13 Haftalık Gebelik

13.Hafta Gebelik

13 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  13 gebelik haftasi, 13haftalik hamilelik, 13 haftalık gebelik, gebelikte 13. hafta, 13 haftalık hamilelik kaç aylıktır, 13 haftalık hamilelik uzman tv, 13 haftalık gebelik kaç aylıktır, 13 haftalık gebelik uzman tv, 13 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 13 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 13 haftalık hamilelik görüntüsü, 13 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor, 13 haftalık hamilelikte akıntı, 13 haftalık hamilelikte kasık ağrısı, 13 haftalık hamilelikte cinsellik, gebelikte 13. haftada, 13 hafta gebelikte cinsellik, gebeliğin 13. haftası, 13 hafta gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 13. hafta karın ağrısı, 13 hafta gebelik, gebelikte 13 hafta uzman tv, gebelikte 13 hafta, gebelikte 13 hafta bebek gelişimi, 13. hafta ultrason, 13. hafta gebelikte nasıl rahat edilir, 13 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler


  13 Haftalık Gebelik

  13 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  13 Haftalık gebelikte artık bebeğinizin parmak izleri artık parmak uçlarında belirginleşti, damarları ve organları hala ince şeffaf derisinin altında gözüküyor ve vücut boyu kafatası boyunu — toplam vücut boyunun üçte ikisidir — yakalamaya başladı. Eğer bir kız bebeğiniz varsa şimdiden yumurtalıklarında 2 milyondan fazla yumurta oluşmuş durumdadır. Gebeliğinizin 13. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 7-8cm civarlarında ve kilosu 28 grama yakındır.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğinizle ilgili, siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Gebelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Gebeliğinizin birinci trimester evresinin son haftası olan 13. haftanızdasınız, artık hamileliğinizin ilk haftalarına göre daha az düşük riski taşıyorsunuz. Hamileliğinizde bir sonraki hafta ikinci trimester evresinin ilk haftası olacak ve pek çok kadın kısmen de olsa, yaşadıkları sabah bulantıları, yorgunluk gibi şikayetlerden bu evre ile birlikte kurtulmaya başlar. İyi haber; gebeliğin bu evresinde cinsel dürtülerinizde artış gözükebilir. Doğumunuza aylar olmasına rağmen göğüsleriniz kolostrum (doğumdan hemen sonra bebeğinizin ilk günlerinde ihtiyaç duyacağı besin bakımından çok zengin sıvı, süt gelmeye başlamadan önce bu sıvı gelir) üretmeye başladı.

  Gebelikte iki kişilik beslenme ile ilgili 3 soru!

  S1.

  Gebeyken günde normalden ne kadar fazla yemek yemeliyim?

  Hamileyken günde 300 veya biraz daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarsınız. Bu kalorileri yönetirken siz anne adaylarına tavsiyemiz, abur cuburdan uzak durmanız ve bir bardak süt ile birlikte bir kaç kepekli ekmeğe yapılmış tost tüketmeniz.

  Rakamlara çok fazla takılmayın. Eğer sağlıklı besinleri tüketiyorsanız ve doktorunuzun kilonuzla ilgili bir endişesi yoksa, kalori hesabı yapmanıza, kilonuzu dert etmenize gerek yok demektir.

  S2.

  Hamilelikte önemli olan besinler hangileridir?

  Hamileliğinizde sizi sağlıklı tutmak ve bebeğinizin gelişimini desteklemek için protein, demir ve kalsiyum içerikli besinlere ihtiyaç duymaktasınız.

  Protein: Günlük 71 gram alınmalıdır. Yağsız et, yumurta ve süt ürünleri yanı sıra, fındık, fasulye ve tofu gibi soya ürünleri, portein gereksiniminiz için tavsiye edeceğimiz besin kaynaklarıdır. Günde 3 öğünde bunlardan tüketmeniz günlük ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Balıkta protein bakımından tüketilebilecek besinlerdendir üstelik hamileliğiniz için önemli omega-3 yağ asidi içermesi de tercih nedenidir, fakat su kirliliği nedeniyle zararlı mineraller içerebilmesi, uzmanları; ne kadar ve hangi tip balıkların tüketilmesi konusunda çelişkiye sokmaktadır.

  Demir: Hamileliklerde çok yaygın olarak görünen, demir eksikliği anemisiyle başetmek için özellikle günde 27 miligram demirin alınması önem arzetmektedir. Vücudunuz tarafından hayvan kaynaklı (heme demir) besinlerdeki demirin emilmesi, bitki kaynaklı (nonheme demir) besinlerdeki demirin emilmesinden daha kolaydır. Bu yüzden demir gereksiniminiz için en iyi kaynak yağsız kırmız ettir. Eğer vejeteryansanız ve et yemeye tahammül edemiyorsanız, sebzelerden ıspanak, baklagillerden mercimek tüketerek de ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sadece besinlerden demir ihtiyacınızı karşılamak zordur, bu yüzden doktorunuz size demir takviyesi reçete edebilir. (İpucu: C vitamini nonheme demirin emilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden C vitamini bakımından zengin meyveler tüketirseniz —turunçgiller, çilek ve tatlı biber gibi– sebzelerden gelen demirin emilimini kolaylaştırabilirsiniz.)

  Kalsiyum: Günde 4 öğün süt ürünleri tüketmeniz size yaklaşık olarak 1000 mg kalsiyum kazandıracaktır. Bebeğinizin diş ve kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Eğer hamilelik döneminizde yeteri kadar kalsiyum tüketmezseniz, bu bebeğinizin gelişmeyeceği anlamına gelmez, bebeğiniz sizin vücudunuzdaki kalsiyumu kemiklerinizden veya dişlerinizden bir şekilde çeker, siz kalsiyumdan kaynaklanan sıkıntılar yaşamaya başlarsınız. Bu yüzden hem bebeğiniz hem kendiniz için süt ürünleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

  S3.

  Eğer zaten doğum öncesi vitamin takviyesi alıyorsam, yine de beslenmeme dikkat etmem gerekir mi?

  Evet! Hamilelikte almış olduğunuz vitaminleri takviye olarak düşünmelisiz, asla sağlıklı beslenmenin yerini tutamaz. Birincisi tüm gün ihtiyaç duyacağınız kalsiyumu vitaminlerde bulamazsınız. İkincisi hamileliğin en yaygın şikayetlerinden olan sindirim problemleri ve kabızlık için lifli sebzeler ve taze meyveler tüketmek zorundasınız  Aslında zaten bilinçli bir kadınsanız ve beslenmenize, yediklerinize dikkat ediyorsanız, hamileliğiniz boyunca her hangi bir vitamin veya mineral takviyesi almanıza gerek kalmaz ama doktorlar işlerine şansa bırakmayıp, ihtiyaç duyabileceğiniz mineral ve vitaminleri sizlere takviye olarak sunmaktadırlar. Tüm uzmanların ortak görüşü gebe kalmadan önce ve birinci trimesterde folik asit takviyesinin ayrıca ikinci ve ücüncü trimester evrelerinde de demir takviyesinin son derece önemli olmasıdır.

  Gebeliğinizin 13. haftasında ne yapmalısınız?

  Eşinizle ebeveynlik görüşlerinizi paylaşın. Daha verimli bir sohbet yaşamak istiyorsanız eğer, birer kağıda ikinizde “Annem her zaman…”, “Annem asla…” diye başlayan cümleler yazın. Aynı şeyi “Babam her zaman…” ve “Babam asla…” diye içinde yapın. Yazdıklarınızı bitirdikten sonra hangi başlıkların sizi rahatsız ettiğini, neleri bebeğinize ebeveynlik yaparken uygulamak istediğinizi, neleri uygulamak istemediğinizi, nedenler belirterek tartışın. Böylece ileride bebeğinizin yanında çok gereksiz tartışmalar yaşamaz, ebeveynlik konusunda birbirinizi daha iyi tanımış, anlamış olursunuz.

   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  40

  Fetüsteki değişiklikler:   Bu haftadan itibaren bebeğin karaciğeri safra üretimine başlar. Pankreasta insülin hormonu da bu...

  Etiket: ,

  13. hafta ile birlikte anne adayında mide bulantılarının ve kusmaların azaldığını ve bunun da anneye eski enerjisini kazandırdığını...

  80
  Etiket: ,

  Hamilelik süresince beslenmede anne adaylarına en çok bol sıvı tüketmeleri konusunda uyarılarda bulunuruz. Özellikle de su tüketimi hem anne...

  66
  Etiket: ,

  Bebeğinizin gelişimi devam ettikçe sizin de rahminiz büyümeye, bunun etkisiyle de gerilmeye başlar. Bu gerilme kasıklara bir baskı...

  54
  Etiket: ,

  Gebeliğin 13. haftasında ikinci tirimester dönemine girmiş oluyorsunuz bu dönem 4-5-6 aylık gebelik dönemleri hamileliğin en rahat geçtiği...

  41
  Etiket: ,

  Bebeğiniz Şu anda yaklaşık 7 cm ve 28 gram, şeftali büyüklüğünde olmasının dışında kafası boyunun yarısı büyüklüğünde o...

  100
  Etiket: ,

  Bebeğiniz Küçüğünüzün gelişmesi ile ilgili neler olduğunu kontrol edin. Üreticiler. Simdi artık fetüs bütün kritik organları...

  48
  Etiket: ,