9 Aylık Bebek

9 Aylık Bebek Gelişimi

9 Aylık Bebek

  Güncelleme: 25.02.2016

  Gün geçtikçe bebek büyümekte, artık dokuzuncu ayının içine girmiştir. Artık bir yaşını doldurmasına sadece üç ay gibi çok kısa bir süre kalmıştır. Bebek doğumundan bu yana sekiz aylık süre içerisinde birçok yönden hızla büyüyüp gelişmiştir, bebeğin bu gelişim sürecini destekleyerek takip etmek, görmek anne ve babayı bir hayli heyecanlandırıp mutlu edecektir.

  Anne olmuş bir kadının en eğlenceli aynı zamanda da en zor dönemleri ilk 9 ay ve sonrasıdır. Anne için küçük meleğini korumak bu dönemde çok zordur.Arkasından koşmalar,’hayır’,’yapma!’ demesine rağmen bebek bu dönemde özellikle bunları kulak ardı eder ve nispeten ‘hayırları’ ‘evet’ olarak algılar.

  9 aylık dönemde bebek verdiğiniz komutları rahatlıkla anladığını unutmayın! Cız ve hayır onun için korku yaratacak kelimelerdir.Yaptığı yaramazlıkları daha çok oyunlarla anlatmalısınız ki çocuk bundan zararlı bir şekilde etkilenmesin.9 ayın sonuna doğru bebeğiniz desteksiz ayakta durmaya başlayacaktır.Tabii ki bu daha geç ve daha erken olabilir kesinlikle çocuğun gelişmesine bağlıdır. Bu ayda bebeğinizin konuşma merakı da artacaktır.

  Bebeksayfasi.com olarak bebeklerin ay ay gelişimini detaylarıyla inceliyoruz. Ay ay bebek gelişimi tablomuza geri dönmek için tıklayın.

  9 ayın sonuna doğru bebeğiniz desteksiz ayakta durmaya başlayacaktır.

  9 aylık bir çocuk için her yer, her dolap,her çekmece onun için sırlarla doludur.Bu dönemde bebek kedi merakına sahiptir. Evde 9 ayına girecek çocukların aileleri kesici aletleri,ulaşabilecek yerlerdeki ucu sivri eşyaları,ilaçları kaldırmalıdır. Bebeğin 9 aylık döneminde göz koordinasyonları ve el koordinasyonları daha hızlı gelişmeye başlar .Parmaklarını ve ellerini daha hızlı kullanmaya başlar. Fırlatma, vurma bu dönemde bebek için favori oyunlardandır.

  9 aylık bebeğin gelişimi için bu dönemde doğru oyuncak seçimi çok önemlidir.

  Dizme, sınıflandırma ve inşa etme oyuncakları, ayakta durma ve dolaşma gibi fiziksel gelişimi destekleyen oyuncaklar, tuşlu ve düğmeli oyuncaklar ile dil gelişimini teşvik eden oyuncaklar 9 aylık bebekler için en uygun oyuncaklardır. Fırlatma, vurma bu dönemde bebek için favori oyunlardandır.

  9 aylık bebek beslenmesi, bebeklerde nezle, sütten kesme teknikleri, bebek uyku düzeni gibi başlıklarımıza 9 aylık bebeği olan ailelerin özellikle göz atmasını tavsiye ederiz.

  9 Aylık Bebek

  Aşı Takvimi

  Kızamık

  Tüm Aşılar

  Motor Gelişim

  9 Aylık Bebek

  Kendi başına emekler. Bir yere tutunarak ve bacaklarından kuvvet alarak ayakta durur.
  Bir yere tutunarak ayakta dururken yana doğru adım atarak ilerlemeye çalışır. Tek elinden tuttuğunuzda ayakta durur. Ayakta iken kendisini yere düşürerek oturma pozisyonuna geçer. Otururken kollarından kuvvet alarak ayağa kalkar. Küçük bir nesneyi (örneğin üzüm) başparmağı ve diğer parmakları ile tutarak alır. Eline verilen bir nesneyi birden fazla şekilde kullanır örneğin sallar, yere vurur, yere atar vb.). Yardım ettiğinizde bardaktan su içebilir. Bisküvi gibi katı yiyecekleri ağzına götürerek yer.

  Bebeklerde Motor Gelişim

  Zeka Gelişimi

  9 Aylık Bebek

  Yarısı saklanmış nesneyi bulur örneğin oyuncağının bir kısmının üzerine örtü örttüğünüzde örtüyü çekip oyuncağını bulur. Oyuncak yere düştüğünde arkasından bakar. Oyuncağına ulaşabilmek için önündeki nesneyi kaldırır veya iter.

  Bebeklerde Zeka Gelişimi

  Sosyal Gelişimi

  9 Aylık Bebek

  “Hayır”, veya “cıss” sözcüğünü anlar. Ba-ba, ma-ma gibi sesler çıkartır. Jest ve mimiklerle kendisini ifade etmeye çalışır. Duyduğu sesleri taklit etmeye çalışır. Annesi ile birlikte nesneler veya resimlere en az 2 dakika süre ile bakar. Ses tonundaki farklılıklara göre farklı tepkiler verir. Örneğin neşeli ses tonu veya kızgın ses tonu ile konuştuğunuzda farklı tepkiler verir. Elinizi uzatıp ver dediğinizde elindeki nesneyi size uzatır. Tanıdık oyunlara (örneğin ce-e oyunu veya “şimdi seni yakalarım” oyunu gibi) güler. Yabancıları ayırd eder gözünü dikip bakarak veya ağlayarak tepki verir. Çeşitli oyuncaklara dikkatini vererek 5-10 dakika kadar oynayabilir.

  Bebeklerde Sosyal Gelişim

  9 Aylık Bebek Sağlığı

  bebek doktoru

  1393
  doktor ziyareti 9.Ay, 9 aylık bebeklerin doktor kontrolleri, 9.ay kontrolü, 9 aylık bebek muayenesi, 9. ay doktor muayenesi, 9 aylık doktor ziyareti, 9 aylık...
  bebeklerde saç çıkmaması

  1154
  yeni doğan bebeklerde saç, bebeklerin saçsız doğması, bebeğin saçları ne zaman çıkar, bebeğin saçının çıkmaması Kızımız saçsız doğdu ve hatta başında bir kaç tüy dışında...

  9 Aylık Bebeğin Gelişimini

  Nasıl Desteklersiniz?

  9 aylık bebeğinizin gelişimini desteklemek için yapabileceklerinize bir göz atalım. Ona bir bardak alın ve bardakla su içmesine izin verin. Başta dökecektir ama denemeden öğrenemez.

  “Kaybet bul” oynayabilirsiniz. Herhangi bir oyuncağını kutuya koyarak, nerede olduğunu sorabilir ve bulması için teşvik edebilirsiniz. Yüzünüzü kapatıp “anne nerede?” diye sormanız ve “anne burada!” diyerek açmanız bu yönünün gelişimini destekler. Oyuncakları saklayın ve birlikte arayarak bulmasına yardım edin.

  Farklı boylarda ve renklerde oyuncaklar alın. Yan yana, üst üste dizin, birlikte oynayın. Daha küçük oyuncakları tutmayı ve kavramayı öğrenir. Oyuncakları birbirine vurarak ses çıkartın. Parmak kuklaları kullanarak masallar anlatın.

  Şekillerin takılıp çıkarıldığı oyuncaklar bu dönemde onun sevdikleri olacaktır. Birlikte takın, çıkarın. Onu yüreklendirin ve doğru şekli bulmaya teşvik edin.

  Anne ve Babalara Tavsiyeler

  9 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

  9 aylık bebek beslenmesinde artık asıl besinler et olmuştur. Evde pişirilen yemekler püre haline getirilip bebeğe verilebilir. Blender’dan geçirmek yerine çatalla ezmek daha doğru bir davranış olacaktır. 9 aylık bebeğe verilen yemeklerin az baharatlı ve tuzsuz olmasına dikkat edilmesi gerekir.

  9 aylık bebeğin günde 1 kez etli gıda alması yeterlidir. Tavuk ve balık eti ve yağsız etler tercih edilmelidir. Pilav, makarna ve dolma yoğurtla karıştırarak bebeğe verilebilir. İlk yıl boyunca zararlı olabileceğinden bebeğe bal ve inek sütü verilmemelidir. Çiğ yumurta ve kaynatılmamış süt de bebek için zararlı olabilecek hastalıkları taşıyor olabilir. Mısır, fındık, patlamış mısır ya da çabuk dağılan türdeki kurabiyeler bebeğin boğazına takılabilir. Bebeğe yiyeceklerin soğuk ya da ılık verilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Yiyecekler yine de ısıtılmak istenirse bebek yemeden hemen önce ısıtılabilir.

  9 aylık bebekler kendi kendilerine yemek yemeye başlayabilirler. Yemek zamanlarında bebeğin de ailenin bir üyesi olduğunu anlamasına yardımcı olmak için mama sandalyesi sofraya yaklaştırılarak hep beraber yiyebilir. Bebeğin artık kendi başına yemek yemesi için fırsat tanınmalı. Küçük parçalar halinde hazırlanan sebze, meyve, köfte, patates gibi yiyecekleri 9 aylık bebek kendi başına yiyebilir.

  Hala emzirilen 9 aylık bebeğin emmeye karşı ilgisi biraz azalmış olabilir. Memeyi bırakmaya hazır olduğuna hemen karar vermemeli. Bebeği memeden kesmek için planlı bir şekilde azaltma yoluna gidilmelidir. Bebek emziriliyorsa bazen göğüs uçlarını ısırabilir. O zaman “Hayır” diye kesin bir tonda konuşarak, memeden birkaç dakikalığına uzaklaştırılabilir. Isırılması istenmediğini öğrenecektir.

  Bebeği Sütten Kesme Rehberi

  9 aylık bebekler katı gıdalar ve yeni lezzetlerle tanıştıktan sonra daha fazla süt emmek istemeyebilir.

  Sütten Kesme

  Emzirmenin kesilmesi için doğru bir zaman yok. En önemlisi bebeğin emzirmeden kesilmesine hazır olması ve annenin anne sütünü kesebileceğini hissettiğiniz zaman doğru zamandır. Genellikle bebekler 9-12. aydan önce bırakmayı tercih etmezler.

  Lütfen sabırlı olun!!!

  Emzirmenin kesilmesi aşamasında kendinizi üzgün, yalnız, suçlu veya depresif hissetmeniz son derece doğal. Dr. İnanç hem kendiniz hem de bebeğiniz için yapabilecekleriniz konusunda şunları söylüyor: “Bu dönemde bebeğinizi daha fazla kucağınıza alın ve emzirmenin kesilmesinin büyümenin bir basamağı olduğunu hatırlayın.

  9 aylık bebeğinizi sütten kesmek istiyorsanız bu yöntemleri deneyin:

  Günde bir kez emzirmeyi atlayarak işe başlayın. Kademeli olarak bir öğün-bir öğün azaltın, bebeğiniz zamanla alışacaktır. Besin maddesi olarak varsa sağılmış anne sütü, formül süt veya 1 yaştan büyük ise inek sütü verebilirsiniz.

  • Emzirme sürenizi kısaltın. Emzirme sonrası yaşına uygun ek besin verin.

  • Emzirmeyi erteleyin ve ilgisini başka tarafa çekin.

  • 1 yaşından büyükse bebeğinize nerede ve ne zaman emzireceğinize dair kısıtlamalar koyabilirsiniz: Sadece bu koltukta ve uykudan önce emebilirsin veya sadece hava karardıktan sonra emebilirsin……gibi.

  • Bu dönemde babalara büyük iş düşer. Siz etrafta değilken eşinizin beslemesi faydalı olabilir.

  • Gece öğünlerinin kesilmesi her zaman daha zordur. Bu nedenle gece emzirmeyi kesmeyi en sona bırakın. Gece uyandığında eşiniz veya bir yakınınız kucağına alsın ve sakinleştirmeye çalışsın.

  Bebeği sütten ne zaman kesmeliyim?, bebek sütten nasıl kesilir?, sütten kesme teknikleri yazılarımızda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  7 aylık bebek

  9 Aylık Bebek Sağlığı

  Bebeklerde Nezle

  Üst solunum yolunun; burun, boğaz ve soluk borusunda meydana gelen viral bir enfeksiyon olan ve bebeklerde en sık rastlanan hastalıklardan biri olan nezle genellikle burun akıntısı ile başlar. Hafif sayılabilecek bir hastalık olmasına karşın huzursuzluğa ve sıkıntılara yol açar çünkü bebekler burunlarını temizleyemez ve ağızdan nefes almakta zorlanırlar.

  Bebeklerde Nezle Belirtileri

  İlk belirtilerin burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı olduğu soğuk algınlığında başlangıçta şeffaf olan daha sonra koyulaşıp sarı veya yeşil bir hal alan burun salgısı görülür. Diğer belirtiler ise; 37,8 ºC civarında hafif ateş, hapşırma, öksürme, iştahsızlık, huzursuzluk ve uykuya dalmada zorlanmadır.

  Bebeklerde Grip

  Özellikle Ekim- Şubat aylarında artan ve influenza virüslerinin sebep olduğu grip için bebekler yine en ciddi risk grubu içerisindedir. Bebeğin ateşinin aniden 38°C veya daha üzerine çıkması, yorgun-bitkin görünmesi, titremesi, burun akıntısı ve kuru öksürük gibi semptomları varsa grip riski güçlüdür. Grip olan bebek kendini huzursuz hisseder ve hasta görünür. Ayrıca karın ağrısı, ishal ve kusma gibi belirtiler de görülebilir.

  Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

  • Bebekte hırıltılı nefes alımı, sık ve boğuk nefes, nefes almada zorluk, renginde solma, sıvı almayı reddetme ve ateş görülüyorsa mutlaka beklenmeden doktora gidilmelidir.
  • İlaç kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

  Bebeğim Nezle Oldu, Ne Yapmalıyım?

  • Bebeğini emziren anneler şanslı gruptur çünkü anne sütü hastalıklara karşı antikor üretir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve gribin ağır seyretmesini önler.
  • Bebekte burun akıntısı ve öksürük var ise öncelikle bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Emziren anneler bebeklerini daha sık emzirmeli, eğer bebek ek gıdalara başlamış ise, sulandırılmış elma suyu ve bitkisel çaylar verilmelidir.
  • Burun tıkanıklığı için beslenme ve uyku zamanından 15 dakika önce tuzlu burun damlalarının uygulanması bebeğin rahat nefes almasına yardımcı olacaktır.
  • Nemli ortam öksürüğe de iyi geleceğinden, buhar makinesi ile bebeğin bulunduğu ortam nemlendirilmelidir.
  • Burun akıntısının dışarı çıkması için bebeğin başı hafifçe yükseltilmelidir.
  • 1 yaşından küçük bebeklerde damla kullanılması önerilmez.
  • Bebeklerin hem kapalı hem de kalabalık ortamlarda sıklıkla bulunması da hastalıkların artmasına neden olur.
  • Bebeği aşırı üşütmek de aşırı terletmek de sakıncalıdır.
  • Grip aşılarının grip enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi vardır. Her sene aşılama yapılması gerekir, ancak grip aşısı 6 aydan küçük bebeklere yapılmamaktadır.

  Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonları

  Üst solunum yolu enfeksiyonları çocukların en çok doktora götürülme nedenidir ve bu çocukların üçte birinde asıl şikayet boğaz ağrısıdır.

  Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonlarının Nedenleri

  Çoğu boğaz enfeksiyonunun nedeni viruslardır,virus lar antibiyotiklerle tedavi edilmezler En sık boğaz enfeksiyonuna neden olan bakteri A Grubu Beta Hemolitik Streptokoktur(AGBHS) Bazı diğer bakterilerde boğaz enfeksiyonuna neden olabilmektedir ancak klinik önemleri yoktur Boğaz enfeksiyonuna birçok mikro organizma neden olabilmektedir.

  Virüslerin neden olduğu boğaz enfeksiyonları nasıl anlaşılır?

  Genellikle daha yavaş başlangıçlıdır ve boğaz ağrısına sıklıkla nezle, öksürük, göz iltihaplanması gibi belirtiler eşlik eder. Örneğin ADENOVİRUS farenjitine konjonktivit ve ateş eşlik eder.

  FARİNGOKONJONKTİVAL ATEŞ denir. COXSACKİE denilen başka bir virus boğazda 1-2 mm boyutlarında ülserlere ve ateş e neden olur bu tabloya HERPANJİNA denir.HERPESVİRUS denilen uçuk virusu ağızda boğaz da ve aynı zamanda diş etlerinde kızarıklık ve yüksek ateş yapar. Öpücük hastalığı olarak bilinen EBSTEİN BARR VIRUS bademciklerde büyüme,iltihap,boyun lenf bezelerinde büyüme karaciğer ve dalakta büyüme ve ciltte döküntü yapabilir.

  Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonları Belirtileri

  Genellikle ani ateş ve boğaz ağrısı ile başlar,baş ve karın ağrısı sıklıkla görülür.Boğaz kırmızıdır, bademcikler büyümüştür ve üzerleri iltihaplıdır, boyuda lenf bezeleri büyük ve gergindir.Bazen ciltte zımpara kağıdına benzer ince döküntüler görülebilr,dil de çilek görünümü eşlik edebilir. KIZIL , AGBHS ların neden olduğu bir hastalıktır. Üç tip AGBHS kızıla neden olan toksini içerir,yani bir kişi 3 kere kızıl olabilir Bu belirtiler ve bulgular yanında, öksürük ve nezlenin OLMAMASI AGBHS ENFEKSİYONU tanısını destekler.

  Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonları Tedavisi

  Boğaz kültüründe AGBHS bulunmaz ise antibiyorik tedavisi yapılmaz.Virus ların neden olduğu boğaz enfeksiyonlarının tedavisi hastayı rahatlatmaya yönelik olmalıdır.Ağrı kesici ateş düşürücüler gibi. AGBHS un tedavisi antibiyotiktir.Seçilecek ilaç penisilin grubudur,penisiline direnç yıllardır gösterilememiştir,ancak penisilin ile tedavi başarısızlığı % 15-20 olabilmektedir.Penisilinler veya bazı sefalosporin grubu denilen antibiyotkler ağızdan alındığında süre tam 10 gün olmalıdır,ancak tek doz depo penisilin(penadur ,deposilin) de yeterlidir.

  9 Aylık Bebeklerde En Çok Merak Edilenler!

  Ay Ay Bebek Gelişimi Özet: 1 Aylık  18 Aylık Arası

  27196
  Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Uyanık olduğunda sizin yüzünüze bakar ve sesinizi dinler, Oynarken ayakları ve ellerine dayanıp itebilir. Sırt üstünden, yana dönmeye çalışır, Parmağınızı emmeye çalışır, Aç,...
  ay ay bebek gelişimi

  8538
  ay ay bebek gelişimi, özet aylara göre bebek gelişimi, kısa kısa bebeğin gelişimi Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Bebeğiniz birinci ayını genelde uyuyarak geçirecektir, ancak...
  bebek doktoru

  1393
  doktor ziyareti 9.Ay, 9 aylık bebeklerin doktor kontrolleri, 9.ay kontrolü, 9 aylık bebek muayenesi, 9. ay doktor muayenesi, 9 aylık doktor ziyareti, 9 aylık...

  Videolarla 9 Aylık Bebek

   

  Alışveriş