11 Haftalık Gebelik

11.Hafta Gebelik

11 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  11 gebelik haftasi, 11haftalik hamilelik, 11 haftalık gebelik, gebelikte 11. hafta, 11 haftalık hamilelik kaç aylıktır, 11 haftalık hamilelik uzman tv, 11 haftalık gebelik kaç aylıktır, 11 haftalık gebelik uzman tv, 11 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 11 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 11 haftalık hamilelik görüntüsü, 11 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor, 11 haftalık hamilelikte akıntı, 11 haftalık hamilelikte kasık ağrısı, 11 haftalık hamilelikte cinsellik, gebelikte 11. haftada, 11 hafta gebelikte cinsellik, gebeliğin 11. haftası, 11 hafta gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 11. hafta karın ağrısı, 11 hafta gebelik, gebelikte 11 hafta uzman tv, gebelikte 11 hafta, gebelikte 11 hafta bebek gelişimi, 11. hafta ultrason, 11. hafta gebelikte nasıl rahat edilir, 11 haftalık, 11 haftalık bebeğin, sağlıklı olup olmadığını nasıl anlarız


  11 Haftalık Gebelik

  11 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Gebeliğinizin 11. haftasında bebeğiniz yaklaşık olarak 4cm boylarında, bir incir kadar, neredeyse tam olarak şekillenmiş haldedir. Elleri çok yakında yumruk haline gelebilecek ve diş etlerinin altında diş tomurcukları gözükmeye başlamıştır. Bu sürede vücudundaki bazı kemiklerde sertleşmektedir.

  Gebeliğinizin 11. haftasında bebeğiniz gerilmeyi ve tekmelemeyi öğrenir, çok yavaş bir su balesini andırır. Bu hareketler bebeğinizin vücudu büyüdükçe ve işlevsellik kazandıkça daha da sıklaşacaktır. Malesef bir veya iki ay kadar daha bebeğinizin bu akrobatik hareketleriniz siz hissedemeyeceksiniz. Aynı şekilde henüz gelişen diyaframı yüzünden hıçkırmasını da hissedemiyorsunuz.

  Gebelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Gebeliğin 11. haftasındaki pek çok kadın gibi, kendinizi biraz daha dinç hissediyor olabilirsiniz,üstelik mide bulantılarınızda hafiflemeye başlamış olabilir. Fakat kabızlık şikayetiniz (hormonal değişikliklerin yavaş sindirime neden olmasından) ve mide ekşimesi (yine hormonların midenizin salgı bez kapakçıklarını gevşetmesinden) şikayetiniz görünebilir. Bütün bu rahatsızlıkların çok güzel bir amaç uğruna olduğunu unutmamalısınız!

  Eğer mide bulantılarınız yüzünden çok fazla veya çeşitli yemek yiyemiyorsanız yada hala kilo alamadıysanız endişe etmeyin, çoğu hamile kadın hamileliğin birinci trimester evresinde ancak 900gr ile 2000gr arası kilo alabilirler. Yakında iştahınız geri dönecek ve haftada yaklaşık yarım kilo almaya başlayacaksınız.

  Gebeliğinizin 11. haftasında yaşadığınız hangi semptomların normal, hangilerinin ters giden bir şeylerin işareti olduğunu sitemizden takip edebilirsiniz. Ayrıca hamileyken dans kursuna gidip, gidemeyeceğinizi, arabanızdaki hava yastıklarının bebeğinize zarar verip vermeyeceğini veya hangi ilaçların güvenli olup, olmadığı gibi pek çok sorunuzun cevabını siz anne adaylarıyla paylaşıyoruz.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğin başlangıcında siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Beklemekten kaçınma! “Doğum kontrollerime ilk bir kaç gidişimde muayenenin bekleme odasında uzun süreler beklemiştim. Sonrasında fazla beklememek için randevularımı sabah ilk randevu olarak yada öğlen yemeğinden sonraki ilk randevu olarak ayarlattım, böylece uzayan hasta muayenelerinden kaynaklanan bekleyişlerime kendimce çözüm buldum.” —Anonin anne

  Hamileyken Sağlıklı ve Güvenli Beslenmeye Dair 3 Soru!

  Gebelik süresince pek çok riskli yiyecek hakkında uyarılar duymuşsunuzdur. Bazı yiyecekler için duyduğunuz bu uyarılar gerçekten doğru ve bebeğinize zarar verebilirken, büyük bir çoğunluğunun ise yiyecekten kaynaklı hamileliğinize bir zarar vermesi imkansızdır. Gebeyken hiç endişe etmeden tüketeceğiniz sağlıklı besinler hakkında tavsiyeler soruların cevaplarında…

  S1.

  Gebeyken yememen gereken yiyecekler nelerdir?

  Hamileliğiniz süresince bazı deniz ürünlerini tüketmeniz, içerdikleri ciddi seviyelerdeki metil civa yüzünden tehlikelidir. Metil civa bebeğinizin beyin gelişimine zarar verebilir. Bu deniz ürünlerinin aksine bazılarıda ciddi protein kaynağı aynı zamanda omega-3 yağ asiti bakımında oldukça zengindir ve bebeğinizin görme ve beyin gelişimine ciddi katkılar sağlar. Anahtar nokta ise yiyeceğiniz balığın temiz ortamda yetiştiğinden, taze olduğundan emin olmak ve aşırıya kaçmadan tüketmektir.

  Deniz ürünlerindeki metil civadan tamamen korunmanız için, uzmanlar hamileyken uzak durmanız gereken balık türlerini listelemiştir. Buna göre hamileyken yememeniz tavsiye edilen balıklar: köpekbalığı, kılıçbalığı, kral uskumru ve Tilefish (aynı zamanda altın veya beyaz veya kiremit balığı diye bilinir.) Uzmanlar hamilelerin güvenle haftada 350gr balık veya deniz ürünleri tüketebileceğini belirtmektedir. Buna rağmen uzmanlar tüketilen bu balığın maksimum 170gr’ının albacore (“beyaz”) ton balığı veya orkinos biftek gibi metil civa bakımından daha zengin balıklar olabileceğini söylemektedirler. Bazı uzmanlar ise bu rakamı yüksek bulmakta ve hamileyken orkinos tüketiminin daha az olmasını mümkünse orkinos balık çeşitlerinin tüketilmemesini tavsiye ederler.

  Ne olursa olsun gebeliğiniz boyunca aile fertleriniz veya arkadaşlarınız tarafından ne seviyede su kirliliği olduğu bilinmeyen sularda yakalanmış balıkları yemekten kaçınınız. Ayrıca gebeliğiniz boyunca pişmemiş veya tütsülenmiş (salamura, az pişmiş dahil) balık tüketiminden uzak durunuz. Pişmemiş balıktan alabileceğiniz parazit veya bakteriler gelişmekte olan bebeğinizi etkileyebilir.

  Deniz ürünlerinin dışında pastörize edilmemiş yumuşak peynir, soğuk et ezmesi, çiğ ya da az pişmiş et ve kümes hayvanları, soğuk şarküteri, ve (örneğin, Sezar salata sosu, hollandaise sosu, ve çerez meyilli gibi) çiğ yumurta içeren besinler gibi yemeklerden hamileliğiniz süresince uzak durmanızda fayda vardır. Çünkü bu besinler de bebeğinizi etkileyebilecek zararlı bakteriler içerebilir.

  S2.

  Gebelikte uzak durulması gereken içeçekler nelerdir?

  Gebeliğiniz boyunca ilk uzak durmanız gereken alkoldür. Alkol kan dolaşımına çok hızlı karışır ve hemen bebeğinize ulaşır, günde tüketeceğiniz bir bardak alkol bile bebeğinizde sağlık problemlerine neden olabilir. Gebelikte tüketilecek güvenli miktardaki alkolü kimse tayin edemez, bu yüzden tamamen bırakılması zorunludur. Sakınılması gereken diğer içecekler ise pastörize edilmemiş meyve suyu ve süt, ve yumurta likörüdür. Bu içeceklerde E. coli bakterisinin bulunma ihtimali yüksektir ve bebeğinize zarar verir.

  Kafein tüketiminin de hamilelikte zararlı olduğunu duymuş olabilirsiniz, ama aslında aşırıya kaçılmadığı sürece bir zararı yoktur. Artık pek çok araştırmacı, makul miktarlardaki kafeinin (günde maks 300mg) plasentaya ulaşmasına rağmen bebeğin gelişimine zarar vermediğine inanmaktadır. Bu miktar günde yaklaşık iki fincandır. Ayrıca kafeinin sadece kahvede olmadığını, çikolata, kola gibi pek çok yiyecekte olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

  S3.

  Gebelikte yiyecek zehirlenmesinden nasıl korunabilirim?

  Tüm et, balık veya tavuk ürünlerini iyice pişmiş yemelisiniz. Etlerinizin iç sıcaklığını ölçmek için yiyecek termometresi kullanabilirsiniz veya eti ocaktan almadan önce kesip, içinin rengini kontrol edebilirsiniz.

  • Söğüş ya da çiğ et, buzdolabından et ezmesi veya çiğ pastırma, sucuk, ya da buzdolabında tütsülenmiş veya salamura balık yemeyin. Tüm bu yiyeceklerin iyice piştiğinden emin olun.
  • Dünden kalan yemeklerinizi iki saatten fazla dışarda, açıkta bırakmayınız. Yemeden önce kaynayana kadar tekrar ısıtınız.
  • Çiğ etlerinizi diğer yiyeceklerinize temas etmeyecek şekilde saklayınız.
  • Tüm sebze ve meyveleri bol suda uzun uzun yıkayın ve mümkünse soyarak tüketiniz.
  • Ellerinizi sıcak sabunlu suyla yıkayınız – sadece ellerinizi değil, çiğ etin, deniz ürünlerinin, tavuk etinin, yumurtanın temas ettiği yüzeyler de dahil – böylece pişmiş yemeğinizi yerken çiğ olanlardan gelebilecek bakterilerden korumuş olursunuz.
  • Bozulabilecek hazır yiyeceklerinizi satın aldıktan sonra hızlıca tüketiniz. Özellikle ambalajını açtıklarınızı, son kullanma tarihi geçmemiş olsa bile. Son kullanma tarihleri açılmamış ambalajlar için geçerlidir.

  Hamilelikte 11. hafta aktivitesi:

  Çevrenizdeki annelerle kendi anneniz dahil konuşun. Annelik duygusuyla yeni tanışan anne adaylarına, tecrübeli annelerin anlatacakları, verecekleri tavsiyeler, güvenebilecekleri birilerinin yanlarında olduğunu hissettirmek iyi gelecektir. Eğer anneniz hayatta ve yakınlarınızda ise ona bu dönemde yakın durmanız size iyi gelecektir. Başlamak için annenize yada hamile arkadaşınıza hamilelikleriyle ilgili hatırladıkları en iyi ve en kötü anıları sorabilirsiniz.

   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  73

  11. hafta da bilhassa bel ağrıları hissedebilirsiniz ve bilhassa bel ağrısı hissettiğiniz zaman belinizi bir yastık veya buna benzer bir şey...

  Etiket: ,

  Bel ağrısı şikayetleri yaşıyormusunuz? Gebelikte bel ağrısının en önemli nedenlerinden biri belinizi yanlış kullanmanızdır. Büyüyen...

  45
  Etiket: ,

  Bebeğiniz Bebeğinizin yaklaşık 4 gram ağırlığında 27-35 mm uzunluğunda.Saç kökleri büyüyor, tırnakları uzuyor eğer kız ise...

  113
  Etiket: ,

  Bebeginiz Neler oldugunu kontrol edin bebeginizin gelismesi ile ilgili olarak. Kalp atisi ile tanisin. Küçügünüzün kalbi haftalardir...

  74
  Etiket: ,

  Bu hafta ana rahminde ki bebeğin gelişim olarak pik yaptığı bir haftadır. Bebeğiniz en çok bu hafta da geliştiği için bu hafta tüm...

  118
  Etiket: ,

  Gebeliğin 11. haftasından itibaren hamileliğin dörtte birini geçmiş olmaktasınız. Eğer bu ilk gebeliğiniz ise bu sizin için muhteşem bir...

  77
  Etiket: ,