18 Haftalık Gebelik

18. Hafta Gebelik

18 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  18 gebelik haftasi, 18haftalik hamilelik, 18 haftalık gebelik, gebelikte 18. hafta, 18 haftalık hamilelik kaç aylıktır, 18 haftalık hamilelik uzman tv, 18 haftalık gebelik kaç aylıktır, 18 haftalık gebelik uzman tv, 18 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 18 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 18 haftalık hamilelik görüntüsü, 18 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor, 18 haftalık hamilelikte akıntı, 18 haftalık hamilelikte kasık ağrısı, 18 haftalık hamilelikte cinsellik, gebelikte 18. haftada, 18 hafta gebelikte cinsellik, gebeliğin 18. haftası, 18 hafta gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 18. hafta karın ağrısı, 18 hafta gebelik, gebelikte 18 hafta uzman tv, gebelikte 18 hafta, gebelikte 18 hafta bebek gelişimi, 18. hafta ultrason, 18. hafta gebelikte nasıl rahat edilir, 19 haftalık


  18 Haftalık Gebelik

  18 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Hamileliğinizin 18. haftasına ulaştığınızda bebeğiniz yaklaşık olarak 15cm boylarında ve 200 gr ağırlığındadır. Bebeğiniz çoğunlukla kollarını ve bacaklarını esnetmekle meşguldür, bu hareketleri bu haftadan itibaren daha sık hissetmeye başlayacaksınız. Bebeğinizin kan damarları hala ince şeffaf derisinin altından gözükmektedir. 18. haftaya gelindiğinde artık bebeğinizin kulakları olması gereken yerde olması gerektiği büyüklüktedir birazcık başından daha ötede gözükebilir. Artık bebeğinizin sinirleri etrafında miyelin denilen koruyucu bir tabaka oluşmaya başlıyor bu oluşum doğumundan sonraki bir yıl boyuncada devam edecektir. Eğer bir kız bebeğiniz olacaksa, rahmi ve fallop tüpü oluşmaya başladı. Eğer bir erkek bebeğiniz olacaksa artık üreme organı fazlasıyla belirgin, sadece ultrasonda sizden saklıyor olabilir…

  Hamileliğinizin ilk haftalarını hatta ilk günlerini hatırlamaya çalışın, hamile olduğunuzu öğrendiğinizden bu yana ne kadar çok şeyin hayatınızda değiştiğini, bebeğinizin ne kadar çok geliştiğini düşünün. Böylece bu yorucu ve yıpratıcı maratonda en çok ihtiyaç duyduğunuz moral motivasyonunu kendi kendinize sağlayabilirsiniz.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğinizle ilgili, siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Hamilelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Aç mısınız? Gebeliğin 18. haftasında iştahınızdaki anormal artış normaldir. Cips, patates kızartması, şekerleme gibi yiyeceklerin aksine, kalori ve besin değeri bakımından zengin yiyecekler seçmenizi tavsiye ederiz. Hamileliğinizin bu döneminde iştahınız ve karnınız büyürken, daha bol, hamile kıyafetlerini tercih etmeniz artık rahatınız için bir zorunluluktur.

  Hamileliğin 18. haftasında kardiyovasküler sisteminizde dramatik değişiklikler yaşanmaya başlar, 2. trimester boyunca kan basıncınız normalden düşük seyir edecektir. Yattığınız veya oturduğunuz yerden birden doğrulmamaya çalışın, hızlı ve ani kalkışlarda baş dönmesi yaşabilirsiniz.

  Artık gebeliğinizin bu evresinde uzanırken yan yatmaya en azından ağırlığınızı bir tarafınıza vermenizi tavsiye ederiz. (Özellikle sırt üstü düm düz yattığınız pozisyonda rahminiz ana damarlarınızdan birine daha fazla baskı yapar ve kalbinize kan akışını güçleştirir.) Sırtınıza, kalçanıza veya baldırlarınızın altına bir yastık koymayı deneyebilirsiniz.

  Eğer hala hamileliğinizin 18. haftasında 2. trimesterinizdeki doğum öncesi ultrason kontrolünüzü olmadıysanız çok yakında olacaksınız demektir. Genelde 2. trimester evresinde gerçekleştirilen muayenede doktorunuz,  bebeğinizin büyümesini, belli başlı doğum anormalliklerini, bebeğinizin plasentasını ve göbek kordonunu, ikiz veya çoklu bir hamileliğinizin olup olmadığını basit yöntemlerle kontrol eder. Muayene esnasında ultrasonda bebeğinizin kendi etrafında döndüğünü ve baş parmağını emdiğini kolayca sizde görebilirsiniz. Eşinizin de bu kontrole gelmesinin bebeğinize olan bağlılığını pekiştireceğini ve ultrason fotoğrafınızı doktorunuzdan istemeyi sakın unutmayın!

  Öğleden sonra enerji takviyesi! “Eğer iş yerinizde öğleden sonraları bastıran uykuya dayanamıyorsanız, kendinizi zorlamayın, müsait boş bir toplantı salonu hatta arabanızda telefonunuzun alarmını 15-20dk ya ayarlayıp, gözlerinizi dinlendirin. Bu benim sonrasında daha dinç işe koyulmamı sağlamıştı.” —Anonim anne

  Hamileliğinizin bu evresinde nasıl egzersizler yapmalısınız?

  S1.

  Düzenli egzersizlerimi değiştirmeli miyim?
  Eğer hamileliğinizde her şey yolunda gidiyorsa ve sağlığınız yerinde ise birinci trimester döneminizde yaptığınız egzersizlere büyüyen karnınızın yeni halini göz önünde bulunduran ufak değişiklikler ekleyerek devam edebilirsiniz. Egzersizlerinizi seçerken sakin hareketleri tercih etmenizi, sıçrayan ve sarsıcı hareketlerle, ani pozisyon değişiklikleri  ve sırt üstü yatma içeren hareketlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

  S2.

  Kendimi oldukça hareketsiz hissediyorum, biraz egzersiz yapmak istiyorum. Nereden başlamalıyım?
  Öncelikle kadın doğum uzmanınızla bu düşüncenizi paylaşın. Eğer doktorunuz hareket planlarınızda bir engel görmüyorsa, öncelikle, hafif egzersizlerle haftada iki üç defa 15 dakikalık sürelerle başlamalısınız, sonrasında yavaş yavaş, adım adım günde yarım saatlik setlere doğru egzersizlerinizi artırmalısınız.

  Neler Yapabilirsiniz: Yürüyüş en kolay yapabileceğiniz egzersizdir üstelik iyi bir yürüyüş ayakkabısından daha fazla araç gereçede iytiyacınız yoktur. Bunun yanı sıra pek çok hamile kadın yüzmeyi tercih eder çünkü suda hareket aldıkları fazla kiloları daha az hissettirir. Bazı anne adayları ise yoga gibi egzersizlerle vücutlarını esnetmeyi, güçlendirmeyi ve sırt ağrılarını azaltmayı hedeflemektedirler.

  S3.

  Kegels Nedir?
  Kegels, üretra, mesane, rahim, vajina, rektum gibi organlarınıza destek olan pelvis taban kas grubunuzun güçlenmesini sağlayan bir egzersiz türüdür. Aynı zamanda Kegels egzersizleri hamilelikte veya hamilelik sonrasında idrar kaçırma problemlerini önler, hatta doğumun ikinci aşamasında işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca Kegels rektal ve vajinal bölgede kan dolaşımını artırır, böylece eğer doğumda dikiş alırsanız doğum sonrası daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

  Nasıl yapılır:

  • Tuvalette idrarınızı yaparken, vajinanızın etrafındaki kaslarınızı çalıştırmak için idrar akışını kesin ve bırakın. Sık ve bırak tekniğini kullanın bu sayede, alt karın kaslarınız ve bacak kaslarınız gevşekken sadece pelvic taban kaslarınızı çalıştırmış olursunuz. Bu işlemi yaparken nefesinizi tutmamanız gerekir. Normal nefes alıp vermenize devam etmelisiniz.
  • İdrarınızı yaklaşık olarak 8 – 10 saniye tutmaya çalışın sonra bırakın. Bu şekilde 10 tekrar yapın. Günde üç veya dört tuvalette bu egzersizi yapabilirsiniz.

  Gebeliğin 18. haftasında ne yapmalısınız?

  Doğum kursları araştırabilirsiniz. Doğum kursları amaçlarına göre çok farklılıklar gösterebilir. Kimi kurslar doğumdan haftalar önce başlayabilirken kimileri bir gün gibi kısa sürelerde tamamlanabilir. Belki doğum yapmayı planladığınız hastane veya doktorunuzun bu konuda bir tavsiyesi olabilir. Daha önce doğum yapmış arkadaşlarınızla da bu konuda görüşmeniz tavsiyeler almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

   

  Gebelikte Merak Edilenler

  Gebelik süresince, özellikle ilk gebeliklerini yaşayan anne adayları pek çok konuyu merak ederler. Bu konuların bir kısmı bebekleriyle ilgiliyken, bir kısmı ise gebe vücutlarındaki değişimlerle ilgilidir. BebekSayfasi.Com olarak anne adaylarına en çok merak ettikleri başlıkları sunmaya devam ediyoruz.

  Gebelikte sağlıklı nasıl beslenebilirsiniz? Gebeliğiniz normal mi? Gebelikte cildinizde ne gibi değişiklikleri göreceksiniz? Gebeliğiniz süresince göğüsleriniz şişmeye devam edecek mi? Bebeğinizin cinsiyetini en net ne zaman öğrenebilirsiniz? Gebelik bulantılarınız ne zaman bitecek? Gebelikte aşırı tüylenme mi yaşıyorsunuz? Gebeliğiniz saçınızı mı gürleştirdi? Gebelik tırnaklarınızın çabuk kırılmasına mı neden oluyor?

  Anne adaylarının bütün sorularını cevaplıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin...

  84

  Fetüsteki değişiklikler: Bebeğiniz artık duyabilir. Kalp atışlarınızı hissedebilir ve dışardan gelen yüksek sesleri...

  Etiket: ,

  Bebeğiniz Bebeğiniz şu anda yaklaşık 200 gram ve 14cm.Bundan bir ay önce sadece 40 gramdı,inanabiliyor musunuz? Şimdiye kadar plesanta...

  102
  Etiket: ,

  Bu hafta itibari ile bebeğin kıkırdak dokusu sert bir kıkırdak dokusuna dönmüştür. 18 haftalık gebelikte bebeğin tekmeleri artık daha...

  520
  Etiket: ,

  Her bebeğin kendine özgü uyku pozisyonu gelişir... Bu haftada bazen anne adaylarında tansiyon problemleri oluşabilir. Düz kas...

  69
  Etiket: ,

  Bebeğiniz Esi bulunmaz. Bu hafta küçük bebeginiz onu ileride esi bulunmaz kilacak bir karakteristik gelistirmekte: parmak izi. Parmak...

  135
  Etiket: ,

  18 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu, 18 haftalık bebeğin boyu, 18 haftalık bebek boyu, 18 haftalık bebeğin ağırlığı, 18...

  667
  Etiket: ,

  Cenin hareketi: Bugünlerde karnınızda olağandışı gürültüler duymuş iseniz, belki de bebeğinizin rahim içindeki hareketlerini hissetmeye...

  78
  Etiket: ,