20 Haftalık Gebelik

20. Hafta Gebelik

20 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 26.06.2016

  20 gebelik haftasi, 20haftalik hamilelik, 20 haftalık gebelik, gebelikte 20. hafta, 20 haftalık hamilelik kaç aylıktır, 20 haftalık hamilelik uzman tv, 20 haftalık gebelik kaç aylıktır, 20 haftalık gebelik uzman tv, 20 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 20 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 20 haftalık hamilelik görüntüsü, 20 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor, 20 haftalık hamilelikte akıntı, 20 haftalık hamilelikte kasık ağrısı, 20 haftalık hamilelikte cinsellik, gebelikte 20. haftada, 20 hafta gebelikte cinsellik, gebeliğin 20. haftası, 20 hafta gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 20. hafta karın ağrısı, 20 hafta gebelik, gebelikte 20 hafta uzman tv, gebelikte 20 hafta, gebelikte 20 hafta bebek gelişimi, 20. hafta ultrason, 20. hafta gebelikte nasıl rahat edilir, 20 haftalık bebek gelişimi, 20 haftalık bebeğin hangi organları gelişir, 20 haftalık gebelikte bebeğin durumu, 20 haftalık hamlelikte ellerde şişme neden olur, 20. hafta hamilelik,


  Eğer 20 haftalık anne karnında bebek gelişimi değilde 20 haftalık bebeğin gelişimini arıyorsanız, lütfen 5 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ sayfamıza göz atınız..!

  20 Haftalık Gebelik

  20 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Gebeliğinizin 20. haftasına eriştiğinizde artık bebeğiniz yaklaşık olarak 300 gr ağırlığında, boyu poposuna kadar 17-18cm, ayaklarına kadar 25cm civarlarındadır. Genelde gebeliğin 20. haftasına kadarki sürede bebeklerin anne karnındaki pozisyonlarında bacakları kıvrılmış olduğundan poposuna kadar ölçüm alınır ama 20 haftadan sonra bebeğinizin boyunu ölçerken kafadan ayağa kadar olan uzunluk dikkate alınmaya başlanacaktır.

  Bebeğiniz bugünlerde daha çok yutma, yutkunma egzersizi yapmaya başlar ve sindirim sistemi için bu iyi bir alıştırmadır. Artık daha iyi sindirim için bebeğiniz mekonyum adı verilen siyah, yapışkan bir sıvı üretmeye başlamıştır. Bu yapışkan madde bağırsaklarında birikmeye başlar ve bebeğinizin yakında ilk kirli bezi olarak tarihe geçecektir. (Bazı bebekler anne karnında iken bazıları ise doğum esnasında mekonyum denilen bu maddeyi atarlar.)

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğinizle ilgili, siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Hamilelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Tebrikler! Gebeliğinizin 20. haftasıyla birlikte hamileliğinizin yarısını tamamlamış bulunmaktasınız. Rahminizin üst kısmı artık göbek diliğinizle neredeyse aynı seviyeye ulaştı ve sizde bir anne adayı olarak yaklaşık olarak bu süreçte 4,5kg aldınız. Bu haftadan sonra her hafta yaklaşık olarak 250gr daha alacağınızı hatırlatırız. Burada belirttiğimiz kilo durumları normal değerleri temsil etmektedir. Eğer hamileliğinize çok zayıf başladıysanız biraz daha fazla, çok kilolu başladıysanız biraz daha az kilo artışınız olmuş olabilir. Oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinizin bir parçası olan hemoglobin üretiminde kullanılması için düzenli olarak, hamileliğinize yeterli gelecek miktarda demir takviyesi almayı unutmayın.

  Hamilelik boyunca, hamile vücut genişleyen kan hacmine yetişebilmek için ayrıca bebeğinizin gelişimi ve plasentanın gelişimi için daha fazla demire ihtiyaç duyar. Kırmızı et hamile kadınlar için en iyi demir kaynağıdır. Kümes hayvanları da demir içermektedir. Etin dışında demir sunan besinler ise baklagiller, soya bazlı ürünleri, ıspanak, erik suyu, üzüm, ve demir-güçlendirilmiş tahıllardır.

  Eğer ilk hamileliğiniz ise ve hala bir doğum kursuna kayıt olmadıysanız araştırma yapmaya başlamalısınız. Bu dönemde alacağınız doğum kursu size ve eşinize bebeğin doğumunda nelerle karşılaşacağınızı daha net kavramanızı sağlatacaktır. Bu konuyla ilgili doktorunuzla veya hastanenizle görüşmenizi tavsiye ederiz.

  Fazladan bir yastık alın yatağa! “Gece yan yatarak ve bir yastığı kucaklayıp, bacaklarımın arasına alarak daha rahat uyduğumu fark ettim. İtiraf etmeliyim çocuğum doğalı iki sene oldu ama hala en rahat bu pozisyonda uyuyabiliyorum!”  —Anonim anne

  Şaşırtıcı Gerçekler: İyi bir gece istirahati için!

  Hamileliğiniz ilerledikçe, bilinen veya görünmeyen vücudunuzdaki değişimler yüzünden geceleri rahat uyumak git gide zorlaşacak. Hamileliğinizde artık şunlarla karşılaşacaksınız:

  • Belki hayatınızda ilk kez uyurken horlamaya başladınız. Kanınızdaki yüksek östrojen hormonu, mukoza tabakanızın daha çok çalışmasını mukus salgılamasına neden olmaktadır. Buda horlamanıza neden olmaktadır. Ne yapabilirsiniz: Yan yatmayı ve yastığınızı biraz yükseltmeyi deneyebilirsiniz.
  • Mide ekşimesi ve hazımsızlık hamileliğiniz boyunca yataktaki konforunuzu azaltacak şikayetlerdendir. Ne yapabilirsiniz: Yatmadan önce yemek yememeye ve uyku ile son yemeğiniz arasına en az 2-3 saat koymaya çalışıp, sindirimi güç besinler tüketmemeye çalışın. Vücudunuzun üst kısmını yastıklarla destekleyip, daha dik bir pozisyonda uyumaya çalışabilirsiniz.
  • Hamileyken bacağınıza giren kramplar yüzünden uykunuzdan uyanmaya başlarsınız. Ne yapabilirsiniz: Bacağınızı düz bir şekilde uzatarak krampı hafifletin, sonrasında bir kaç dakika yürüyün.
  • Gece bir türlü rahat uyku pozisyonunu bulamayıp, sürekli dönmeye başlarsınız. Ne yapabilirsiniz: Bir yanınıza uzanın bacaklarınızı kıvırıp, arasına bir yastık koyun. Daha rahat olmak için bir kaç yastıkla göbeğinizi ve sırtınızı destekleyebilirsiniz. Yada bunun için özel tasarlanmış bir hamilelik yastığı kullanabilirsiniz.
  • Hamileliğinizde geceleri çok sıcak hissedip, terleyebilirsiniz. Hamile kadınların vücutlarındaki fazla hormonun, yüksek metabolizma hızının ve fazla kiloların etkisiyle daha sıcak hissetmeleri normaldir. Ne yapabilirsiniz: Odanızın sıcaklığını düşürüp, çok kalın giyinmemeyi deneyebilirsiniz. Gece tuvalete kalktığınızda da üzerinize almak için sürekli olarak, terlik ve bir sabahlığı yakınınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.
  • Yataktan çıkmak hiç bu kadar zor olmamıştı! Ne yapabilirsiniz: Yatağın kenarına doğru kendinizi yuvarlayın. Önce bacaklarınızı yatağın kenarından aşağı sarkıtın sonra kollarınızla kendinizi iterek oturma pozisyonuna geçin. Ayaklarınızı yere dengeli ve tam bir şekilde bastığından emin olduktan sonra ayağa kalkın.
  • Aşırı derecede kendinizi yorgun hissetseniz bile bir türlü uyku tutmaz! Bu gibi durumlarda ne yaparsınız bir düşünün. Bir sağa bir sola mı dönersiniz, yoksa düşüncelere mi dalarsınız? Yada kalkıp kendinize bir bardak ılık süt mü hazırlarsınız?

  Yün pijamalar giymeyi tercih ediniz, cildinizin nefes alabileceği iç çamaşırlarını tercih edin sentetik kumaşlardan uzak durun. Sentetik kıyafetler terinizi emmez ve sizin sürekli nemli ve soğuk hissetmenize neden olur.

  Gebeliğin 20. haftasında ne yapmalısınız?

  Kendinizi biraz şımartın. Hamileliğinizin yarısını tamamladınız, bunu kutlamak için kendinize bir güzellik yapabilirsiniz. Size bir kaç fikir verelim:

  • Kokulu mumlar, yeni bir gecelik veya pijama alabilir, ya da bir doğum öncesi masaj deneyebilirsiniz.
  • Hamileliğinizin profesyonel bir fotoğrafçıya fotoğraflarını çektirebilir veya bebeğiniz ve aileniz için fotoğraflarınızı saklayabileceğiniz resim çerçeveleri satın alabilirsiniz. (Hatta bu çerçevelere ultrason fotoğraflarınızı koyarak başlayabilirsiniz!)
  • Kendinizi biraz daha seksi hissetmek için, daha ateşli iç çamaşırlarına biraz para harcayabilirsiniz.
   

  Gebelikte Merak Edilenler

  Gebelik süresince, özellikle ilk gebeliklerini yaşayan anne adayları pek çok konuyu merak ederler. Bu konuların bir kısmı bebekleriyle ilgiliyken, bir kısmı ise gebe vücutlarındaki değişimlerle ilgilidir. BebekSayfasi.Com olarak anne adaylarına en çok merak ettikleri başlıkları sunmaya devam ediyoruz.

  Gebelikte sağlıklı nasıl beslenebilirsiniz? Gebeliğiniz normal mi? Gebelikte cildinizde ne gibi değişiklikleri göreceksiniz? Gebeliğiniz süresince göğüsleriniz şişmeye devam edecek mi? Bebeğinizin cinsiyetini en net ne zaman öğrenebilirsiniz? Gebelik bulantılarınız ne zaman bitecek? Gebelikte aşırı tüylenme mi yaşıyorsunuz? Gebeliğiniz saçınızı mı gürleştirdi? Gebelik tırnaklarınızın çabuk kırılmasına mı neden oluyor?

  Anne adaylarının bütün sorularını cevaplıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin...

  69

  Erkek veya kız? Rutin bir ultrason ile bu hafta öğreneceksiniz. Hamileliğinizin 20. Haftasında Bebeğiniz Bir kavun kadar büyük göbekte...

  Etiket: ,

  20. haftaya gelindiğinde fetüs artık anne karnında yolu yarılamıştır ve bu dönemde insan vücudunun ayrıntıları ortaya çıkar. Lanugo...

  45
  Etiket: ,

  Hamilelikte hem sağlıklı beslenmek hem de çok kilo almamak her anne adayının en büyük isteği. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Deniz Yemişçi...

  231
  Etiket: ,

  16. ve 20. haftalar arası yani 5. ayda anne adayının karnı yavaş yavaş belirmeye başlar. Bazı anne adayları karınlarının büyüdüğünü...

  1451
  Etiket: ,

  Beşinci ayda bebeğin boyu 16-17 cm, ağırlığı ise 300 gramdır. Artık saçlar oluşmaya başlar. Cildini koruyan ‘verniks‘ dediğimiz...

  83
  Etiket: ,

  20haftalık bebeğin agırlık ve cm, 20 haftalık bebeğin ağırlık, boyu, kilosu, 20 haftalık gebelikte bebek gelişimi, 20 haftalik bebek...

  170
  Etiket: ,

  Bu hafta bebeğiniz tam tamına 5. ayını bitirmiş oluyor. Uzmanlar gebelik sürecini hesaplarken ay olarak hesaplayınca doğum tarihinde...

  83
  Etiket: ,