildinizde ne gibi değişiklikleri göreceksiniz? Gebeliğiniz süresince göğüsleriniz şişmeye devam edecek mi? Bebeğinizin cinsiyetini en net ne zaman öğrenebilirsiniz? Gebelik bulantılarınız ne zaman bitecek? Gebelikte aşırı tüylenme mi yaşıyorsunuz? Gebeliğiniz saçınızı mı gürleştirdi? Gebelik tırnaklarınızın çabuk kırılmasına mı neden oluyor?

  Anne adaylarının bütün sorularını cevaplıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin...

  42

  21. hafta gebelik haftasındasınız 20-24 hafta arası döneme girdiniz. Bu dönemden itibaren bebeğiniz hızla kilo almaya başlayacak olup...

  Etiket: ,

  Varis, cilt yüzeyine yakın yerlerde şişen damarlar sonucu oluşur. Yüzeye yakın bulundukları için kötü bir görünüme sebebiyet verebilen...

  494
  Etiket: ,

  Hamilelikte akne sorunu genel bir durumdur. Bunun sebebi artan hormonlardır. Özellikle androjen hormonundaki artış sebebiyle sebum adı verilen...

  63
  Etiket: ,

  Bebeğinizin 25 santim uzunluğa ulaştığı 21. haftadaki gelişmelere bir göz atalım Yolun yarısını atlattınız. Üstünden bir hafta...

  80
  Etiket: ,

  Bebeğiniz Kalp hoplatıcı "Bu ses nedir sanki dört nala giden atlar gibi?" Bebeginizin kalp atisi her geçen gün daha güçlenmekte ve...

  43
  Etiket: ,

  Cenin hareketi: Artık, bebeğinizin rahimde hareket ettiğini, döndüğünü ve tekme attığını hissediyor olabilirsiniz (Birçok yeni anne...

  79
  Etiket: ,

  Hamile psikolojisi, hamilelikte psikoloji, hamilelikte korku, hamilelik korkuları, hamilelikte endişe Hayır bu geçen yaz kaybettiğiniz...

  42
  Etiket: ,

  Bu dönemde bebeğiniz sizi tamamen duyabildiği için eşinizle sürekli iletişim halinde olmalı, onunla konuşmalı ve bebeğinize masallar...

  46
  Etiket: ,

  Büyümeye devam eden bebeğinizin bu haftadaki baş – popo uzunluğu 18 cm., ağırlığı ise 370-390 gr.’dır. İlk aylara göre bebeğinizin...

  80
  Etiket: ,

  Her geçen gün bebeğinizin hareketlerini ve tekmelerini daha iyi hissedersiniz. Hamileliğin tam ortalarında bulunmaktasınız ve şimdiye kadar...

  45
  Etiket: ,