5 Aylık Bebek | 22 Haftalık

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek | 22 Haftalık

  Güncelleme: 31.12.2014

  5 aylık bebek gelişimi5 ay 2 haftalık evet yanlış okumadınız bebeğiniz artık tam 5 buçuk aylık! Daha dün hastaneden evinize getirdiğiniz gözleri neredeyse tüm gün kapalı olan bebeğiniz, artık 5 buçuk aylık. Ay ay bebek gelişimi evrelerinde hatırı sayılır bir noktaya geldi. Bebeğinizdeki gelişimi ve değişimi artık daha net farkedebiliyorsunuz. 5 buçuk aylık bebeğiniz fiziksel pek çok gelişim sergiledi, kendi başına ellerini ve kollarını kullanarak istekleri doğrultusunda hareket edebiliyor. 5. ayında bebeğinizin kişiliği hakkında da artık fikir sahibi olmaya başladınız. İnatçı mı yoksa uysal mı? 5 aylık bebeğimizin annesi ve babası için de hayat kolaylaşmaya başladı. İyi kötü bir düzen kurdunuz, ama yine de ara sıra sürprizlerle karşılaşmanız normal!

  BebekSayfasi.Com olarak 5 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu, onlar sormadan 5 aylık bebek sayfalarımızda sunuyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Bebeksayfası.com siz anne ve babalara 2 yaşına kadarki bebek gelişimini hafta hafta sunuyor. Kafanız karışmasın, 5 Aylık Bebek başlığını takip eden 23 haftalık gelişim başlığımız var. Sonrasında da her ayı haftalara açıp, incelemeye devam ediyoruz. Ay ay bebek gelişimi tablomuza geri dönmek için tıklayın.

  5 aylık bebeğiniz şimdi her zamankinden daha hareketli olduğu için, yaz aylarında, vücudunun kıvrımlı bölgelerinde isilik denilen, sivilce gibi görünen, kırmızılıklar oluşabilir.

  Böyle durumlarda, onu mümkün olduğunca hafif giydirin, sık sık yıkayın ve bu bölgelere biraz bebek pudrası koyun. Pudrayı direkt bebeğin cildine değil, önce kendi elinize döküp sonra bebeğe sürün.

  Bebeğiniz artık ana kucağında da rahatlıkla hareket edebilmektedir ve mama sandalyesinde de oturabilir. Artık ona bir yaylı salıncak ya da benzer bir oyun sandalyesi alabilirsiniz. Bebek yardımsız ve tam olarak oturana kadar yemeklerini ana kucağında vermeye devam edebilirsiniz.

  Bebeğiniz artık 5 aylık ve hareket kabiliyeti her geçen gün artıyor, annesi; bebeğin yataktan geçen ay düşmediyse bu ay düşebilir!

  5 aylık ve gelişimi normal seyreden bir bebek, artık tek bacağını karnına kadar çekebilir, biraz gelişimi önde seyreden bir bebek ise yüzüstü yatarken bacaklarıyla kendini iterek, yattığı yerde bilinçli yer değiştirebilir. 5. ayında anneler bebeklerini, genelde yatakta bıraktıkları pozisyonda bulamazlar, bebeğin hareket yetenekleri arttığından, yüzüstü yatarken sırtüstüne, sırt üstü yatarken de yüzüstüne dönebilirler. Eğer bebeğiniz hala yatakta koyduğunuz şekilde sizi bekliyorsa dönüşleri öğrenmesi için, bebeğinizle biraz çalışmalısınız. Annesinin yardımı bebeğinize iyi gelecektir.

  En son, en yeni yeteneklerimi keşfetmek istiyorum anneciğim; biraz konuşalım, yada sen konuş ben senin nasıl yaptığını izleyeyim…

  5 aylık bebeğiniz artık zamanının büyük bir kısmını en yeni motor becerilerini denemekle geçirecektir; konuşma, dinleme ve dokunarak keşfetme. Her sabah çok erken uyanmaya başlar. Çoğu sabah bebeğiniz sizden önce uyanır. Eğer uyandığında bir süre kendi kendine oyalanıyorsa, bu işinizi biraz kolaylaştırır. Bebeğinizin sabah uyandığında kendi başına oyalanmasını teşvik etmek için akşam yatırırken yatağına sevdiği birkaç oyuncağı koymanızı tavsiye ederiz. Bebeğiniz bazen, gün içinde sadece bir uykuyla yetinebilir. Uyumaya niyetli görünmese bile, bir süre dinlenmesi ve rahatlaması için onu yatağına koyabilirsiniz.

  Bebek sağlığı, ağlama ve kolik, emzirme ve anne sütü, bebek uyku düzeni gibi başlıklarımıza bu ayda özellikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

  5 Aylık Bebek

  Aşı Yok!

  5. ayda aşı yok!

  Tüm Aşılar

  Fiziksel Gelişim

  5 Aylık Bebek

  • Bebeğiniz oturma pozisyonuna getirildiğinde kafasını dengeler ve dik tutar.
  • 5. ayında bebeğiniz ellerini ayaklarını açıp kafasını kaldırarak “uçak” hareketi yapar.
  • 5 aylık bebek sallanarak veya dönerek ilerleyebilir edebilir.
  • Bebeğiniz artık çok rahatça vücudunu döndürür.
  • Bebeğiniz ayağını ağzına götürebilir ve ayak parmaklarını emebilir.
  • Bebeğiniz artık objeleri daha doğru kavrar, ellerini kaldırır ve nesneyi tutar.
  • Doğru mesafeden uzanmaya başlar.
  • Bebeğiniz kalın bir halkayı tutup, sallayabilir.
  • Bebeğiniz tek veya iki eliyle biberonu kavrayabilir.
  Bebeklerde Fiziksel Gelişim

  Zeka Gelişimi

  5 Aylık Bebek

  • Bebeğiniz 5. ayına geldiğinde artık bazı sessiz harflerle sesli harfleri bir araya getirip (d,b,l,m gibi) heceleri çıkartabilir, eğer karşısında ona eşlik eden birileri varsa çok keyif alır.
  • 5 aylık bebeğiniz çevresindeki alışılmadık, anlık, yeni durumları farkeder, etrafına bakar ve anlamaya çalışır.
  • Bebeğiniz 5. ayında kolayca nesneleri tutabilir, döndürebilir, sallayabilir ve her tuttuğunu bir şekilde ağzına götürmek ister.
  • Bebekler 5. aylarında ellerinden düşen nesneleri farkederler ve düşen nesneyi görmek için arkasından eğilip bakarlar.
  • Bebeğinizin tiyatral yeteneklerinin temeli bu ay atılıyor. Bebeğiniz sesleri ve hareketleri taklit etmeye çalışır.
  Bebeklerde Zeka Gelişimi

  Sosyal Gelişimi

  5 Aylık Bebek

  • Bebeğiniz dikkat çekmek ve sosyalleşmek için etrafındaki insanlara güler ve sesler çıkarır.
  • 5. ayında bebeğinizin kişiliği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Artık bebeğiniz tepkisini belli eder, oyuncağını almaya çalışan birine karşı direnir.
  • 5 aylık bebeklerde yabancılaşma ve yakınlaşma belirtileri gözlemlenebilir. Yakın çevresini ve ebeveynlerini tanırken; yabancılara tepki vermeye başlar.
  • Bebeğiniz onunla ilgilenen kişinin yüz ifadelerini taklit etmeye çalışır.
  • Yemek yerken yada yedirilirken oyun oynamaktan hoşlanır.
  Bebeklerde Sosyal Gelişim

  5 Aylık Bebek Sağlığı

  çocuk aşıları

  205
  Ben dahil bazı meslekdaşlarım, İshal aşısı için 2-4-6 ay takvimi yerine 3-5-7 ay takvimini tercih edebiliriz. Eğer bu takvim seçilmişse 5. ayda Rotavirüs ishal...

  Peki Siz !

  Ne Yapabilirsiniz?

  Artık bebeğiniz kocaman oldu. Bebeğiniz 5. ayına geldiğinde sizi izleyişindeki farklılığı hissedeceksiniz. Bebeğiniz sizi daha bilinçli izliyor, önceki aylardaki umursamaz bakışları artık kayboldu ve sizin yüzünüzü, gözlerinizi ve yüz ifadenizi seyrederek sürekli birşeyler öğrenmeye çalışıyor. 5 aylık bebekler her hareketlerinde; bir oyuncağa her vuruşunda veya bir çıngırağı her sallayışında yeni sinir bağlantıları oluştururlar ve çok hızlı öğrendikleri bilgileri depolarlar.

  5 aylık bebek annelerinin bundan sonra bebeklerini daha çok gözlemleyerek kendi başınayken ne tür faaliyetlerin bebeklerinin dikkatini çektiğini öğrenmelidirler. Eğer bebeğiniz uzanıp oyuncaklara vuruyorsa, bebeğinizle birlikte bu aktivite hakkında konuşun. Bebeğinizin ne yapmak istediğini, nelerden zevk aldığını en iyi siz bilirsiniz. Bebeğinizin doğal merakını destekleyip, sizden bağımsız olan kişilik gelişimine saygı göstermelisiniz.

  Bebeğinizin dişleri bu ay gelmeye başlayabilir, bu da bebeğinizin damağının çok kaşınmasına neden olabilir.

  Bebeğinize dişini kaşıyabileceği oyuncaklar alabilirsiniz. Elinde tutup sallar ve ağzına götürür.

  Artık rahatlıkla dönebilir. Bebeğinizi düşebileceği bir yerde yalnız bırakmamalısınız. Uyurken de dönebileceğini unutmayın; yatağı dışında bir yerde uyuduğunda güvenlik önlemleri almayı ihmal etmeyin.

  Anne ve Babalara Tavsiyeler

  5 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

  5 aylık bebek 5 aylık bebeğinizin boy ve kilo gelişimi eğer iyi ise ki buna doktoru karar verecektir, sadece anne sütü vermeniz tavsiye edilir; eğer bebeğinizin gelişimi iyi değilse doktorunuz 5. ayda yoğurt, kaşık mama ve meyve püresi gibi katı gıdalara geçmenizi önerebilir. Ek gıdalara başlarken tavsiye edilen bir öğünde bir yeni gıdayla bebeğinizi tanıştırmanızdır. Böylece bebeğinizin katı gıdalara alışmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bebeğiniz yeni tatları öğrenmeye başladığında, artık anne sütü veya formül süt almayı giderek azaltacaktır. Bebeğinizi beslerken katı gıdaları sıvı mamalardan önce vermeniz gerekmektedir. Bilmeniz gereken sıvı mamaların çok doyurucu olduğudur, eğer bebeğiniz önce bunu alırsa sıra katı gıdaya gelince yemek istemeyecektir.

  Gelişiminin normal olduğu bilinen bir bebek için 4-6 aylar arasında eğer aile ek gıdalara başlamak istese de, 6 aylık oluncaya kadar bebeğin günlük yiyeceğini anne sütünden, anne sütü yoksa formül sütten alması önerilmektedir.

  Bazı bebekler anne sütü ile beslenmekle yetinirler ve 6-7 aylık olana kadar ek gıdalara ilgi göstermezler. Fakat bazı bebekler dış dünya ile çok ilgili olup, anne ve babasının neler yediğine dikkat ederler ve yemek hakkında daha fazla şey öğrenmeye çok heveslidirler. Ancak özellikle de anne sütünüz devam ediyorsa, doktorunuzun söylediği 6 aydan önce katı gıdalara geçmemek daha doğru olacaktır.

  Katı gıdalara geçelim mi?

  5. aydan sonra gelişimi normal seyretmeyen, bebeklere anne sütüne destek olması için doktoru tarafından ek gıdalara başlaması önerilebilir. Bebeğini katı gıdalarla beslemeyi düşünen bir annenin çevresinden aldığı öneriler çok çeşitli ve kafa karıştırıcı olabilir! Özellikle annelerimiz kendi tecrübelerini bize aktarmaya çalışıp, bebeğimize olabildiğince erken ek gıda verdirmeye çalışır. Bebek sahibi bir arkadaşınız da ek gıdalara daha erken başlamanın bebeğin geceleri daha rahat uyumasını sağladığını söyleyebilir. Böyle çelişki içinde kalıyorsanız ne yapmalısınız?

  Böyle çelişki içinde kalan annelere tavsiyemiz, bebeklerinin tercihine kulak vermeleridir. Ek gıdalara erken başlanmasının genellikle fiziksel bir zararı olmadığına inanılıyor. Fakat tıbbi araştırmalara göre çok küçük bir bebeğin sindirim sisteminin katı gıdalara karşı hazırlıksız olduğuda ispatlanmıştır. Katı gıdalara başlanacağı zamanı seçmek önemlidir. Katı gıdalara erken başlanması fiziksel olarak zararlı olmasa da bebeğinizin gelecekteki beslenme alışkanlığını kötü yönde etkileyebilir. Bir diğer konu ise katı gıdalara henüz hazır olmayan bebeğin yemeği reddetmesiyle başlayan aşırı ısrarın; gelecekte yaşanılacak yemek kavgalarına zemin hazırlamasırı. Ayrıca ek gıdalara başlamak için 9. veya 10. aya kadar beklemek te zorluklara yol açabilir.

  5 aylık bebeğinizin ek gıdalara hazır olup, olduğuna karar verebilmek için aşağıdaki sinyalleri bebeğinizde gözlemleyin ve mutlaka doktorunuzun görüşünü alın:

  • Öncelikle bebeğiniz kendi başına başını dik tutmalıdır. Süzülmüş bebek mamaları bile bebeğiniz destekle oturup ve başını dik tutarken verilmelidir. Daha yoğun ve katı gıdalar için ise bebeğinizin yardımsız oturması beklenir, çoğu bebekte 7. ayda bu durum gözlemlenir.
  • Bebeğinizin doğuştan gelen dil itme refleksinin kaybolması şarttır. Bu refleksin kaybolup, kaybolmadığını şöyle test edebilirsiniz: Anne sütü ile sulandırılmış bir parça bebek pirinci gevreğini bebeğinizin ağzına koyun. Eğer dil gıda ile beraber gerisin geri geliyorsa ve bu defalarca tekrarlanıyorsa, refleks hala mevcuttur ve bebek kaşıkla beslenmeye hazır değildir.
  • Eğer bebeğiniz siz yemek yerken sofraya uzanıp, yemek istediğini gösteriyorsa bebeğiniz acıkmış demektir. Yediğiniz her lokmayı sayan ve heyecanını belli eden bir bebek ek gıdalara hazır olduğunu anlatmaktadır.
  • Bebeğinizde gözlemlemeniz gereken bir diğer fiziksel durum ise; bebeğinizin kaşıktan gıdayı alabilmesi için alt dudağını geriye doğru çekebilmesidir.

  Bütün bu bilgilerin dışında fiziksel gelişim açısından katı gıdalara hazır görünen bir bebek bile bazen beklemek zorunda kalabilir. Eğer aileden bilinen gıda alerjisi vakaları varsa, bebeğin ilk yılında anne sütü ile beslenmesi ve daha sonra katı gıdalara dikkatli bir şekilde geçilmesi tavsiye edilmektedir.

  Anneler İçin 5 Aylık Bebek Oyunları ve Aktiviteleri

  5 aylık bebeğinizi oyun halısı veya renkli bir örtüye bırakarak, etrafına oyuncaklar koyabilirsiniz. Oyuncaklara uzanmaya ve yakalamaya çalışacaktır. Bol bol eline nesneler, oyuncaklar verin; eline aldığı nesneyi uzun uzun inceler. Bebeğinize farklı dokularda çeşitli oyuncaklar verin, dokumak hoşuna gidecektir.
  Bebeğinizle aynanın karşısında konuşun. Annesini ve kendisini tanıtın, adını söyleyin. Aynaya güler ve bakmaktan hoşlanır.

  Bebeğinizle müzikli aktiviteler yapın. Müzik bebeğinizin dikkatini çeker ve farklı müzikleri ayırt edebilir.

  Hoppala

  Doğum ile birlikte bebeğinizin refleksleri yavaş yavaş gelişir, hoppala eğlencesi bu reflekslerin gelişmesine yardımcı olur!

  Materyaller: Yumuşak bir yüzey

  Nasil Oynanır: Bebeğinizi yumuşak yüzeye yatırın, halı gibi.. Ayaklarının karşına oturun ve baş parmaklarınızı avcunun içine yerleştirin ve sıkmasını bekleyin. Sıktıktan sonra diğer parmaklarınızla bebeğinizin elini tutun. Yavaşça bebeğinizi çekin ve oturur pozisyona getirin ve “Hoppalaaa” diye seslenin. Bebeğiniz mutlu yüzünüzü görünce oyundan zevk alacaktır. Tekrar yatırın ve tekrar oynayın.

  Guvenlik: Bebeğin elinizi bırakma ihtimaline karşılık sıkı biçimde tuttuğunuza emin olun. Yavaş hareket edin ki bebeğinizin boynu zedelenmesin.

  Faydaları: Tahmin etme ve sasirma, Kavrama, Kafa ve boyun kontrolü

  5 aylık bebeğiniz çok meraklı; pek çok farklı nesne gösterin. Bunun için parlak renkli, dinlemesi, dokunması, izlemesi ilginç olan ama ağzına götürdüğünde yutma riski olmayacak kadar büyük oyuncaklar seçin. Yakalaması, ulaşması için bebeğinizi cesaretlendirin. Bebeğinizin yatağına kırılmayan bir ayna asın, yalnız olmadığını hisseder, kendini inceler. Bebeğinizin yaptıklarından, memnun olduğunuzu gösterin, sık sık ismini söyleyin. Bebeğinize şarkı söyleyip, onunla dans edin. Bebeğinize ilgi ve sevginizi sunun.

  5 aylık bebek

  5 Aylık Bebek Bakımında Püf Noktaları

  5 aylık bebek
  5 aylık bebek gelişimi

  5 aylık bebeğin oturtulması:

  4 aylık bebek gelişimiBaşını iyi tutan ve oturtulduğunda kendini bırakmayan 4-5 aylık bir bebeğiniz oturmaya hazır anlamına geliyor. Bebeğinizi oturur duruma getirmek yalnızca perspektifini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda kaslarını güçlendirerek desteksiz oturmak için deneyim kazanmasına yardımcı oluyor. Bebekler oturtulmaktan sıkıldıklarında şikayet ederek ya da kaymaya başlayarak bunu belli etmeye çalışıyorlar. Oturmak, bebek için hoş bir pozisyon degişikligi olduğu kadar, onun dünyaya daha geniş bir açıdan bakmasını sağlıyor. Dik duran bir bebek herşeyi görebiliyor ve yatmaya nazaran daha uzun süre keyifli saatler geçiriyor.

  5 aylık bebek ve masaj:

  Hangi şekilde olursa olsun anne-bebek etkileşimi ilişkilerini sıkılaştırıyor. Masaj işte bu etkileşimlerden biri olma özelliğini taşıyor. Ayrıca masajın prematüre bebeklerin büyüme gelişmesi üzerinde olumlu etkisi oldugunu biliyoruz. Normal zamanda doğan bebekler için de masajin gelişimlerinde olumlu bir etkisi var. Eğer masaj yapmaktan hoşlanıyorsanız yararlı olmasa bile sırf verdiği keyif için buna devam edin. Ama eğer bu size zor geliyorsa hiç tereddüt etmeden bu konuyu unutun. Bebeginize yaklaşmanin o kadar çok yolu var ki!

  5 aylık bebek için egzersiz:

  Bebeğinizin zekasını olduğu kadar vücudunuda harekete geçirin. Ebeveynler genelde daha beşikten itibaren çocuklarının entellektüel eğitimine önem veriyorlar ve çoğu kez fiziksel gelişimin kendiliğinden olacağını varsayıyorlar. Ancak fiziksel egzersize biraz olsun zaman ayırarak hem siz hem bebeğiniz bunun önemini hatırlayacaksınız. Bebeğinizle oyuna ayırdığınız zamanın bir bölümünüde egzersizlere ayırın. Bu ayda, fiziksel aktivite onu oturtma, ellerini başının üzerine kaldırma, dizlerini dirseklerine doğru bükme, ve kollarını bacaklarını bükmesini sağlamaktan ibaret olabilir. Eğer onun bu oyundan zevk almasını istiyorsanız yaptırırken kesinlikle somurtmayın. Onunla konuşun yada ona şarkılar söyleyin. Bebeğiniz egzersiz sırasında gülmüyor veya tebessüm etmiyorsa bilin ki zevk almıyordur. Özellikle ürkmüş ya da şaşırmış olup olmadığına veya onları huzursuz eden şeyleri yapmaya zorlanıp zorlanmadıklarına dikkat edin.

  5 Aylık Bebeklerde En Çok Merak Edilenler!

  Ay Ay Bebek Gelişimi Özet: 1 Aylık  18 Aylık Arası

  27196
  Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Uyanık olduğunda sizin yüzünüze bakar ve sesinizi dinler, Oynarken ayakları ve ellerine dayanıp itebilir. Sırt üstünden, yana dönmeye çalışır, Parmağınızı emmeye çalışır, Aç,...
  Bebek Gelişimi(4-6 Aylık Bebek Beslenmesi)

  11903
  5 aylık bebek neler yapar, 4 5 ay bebek beslenmesi, 5 aylık bebek beslenmesi tablosu, 5 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı, 4 5 aylık...
  ay ay bebek gelişimi

  8538
  ay ay bebek gelişimi, özet aylara göre bebek gelişimi, kısa kısa bebeğin gelişimi Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Bebeğiniz birinci ayını genelde uyuyarak geçirecektir, ancak...
   

  Alışveriş