8 Aylık Bebek

8 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylık Bebek

  Güncelleme: 10.02.2016

  8 aylık bebek Bebeğiniz artık 8 aylık..! Maşallah… Farkettiniz mi bebeğiniz nesnelere bayılıyor. Onlara heyecanla yaklaşıyor, tutuyor, sallıyor, sağa sola vuruyor, fırlatıyor, fırlatmadan hemen önce de tadına bakmayı ihmal etmiyor. Tadına bakması bebeğinizin gelişimi için çok normal ve önemli onu engellemeye çalışmanız nafile bir uğraş olacaktır. BebekSayfasi.Com olarak bebek gelişimi konusunu çok kapsamlı ele almaktayız annelerimiz bebek gelişimi‘nde çok daha fazlasını bulabilir veya bu sayfanın en üstündeki yönlendirmelere tıklayarak bir sonraki veya bir önceki ayın bebek gelişim özelliklerine bakabilirler..

  8 aylık bebeğiniz için etrafında güvenli nesneleri veya oyuncakları tutmanızı tavsiye ederiz.

  Oyuncaklar bundan sonra hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacak. Özellikle fonksiyonel oyuncaklar bebeğinizin çok hoşunuza gidecek. Mesela oyuncak bir telefon. Belki tek başına tutamayabilir telefonu ama sizin yardımınızla pekala da sizinle sanki telefonda görüşüyormuşcasına diyaloğa girmeye çalışacaktır.

  BebekSayfası bünyesinde anne ve bebeklere özel bir ürün arama motorumuz var. Amacımız siz annelerimizin en ucuz ürünü, en güvenilir mağazalardan temin etmesine yardımcı olmak. En hesaplı oyuncakları oyuncak sayfamızda bulabilirsiniz.

  Bir kaç ay içinde bebeğiniz ellerini nesneleri kullanmak için çok bilinçli hareketler yapmaya başlayacak, mesela tarakla saçlarını taramaya başlayacak…

  Bebek gelişiminde 8. ayın en popüler konularından biri de yeni tatlarla bebeğinizi tanıştırmak olacaktır. Bebeğiniz yeni tatlara çok hevesli olabileceği gibi, dudaklarını mühürleyerek sizinle de inatlaşıyor olabilir. 8. ayda bebek beslenmesi->

  8 aylık bebek gelişimin popüler bir diğer başlığıyla devam edelim… Ayırlık endişesi… Başka birilerine bakması için bebeğinizi bırakamıyor musunuz? Bu normal sizden ayrılmak istemiyor. Hatta bazen bu endişelerini çığlıklarla bile ifade edebilir. Bu ayrılık endişeleri için annelerimize tavsiyelerimiz:

  • Yanından kaçarak ayrılmayın, mutlaka vedalaşın. Ama vedalaşmayı sarılma, ağlaşmaya çevirip duygusallaştırmayın, sıradanlaştırın. Tıpki eşinize evden çıkarken yaptığınız gibi davranın.
  • Ayrılırken ağladığını duysanız bile geri dönüp sakinleştirmeye çalışmamalısınız. Bu işleri ikiniz içinde daha karmaşık hale getirecektir.
  • Gideceğiniz yere vardığınızda arayıp kontrol etmenizde fayda var. Göreceksiniz bakan kişi eğer ağladıysa sizin hemen arkanızdan oyun oynamaya başladığını normale döndüğünü söyleyecektir.
  • Eve her geri dönüşünüzde onunla baş başa zaman geçirerek, gidişin bir dönüşü olacağını ve ona daha rahat vakit ayırabileceğinizi göstermelisiniz.

  daha fazla ayrılık endişesi için arama sonuçlarımıza bakabilirsiniz.

  8 Aylık Bebek

  Aşı Yok!

  Eğer atlanmış veya doktoru tarafından olması gereken bir aşı olduğu belirtilmemişse, bebeğinizin bu ay aşısı yok.

  Tüm Aşılar

  Fiziksel Gelişim

  8 Aylık Bebek

  8 aylık bebeğinizin emeklemesi hızlanır, yardımsız oturabilir ve kendini yukarı doğru çekerek ayağa kalkabilir. Oyuncaklarını baş ve işaret parmağıyla tutup onu incelemeye başlar, altına üstüne bakar. Evde kendi boyundaki koltuklara ve kanepelere tırmanmaya çalışır. 8 ayında bebeğiniz hala emeklemiyor olabilir. Bunda endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Her bebeğin kas ve iskelet yapısı aynı olmaz. Ayrıca her bebek yürümeye aynı oranda meraklı da değildir. Zamanla bu tarz yetenekleri edinecektir. Annelerimize bebekleri denemelerini yaparken destek olmamalarını tavsiye ederiz. Kendi çabalarıyla, sizi taklit ederek öğrenmeye çalışması gereklidir.

  Bebeklerde Fiziksel Gelişim

  Zeka Gelişimi

  8 Aylık Bebek

  8 aylığınız çok meraklı, etrafındaki her şeyi inceler, vurur, fırlatır, döker. Başkaları ile oynamayı sever. Artık ne istediğini bilir, hedefe kilitlenir, eğer önüne bir engel çıkarsa çok sinirlenir ve tepki verir. Kişiliği günden güne gelişir. Geçmişi hatırlayabilir, geçmişteki deneyimleriyle davranışlarını şekillendirir. Anneye olan ilgisi artar, gözünün önünden ayrılmasını istemez, ayrılık korkusu başlar. Artık devamlı anne-baba ve kardeşlerini izleyerek onları taklit eder. Dünyada nasıl davranması ve yaşamasını öğrenmeye çalışır.

  Bebeklerde Zeka Gelişimi

  Sosyal Gelişimi

  8 Aylık Bebek

  8 aylık bebeğiniz daha renkli, farklı büyüklükteki eşyaların olduğu yerleri daha çok sever. Dikkatini verebileceği, inceleyebileceği daha çok şey bulmaya çalışır. Özellikle mutfak, 8. ayda bebeğin çok ilgisini çeker. Dolapları, çekmeceleri karıştırmak eğlence kaynağıdır. Çok dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz. Özellikle mutfak ve banyoda deterjanlara bebeğinizin ulaşamayacağından emin olmalısınız. Parlak renkli ambalajlar veya poşetler 8 aylık bebeğiniz için çok çekicidir. Tuttuğu herşeyi üç boyutlu olarak algılamaya başlar. Etrafındaki her şeye daha çok önem verir. İstediği herhangi bir şeyi size işaretle gösterebilir.

  Bebeklerde Sosyal Gelişim

  8 Aylık Bebek Sağlığı

  bebeklerde ilaç

  299
  Soru: Bebeğim 8 aylık. şimdiden 5 dişi çıktı 6. sıda yolda. bu yüzden çok sık grip oluyor (dr öyle söyledi). Bir ay önce antibiyotik kullandık....

  Peki Siz !

  Ne Yapabilirsiniz?

  8 aylık bebeğinizin gelişimini desteklemek için bebek sayfası annelerimize bazı tavsiyelerde bulunuyoruz. Aşağıdaki listede yer alan aktiviteler bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacaktır. Bu aktiviteleri sadece 8. ayda değil bebeğiniz yaşına girene kadar tekrar tekrar yapabilirsiniz.

  • Evde yaptığınız işler ile ilgili bebeğinizle konuşun ve ne yaptığınızı, neden yaptığınızı anlatın.
  • Ninni ve tekerlemeler söyleyebilirsiniz. Müzik matematik, dil ve diğer beceriler ile ilgili alanları uyarır.
  • Küp şekilli nesneleri üst üste dizip sonra bebeğinizin devirmesine izin verin. Bu alt ve üst kavramlarını anlamasını sağlar.
  • Birlikte aynaya bakarak bebeğinize yüzündeki değişik bölgeleri gösterin.
  • Neden sonuç ilişkisini örneklerle anlatın.
  • Başka çocuklarla bir araya gelmesini sağlayın.
  • Ses çıkarın‚ objeleri buruşturun, sesler bebeğinizin hoşuna gidecektir.
  • Dergi ve gazetelerden insan ve obje resimleri gösterin. Böylece resimlerin gerçek objeleri temsil ettiğini ve hepsinin birer adı olduğunu öğrenir.
  • Beraber top ile ileri geri yuvarlayarak oyunlar oynayın.
  • Bir objeyi bir şeyin altına saklayarak altında kavramını öğrenmesini sağlayın.
  • İsmini söyleyerek eline bir obje verin ve size geri vermesini sağlayın.
  • Bebeğinize kâğıt ve kalem verip, neler yapabileceğini gösterin.
  • Elinizi çırpın ve bebeğinizin de taklit etmesini sağlayın.
  Anne ve Babalara Tavsiyeler

  8 Aylık Bebek Beslenmesinde Annelere Tavsiyelerimiz

  Kilosu Normal Kilo Artışı Güzel:

  Eğer 8 aylık bebeğinizin kilo alımı hala iyiyse emzirmeye devam edebilirsiniz. İlk kez vereceğiniz yiyecekleri açken vermeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz. Dişlerini kaşıyıp rahatlaması için sebze ve meyve dilimlerini eline verin, annesinin gözetiminizde kemirmesine izin vererek bebeğinizi teşvik edeceksiniz. Eğer mevsimi ise domates yedirmeye başlayabilirsiniz ama alerji yaparsa hemen kesin. Yavaş yavaş kendi özgürlüğünü kazandığı için size bazı gösteriler yapacaktır, daha önce zevkle yediği yemekleri birden reddedecektir. Hiç moralinizi bozmayın, biraz ara verip tekrar deneyin. Ara sıra tabağı önüne koyup kendisinin yemesine izin verin. Bebeğinizin diş durumuna göre sebze çorbasının içine kırmızı et lifleri eklebilir çiğnemesini teşvik edebilirsiniz.

  Bebek Sayfası Annelerimize 8 Aylık Bebek Oyunları ve Aktiviteleri

  Taklit oyunları
  Bebeğinizin sesini ve hareketlerini taklit etmeniz çok hoşuna gidebilir. Böylece o da kendi davranışları hakkında fikir sahibi olmaya, hareketleri ve başka insanlar arasında bağ kurmaya başlar. Siz onun sesini taklit ederek karşılık verdikçe, o da dinleyip size karşılık vermeye çalışabilir. Ona cevap vermesi için zaman tanıyın, acele etmeyin. Bu oyun, onun dinleme becerisinin gelişmeye başlaması için harika bir fırsat.

  Oyuncak olarak da, gerçek eşyaların taklidi olan telefon veya çay seti gibi oyuncaklar özellikle 9. aydan itibaren ilgisini çekebilir. Sizi gerçek hayatta bu eşyaları kullanırken gördükçe, kendi oyuncağı ile taklidinizi yapmaya çalışabilir.

  Ce eee (Peekaboo)
  Bu dönem içinde “ayrılık kaygısı (seperation anxiety)” birçok bebekte öne çıkmaya başlayıp aylar içinde artabilir. Bunun hafifletmenin en güzel yollarından biri bebeğinize, canlı veya cansız, birşeyi göremediğinde bile onların hala var olduğunu öğreten “Ce eee” oyunu.

  Bunun en basit örneği ellerinizle yüzünüzü kapatıp “Ce eee” diyerek açmak. Bunu kendinizi bir gazetenin veya örtünün arkasına saklayarak da yapabilirsiniz. Bunun dışında ilgisini çeken bir objeyi bir örtünün altına veya yastığın arkasına saklayıp, sonra bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu tip oyunlarla yavaş yavaş, sizi veya objeyi görmediği zamanlarda bile aslında onun hala var olduğunu ve tekrar ortaya çıkabileceğini anlamaya başlıyor. Hatta bir süre sonra sizi taklit ederek kendisi yüzünü kapatıp açmaya bile başlayabilir.

  “Ce eee” oyununa bir başka alternatif de, mutfaklarda kullandığımız kağıt havlunun bitince içindeki silindir kartonu kullanarak bir oyun yaratmak. Küçük bir kaygan eşarp veya mendili silindir kartonun bir ucundan sokup iterek, diğer ucundan bebeğin çekip çıkarmasına teşvik edebilirsiniz.

  İleri geri oyunu
  Bebeğinizle bacaklarınızı açarak karşılıklı oturun. Orta büyüklükte yumuşak bir topu veya tekerlekli yaşına uygun başka bir oyuncağı ona doğru itin ve size geri göndermesi için teşvik edin.

  Kitap okumak
  Bebeğiniz ile yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri, oyun saatlerinin bir bölümünü beraber yaşına uygun kitaplar okuyarak geçirmek. Bu yaştan itibaren parmaklarınızı kitabın yazılarının altında gezdirerek ve sayfaları çevirmeyi göstererek, ona kitapların nasıl kullanıldığını da öğretmeye başlamış olursunuz.

  //

  Videolarla 8 Aylık Bebek

   

  Alışveriş