10 Haftalık Gebelik

10.Hafta Gebelik

10 Haftalık Gebelik

  Güncelleme: 24.03.2016

  10 gebelik haftasi, 10haftalik hamilelik, 10 haftalık gebelik, gebelikte 10. hafta, 10 haftalık hamilelik kaç aylıktır, 10 haftalık hamilelik uzman tv, 10 haftalık gebelik kaç aylıktır, 10 haftalık gebelik uzman tv, 10 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 10 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 10 haftalık hamilelik görüntüsü, 10 haftalık hamilelik kaç aylık oluyor, 10 haftalık hamilelikte akıntı, 10 haftalık hamilelikte kasık ağrısı, 10 haftalık hamilelikte cinsellik, gebelikte 10. haftada, 10 hafta gebelikte cinsellik, gebeliğin 10. haftası, 10 hafta gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 10. hafta karın ağrısı, 10 hafta gebelik, gebelikte 10 hafta uzman tv, gebelikte 10 hafta, gebelikte 10 hafta bebek gelişimi, 10. hafta ultrason, 10. hafta gebelikte nasıl rahat edilir, 10 haftalık gebeyim çok uykum gelıyor normalmi


  10 Haftalık Gebelik

  10 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin gelişimi

  Bebeğiniz büyümeye devam ediyor ve baştan ayağa boyu 3cm, ağırlığı ise 5-6 gram civarlarındadır. Bebeğiniz artık gelişiminin en kritik dönemini atlatmıştır. Gebeliğinizin 10. haftası artık bebeğinizin fetal döneminin başlangıcıdır. Bu dönemde bebeğinizin doku ve organları hızlıca büyümeye ve olgunlaşmaya başlayacaktır.

  Bebeğinizin hayati organları — böbreklerli, bağırsakları, beyni, karaciğeri (artık vitellüs kesesin kaybolurken kırmızı kan hücrelerini üretmeye başlar) — yerli yerinde ve işlevsellik kazanmaya başlamaktadır. Bu gelişim ve büyüme gebeliğiniz boyunca devam edecektir.

  Eğer gebeliğinizin 10. haftasında rahminizin içini görme şansınız olsaydı, bebeğinizin el ve ayak parmakları üzerinde oluşan tırnaklarını, derisinin üzerinde oluşan şeftali tüyüne benzeyen tüylerini görebilirdiniz.

  Gebeliğin 10. haftasındaki öne çıkan değişimler: Artık bebeğiniz uzuvları kıvrılabilir. Bebeğinizin elleri bileklerinden kıvrılıp, kalbinin üzerinde bir pozisyona geçer, ayaklarıda vücudunun önüne kadar toplanabilecek kadar uzamıştır. Saydam derisinden omurgası rahatça farkedilir ve omurlilik sinirleri artık omuriliğinden dışarı doğru uzamaya başlamıştır. Bebeğinizin gelişen beyni kafatasının çok yukarısında alnında şişlikler şeklinde belirebilir. Poposundan başına yaklaşık olarak 3cm den biraz daha uzundur. Önümüzdeki haftalarda bebeğinizin boyutları iki katını aşıp, 7cm civarlarına erişecektir.

  Bilgi: Anne rahminde bile olsa her bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Hamileliğin başlangıcında siz anne adaylarına genel bilgi vermek amacıyla bu yazılar hazırlanmıştır.

  Gebelik hayatınızı nasıl etkiliyor:

  Gebeliğiniz 10. haftasından itibaren artık doğum kontrolünüzde bebeğinizin çok hızlı atan kalbinin sesini, karnınızın üzerine doktorunuzun yerleştireceği bir doppler stetoskop yardımıyla duyabilirsiniz. Pek çok hamile kadın bebeklerinin kalp atışlarını ilk kez duyduklarında dört nala koşan atların ayak seslerine benzetmişlerdir ve hepsi o anın yaşadıkları en dokunaklı anlardan biri olduğunu söylemişlerdir.

  Gebe kalmadan önce rahminiz küçük boylarda bir armut kadardı. Gebeliğin onuncu haftasında artık rahminiz bir greyfurttan daha büyük. Muhtemelen hamilelik kıyafetleri giymek için biraz erken. Fakat mevcut kıyafetlerinizi giydiğinizde dar olmakta ve sizi rahatsız etmektedir. Sütyenlerinizin dikişleri ise artık şişmiş göğüslerinizle baş edememektedir. Vücudunuzun karın civarlarında sanki azıcık kilo almışsınız veya şişmişsiniz izlenimi vardır. Eğer hamile elbiseleri giyemeyecek kadar normal, normal kıyafetlerinizi giyemeyecek kadar şişseniz, size belden lastikli etek veya pantalonlarınızı (veya düşük bel, göbeğinizin altında duracak) giymenizi tavsiye ederiz. Bu sayede bu dönemdeki rahatsızlık hissiniz biraz olsun azalır.

  Vücudunuzun fiziksel dumuna bağlı olarak, hamileliğinizde eskiden yaptığınız gibi pek çok aktiviteyi yapabilirsiniz. Yüzmek ve yürümek hamileliğinizin dokuz ayı boyunca vazgeçmemeniz gereken egzersizlerdir. Egzersiz gebelikte kaslarınızın gücünü ve dayanıklılığını artırır — bu güç ve dayanıklık; hamileliğiniz boyunca alacağınız kilolarınızı taşırken , doğum esnasında karşılaşacağınız güçlüklere dayanırken veya doğumdan sonra bir an önce eski halinize dönerken çok işinize yarayacaktır. (Malesef çok fazla egzersizin doğumu kolaylaştırdığı yönünde bir araştırma henüz yok!)

  Gebelikte akşam bulantıları! “Hamileliğimde herkeste gözüken sabah bulantıları, tam akşam yemeği civarlarında olmaktaydı. Hiçbir şey yiyemiyor, açlıktan geberiyordum. Bende yemek döngümü değiştirdim, sabahları ana yemeğimi yiyordum, akşamları tuzlu krakerlerle geçiştiriyordum.”— Anonim anne

  Gebelikte karşılaşılan enfeksiyonlar hakkında 3 soru!

  S1.

  Gebelikteki idrar yolu enfeksiyonu hakkında ne bilmem gerekiyor?
  İdrar yolu enfeksiyonu gebelikte karşılaşılabilecek en yaygın bakteri kaynaklı enfeksiyondur. Gebe vücuttaki yüksek seviye projestron hormonu neden olabilir. Bu hormon idrar yolunuzun gevşemesine neden olur ve bu yüzden idrar akışı yavaşlar, bakterilere üremek ve gelişmek için fırsat yaratır. Gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde buna etken olabilecek başka faktörlerde tabi oluşacaktır.Ayrıca bağırsak bakterilerinin rektumdan idrar yoluna ulaşmasıda, idrar yolunda çoğalmalarına ve enfeksiyona neden olmaktadır. Bazen sistit adı verilen idrar torbası enfeksiyonuna da neden olmaktadırlar. Sistit adı verilen enfeksiyon ağrılı, rahatsız edici ve idrara çıkıldığında yanma hissi uyandırırken en belirgin olarak çok sık çişe çıkmaya, pelvik rahatsızlıklara ve alt karın ağrılarına neden olur. İdrarınız bulanıktır ve kötü kokar.

  Eğer idrar torbası enfeksiyonunuz olduğunuz düşünüyorsanız doktorunuzun sizi muayene etmesi çok önemlidir. Müdahele edilmeyen sistit enfeksiyonlar böbreklere sıçrayabilir ve bu sizi ciddi hasta eder, hatta erken doğuma sebebiyet verebilir. Eğer doktorunuz sistit enfeksiyon teşhisi koyarsa, size hamileliğinize etki etmeyen bir kaç antibiyotik verir ve kolayca iyileşmenizi sağlar. Alacağınız antibiyotikler bir kaç gün içerisinde rahatlamanızı sağlar ama tüm bakterilerin ortadan kalkması için doktorunuz tavsiye ettiği süre boyunca ilaçlarınızı kullanmanız gerekmektedir.

  Bakteriler idrar yolunuzda hiç bir belirti göstermeden de toplanmış olabilir (semptomsuz bakteri denilen bir durum), doktorunuz bu yüzden doğum kontrolünüzde idrar tahlili yapar ve durumu değerlendirir. Bu şekilde bir enfeksiyon geçiriyor olsanız bile antibiyotik tedavisi görmeniz gerekir.

  S2.

  Hamileliğim boyunca bakteriyel vajinozis hastalığı hakkında ne öğrenmeliyim?
  Bakteriyel vajinozis (BV) aslında bir genital sistem enfeksiyonudur ve genelde vajinanızda az miktarda bulunan bir bakterinin sayısının artmasıyla oluşur. Genelde BV’nin semptomu yoktur, eğer varsa da  açık renkte veya grimsi ve kötü kokulu bir akıntıyla karşılaşabilirsiniz. (Bu kokuyu seks sonrasında daha belirgin hissedersiniz.) Ayrıca vajinanız etrafında kaşınma olması da düşükte olsa ihtimaller arasındadır.

  BV erken doğum riskini artırır ve bebeğinizi çevreleyen amniyotik zarın erken kopmasına neden olabilir. Eğer bu enfeksiyonunuz varsa düşük riskiniz var demektir ve doktorunuz enfeksiyonu iyileştirmek için size antibiyotik verir.

  S3.

  Gebelikte karşılaşılabilecek mantar enfeksiyonları hakkında ne bilmeliyim?
  Mantar enfeksiyonları hamile bile olsanız kadınların karşılaştığı en yaygın vajinal enfeksiyon türüdür. Genelde mikroskobik boyutlarda Kandida ailesinden bir mantar yüzünden gelişir. Bu mantar türü genelde her üç kadından birinin vajinasında bulunur ancak ne zaman mantar seviyesi diğer mikroorganizmaları rahatsız edecek kadar çok artarsa problem haline gelmeye başlar. Hamilelikte artış gösteren östrojen hormonu vajinanın daha çok glikojen üretmesine ve mantarların çoğalması için daha elverişli ortam oluşmasını sağlamaktadır. (Ayrıca bazı araştırmalar östrojen hormonunun mantarların daha hızlı gelişmesi ve vajina duvarlarına daha iyi tutunabilmesine doğrudan etkisinin olduğunu da göstermiştir.)

  Mantar enfeksiyonu gelişmekte olan bebeğinize zarar vermez. Sadece doğum esnasında bebeğiniz doğum kanalında ilerlerken bu mantara maruz kalma ihtimali vardır. Bu mantar bebeğiniz doğduktan sonra çok yaygın olarak bilinen, pamukçuk adı verilen, bebeğinizin ağzında beyaz lekelere neden olur. Yeni doğan bebeklerde görünebilecek bu tür mantar enfeksiyonu kolaylıkla tedavi edilebilir.

  Gebelikte 10. hafta aktivitesi:
  Biraz yeni iç çamaşırı ve sütyen alın. Eğer göğüslerinizde ağrı varsa, destekli yün bir sütyen tercih etmelisiniz. Emzirme sütyenleri biraz daha fazla destek sunar. Hoşunuza gidip, gitmeyeceğini denemeden bilemezsiniz. Göğüsleriniz şimdiden bir yada iki beden büyümüş olmalı, özellikle ilk hamileliğinizse, ölçülerde endişeleriniz varsa satıcıyla konuşmaktan çekinmeyin (tabi bayansa…) bizce gerekli tecrübesi vardır.

   

  Gebelik Hesaplama - Gebelik Başlangıcı

  Gebelik mecburen iki adet arasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
  Gebelik kaç günlük, kaç haftalık? Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.
  Gebe kalmada yumurtlama tarihi kesin olarak bilinmediği için doktorlar son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarlar. Çünkü kadınların son adet tarihini hatırlaması daha kolaydır. Yumurtlama zamanı ise siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahmini bir değerdir.
  Bebek ne zaman doğacak ? Aslında gebelik süreci ve öngörüsel doğum zamanı, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklenip, 3 ay geri gidilirse bebeğin tahmini doğum tarihi öngörülebilir.
  Örnekleyelim; Son adet tarihinin ilk günü 11/10/2014, yani Ekim ayının 10. günü olsun. Güne 7 gün ekleyelim (10+7=17). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bu hesaba göre bebeğin tahmini olarak; 17 Temmuz 2015 tarihinde doğması beklenir.
  Kaç haftalık gebeyim? Daha net anlamanız için örnekle anlatalım. Sorumuz; adet gününü iki hafta geçiren bir kadının kaç haftalık gebe olduğu olsun. Eğer beklenen adet 2 hafta geçmişse; son adet tarihinin birinci gününden itibaren geçen toplam süre 6 hafta olduğu için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır. Gebelik hesaplamanızda çok basit bir şekilde son adet tarihinizin ilk günü almanız gerekmektedir. Gebelik hesaplamasında en büyük sorun kadınların son adet tarihlerini hatırlamamalarıdır. Bunda da korkulacak bir durum yok ultrasonla doktorunuz gebeliğinizin haftasını kolaylıkla belirleyebilir.

  30

  Bu haftalarda artan gebelik hormonları ile birlikte psikolojik problemler hatta depresyona yatkınlık ortaya çıkabiliyor.Gebenin kendini rahat ve...

  Etiket: ,

  Hamileliğinizin 10. Haftasında Bedeniniz Tamamen tıkalı mı? Birçok anne adayı için, bu haylaz hamilelik hormonları büyük bağırsağın...

  60
  Etiket: ,

  Bebeğiniz (artık bir kuru erik büyüklüğünde) bacaklarında küçük çıkıntılara sahip (yakında diz ve bilekler olacak) ve minik kolları...

  45
  Etiket: ,

  Anne bedeninde mucize bir yolculuk yaşayan bebek 10. Hafta da kemik ve kıkırdakları oluşturmak için çaba harcamakta… Mucize yolculuğa...

  78
  Etiket: ,

  10 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler uzman tv, 10 haftalik hamilelikte annedeki değişiklikler, 10. hafta hamilelik annedeki...

  271
  Etiket: ,

  Hamileliğinizin 10. Haftasında da bebeğinizin gelişimi hızla devam etmektedir. Henüz hamileliğiniz dışarıdan bakmakla belli değildir. Anne...

  47
  Etiket: ,