16 Haftalık Gebelik

16. Hafta Gebelik

16 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 21.07.2016

  16 gebelik haftasi, 16haftalik hamilelik, 16 haftalık gebelik, gebelikte 16. hafta, 16 haftalık hamilelik kaç aylıktır, 16 haftalık hamilelik uzman tv, 16 haftalık gebelik kaç aylıktır, 16 haftalık gebelik uzman tv, 16 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 16 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 16 haftalık hamilelik görüntüsü, 16 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor, 16 haftalık hamilelikte akıntı, 16 haftalık hamilelikte kasık ağrısı, 16 haftalık hamilelikte cinsellik, gebelikte 16. haftada, 16 hafta gebelikte cinsellik, gebeliğin 16. haftası, 16 hafta gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 16. hafta karın ağrısı, 16 hafta gebelik, gebelikte 16 hafta uzman tv, gebelikte 16 hafta, gebelikte 16 hafta bebek gelişimi, 16. hafta ultrason, 16. hafta gebelikte nasıl rahat edilir, 16 haftalık gebe video


  16 Haftalık Gebelik

  16 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Bir büyüme atağına hazırlanın! Gebeliğinizin 16. haftasından itibaren bir kaç hafta boyunca bebeğinizin hem boy hem de kilo olarak ikiye katlanacak. Bebeğiniz gebeliğinizin 16. haftasında 12-13 cm boylarında ve 100gr ağırlığındadır. Bebeğinizin bacakları daha fazla gelişmiştir ve başı hiç olmadığı kadar daha dik durmaktadır. Gözleri ve kulakları tamamen yerlerini almışlardır. Bebeğinizin ayak tırnakları oluşmaya başlamıştır. Bebeğinizin iç organları hızla gelişmeye devam etmektedir; kalbi günde ortalama 25 litre kan pompalamakta ve gelişmesi devam ettikçe bu miktar artmaktadır.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğinizle ilgili, siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Gebelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Gebeliğin 16. haftasından itibaren rahminizin üst kısmı artık kasık kemiğinizle göbeğinizin arasında bir yerlere kadar erişmiştir. Rahminizi destekleyen yuvarlak bağlar kalınlaşmaya ve büyüdükçe gerilmeye başlamaktadırlar. Artık hamilelik şikayetleriniz azalmaya başlamıştır ve ilk haftalarınıza göre çok daha iyi hissetmektesiniz. Daha az mide bulantısı ve duygusal dalgalanmalarda belirgin azalma hatta daha iyi hissettiğinizin işareti olarak derinizde normalden daha fazla parlaklık…

  Çok yakında hamileliğin en önemli anını yaşayacaksınız, bebeğinizin ilk hareketlerini hissedeceksiniz. Bazı hamile kadınlar gebeliklerinin 16. haftasında küçük dokunuşlar hissedebilir, bazıları ise hamileliklerinin 18. haftası veya biraz daha ilerisine kadar bebeklerini hissedemezler. (Eğer bu ilk hamileliğiniz ise bu kadar sabırsız olmayın, bebeğinizin ilk hareketlerini hissetmeniz hamileliğinizin 20. haftasına sürebilir.) Bebeğinizin ilk hareketlerini, ufak titreşimlere, gaz kabarcıklarına veya mısr patlamasına benzetebilirsiniz. Hamileliğinizin her geçen haftasında bu hareketler daha da güçlenecek ve siz daha düzenli olarak bu hareketleri hissetmeye başlayacaksınız.

  Bebeğimin hareketini hissettim! “Bebeğimin hareketini hissedip, hissetmediğimden emin değildim ve bir arkadaşım bir süreliğine sırt üstü uzanmamı ve beklememi tavsiye etti. Karnımın hemen altında kelebek kanat çırpışına benzer bir hareketlenme hissettim. İnanılmazdı!” —Anonim anne

  Hamilelikte kilo alımıyla ilgili 3 soru!

  S1.

  Şu anda ne kadar kilo almış olmalıyım?

  Hamileliğinizin 2. trimester evresinde toplamda 5,5 – 6,5 kg arasında bir kilo artışı gözlemlenir. Tüm hamilelikte ise kilo artışının normal değerleri 11,5 ile 16 kg aralığındadır. Bu durum hamileliğinize başladığınızda normal kilo – boy oranına sahip olduğunuzda geçerlidir. Eğer hamileliğinize yüksek kiloyla veya düşük kiloyla başladıysanız, doktorunuzun hamileliğiniz boyunca beslenmeniz ve kilonuzla ilgili tavsiyelerine kulak vermenizi tavsiye ederiz. Bu durum ikiz veya çoklu gebeliklerde de duruma göre değişim gösterebilir.

  S2.

  Hamileliğim süresince kilo artışımı nasıl takip edebilirim?

  Normal bir hamilelikte, genelde hamile bir kadın normal bir günde tükettiğinden 300 kalori daha fazla besine ihtiyaç duyar. Toplamda tüketmeniz gereken kalori miktarı vücut ölçülerinize ve egzersiz ve hareket miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

  Eğer çok fazla kilo aldıysanız: Bazı kadınlar çok kolay kilo alırlar. Sırf bu yüzden hamilelik boyunca düşük kalori peşinde koşmak veya öğün atlamak iyi bir fikir değildir. Bunun yerine hamileliğiniz boyunca kontrolsüz kilo artışınızı önleyebilmeniz için siz anne adaylarına bazı tavsiyelerde bulunuyoruz:

  • Hamileliğiniz boyunca güne sağlıklı besin değeri yüksek bir kahvaltıyla güne başlayın; yeterli miktarda protein, kompleks karbonhidrat ve az miktarda yağ içersin.
  • Gebeliğinizde öğünlerinizde kepekli tahıllar, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri tercih edip, işlenmiş hazır gıdalardan, atıştırmalıklardan ve şekeri çok yoğun tatlılardan kaçının.
  • Ara öğünlerinizi hamileliğiniz boyunca, düşük yağlı peynir ve yoğurt, havuç ve elma veya muz gibi taze meyvelerle sağlıkli bir şekilde doldurun. Abur cuburlardan uzak durmaya çalışın.
  • Yağlı yiyecekler yerine alternatif yiyecekleri tercih edin: Örneğin, dondurma yerine, yağsız yoğurtu, çörek, poğaça yerine simidi, patates cipsi yerine patlamış mısırı tercih edebilirsiniz.
  • Meyve suyu yerine suyu tercih edin.
  • Doktorunuzun onayladığı egzersizleri düzenli olarak yapın. Eğer tek başınıza egzersiz yapma fikri canınızı sıkıyorsa, yanınıza yürüyüşe çıkmak için bir arkadaş bulmanızı tavsiye ederiz. Böylece daha uzun süreleri sıkılmadan egzersiz yaparak geçirebilirsiniz. Öğlenleri 20 dakikalık kısa yürüyüşler bile hamileliğinizde fark yaratacaktır.

  Eğer çok zor kilo alıyorsanız: Bazı kadınlar hamileliklerinde kilo alımında zorlanırlar. Gebeliğinde kilo artışı problemi yaşayan anne adaylarına bir kaç tavsiyemiz:

  • Her gün C vitmaini bakımından zengin taze meyveler içeren milkshake (süt karışımı) için. Bu sayede kalori ihtiyacınızı karşılayıp, kalsiyum miktarınızı artıracaksınız.
  • Besin değeri yüksek yağlı gıdaları tercih edebilirsiniz. avakado ve fındık gibi.
  • Gebeliğiniz boyunca kurutulmuş meyveler tüketebilirsiniz. Taze meyve kadar midenizi doldurmaz ve daha çok kalori miktarını midenize gönderebilirsiniz.
  • Hamileliğiniz boyunca normal öğünlerin aralarına atıştırabileceğiniz ara öğünler sıkıştırın.
  • Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için bu kilolara ihtiyacınız olduğunu sürekli kendinize hatırlatın ki yiyecekler konusunda daha motive olabilin.

  S3.

  Gebelikte aldığım fazla kilolar vücudumu nasıl etkileyecek?

  Gebelikte hissedilen ağrı ve sancıların bazıları, hamileliğin getirdiği vücut değişiminin ve büyüyen karnınızın bir sonucudur. Hamilelerde sırt ağrısı oldukça yaygındır ve biraz dengesiz düşmeye meyilli bir vücut hakimiyetleri vardır. Hamilelerin derisi gerilir, karın ve göğüslerde özellikle, bu da çatlak oluşumuna neden olur.

  Pek çok hamile kadında bebekleri doğduktan sonra gebelikte edindikleri fazla yağlanmalardan kurtulup, kurtulamayacağı endişesi vardır. Doğumdan sonra biraz zaman alsa da bu yağlardan kurtulabilmek için düzenli egzersiz yapıp, sağlıklı beslenmeye devam etmeniz gerekmektedir. Eğer hamileliğiniz süresince düzenli egzersiz yapıyorsanız, gebelik sonrası daha hızlı toparlanma yaşarsınız.

  Unutmayın hamileliğinizde aldığınız fazla kiloları dert etmeniz çok normal. Her hamile bunu kafasına takar. Ama doğum sonrası sizi bekleyen tempolu hayatınız ve şu anda yapmış olduğunuz egzersizler aldığınız fazla kilolardan kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır.

  Gebeliğin 16. haftasında ne yapmalısınız?

  Hamileliğinizin ikinci trimester evresini eşinizle iyi vakit geçirmeye ayırın. Bebeğiniz doğdıktan sonra baş başa bir haftasonu geçirme fikri bile size ilk aylarda çok uzak gelecek. Hatta hamileliğinizin 3. trimester evresinde de kendinizi yorgun hissetmeye başlayacaksınız. Bu yüzden kocanızla akşam yemeğine, sinemaya giderek bu günlerinizi iyi değerlendirin.

   

  Gebelikte Merak Edilenler

  Gebelik süresince, özellikle ilk gebeliklerini yaşayan anne adayları pek çok konuyu merak ederler. Bu konuların bir kısmı bebekleriyle ilgiliyken, bir kısmı ise gebe vücutlarındaki değişimlerle ilgilidir. BebekSayfasi.Com olarak anne adaylarına en çok merak ettikleri başlıkları sunmaya devam ediyoruz.

  Gebelikte sağlıklı nasıl beslenebilirsiniz? Gebeliğiniz normal mi? Gebelikte cildinizde ne gibi değişiklikleri göreceksiniz? Gebeliğiniz süresince göğüsleriniz şişmeye devam edecek mi? Bebeğinizin cinsiyetini en net ne zaman öğrenebilirsiniz? Gebelik bulantılarınız ne zaman bitecek? Gebelikte aşırı tüylenme mi yaşıyorsunuz? Gebeliğiniz saçınızı mı gürleştirdi? Gebelik tırnaklarınızın çabuk kırılmasına mı neden oluyor?

  Anne adaylarının bütün sorularını cevaplıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin...

  80

  16. Hafta İçin Tavsiye Genellikle yemeyi sevdiğiniz gıda­lardan bazıları hamileyken midenize dokunabilir. Onların yerine size da­ha iyi...

  Etiket: ,

  16 haftalık bebeğin boyu, 16 haftalık bebek kilosu ve boyu, 16 haftalık bebek görüntüsü, 16 haftalık ultrason görüntüleri, 16 haftalık...

  635
  Etiket: ,

  Anne Uterus iyice büyüyerek belirgin hale gelmiştir. Amnion suyu artmaktadır. Bu dönemlerde burun kanamaları sıklaşabilir. Nedeni ise C...

  46
  Etiket: ,

  16. ve 20. haftalarda Down Sendromu açısından önemli olan üçlü tarama testi yapılmalıdır. Üçlü tarama testi için anneden alınan kan...

  63
  Etiket: ,

  Uzman Görüşü: Artan gebelik hormonları nedeni ile anne adaylarında burunda tıkanıklık hissi (ödeme bağlı) olabilir. Hatta burun...

  438
  Etiket: ,