6 Aylık Bebek | 26 Haftalık

6 Aylık Bebek Gelişimi

6 Aylık Bebek | 26 Haftalık

  Güncelleme: 31.12.2014

  6 aylık bebek Bebeğiniz 6 ay 2 haftalık. Yaşının yarısını geride bıraktı, bebeğiniz artık 6 buçuk aylık! Annelerin en büyük hataları bebeklerini başka bebeklerle kıyaslamaktır. Özellikle 6. aylık ve daha büyük bebeklerin kaderinde annelerinin önyargıları vardır. Siz anne ve babalara tavsiyemiz bebeğinizin gelişimini başka bebeklerle kıyaslamamanızdır. İlk yaşına kadar ki bebek gelişim evreleri haftadan haftaya bile değişiklik gösterebilir. Her bebeğin gelişimi kendine özeldir. Bebeğinizin gelecekte sahip olacağı kişiliğinin de temellerinin atıldığı 6 aylık gelişim dönemi, bebeğinizin ilgisine bağlı olarak şekillenecektir. 6 aylık bebeklerin pek çoğu farklı konulara odaklanırlar. Kimi bebek emekleme ve hareket üzerinde çalışırken, kimi bebek ses ve konuşma üzerine odaklanırlar. Bazı bebekler de sadece izlerler; ama bu öğrenmedikleri, gelişmedikleri anlamına gelmez.

  BebekSayfasi.Com olarak 6 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu, onlar sormadan 6 aylık bebek sayfalarımızda sunuyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Bebeksayfası.com siz anne ve babalara 2 yaşına kadarki bebek gelişimini hafta hafta sunuyor. Kafanız karışmasın, 6 Aylık Bebek başlığını takip eden 27 haftalık gelişim başlıklarımız var. Sonrasında da her ayı haftalara açıp, incelemeye devam ediyoruz. Ay ay bebek gelişimi tablomuza geri dönmek için tıklayın.

  Merdiven başına kapı takmak ve kaloriferleri saklamak en önemli güvenlik önlemleri olmakla beraber, sehpa ve kitaplıkların kenarlarına da plastik koruyucu koymak uygun olabilir.

  Bebek artık daha hareketli olduğundan, oyun oynadığı alanları da güvenli hale getirmelisiniz. Merdiven başına kapı takmak ve kaloriferleri saklamak en önemli güvenlik önlemleri olmakla beraber, sehpa ve kitaplıkların kenarlarına da plastik koruyucu koymak uygun olabilir. Eğer koruyucu bulamazsanız plastik bantlarla birkaç kez bantlayabilirsiniz. Ortalıkta mümkün olduğunca sivri uçlu nesneler bulundurmayın ve eğer ailede büyük çocuk varsa ona da bu tehlikelerden bahsedin.

  Bebeğinizi yürüteçe koymak için henüz çok erken.

  Bilinenin aksine, yürüteçler bebeğin yürümesini kolaylaştırmaz. Aksine, yürümeye başlamasını geciktirebilir. Her ne kadar bebek yürüteçi kullanmak için bacaklarını kullansa da, yürümek için gerekli olan kalça kaslarını kullanamaz. Ayrıca bebek yürüteci yürütmeyi çözdüğünde yeni tehlikelere açık olacaktır. Bebeğinizin motor becerilerini geliştirmeye ihtiyacı vardır bu yüzden ona biraz zaman tanımalısınız.

  Bebek sağlığı, ağlama ve kolik, emzirme ve anne sütü, bebek uyku düzeni gibi başlıklarımıza bu ayda özellikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

  6 Aylık Bebek

  Aşı Var!

  DTacB-IPV-Hib/5’li Karma Aşı 3. doz
  KPA 13/Pnomokök Aşısı 3. doz
  Hepatit B 3. doz
  Rotavirüs aşısı 3. Doz – Rotatrix marka aşı yapıldıysa 3. dozu yoktur.

  Tüm Aşılar

  Fiziksel Gelişim

  6 Aylık Bebek

  Yüzüstü yatarken bacaklarını hareket ettirerek emeklemeye çalışır. Kafasını serbestçe hareket ettirir. Vücudunu her yöne hareket ettirir. Destekli oturabilir. Parmaklarıyla kendi yemeğini yemek hoşuna gider. Damak tadı gelişir. Yemekle oyun oynar. İlk dişi patlayabilir. Bir bardağı iki eliyle tutabilir. Sırtüstü yatıştan yana dönerken oturur konuma geçebilir.

  Bebeklerde Fiziksel Gelişim

  Zeka Gelişimi

  6 Aylık Bebek

  Ruh halinde ani değişimler olabilir. Memnuniyet, mutsuzluk, öfke gibi duygular arasında gider gelir. Nesneleri uzun süre inceler. Bazı sessiz harfleri söylemeye başlar: (f,v,s,z,m,n gibi) Nesneleri ters çevirerek bakıp farklı şeyler görmekten hoşlanır. İki nesneyi birbiriyle kıyaslayabilir. Memnuniyet ve sıkıntısını seslerle ifade eder: “ga-ga, gu-gu” sesleri çıkartır ve güler.

  Bebeklerde Zeka Gelişimi

  Sosyal Gelişimi

  6 Aylık Bebek

  F,v,s,z gibi sessiz harfleri çıkarmaya başlar. Farklı iki nesneyi kıyaslayabilir. Çiğnemek için sert ve soğuk nesneleri ağzına götürür. Memnuniyet ve sıkıntısını seslerle ifade eder: “ga-ga, gu-gu” sesleri çıkartır ve güler. Yabancılardan rahatsız olur. Müzik sesi duyduğunda ağlamasını keser. Kendi ismi söylendiğinde tepki verir.

  Bebeklerde Sosyal Gelişim

  6 Aylık Bebek Sağlığı

  4 aylık bebek

  1009
  Bebekler 4-6 ay arasındaki sürede şaşırtıcı bir hızda büyürler! Altıncı ayda beyinlerinin görme merkezlerinde belirgin ilerlemeler olur. Daha keskin görme ve daha hızlı cisimleri...
  bebek aşıları

  105
  DTacB-IPV-Hib/5’li Karma Aşı 3. doz KPA 13/Pnomokök Aşısı 3. doz Hepatit B 3. doz Rotavirüs aşısı 3. Doz (Not: Rotatrix marka aşı yapıldıysa 3.Doz yoktur.) 6 Aylık Bebek...

  Peki Siz !

  Ne Yapabilirsiniz?

  Artık bebeğiniz kocaman oldu. Bebeğiniz 6. ayına geldiğinde gelişimindeki farklılığı hissedeceksiniz. Bebeğiniz sizi daha bilinçli izliyor, önceki aylardaki umursamaz bakışları artık kayboldu ve sizin yüzünüzü, gözlerinizi ve yüz ifadenizi seyrederek sürekli birşeyler öğrenmeye çalışıyor. 6 aylık bebekler her hareketlerinde; bir oyuncağa her vuruşunda veya bir çıngırağı her sallayışında yeni sinir bağlantıları oluştururlar ve çok hızlı öğrendikleri bilgileri depolarlar.

  6 aylık bebek annelerinin bundan sonra bebeklerini daha çok gözlemleyerek kendi başınayken ne tür faaliyetlerin bebeklerinin dikkatini çektiğini öğrenmelidirler. Eğer bebeğiniz uzanıp oyuncaklara vuruyorsa, bebeğinizle birlikte bu aktivite hakkında konuşun. Bebeğinizin ne yapmak istediğini, nelerden zevk aldığını en iyi siz bilirsiniz. Bebeğinizin doğal merakını destekleyip, sizden bağımsız olan kişilik gelişimine saygı göstermelisiniz.

  Gün içinde belli süreler destekli oturtarak gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Elleriyle ayaklarını tutar, ona çıngıraklı patikler alabilirsiniz. Uzanmaya çalışır ve çok eğlenir.

  6. ayda bebeklerin çoğunda dişlerin kaşınması artar. Bebeğinize yumuşak kaşıma oyuncakları alabilirsiniz. Eliyle ağzına götürmeye çalışır ve dişini kaşımayı başarmak bebeğinizi mutlu eder. Bebeğiniz hareket etmeyi sever. Bebeğinize hareketlerini sınırlamamak için bol ve rahat giysiler giydirmeye özen gösterin.

  Anne ve Babalara Tavsiyeler

  6 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

  Hazır Mamalar:

  Günümüzde satın aldığınız bebek mamalarında genellikle eklenmiş tuz yada kimyasal maddeler yoktur ve şeker ya da katkımaddeleri de tek cins gıda içeren mamalara nadiren eklenmektedir. Hazır bebek mamalarının avantajları; kolayhazırlanmaları ve sunuma hazır olmaları, kavanozlarda steril hazırlanmaları, kalan kısmın tekrar kapatılıp buzdolabında saklanabilmesidir. Ayrıca bu mamalarda kullanılan sebze ve meyveler toplanır toplanmaz pişirildikleri ve paketlendikleri için besleyici değeri olan maddeleri büyük ölçüde korumaktadırlar.

  Bu gıdalar tat ve içerik olarak standart ayrıca güvenilir ve sağlıklıdırlar. Bu hazır mamaların avantajı özellikle katı gıdaların verilmeye başlandığı ilk aylarda belirgindir. Özellikle inceltilmiş seçenekleri katı gıdalara ilk başlayan bebekler için iyi bir seçenektir. Ayrıca tek çeşit gıda içerenler allerji takibinin daha kolay yapılmasını sağlarlar. Elbette bebek gıdası diye satılan herşey bebekler için iyi değildir.

  Evde Hazırlanmış Ek Gıdalar:

  Eğer zamanınız, enerjiniz ve motivasyonunuz varsa elbetteki bebeğinizin gıdalarını evde kendinizin hazırlamasında hiç bir sakınca yoktur. Bebeğinize ek gıda hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Yeni bir gıda verecekseniz bunu başka şeylerle karıştırmadan sade hazırlayın ve sunun, böylece bu yeni besine karşı herhangi bir allerji durumu olup olmadığını kotrol edebilirsiniz.
  • Şeker yada tuz eklemeyin. Eğer ailenizin tümü için yemek yapıyorsanız tuz ve şeker eklemeden bebeğinizin porsiyonunu ayırın.
  • Ne pişirirken ne de sofrada bebeğinizin gıdasına yağ eklemeyin.
  • C vitaminini tahrip edebildiğinden bakır kaplarda pişirmeyin.
  • Asitli gıdaları (domates gibi) aliminyum kaplarda pişirmeyin, çünkü az miktarda aliminyum çözünüp gıdalara karışabilir.
  • Sebzeleri buharda, basınç altında yada susuz ortamda pişirin.
  • Patatesleri kabukları ile pişirin ve kabuklarını daha sonra soyun.
  • Asla karbonat kullanmayın, gıdanın içindeki mineral ve vitaminleri boşaltabilir.
  • Baklagilleri geceden ıslatmayın. Aynı gün iki dakika kaynattıktan sonra bir saat boyunca dinlenmeye bırakın ve aynı suda pişirin.

  Ek gıdaya başladığınızda, tamamen püre yerine pütürlü gıdalar tercih edin. Bu çiğneme ve yutma becerisi kazanmasını sağlar. Küçük ve yumuşak lokmalar sunarsanız zorlanmaz.

  İlk yiyecekler genelde tahıllı muhallebiler, yoğurt, muz-elma-şeftali gibi meyve püreleri, patates-havuç gibi sebze püreleri olabilir. Eğer bebeğiniz verdiğiniz yemeği hemen reddediyorsa, ek gıdalara henüz hazır olamayabilir.

  Anneler İçin 6 Aylık Bebek Oyunları ve Aktiviteleri

  6 aylık bebeğinizle şarkılar söyleyin, birlikte el çırparak tempo tutun, sözcükleri yumuşak bir ses tonuyla açıkça vurgulayarak söyleyin. Bebeğinizi kucağınıza alın ve onun çıkardığı sesleri ve yüz ifadelerini onunla birlikte tekrarlayın. Bebeğinizin çevresine yumuşak yastıklar koyarak desteksiz oturmaya teşvik edin. Bebeğinizi karın üzerine yere yatırın, kollarıyla kendini yerden kaldırmasına ve ilerlemesine teşvik edin. Bebeğinizle aynanın karşısında konuşun. Annesini ve kendisini tanıtın, adını söyleyin. Aynaya güler ve bakmaktan hoşlanır.

  Bebeğinizle müzikli aktiviteler yapın. Müzik bebeğinizin dikkatini çeker ve farklı müzikleri ayırt edebilir.

  Otobüste bebek

  Bebeğinizin çalışma vakti, “Wheels on the Bus” şarkısını açın. Bu egzersizler bebeginizi zinde tutacaktır. Baslamak için hiç bir zaman erken degil!

  Materyaller: Yere serilmis yumusak bir battaniye veya havlu, Sizin sesiniz

  Nasil Oynanır: Bebeginizi battaniyenin üzerine sirt üstü yatirin. Sarkiyi söyleyin, sarkida söylenen vücut parçalarini yukari dogru kaldirin.

  Wheels on the Bus (Sarkinin ilk 4 misrasinda bebegin bacaklarini bisiklete binermis gibi çevirin)

  The wheels on the bus go round and round, Round and round, round and round,The wheels on the bus go round and round, All through the town. The people on the bus go up and down. (bebeginizin kollarini kaldirin ve indirin) The wipers on the bus go back and forth. (bebeginizi saga ve sola çevirin) The horn on the bus goes beep, beep, beep. (bebeginizin burnuna dokunun)

  Güvenlik: Bebeginize hareketleri yaparken nazik olun.

  Faydaları: Dil gelişimi, Motor hareketler ve kontrol, Fiziksel egzersiz

  6 aylık bebeğiniz çok meraklı; pek çok farklı nesne gösterin. Bunun için parlak renkli, dinlemesi, dokunması, izlemesi ilginç olan ama ağzına götürdüğünde yutma riski olmayacak kadar büyük oyuncaklar seçin. Yakalaması, ulaşması için bebeğinizi cesaretlendirin. Bebeğinizin yatağına kırılmayan bir ayna asın, yalnız olmadığını hisseder, kendini inceler. Bebeğinizin yaptıklarından, memnun olduğunuzu gösterin, sık sık ismini söyleyin. Bebeğinize şarkı söyleyip, onunla dans edin. Bebeğinize ilgi ve sevginizi sunun.

  6 aylık bebekler

  6 Aylık Bebek Bakımında Püf Noktaları

  6 aylık bebek
  • Evdeki ulaşılabilir bütün prizleri emniyete alın, kabloları ortadan kaldırın, yerlerde ve bebeğin ulaşabileceği alanlarda yutabileceği, boğulmasına neden olabilecek boyutta oyuncak vs. bırakmayın.
  • Mobilyalarda ve onun kemirip dokunacağı eşyaların boyalarının kurşun içermemesine dikkat edin.
  • Eviniz merdivenli ise ağızlarını minik engel kapılarla kapatın. İlaçları ve temizlik malzemelerini üst raflarda ve kilitli dolaplarda saklayın.
  • Sıcak radyatörlere ulaşmaması için engeller koyun, balkonları da onun için güvenli hale getirin.
  • Bebek arabasıyla dolaşmaya çıkın, parka götürün.
  • Kontrol ve 3. karma aşıları için doktora götürün.

  6 Aylık Bebeklerde En Çok Merak Edilenler!

  Ay Ay Bebek Gelişimi Özet: 1 Aylık  18 Aylık Arası

  27196
  Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Uyanık olduğunda sizin yüzünüze bakar ve sesinizi dinler, Oynarken ayakları ve ellerine dayanıp itebilir. Sırt üstünden, yana dönmeye çalışır, Parmağınızı emmeye çalışır, Aç,...
  Bebek Gelişimi(4-6 Aylık Bebek Beslenmesi)

  11903
  5 aylık bebek neler yapar, 4 5 ay bebek beslenmesi, 5 aylık bebek beslenmesi tablosu, 5 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı, 4 5 aylık...
  ay ay bebek gelişimi

  8538
  ay ay bebek gelişimi, özet aylara göre bebek gelişimi, kısa kısa bebeğin gelişimi Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Bebeğiniz birinci ayını genelde uyuyarak geçirecektir, ancak...
   

  Alışveriş