7 Aylık Bebek | 31 Haftalık

7 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylık Bebek | 31 Haftalık

  Güncelleme: 02.01.2015

  7 aylık bebek Bebeğiniz artık 7 ay 3 haftalık! Yarım yaştan bile büyük… Bebek gelişim evrelerinden zeka ve mantık açısından etkilerin en çok görüldüğü ay 7. aydır. Bebeğiniz çok hızlı bir gelişim sergilemektedir. 7 ay boyunca fiziksel ve zihinsel pek çok gelişim katetmiştir. Bebeğinizin temel problem çözme yeteneği 7. ayında edineceği mantık ve dil gelişimi ile desteklenecektir. 7 aylık bebeğinizin neden sonuç ilişkilerine yaklaşımı, ileriki aylarda karşınıza çıkacak bakış açıları ve eğitiminde kullanacağınız kuralların hepsi, şimdi geliştireceği mantık olgusu ile şekillenecektir.

  BebekSayfasi.Com olarak 7 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu, onlar sormadan 7 aylık bebek sayfalarımızda sunuyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Bebeksayfası.com siz anne ve babalara 2 yaşına kadarki bebek gelişimini hafta hafta sunuyor. Kafanız karışmasın, 7 Aylık Bebek başlığını takip eden 8 aylık bebek gelişimi başlıklarımız var. Sonrasında da her ayı haftalara açıp, incelemeye devam ediyoruz. Ay ay bebek gelişimi tablomuza geri dönmek için tıklayın.

  Bebeğinizin farklı gıdalarla beslenmeye alışması arzu edilen bir durumdur.

  Fakat bu şimdilik çok da şart değildir, önemli olan bebeğinizin yemek yemekten keyif almasıdır. Düzenli olarak yeni yemekler vermeye devam edin. Değişik tatlar denemesini sağlayın, ancak “tabağını tertemiz yapmasını” veya bunun gibi hoşlanmayacağı şeyleri ondan talep etmeyin. İlgisini kaybettiğinde ve ağzından geri çıkardığında yeteri kadar yemiş demektir, ısrar etmeyin.

  Ebeveynler genelde bebeğin ana yemeğinin günün hangi saatinde verilmesi gerektiğini bilemezler. Besin değeri düşünüldüğünde bunun fazla önemi yoktur, ancak farklı yemekleri yiyebileceği zamana kadar et-sebze menüsü gün ortasında verilmelidir. Bir çok anne-baba bebeğin akşam yemeğinden önce yedirilip, sonra ailesi yemeğini yerken onlara mama sandalyesinde oturarak eşlik etmesini tercih eder. Ancak bunun yerine bebeği erkenden uyutup, sonra da sakin bir akşam yemeği yemek daha yerinde olabilir.

  Bebek gelişiminin 7. ayında bebekler, önlerinde farklı yemek seçenekleri olduğundan biberondan sıkılabilirler. Eğer bir kaptan da yardımla içebiliyorsa, günde birkaç kez aldığı biberonu bırakabilirsiniz. Yine de bu konuda fazla aceleci olmayın-bazı bebekler hala emmeyi tercih edebilir ve birinci senenin sonuna kadar memeden kesilmeye hazır olmayabilirler.

  7. ayda ortaya çıkan bazı yeni davranış biçimleri de anne-babaları endişelendirebilir. Örneğin ayak parmağı emmek, hijyen nedeni ile endişe yaratabilir. Ancak ayaklar, bebek kendi başına yürümeye başlayana kadar (ki bu dönemde zaten ayak parmağını emmeyi çoktan bırakacaktır) el parmakları kadar temizdir.

  Kulaklarla oynamak tipik bir diş çıkarma göstergesidir.

  Artık bu çok belirgin bir hareket haline gelmiştir. Birçok bebek de diş çıkarırken alt dudağını emer. Diş çıkarma bazı bebeklerde diğerlerine göre daha acılı ve zor olabilir, ancak rahatsızlığı çok fazla ise, bunun başka nedenleri olup olmadığını anlamaya çalışın. Genelde bebeğin normal olmayan her türlü davranışı diş çıkarıyor olmasına yorulur. Diş çıkarmanın ishale veya çok yüksek olmamakla beraber ateşin artmasına neden olduğu doğrudur. Ancak sıkıntısının nedeni başka ciddi bir rahatsızlık da olabilir ve diş çıkardığını düşünüp bunu göz ardı etmemelisiniz.

  Kendisiyle oyun oynadığınızı anlar ve önceki aylara kıyasla daha çabuk yanıt verir. Büyük ve resimli kitaplardaki resimler ilgisini çeker.

  Bebek sağlığı, ağlama ve kolik, emzirme ve anne sütü, bebek uyku düzeni gibi başlıklarımıza bu ayda özellikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

  7 Aylık Bebek

  Aşı Yok!

  7. ayda aşımız bulunmuyor.

  Tüm Aşılar

  Fiziksel Gelişim

  7 Aylık Bebek

  Kafasını tam olarak kontrol edebilir. Emeklemekten çok sürünür. Ellerini ve dizlerini iterek öne arkaya hareket eder. Sırtüstü yatarken kalçalarını öne arkaya kaldırarak hareket eder. İki diş çıkarmış olabilir. Aynı anda her iki elinde de birer nesne tutabilir ve bunları birbirine çarpar. Ağzı ve elleriyle vücudunu tanımaya çalışır. Nesneleri tutmak için parmaklarını kullanır. Tek başına desteksiz oturabilir.

  Bebeklerde Fiziksel Gelişim

  Zeka Gelişimi

  7 Aylık Bebek

  Dikkatini daha iyi toplar ve detaylarla ilgilenmeye başlar. Kendisinden saklanan nesnelerin aslında yok olmadığını bilir. Duyduğu sesi veya sesleri taklit eder. “ma,mu,da,di” gibi heceleri söyler. Bir nefeste birkaç ses çıkarabilir. Kendi hareketlerinin sonuçlarını anlamaya başlar. Bebek resmini kendisiyle özdeşleştirir ve bunu onaylayan sesler çıkartır. “Anne” sinin bir tane olduğunu ve sadece kendisine ait olduğunu öğrenir. Bir konuşmada kendi ismini çıkartabilir.

  Bebeklerde Zeka Gelişimi

  Sosyal Gelişimi

  7 Aylık Bebek

  Bazen 6 ile 12. arasında, bebeğiniz yabancılardan korkabilir, tanımadığı kişiler yaklaşınca ağlayabilir. Tanıdığı ve tanımadığı insanları ayırt edebilir. Şakaları anlar ve kendisi de şaka yapmaya çalışır. İstemediği bir şeyi yapmamak için direnir. Aynadaki görüntüsüne elleriyle vurur. Ses tonundan “hayır” ın anlamını kavrar. Sosyal bir etkileşimin içinde olmak ister.

  Bebeklerde Sosyal Gelişim

  7 Aylık Bebek Sağlığı

  7 Ay 3 Haftalık Bebeklerde Egzersizin Önemi

  244
  Uzmanlara göre, Bebek Egzersizleri, Anne ile Bebek arasındaki Psikolojik bağı olumlu yönde etkiliyor, hatta ve hatta bebeğin erken yürümesine sebep oluyor. Doğduğunda küçücük olan Bebekler,...
  Hadi ama spor yapalım

  276
  Normal Karın Üstü Yatışı Kalça yerdeyken 'el desteği' olmasına dikkat edin. Bu sayede, baş, göğüs, bazen karın ve baldırlar yerden kalkabilir. Önceleri, 6. ve 7.aylarda...

  Peki Siz !

  Ne Yapabilirsiniz?

  Bebeğiniz 7. ayına geldiğinde gelişimindeki farklılığı hissedeceksiniz. 7 aylık bebekler her hareketlerinde; bir oyuncağa her vuruşunda veya bir çıngırağı her sallayışında yeni sinir bağlantıları oluştururlar ve çok hızlı öğrendikleri bilgileri depolarlar.

  Bebeğinizle “Ce-e, bavvv” oynayabilirsiniz. Saklanıp çıkmanız bebeğinizi çok güldürür. Bebeğinize şarkılar söyleyin. Kucağınıza alarak dans edin. Renkli kitaplar alabilir, birlikte bakabilirsiniz. Hayvanların çıkardığı sesleri taklit edin. Bu şekilde bebeğiniz hayvanları daha hızlı öğrenir. Birlikte aynaya bakın ve bebeğinize kendisini gösterin. Aynaya bakarak “Ce-e” yapın. İki eliyle tutabileceği kulpları olan bir suluk verin. Su içerken biberon yerine suluk kullanması, ileride bardağa kolayca geçmesini sağlar.

  Bebeğinizde 7. ayda, ayrılık endişesi başlayabilir. Ayrılık endişesi 6. aydan itibaren her an ortaya çıkabilir, fakat genellikle 12. ayda zirvesine ulaşır. Üzülmemeye çalışın çünkü bu onun gelişmesinde normal bir süreçtir.

  Bebeğiniz hareket etmeyi sever. Bebeğinize hareketlerini sınırlamamak için bol ve rahat giysiler giydirmeye özen gösterin.

  Anne ve Babalara Tavsiyeler

  7 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

  Bebeğin emmesi, kilo alması ve büyümesi iyi ise bu ayda alacağı proteinin büyük bir kısmını anne sütünden alması daha iyidir. Yavaş yavaş çeşitli tatlara alıştırılabilir, yanınızdayken kolay parçalanıp dağılmayan bisküviler veya ekmek kabuğu eline verilebilir. Hazır meyve suyu, kolalı ve gazlı içecekler, tatlandırılmış yiyecekler bebeğiniz için uygun değildir. Eğer biberonla besleniyorsa, ağzında biberonla uyumamasına dikkat edin. Yemek zamanı sofraya birlikte oturun ve eline bir şeyler verin, artık kaşık tutmaya başlayabilir, bardağı ağzına götürüp su içmeye çalışabilir. Eline verdiğiniz küçük gıdalarla kendini besleyebilir. Mama sandalyesinde sizi izlemek ve kendi öğününü yedirmek çok öğretici olur. Ona bir bebek kaşığı da verebilirsiniz. Unutmayın; bebekler taklitle öğrenir.

  Bir diğer önemli konu da öğünlerdir. Huzursuz bebekler için en yaygın sakinleştirme yöntemlerinden birisi de öğün arası bebeklere verilen yiyeceklerdir. Bu yöntem çok kullanışlı bir çözüm gibi durmakla beraber aşırıya kaçması halinde sorun çıkartabilir. Çünkü zamanla bebeğiniz bunu bir alışkanlık haline getirip huzursuzlanarak öğün arası yemek yeme yoluna gidebilir.

  Bebeklerin 7. ayda beslenmesine dair önemli bir detay da yemeklerin zamanlamasıdır. Çoğunlukla ebeveynlerin yaptıkları hatalardan bir tanesi de bebeklerin yemeklerinde kendi günlük alışkanlıklarını birebir uygulamalarıdır. Ancak bu çok isabetsiz bir karardır. Çünkü bebeklerin günlük vücut saati yetişkinlerinkinden çok farklıdır. Bebeklerin uzun saatler boyunca uyuması da bunun göstergelerinden bir tanesidir. Bu nedenle bebeklerin beslenme saatlerinde yetişkinlerin sahip oldukları zaman çizelgesini uygulamak zararlı sonuçlar doğurabilir.

  Bebeklerin tabaklarını tamamen bitirmelerini beklemek ve onları bu konuda zorlamak çoğunlukla sonuçsuz kalan bir çabadır. Bebekler çoğunlukla doyana kadar yer ardından gelecek yemek yedirme çabalarına da itiraz ederler. Bu nedenle bebeklerin hoşlanmadığı bu tip ısrarlı yedirme çabalarından sakınmanız doğru bir davranış olacaktır

  Anneler İçin 7 Aylık Bebek Oyunları ve Aktiviteleri

  7 aylık bebeğinizle ilk “diyaloglarınızın” tadını çıkarın. Çünkü bebeğinizin çıkardığı agu sesleri ve mırıldanmalar sadece şirin değil, aynı zamanda dil gelişimi için gerçekten önemlidir.

  Minik bebeklerin büyüyüp bu olan biten hakkında fikri olan aktif bebeklere dönüşmesini izlemek muhteşemdir.

  Çanlar çalıyor

  Saklanbaçın bu müzikli versyonunda, bebeğiniz gizlenmiş çanları bulmaya çalışacak; Bebeğinizin tek yapması gereken gizlenmiş çanların sesine doğru gitmesi ve onları bulması.

  Materyaller: Üstünde veya içinde çan olan yumuşak bir oyuncak, Saklanabilecek bir çok yer, oyuncakların arası veya battaniyenin altı

  Nasıl Oynanır: Çanlı bir oyuncak bulun veya çanlardan bir kolye yapın. (çanların bebek tarafından yutulamaycak büyüklükte olmasına dikkat edin.) Bebeğinizi yere yerleştirin ve etrafına gizlenebilecek yerlerden oluşan bir set oluşturun. Yumuşak oyuncaklar ve battaniyeler gibi. Çanları havaya kaldırın ve bebeğinizin görmesini sağlayın, sonra sallayıp bebeğinizin duymasını sağlayın. Gizlice çanları saklayın. Bebeğinize çanların nerde olduğunu sorun; teker teker gizlenen objeleri yukarı kaldırın ve sallayın. İçinde çan olan objeleri kaldırdığınızda sallayın fakat bebeğin çanları görmediğinden emin olun. Çanlar çaldığında bebeğinizin yüz ifadelerini izleyin. Çanları çıkartın ve işte çanlar diyin; Çanları farklı yerlere saklayarak tekrar oynayın.

  Guvenlik: Çanların kesinlikle yutulamayacak şekilde bağlı olduklarına emin olun.

  Faydaları: Sebep-sonuç iliskisi, Bilissel gelisim, Dinleme becerisi/activities

  7 aylık bebek

  7 Aylık Bebek Bakımında Püf Noktaları

  Bebek Güvenliği

  Bebeğinizin güvenliği için hareket alanı artan bebeğinizin nerelere ulaşabileceğini inceleyin. Şu tedbirleri alın: Elektrik prizlerini kapatın, elektrik kablolarının üzerini güvenli bir şekilde örtün. Kırılabilecek ve/veya kenarları-ucu keskin eşyaları bebeğin uzanabileceği yerlerden kaldırın, kenarları-ucu keskin mobilyalara koruyucu süngerler takın. Evinizde merdiven varsa, merdivenin başına ve sonuna kapı koyun. Yürüteç kullanmayın.

  Bebek Banyosu

  Bebeğiniz artık küvetine sığmıyorsa, banyoda güvenle oturmasını sağlayan plastik bir araç satın alabilirsiniz. Bebeğinizin küvetten zevk almasının ve güvenli bir şekilde yıkanmasının bir yolu ona küvette eşlik etmektir. Sizin orada olmanız kendini emniyette hissetmesini sağlayacaktır, dolayısı ile beraber dinlenip suyun içinde vakit geçirmek ve yıkanmak çok zevkli olacaktır. Çeşitli banyo oyuncakları (ördek-top gibi) bebeğinizin keyifle oynamasını sağlayacaktır.

  Bebeğiniz ister bebek küvetinde olsun, ister oturakta veya küvette oturuyor olsun, hiçbir zaman yüzünüzü diğer tarafa çevirmeyiniz – kesinlikle. Çünkü kazalar için çok az zaman ve çok az su yeterlidir.
  Uzun ve yorucu bir günden sonra bebeğinizle iletişim kurmak için banyo zamanı çok iyi bir fırsattır. Suyu dirseğinizle veya elinizin sıcaklığa hassas bir kısmı ile kontrol ediniz. Havlu, bornoz, temizleyici v.b. ihtiyaç duyacağınız şeyleri hazır ediniz. Bebeği sudan çabuk fakat dikkatlice çıkarınız, yumuşak bir havluya alıp kurulayınız. Bebeğinizin banyodan hoşlanmıyorsa bunun sebebi su değil ıslaklık ve soğuk olabilir.

  Diş Çıkarma

  Henüz çıkarmadıysa ilk dişini bu ay çıkarabilir. Çıkmazsa da endişe etmeyin, bazı bebeklerin ilk dişini çıkarması 10. ayı hatta nadiren 13.-14. ayı bile bulabilir.

  Yabancıları Yadırgama

  Bazen 6 ile 12. arasında, bebeğiniz yabancılardan korkabilir, tanımadığı kişiler yaklaşınca ağlayabilir. Tanıdığı ve tanımadığı insanları ayırt edebilir. Bu normal bir gelişmedir ve bazı bebeklerde daha çok görülebilir.

  Bebeğinizin yabancıları kabullenmesinde sizin desteğiniz işe yarayabilir. Bebeğinizle yabancı hakkında konuşun. Örneğin “Bu senin halan, senin hakkında çok şey duydu, seni çok seviyor” gibi. Bebeğiniz sizin bu kişiyi kabul ettiğinizi hissedebilirse, o kişiyi daha çabuk benimseyecektir.

  Sizin kucağınızdayken, bebeğiniz yabancının yüzünü inceleyebilir ve aranızdaki konuşmayı dinleyebilir. Bir süre sonra yabancının kucağına gitmeyi kabul edebilir. Ancak yabancılara karşı hassas olan bebekleri bir yabancının kucağında tutması için vermek doğru olmayabilir.

  Ayrılık Endişesi

  Yine bu zamanlarda, ayrılık endişesi başlayabilir. Ayrılık endişesi 6. aydan itibaren her an ortaya çıkabilir, fakat genellikle 12. ayda zirvesine ulaşır. Üzülmemeye çalışın çünkü bu onun gelişmesinde normal bir aşamadır.

  Hem sizin hem onun tanıdığı, güvendiğiniz bir akrabanıza bırakınız. Çünkü yabancıları yadırgama ve ayrılık endişesi genelde bir arada görülür. Bebeğiniz bırakacağınız yakınınız ile önceden birlikte zaman geçirin böylece bebeğiniz sizin ona güvendiğinizi hissetsin ve o kişiyi tanısın.

  Akrabanızla bebeğinize yardımcı olacak ve onu rahatlatacak yöntemleri mutlaka konuşun. Hoşlandığı özel bir battaniyesi veya tüylü bir oyuncağı var mı? Tuvalet programı nasıl? Nasıl tutulmaktan hoşlanır? Özel bazı eşyaları belirtmek için özel kelimeleri var mı?

  Ondan belirli aralıklarla ayrılıyorsanız bunu rutin hale getirmeye çalışın. Çocuklar önceden tahmin edilebilir, tepki verilebilen ortamlarda daha iyi gelişir. Bir sonraki aşamada ne geleceğini bilirlerse, kendilerini daha güvende hissederler.

  Her zaman bebek çok mutlu oynuyor ve sizin gittiğiniz fark etmiyor bile olsa iyi günler dileyiniz. Bebeğinize geri geleceğinizi ve iyi vakit geçirmesini istediğinizi söyleyin.

  7 Aylık Bebeklerde En Çok Merak Edilenler!

  Ay Ay Bebek Gelişimi Özet: 1 Aylık  18 Aylık Arası

  27189
  Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Uyanık olduğunda sizin yüzünüze bakar ve sesinizi dinler, Oynarken ayakları ve ellerine dayanıp itebilir. Sırt üstünden, yana dönmeye çalışır, Parmağınızı emmeye çalışır, Aç,...
  ay ay bebek gelişimi

  8526
  ay ay bebek gelişimi, özet aylara göre bebek gelişimi, kısa kısa bebeğin gelişimi Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Bebeğiniz birinci ayını genelde uyuyarak geçirecektir, ancak...
  7 aylık bebek oturması

  1440
  Bebeğim henüz oturmaya başlamadı, yaşına göre geri kalmasından endişe ediyorum. Normal bebekler değişik yaşlarda değişik gelişimsel aşamalarda olabildiklerinden, "normal" aralığı her aşama için büyük değişkenlik...
   

  Alışveriş