4 Aylık Bebek | 18 Haftalık

4 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek | 18 Haftalık

  Güncelleme: 29.12.2014

  4 aylık bebekBebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor! 4. ayının ortasına geldi bile; artık bebeğiniz 4 ay 2 haftalık… 4 buçuk aylık olduğuna bizde çok şaşırıyoruz. Bebek gelişim evrelerinde 4. ayın önemi ilk aylara göre biraz daha fazladır. Artık annelik konusunda yeteri kadar ustalaştınız, bebeğinizin size olan güveni de tam. Bebeğinizle geçirdiğiniz her dakika bağınızı güçlendirmekle kalmıyor, bebeğinizin sosyal ve zihinsel gelişimine önemli katkı sağlıyor. Fiziksel gelişimi de hızla devam etmektedir. Bebeğinizin kafasının arkasındaki yumuşak bölge kaybolmuş olmalı, ön taraftaki bıngıldağın tamamen kaybolması ise bazı durumlarda 18 aya kadar sürebilir. Bebeğinizin saçlarında hiç değişiklik farkettiniz mi? 4. aydan itibaren bebeğiniz doğumdan gelen saçlarını döküp, yeni kalıcı saçlarını çıkarmaya başlar.

  BebekSayfasi.Com olarak 4 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu, onlar sormadan 4 aylık bebek sayfalarımızda sunuyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Bebeksayfası.com siz anne ve babalara 2 yaşına kadarki bebek gelişimini hafta hafta sunuyor. Kafanız karışmasın, 4 Aylık Bebek başlığını takip eden 19 haftalık gelişim başlığımız var. Sonrasında da her ayı haftalara açıp, incelemeye devam ediyoruz. Ay ay bebek gelişimi tablomuza geri dönmek için tıklayın.

  Bazı bebeklerde ilk diş 4. ayda gelebilir, ama bu genelde sancılı ve beklenmedik olur..!

  Eğer bebeğiniz gerçekten diş çıkartıyorsa, ellerini sık sık kulağına ve çenesine götürür. Her iki bölgeyi de aynı kaslar idare ettiğinden, bebeğin kulağı mı ağrıyor, yoksa dişi mi çıkıyor, belli olmayabilir. Bunu anlayabilmek için diş etlerini hafifçe ovmanız yeterlidir. Bebeğiniz hemen bağırmaya başlıyorsa, diş çıkarıyor demektir.
  Bazı bebekler fazla diş ağrısı çekmez, bazısı ise tüm diş çıkarma süresince acı ve sıkıntı yaşar. Eğer diş çıkardığı için huzursuzsa, bir diş kaşıma oyuncağı edinin ve buzdolabında saklayın. Oyuncağın serinliği diş etlerini rahatlatacaktır. Eğer bu da işe yaramazsa, doktorunuz reçeteli ya da reçetesiz bir tedavi tavsiye edebilir.

  4. ayında bebeğiniz fiziksel gelişim açısından artık pek çok engeli aşmış olmalıdır. Karnının üstünde yatarken kollarıyla kendini doğrultabilir ve kafasını 90 derece (dik) pozisyona getirebilir. Boyun kaslarının gelişimi tamamlanmıştır ve başını kendi rahatlıkla kontrol edip, sağa sola istediği yöne bakabilir. Sırt üstü yatarken de bebeğinizin başını yukarı doğru kaldırabildiğini ayrıca çenesini göğsüne dayayıp, ayaklarına bakabildiğini farkedeceksiniz.

  Yakında yuvarlanmaya başlayacağım anneciğim! Yatak kenarlarından aşağıya düşebilirim…

  Her geçen ay bebeğiniz kasları daha da güçlenmektedir. Bu sayede sizi şaşırtacak pek çok hareketi 4. aydan itibaren bebeğinizde bol bol göreceksiniz. 4 aylık bebeğiniz kasları güçlendikçe karnı üzerinde yatarken bir kolunun yardımıyla bir yöne dönebilir. Kontrollü bir dönüş değildir ve her istediğinde yapamayabilir veya tam olarak ters dönemeyebilir. Ama annesine ne kadar güçlü ve tehlikeli olabileceğinin sinyalini verir.

  Parmaklarından tutup kaldırmaya çalıştığınızda bakın bebeğiniz ne yapıyor?

  4 aylık bebeğiniz artık oturmak istiyor ama biraz daha zamanı ihtiyacı var. Eğer sırt üstü yatarken bebeğinizi ellerinden tutup yavaşca doğrultmaya çalışırsanız ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz. 4. ayında bebeğiniz tek başına oturamaz. Ancak başını dik tutabilir. Bebeğinizin oturmayı yatmaktan daha çok sevdiğini farkettiyseniz eğer, sırtına ve çevresine destek koyarak ona yardımcı olabilirsiniz. 4. ayın sonlarına doğru bebeğinizi kucağınıza aldığınızda da duruşundaki farklılığı hissedeceksiniz, artık hamur gibi sizin şeklinize bürünmeyecek, kendi bedenini kontrol edip, dik pozisyonda duracaktır.

  Önüme gelene bir tekme,savunun!

  4 aylık bebeğiniz bacaklarını artık daha iyi kontrol edebilir. Bol bol tekme atar, aman dikkat edin yüzünüzün ortasına bir tekme yiyebilirsiniz. Ayağa diktiğinizde bebeğiniz ayaklarının üzerinde sizin yardımınızla belki durabilir. Ayrıca yüzme hareketi denilen karın üzerinde kendini ittirerek yaptığı, emekleme öncesi hareketi keşfeder. Bir şeylere erişmek için bu hareketi daha sık yaptığını görürsünüz, bu yüzden bebeğinizle bunu oyuna çevirerek gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

  Bebek sağlığı, ağlama ve kolik, emzirme ve anne sütü, bebek uyku düzeni gibi başlıklarımıza bu ayda özellikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

  4 Aylık Bebek

  Aşı Var!

  DTacB-IPV-Hib/5’li Karma Aşı 2. doz
  KPA 13/Pnomökök Aşısı 2. Doz
  Rotavirüs aşısı 2. doz

  Tüm Aşılar

  Fiziksel Gelişim

  4 Aylık Bebek

  • 4 aylık bebeğiniz yüz üstü yatarken sırt üstüne, sırt üstü yatarken yüz üstüne dönebilir.
  • Bebeğiniz 4. ayında artık kafasını daha uzun süre dik tutabilir.
  • Bebekler 4. aylarında başlarını istediği yöne döndürebilir, daha kolay kontrol ederler.
  • 4 aylık bebek yüzme hareketi yapabilir ve yatağında dönebilir. Dikkat!
  • Bebeğiniz 4. ayında bakışlarını farklı uzaklıklara göre odaklayabilir.
  • 4 aylık bebeğiniz sallanan nesneleri kendine çekip ağzına götürebilir.
  • 4 aylık bebekler düşen nesneleri algılayıp, bakabilirler.
  • Bebeğiniz bıcı bıcı yaparken el ve ayaklarını çırpabilir.
  • 4 aylık bebekler diş çıkarmaya başlayabilirler.
  • Eğer doktoru izin verirse ek gıdalara geçebilirler.
  Bebeklerde Fiziksel Gelişim

  Zeka Gelişimi

  4 Aylık Bebek

  4 aylık bebeğinizin zihinsel gelişimi bu ay biraz daha hızlanacaktır. Bebeğinizdeki zeka pırıltısını şimdiden görebiliyorsunuz.

  • 4 aylık bebekler kokuları birbirinden ayırabilirler.
  • Bebeğiniz 4. ayında bir saatten daha uzun bir süre onunla ilgilene, gülücük, mırıldanma gibi tepkiler verebilir.
  • Bebeğinizin hafızası gelişmeye başlıyor, artık 4 aylık bebeğiniz 5-7 saniye öncesini hatırlayabilir.
  • Bebeğiniz 4. ayında artık görüntü (fotoğraf, video) ile gerçek insan yüzüni ayırt edebilir.
  • 4 aylık bebek yeni sesler çıkarmayı sever ve onunla ilgilenenin çıkardığı sesleri taklit etmeye çalışır.
  • Bebeğiniz artık sizin sesinizi tanıyor. Adıyla seslendiğinizde ses yönüne (özellikle annesinin sesine) dönebilir.
  Bebeklerde Zeka Gelişimi

  Sosyal Gelişimi

  4 Aylık Bebek

  • 4 aylık bebeğiniz sosyalleştiğinde güler; oyunu bölündüğünde kızar, ağlar.
  • Bebekler genelde 4. aylarında aynadaki yansımalarından hoşşlanırlar, hatta ona gülümseyebilirler.
  • Bebeğiniz kendi kendini rahatlatmaya çalışabilir.
  • Bebeğiniz 4. ayında artık çevresindekilerle ilişki kurmak için sevimli sesler çıkartmaya başlayacaktır.
  • Acaba bebeğiniz çok kıskanç mı olacak, artık test edebilirsiniz. Bakın bakalım gıdıklandığında çok mu gülüyor.
  • 4 aylık bebekler artık diyaloğa girerler. İlgilenen kişilere cevap vermeye çalışırlar.
  • Müziğin gücünü hala kullanmadıysanız artık başlasanız iyi olur, çünkü 4 aylık bebekler müzikle sakinleşirler.
  Bebeklerde Sosyal Gelişim

  4 Aylık Bebek Sağlığı

  4 aylık bebek

  1014
  4 Aylık Bebeğiniz Şunları Yapabilir Bebeğiniz bu ayda, istediği nesnelere uzanarak alabilir. Aynadaki görüntüsünü keşfeder. Önündeki en ufak nesneyi dahi fark eder ve izler. Sırt...
  doğum sonrası anne

  1429
  Uyku Düzeni Bu ay uykuları düzenlenmeye başlar. Uyku eğitimi için bir uyku rutini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Rutin size uygun şekilde, beslenme-banyo-pijama-masal/müzik ve uyku düzeninde olabilir. Aynı...

  Peki Siz !

  Ne Yapabilirsiniz?

  Artık bebeğiniz kocaman oldu. Bebeğiniz 4. ayına geldiğinde sizi izleyişindeki farklılığı hissedeceksiniz. Bebeğiniz sizi daha bilinçli izliyor, önceki aylardaki umursamaz bakışları artık kayboldu ve sizin yüzünüzü, gözlerinizi ve yüz ifadenizi seyrederek sürekli birşeyler öğrenmeye çalışıyor. 4 aylık bebekler her hareketlerinde; bir oyuncağa her vuruşunda veya bir çıngırağı her sallayışında yeni sinir bağlantıları oluştururlar ve çok hızlı öğrendikleri bilgileri depolarlar.

  4 aylık bebek annelerinin bundan sonra bebeklerini daha çok gözlemleyerek kendi başınayken ne tür faaliyetlerin bebeklerinin dikkatini çektiğini öğrenmelidirler. Eğer bebeğiniz uzanıp oyuncaklara vuruyorsa, bebeğinizle birlikte bu aktivite hakkında konuşun. Bebeğinizin ne yapmak istediğini, nelerden zevk aldığını en iyi siz bilirsiniz. Bebeğinizin doğal merakını destekleyip, sizden bağımsız olan kişilik gelişimine saygı göstermelisiniz.

  4. ayda artık bebeğiniz kendi etrafında dönmeye başladı. Bebeğiniz için, yattığı yatakta veya oynadığı alanlarda gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız. Bu konuyu ihmal etmemenizi şiddetle tavsiye ederiz. 4. ay içinde bebeğiniz dönemese bile her an dönebileceğini hatırlamalısınız!

  Bebeğinizle bol bol konuşmanız hala gerekli. Aslında insan iletişimin temeli olan konuşmak, bebeğiniz ne kadar büyürse büyüsün vazgeçmeyeceğiniz bir yöntem olmalı. Ama bebeğinizin bu ilk aylarında özellikle konuşma ve ilgi, bebeğinizin gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

  4 aylık bebekler ses çıkaran canlı renklerdeki oyuncakları sever. Salladığında ses çıkaran oyuncaklar, çıngıraklar alın. Eğer bütçeniz yoksa evinizde ses çıkaran nesnelerden kendiniz bir çıngırak yapabilirsiniz. Bebeğinizin daha 4 aydır dünyada olduğunu unutmayın, farklı dokulara dokunması gerektiğinden, bebeğinize dokunması için farklı dokulara sahip nesneler verin. Kim kadifenin dokusunu bilmez ki! Bizce bebeğiniz bilmiyor…

  Bebeğinizin uyanık ve sakin durduğu her anı egzersiz ve eğitimle geçirin. Bebeğinizin kollarını göğsünde çapraz hale getirip, açıp, kapatın. Ayak bileklerinden tutarak yukarı aşağı hareketlerde yapabilirsiniz. Sıkça yüzüstü bırakıp, yüzme hareketi yapması için önüne oyuncaklar koyun, hareket etmesi için bebeğinizi cesaretlendirin, kaslarının gelişmesi için egzersiz şart.

  Anne ve Babalara Tavsiyeler

  4 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

  4 aylık bebek4 aylık bebeğinizin boy ve kilo gelişimi eğer iyi ise ki buna doktoru karar verecektir, sadece anne sütü vermeniz tavsiye edilir; eğer bebeğinizin gelişimi iyi değilse doktorunuz 4. ayda yoğurt, kaşık mama ve meyve püresi gibi katı gıdalara geçmenizi önerebilir. Ek gıdalara başlarken tavsiye edilen bir öğünde bir yeni gıdayla bebeğinizi tanıştırmanızdır. Böylece bebeğinizin katı gıdalara alışmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bebeğiniz yeni tatları öğrenmeye başladığında, artık anne sütü veya formül süt almayı giderek azaltacaktır. Bebeğinizi beslerken katı gıdaları sıvı mamalardan önce vermeniz gerekmektedir. Bilmeniz gereken sıvı mamaların çok doyurucu olduğudur, eğer bebeğiniz önce bunu alırsa sıra katı gıdaya gelince yemek istemeyecektir. 4. aydan sonra bebeğinizin öğün sayısı dörde inecek ama buna ek olarak yatmadan önce süt isteyecektir.

  Katı gıdalara geçelim mi?

  4. aydan sonra gelişimi normal seyretmeyen, bebeklere anne sütüne destek olması için doktoru tarafından ek gıdalara başlaması önerilebilir. Bebeğini katı gıdalarla beslemeyi düşünen bir annenin çevresinden aldığı öneriler çok çeşitli ve kafa karıştırıcı olabilir! Özellikle annelerimiz kendi tecrübelerini bize aktarmaya çalışıp, bebeğimize olabildiğince erken ek gıda verdirmeye çalışır. Bebek sahibi bir arkadaşınız da ek gıdalara daha erken başlamanın bebeğin geceleri daha rahat uyumasını sağladığını söyleyebilir. Böyle çelişki içinde kalıyorsanız ne yapmalısınız?

  Böyle çelişki içinde kalan annelere tavsiyemiz, bebeklerinin tercihine kulak vermeleridir. Ek gıdalara erken başlanmasının genellikle fiziksel bir zararı olmadığına inanılıyor. Fakat tıbbi araştırmalara göre çok küçük bir bebeğin sindirim sisteminin katı gıdalara karşı hazırlıksız olduğuda ispatlanmıştır. Katı gıdalara başlanacağı zamanı seçmek önemlidir. Katı gıdalara erken başlanması fiziksel olarak zararlı olmasa da bebeğinizin gelecekteki beslenme alışkanlığını kötü yönde etkileyebilir. Bir diğer konu ise katı gıdalara henüz hazır olmayan bebeğin yemeği reddetmesiyle başlayan aşırı ısrarın; gelecekte yaşanılacak yemek kavgalarına zemin hazırlamasırı. Ayrıca ek gıdalara başlamak için 9. veya 10. aya kadar beklemek te zorluklara yol açabilir.

  4 aylık bebeğinizin ek gıdalara hazır olup, olduğuna karar verebilmek için aşağıdaki sinyalleri bebeğinizde gözlemleyin ve mutlaka doktorunuzun görüşünü alın:

  • Öncelikle bebeğiniz kendi başına başını dik tutmalıdır. Süzülmüş bebek mamaları bile bebeğiniz destekle oturup ve başını dik tutarken verilmelidir. Daha yoğun ve katı gıdalar için ise bebeğinizin yardımsız oturması beklenir, çoğu bebekte 7. ayda bu durum gözlemlenir.
  • Bebeğinizin doğuştan gelen dil itme refleksinin kaybolması şarttır. Bu refleksin kaybolup, kaybolmadığını şöyle test edebilirsiniz: Anne sütü ile sulandırılmış bir parça bebek pirinci gevreğini bebeğinizin ağzına koyun. Eğer dil gıda ile beraber gerisin geri geliyorsa ve bu defalarca tekrarlanıyorsa, refleks hala mevcuttur ve bebek kaşıkla beslenmeye hazır değildir.
  • Eğer bebeğiniz siz yemek yerken sofraya uzanıp, yemek istediğini gösteriyorsa bebeğiniz acıkmış demektir. Yediğiniz her lokmayı sayan ve heyecanını belli eden bir bebek ek gıdalara hazır olduğunu anlatmaktadır.
  • Bebeğinizde gözlemlemeniz gereken bir diğer fiziksel durum ise; bebeğinizin kaşıktan gıdayı alabilmesi için alt dudağını geriye doğru çekebilmesidir.

  Bütün bu bilgilerin dışında fiziksel gelişim açısından katı gıdalara hazır görünen bir bebek bile bazen beklemek zorunda kalabilir. Eğer aileden bilinen gıda alerjisi vakaları varsa, bebeğin ilk yılında anne sütü ile beslenmesi ve daha sonra katı gıdalara dikkatli bir şekilde geçilmesi tavsiye edilmektedir.

  Anneler İçin 4 Aylık Bebek Oyunları ve Aktiviteleri

  Bebeğiniz 4. ayında artık sürekli sizinle oyun oynmak isteyecek, sizden her gün farklı birşeyler görmek isteyecektir. Anneler için bebeklerinin gelişimini desteklemenin ne denli önemli bir konu olduğu biliyoruz. Size, 4 aylık bebeğinizle oynayabileceğiniz bir oyun öneriyoruz.

  Aç ve Kapa

  Bebeğinizin doğumundan aylar geçtikçe nesneleri sıkma refleksi oluşur, fakat bunları birakmakta genelde zorlanır. Tutma reflekslerinin gelismesine yardımcı olacak harika bir oyun.

  Materyaller: Bebeğinizin tutabileceği orta boy oyuncaklar, dişlikler, çıngıraklar, küpler, bloklar… Masa veya mama sandalyesi

  Nasıl Oynanır: Bebeğinizin eline uyabilecek oyuncakları seçin. Bebeğinizi kucağınıza oturtun. Bebeğinizin sıkması ve kavraması için yanına bir oyuncak koyun. Oyuncağı alması için teşvik edin. Oyuncağı kavradıktan sonra bir süre tutmasını bekleyin ve sonrasında yavaşça ve nazikçe parmaklarını açarak oyuncağı alın. Masada arkaya koyun. Bebeğinizin elleri boştayken bir şarkı söyleyin. Sonra susun ve bebeğinizin ellerini çırpın. Açın ve kapayın, minik bir alkış yapın açın ve kapayın, Ellerini dizinizin üzerine koyun!

  Guvenlik: Bebeğiniz bu dönemde oyuncakları ağzına götürmeye çalıştığı için, oyuncakların temiz olduğundan, keskin tarafları olmadığından ve yutulacak minik parçalar içermediğinden emin olun..

  Faydaları: Sıkma ve bırakma, ince motor becerisi gelişimi, ince kas kontrolü

  4 aylık bebeğiniz çok meraklı; pek çok farklı nesne gösterin. Bunun için parlak renkli, dinlemesi, dokunması, izlemesi ilginç olan ama ağzına götürdüğünde yutma riski olmayacak kadar büyük oyuncaklar seçin. Yakalaması, ulaşması için bebeğinizi cesaretlendirin. Bebeğinizin yatağına kırılmayan bir ayna asın, yalnız olmadığını hisseder, kendini inceler. Bebeğinizin yaptıklarından, memnun olduğunuzu gösterin, sık sık ismini söyleyin. Bebeğinize şarkı söyleyip, onunla dans edin. Bebeğinize ilgi ve sevginizi sunun.

  çocuk ve oyun

  4 Aylık Bebek Bakımında Püf Noktaları

  4 aylık bebek
  4 aylık bebek

  4 aylık bebeğin oturtulması:

  4 aylık bebek gelişimiBaşını iyi tutan ve oturtulduğunda kendini bırakmayan 3-4 aylık bir bebeğiniz oturmaya hazır anlamına geliyor. Bebeğinizi oturur duruma getirmek yalnızca perspektifini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda kaslarını güçlendirerek desteksiz oturmak için deneyim kazanmasına yardımcı oluyor. Bebekler oturtulmaktan sıkıldıklarında şikayet ederek ya da kaymaya başlayarak bunu belli etmeye çalışıyorlar. Oturmak, bebek için hoş bir pozisyon degişikligi olduğu kadar, onun dünyaya daha geniş bir açıdan bakmasını sağlıyor. Dik duran bir bebek herşeyi görebiliyor ve yatmaya nazaran daha uzun süre keyifli saatler geçiriyor.

  4 aylık bebek ve masaj:

  Hangi şekilde olursa olsun anne-bebek etkileşimi ilişkilerini sıkılaştırıyor. Masaj işte bu etkileşimlerden biri olma özelliğini taşıyor. Ayrıca masajın prematüre bebeklerin büyüme gelişmesi üzerinde olumlu etkisi oldugunu biliyoruz. Normal zamanda doğan bebekler için de masajin gelişimlerinde olumlu bir etkisi var. Eğer masaj yapmaktan hoşlanıyorsanız yararlı olmasa bile sırf verdiği keyif için buna devam edin. Ama eğer bu size zor geliyorsa hiç tereddüt etmeden bu konuyu unutun. Bebeginize yaklaşmanin o kadar çok yolu var ki!

  4 aylık bebek için egzersiz:

  Bebeğinizin zekasını olduğu kadar vücudunuda harekete geçirin. Ebeveynler genelde daha beşikten itibaren çocuklarının entellektüel eğitimine önem veriyorlar ve çoğu kez fiziksel gelişimin kendiliğinden olacağını varsayıyorlar. Ancak fiziksel egzersize biraz olsun zaman ayırarak hem siz hem bebeğiniz bunun önemini hatırlayacaksınız. Bebeğinizle oyuna ayırdığınız zamanın bir bölümünüde egzersizlere ayırın. Bu ayda, fiziksel aktivite onu oturtma, ellerini başının üzerine kaldırma, dizlerini dirseklerine doğru bükme, ve kollarını bacaklarını bükmesini sağlamaktan ibaret olabilir. Eğer onun bu oyundan zevk almasını istiyorsanız yaptırırken kesinlikle somurtmayın. Onunla konuşun yada ona şarkılar söyleyin. Bebeğiniz egzersiz sırasında gülmüyor veya tebessüm etmiyorsa bilin ki zevk almıyordur. Özellikle ürkmüş ya da şaşırmış olup olmadığına veya onları huzursuz eden şeyleri yapmaya zorlanıp zorlanmadıklarına dikkat edin.

  4 Aylık Bebeklerde En Çok Merak Edilenler!

  Ay Ay Bebek Gelişimi Özet: 1 Aylık  18 Aylık Arası

  27189
  Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Uyanık olduğunda sizin yüzünüze bakar ve sesinizi dinler, Oynarken ayakları ve ellerine dayanıp itebilir. Sırt üstünden, yana dönmeye çalışır, Parmağınızı emmeye çalışır, Aç,...
  Bebek Gelişimi(4-6 Aylık Bebek Beslenmesi)

  11901
  5 aylık bebek neler yapar, 4 5 ay bebek beslenmesi, 5 aylık bebek beslenmesi tablosu, 5 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı, 4 5 aylık...
  ay ay bebek gelişimi

  8526
  ay ay bebek gelişimi, özet aylara göre bebek gelişimi, kısa kısa bebeğin gelişimi Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Bebeğiniz birinci ayını genelde uyuyarak geçirecektir, ancak...
   

  Alışveriş