19 Haftalık Gebelik

19. Hafta Gebelik

19 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  19 Haftalık Gebelik

  19 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Bebeğinizin duyu gelişiminde patlamalar yaşanıyor! Hamileliğiniz 19. haftasında artık bebeğinizin beyni koku, tat, görme, duyma ve dokunma duyularının yerlerini tayin ediyor. Bazı araştırma raporlarına göre bebeğiniz hamileliğinizin bu haftasından itibaren sizin sesinizi duymaya başlar, bu yüzden üzerinizden utangaçlığınızı atıp, bir an önce ona yüksek sesle kitap okumaya, onunla tatlı bir ses tonuyla konuşmaya, hatta belki biraz şarkı mırıldanmaya bile başlamalısınız.

  Gebeliğinizin 19. haftasında bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 250gr civarında boyu ise 15cm civarlarındadır. Bebeğinizi kolları ve bacakları birbirleriyle ve vücuduyla artık orantılıdır. Bebeğinizin böbrekleri idrar üretmeye devam etmekte ve kafatasında artık saçları filizlenmeye başlamaktadır. Bebeğinizin derisinin üzerinde hamileliğinizin bu evresinden itibaren verniks caseosa denilen mumsu koruyucu bir tabaka, amniyotik sıvının derisine zarar vermemesi için oluşmaya başlamaktadır.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğinizle ilgili, siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Hamilelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Artık kendinizi kocaman mı hissediyorsunuz? Daha durun yeni başladık… Hamileliğinizin 19. haftasında ve gelecek bir kaç haftada karnınız çok daha fazla ve hızlı büyüyecek. Bunun bir sonucu olarak, alt karın kaslarınızın bir tarafında veya iki tarafında birden ara sıra kısa süreli bıcaklanmaya benzer sancılar hissetmeye başlayacaksınız, özellikle gün sonlarında pozisyonunuzu değiştirmek için vücudunuzu hareket ettirmeye çalışırken. Bunlar genelde yuvarlak bağlarınızdan gelen ağrılardır. Bu bağlar hızlıca büyüyen rahminizin gerilimini taşıyan ve düzgün pozisyonda durmasını sağlayan bağlardır. Anne adaylarının yaşadıkları bu tür sancılar aslında normaldir fakat sancılarınızda çok fazla artış varsa veya dinlenmenize rağmen sancılarınız aralıksız devam ediyorsa doktorunuzu bilgilendirmenizde fayda vardır.

  Gebeliğinizin 19. haftasına geldiğinizde derinizdeki değişiklikleri farkediyor olmalısınız. Ellerinizin avuç içi bölgesi kırmızı mı? Endişelenmeyin bu tamamen sahip olduğunuz fazla östrojen hormonundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca geçici pigment artışından kaynaklanan koyu renkli beneklenmeleri (lekelenmeleri) de derinizde görebilirsiniz. Eğer bu koyu lekelenmeler üst dudağınızda, yanaklarınızda veya alnınızda görünüyorsa buna  kloazma — gebelik maskesi — denir. Ayrıca meme uçlarınızda, çillerinizde, yara izlerinizde, koltuk altlarınızda, iç uyluk ve vulvanızda bazı koyulaşmaları da fark edebilirsiniz. Göbek deliğinizle kasık kemiğiniz arasında oluşabilecek koyu lekelenmelerede linea nigra (koyu çizgi) denir.

  Bu haftalarda belirebilecek her türlü koyu lekeler doğumdan sonra ortadan kaybolacaktır. Bu arada,kendinizi pigment artışını tetikleyen fazla güneşten korumayı da ihmal etmeyiniz Eğer yaz döneminde bir hamilelik yaşıyorsanız, güneşten kendinizi koruyacak şapka gibi aksesuarları tercih etmenizi ve güneş kremi kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer bilinçli olduğunuza inanıyorsanız biraz makyajda harikalar yaratabilir.

  Ağrıyan kasları gevşetme! “Yavaşca ağrıyan bölgenizde kaslarınıza masaj yapabilir veya sıcak su torbası, sıcak bez koyarak rahatlayabilirsiniz.” —Anonim anne

  Karar Zamanı: Bebeğinizin İsmi Ne Olacak?

  Pek çok bebek bekleyen çift için bebeklerinin ismine karar vermek hep eğlenceli bir süreç olmuştur. Ufak bir azınlık içinse bu süreç pazarlıklarla dolu işkenceli bir süreçtir. Her iki durumda da isim seçmek, bebeğinizin tüm hayatını belkide kişiliğini etkileyebilecek (tabi çocuğunuz yetişkin olduğunda koyduğunuz isimden nefret edip, değiştirmeye karar vermezse) önemli bir karardır. Doğacak bebeğinizin ismine karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken başlıkları sizler için özetledik:

  • Ses ve Uyumluluk: Bebeğinizin ismini yüksek sesle söylediğinizde kulağa nasıl geldiği belki de dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Bir melodisi var mı? Çok mu sert? Soyadıyla birlikte nasıl uyumlu mu? Kaçınmanız gereken ipucu: Eğer bebeğinize seçtiğiniz isim, soyadının başlangıcındaki sesle bitiyorsa, uyumluluk açısından bu biraz rahatsız edici olabilir.
  • Benzersiz veya Eşsiz Olması: Çok yaygın olmayan bir ismi kullanmak çocuğunuza kalabalıkta veya içinde bulunduğu toplulukta öne çıkmasını sağlayacaktır. Diğer yandan çok farklı alışıla gelmişin dışında bir isim, çocuğunuzun ismini başkalarına söylerken defalarca telafuz etmesine neden olabilir. Bilinen bir ismin farklı yazılışı da yine çocuğunuzun her seferinde ismini hecelemesine neden olabilir.
  • Akraba veya Arkadaşların İsimleri: Pek çok anne ve baba bebeklerine isim koyarlarken anne babalarının, akrabalarının veya arkadaşlarının isimlerini kullanmayı tercih ederler. Evinizde yeteri kadar Ahmet, Mehmet’in olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman soyağacınızdaki gizlenmiş, keşfedilmemiş akrabalarınızı araştırmaya başlamalısınız. Eğer isim koyma eşler için bir rekabete dönüştüyse, tavsiyemiz bebeğe her iki taraftanda bir isim koyulması yönündedir. Dünyada yapılan bir anket sonucuna göre ebeveynlerin yüzde 98’i bebeklerine iki veya daha fazla isim koyarken bunların yüzde 7’si 3 veya daha fazla isim koymaktadır.
  • Atalardan veya Miras Kalan İsimler: Bebeğinizin asıl mirasının aslında özünde nereden geldiği, kim olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ve bu mirası yaşatmak için isminin bunu yansıtmasını arzu edebilirsiniz. Bunun için kökeninizin tarihçesini incelemenizi ve tarihi kişilerin isimlerini gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.
  • İsmin Anlamı: Bebeğinizin ismini seçerken ismin anlam ve analizi üzerine çalışma yapmanızı tavsiye ederiz. Çocuğunuzu, okul çağına geldiğinde hepimizin başına geldiği gibi herkes bir birinin isminin anlamını sorarken kötü veya kötülüğü çağrıştırabilecek, olumsuz bir isim anlamını söylemek zorunda bırakmamaya çalışmalısınız. Ölüm ve benzeri anlamlarda kaçınmayı ayrıca argoda farklı bir anlama gelen kelimelerden uzak durmayı tercih etmelisiniz. Bunun için isim modülümüzde size 10 binlerce isim anlam ve analizi sunuyoruz.
  • Kısaltamalar ve Lakaplar: İnsanlar genellikle çocuklar iş lakap takmaya geldiğinde son derece acımasız olabilirler. Bu yüzden bebeğinize isim seçerken kendi okul yıllarınıza dönmenizi ve kime isminden dolayı neler söylediğinizi hatırlamanızı tavsiye ederiz. Farklı anlamlara gelebilecek isimler çocuğunuzun gelişiminde kötü izler bırakabilir.
  • Pek çok anne adayı bebeklerini hamilelik süresince bir takma isimle sever, siz ne yapıyorsunuz, bebeğinize nasıl sesleniyorsunuz?

  En iyi bebek isim testi seçtiğiniz ismi yüksek sesle bağırmanızdır. Çocuğunuz parkta oyun oynarken onu çağırdığınızı hayal edin. Eğer ismini söylerken kendinizi garip hissediyorsanız, belki seçtiğiniz isim doğru tercih değildir.

  Gebeliğin 19. haftasında ne yapmalısınız?

  Bebek bakımı ile ilgili araştırma yapmaya başlamalısınız. Size biraz erken gelebilir fakat hamileliğinizin 19. haftası başlamak için iyi bir zamandır. Doğum gelene kadarki süreçte kendinizi yeni doğan bebeğinizle birlikte şekillenecek yeni hayatınıza adapte edebilmeniz için şimdiden bilgi edinmeye başlamalısınız. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız BebekSayfasi.Com olarak siz anne adaylarına yeni doğan başlığımızı tavsiye ederiz.

   

  Gebelikte Merak Edilenler

  Gebelik süresince, özellikle ilk gebeliklerini yaşayan anne adayları pek çok konuyu merak ederler. Bu konuların bir kısmı bebekleriyle ilgiliyken, bir kısmı ise gebe vücutlarındaki değişimlerle ilgilidir. BebekSayfasi.Com olarak anne adaylarına en çok merak ettikleri başlıkları sunmaya devam ediyoruz.

  Gebelikte sağlıklı nasıl beslenebilirsiniz? Gebeliğiniz normal mi? Gebelikte cildinizde ne gibi değişiklikleri göreceksiniz? Gebeliğiniz süresince göğüsleriniz şişmeye devam edecek mi? Bebeğinizin cinsiyetini en net ne zaman öğrenebilirsiniz? Gebelik bulantılarınız ne zaman bitecek? Gebelikte aşırı tüylenme mi yaşıyorsunuz? Gebeliğiniz saçınızı mı gürleştirdi? Gebelik tırnaklarınızın çabuk kırılmasına mı neden oluyor?

  Anne adaylarının bütün sorularını cevaplıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin...

  91

  Uzman Görüşü: Anne adayının karnı göbek deliğinin 1-2 cm altına kadar büyümüştür. Büyüyen rahim mideye baskı yapabilmektedir....

  Etiket: ,

  Bebeğinizin duyularının gelişmeye başladığı 19. Haftada yaşanacak gelişimler... Bebeğinizin beyninde koklama, tat alma, duyma, görme...

  105
  Etiket: ,

  19haftalık bebeğin agırlık ve cm, 19 haftalık bebeğin ağırlık, boyu, kilosu, 19 haftalık gebelikte bebek gelişimi, 19 haftalik bebek...

  707
  Etiket: ,

  Canlı iştah: Buzdolabından uzakta durma konusunda zorluk mu yaşıyorsunuz? Cezp edici çöplük gıdaları evinizden uzakta tutun ve bunun yerine...

  36
  Etiket: ,

  Bebeğiniz artık koruyucu bir örtüye sahip iken siz sizi ağrılı bacak kramplarından koruyacak bir şeyleri ümit ediyor...

  54
  Etiket: ,

  Beslenme Anne adayının ruh ve beden sağlığının yerinde olması ve dengeli beslenmesi bebeğinin sağlıklı beslenmesi ve gelişmesiyle...

  106
  Etiket: ,

  19. haftada karnınızın büyümesinden dolayı göbek çukurunuz düzleşmeye başlar. Uterus’un öne doğru büyümesi bel ağrılarına neden...

  60
  Etiket: ,

  Bebeğinizin cildi lanugo adı verilen ipeksi tüylerle kaplı. Bu haftadan itibaren vernix caseosa (verniks kazeoza okunur) adlı madde de...

  64
  Etiket: ,

  Bu gebelik haftasından itibaren cildinizdeki değişiklikler belirginleşebilir. Bu değişiklikler gebelik hormonları ve gebeliğin mekanik...

  34
  Etiket: ,