12 Haftalık Gebelik

12.Hafta Gebelik

12 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 21.07.2016

  12 Haftalık Gebelik

  12 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Gebeliğin 12. haftasındaki önemli değişimler: Bebeğinizin refleksleri gelişiyor. Bebeğiniz parmaklarını kapatıp, açmaya başlayacak. Bebeğinizin ayak parmakları kıvrılabilecek ve göz kasları kasılmaya başlayacak, ağzı ise emme hareketine benzer hareketlenmeler gösterecektir. Bebeğinizin vücut hareketleri artık başladı, sadece sizin onu hissetmeniz için biraz erken. Bebeğinizin bağırsakları çok hızlı gelişmekte ve göbek kordonuna bağlanmaktadır. Böbrekleri ise artık bizler gibi mesanesine idrar göndermeye başlıyor.

  Bu arada bebeğinizin sinir hücreleri çok hızlı çoğalmaya devam ediyor ve beynindeki sinaps sayısı deli gibi artıyor. Gebeliğin 12. haftasında artık bebeğinizin yüzü, normal bir insan yüzünün görünümünden farksızdır. Gözleri artık kafatasındaki normal konumlarına geçmiş, kulakları da tam olarak bulunması gereken bölgeye ulaşmıştır. Baştan ayağa bebeğinizin boyu 5cm den biraz uzundur ve ağırlığı yaklaşık olarak 15gm civarındadır.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğin başlangıcında siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Gebelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Rahminiz artık, doktorunuz karnınızın altına dokunduğunda tepesini (fundus – kasık kemiğinin hemen üstü) hissedebileceği kadar çok büyükmüştür. Eğer ilk hamileliğiniz değilse, hamilelik kıyafetlerini giymeye başlamış olmalısınız. Henüz hamilelik kıyafetleri giymeye gerek görmeseniz de, belinizdeki hafif genişlemeyi hissediyor olmalısınız. Test etmek için daha bol kıyafetler giyebilir ve nasıl hissettirdiğini kıyaslayabilirsiniz.

  Gebeliğinizin 12. haftasında artık mide ekşimesi (hazımsızlık hissi), –göğüs kemiğinizin altından başlayarak boğazınızın alt kısmına kadar yayılan yanma hissi– başlamış olabilir. Hamileliğinizin bu dönemin yaşayacağınız hazımsızlık problemleri normaldir ve bu hazımsızlık nöbetlerinin biraz daha azması muhtemeldir. Gebelikte vücudunuzdaki plasenta aşırı miktarda projestron hormonu salgılamak zorundadır, bu hormonda yemek borunuzla mideniz arasındaki kapakçıkların gevşemesine neden olmaktadır. Özellikle uzandığınızda mide asidi, yemek borunuzdan yukarı doğru sızar ve bu sizi rahatsız eden yanma hazımsızlık hissini ortaya çıkartır. Pek çok hamile kadında bu problem hamileliğin daha ileri haftalarında, rahminizin büyümesinin mideniz üzerindeki baskısını artırmasına kadar başlamaz veya daha da kötüleşmez. Bu hazımsızlık sorunu hamilelerde hafif, orta ve çok yoğun olacak şekilde değişkenlik gösterebilir.

  Tatlı tedavi! “Sabahları kahve içmek yerine, hafif tatlandırılmış kaynamış süt içmeyi deneyin. Çok lezzetli olmasının ötesinde hem size hem de bebeğinize faydalıdır. ” —Anonim anne

  Karar Verin: Amniyosentez testi yaptırmalı mısınız?
  Amniyosentez testi gebeliğin 16. ve 20. haftaları arasında gerçekleştirilen bir doğum öncesi testidir. Down sendromu gibi kromozomal bozuklukları tespit etmeden yüzde 99 başarı sağlar. Ayrıca amniyosentez, kistik fibrozis, orak hücre hastalığı ve Tay-Sachs hastalığı, yanı sıra (örneğin spina bifida ve anensefali gibi) nöral tüp sorunları gibi genetik bozuklukları da ortaya çıkarır. Bu testi yaptırmaya karar veren hamilelerin yüksek oranda genetik veya kromozomal bozukluk riski taşımaları gerekir, çünkü amniyosentez testi biraz zor bir testtir ve az da olsa düşük ihtimali içerir.

  Amniyosentez testini yaptırmaya karar verirken nelere dikkat edilmeli?

  Hamileliğiniz boyunca doktorunuzla genetik testlerin artıları ve eksileri üzerine konuşmanız tavsiye edilir. İçinde bulunduğunuz durumu, sahip olduğunuz genetik kondisyonları en iyi yorumlayacak kişi doktorunuzdur. Ama nihai kararın sizde olduğunu da unutmamanız gerekir.

  Ülkemizde pek çok hamile kadına amniyosentez testinden önce genetik bozuklukları araştırmak için daha basit testler uygulanır. Ama ailesinde veya kendisinde genetik bozukluk olduğu bilinen bazı hamilelere doğrudan teşhis için bu test uygulanabilir. Öncelikle basit testlerle bebeğinizin genetik bozukluk riskinin yüksek olup, olmadığının anlaşılması, doktorunuzun ve sizin daha tehlikeli olabilecek testleri yaptırıp, yaptırmamanıza karar vermenizde büyük fayda sağlayacaktır.

  Amniyosentez testinin prosedürü nasıldır?

  Amniyo yaptırmaya karar verildiyse, operasyonun tamamı yaklaşık olarak 30 dakika sürer (sıvının alınması ise yaklaşık olarak 30 saniyelik iştir). Doktorunuz bebeğinize ve plasentaya doğru yerden yaklaşmak için ultrason ile görüntüleme yapar. Amaç biraz amniyotik sıvı denilen sıvıdan almaktır. Ultrasonla gözlem yapılarak, karın altınızdan bir iğne yardımıyla biraz amniyotik sıvı çekilir. Operasyon esnasında biraz ağrı ve baskı hissedilir. Hissedilen ağrılar ve kramp hamileden hamileye farklılık gösterebilir.

  Gebelikte 12. hafta aktivitesi:

  Bebek için bütçe oluşturmanın vakti geldi. Doğacak olan bebeğinizin masraflarını — kıyafet, yiyecek, bebek bezi, oyuncak, araç gereçler— nasıl karşılayacağınızı oturup, eşinizle konuşmalısınız. Bebeğinizin ilk etapta ihtiyaç duyacakları üzerine biraz kafa yorarak bütçenizi azaltabilirsiniz. Hamileliğinizin bu haftasından itibaren bebeğiniz için kenara para koymaya başlarsanız, doğum ve sonrasında daha rahat edersiniz.

   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  34

  Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar? Bebeğinizin ağırlığı 8 ila 14 gram, baş bölümünden kalçaya kadar olan uzunlu­ğu hemen hemen 6.1...

  Etiket: ,

  12. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 5 cm, ağırlığı 15 gram kadardır. Bu haftada bebeğin bütün organları şekillenmiştir,...

  201
  Etiket: ,

  Annenin öyküsü Yapılan muayenenin ilk adımında anne adayına daha önceki hamilelikte erken veya ölü doğum, gebelik tansiyonu, gebelik...

  368
  Etiket: ,

  Bebeğin tüm organları artık oluşmuştur. Bu haftadan itibaren yapısı ve işlevleri belirlenmiş olan organlar artık hacim olarak büyümeye...

  42
  Etiket: ,

  Gebeliğinizin inanılmaz bir hızla ilerlediğini düşünüyor olabilirsiniz. Bazı anne adayları daha bu haftalarda bir an önce bebeklerine...

  118
  Etiket: ,