Yeni Doğan Bebek | 3 Haftalık Bebek

Yeni Doğan Bebek Gelişimi

Yeni Doğan Bebek | 3 Haftalık Bebek

  Güncelleme: 16.02.2016

  3 haftalık bebek gelişimi, 3 haftalık yeni doğan bebek gelişimi, 4 haftalık bebek gelişimi, 3 haftalık bebek bakımı, 3 haftalık bebeğim, 3haftalık bebek gelişimi resimli, 3 haftalık bebek gelişimi nasıldır, 3 haftalık bebek neler yapar, 12 günlük bebek gelişimi


  Eğer gebelikte 3. haftayı arıyorsanız lütfen HAMİLELİKTE 3. HAFTA sayfamıza göz atınız..!

  Yeni Doğan Bebek

  Yeni Doğan Bebeğiniz Artık 3 Haftalık…

  Yeni doğan bebekler emmeyi çok seviyor ve buna özellikle de ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden sakın yeni doğan bebeğinizi çeşitli nedenlerden dolayı emmekten vazgeçirmeyin. Çoğu zaman bir emzik yeni doğan bebeğinizi sakinleştirmeye, emme refleksini devam ettirmeye yardımcı olabilir. Eğer emzik ya da parmaklarınızı emmesini uygun görmüyorsanız, yeni doğan bebeğiniz kendi parmaklarını kendiliğinden emer. Amerikan Pediatri Akademisi, gündüz uykularından önce ve gece yatmadan önce emzik kullanımının SIDS (ABÖS) (ani bebek ölümü sendromu) riskini azalttığını kanıtlara dayandırmaktadır. Eğer yeni doğan bebeğiniz uykusundan uyandıysa ona bir daha emzik vermenize gerek yok, sadece ilk uykuya dalış esnasında verilmesi yeterlidir.

  Bu haftada artık bebeğinizin göbek bağı düşmüş olmalı. Normal süreçte yeni doğan bebeklerde göbek bağı, doğumdan sonraki 5 ile 15 gün arasında kendiliğinden düşer. Yeni doğanın ilk 2 haftasında göbek bağı olduğu için yıkamamanız tavsiye edildi. Şimdi ise zaman bıcı bıcı zamanı. Tabi bir de yeni doğan bebeğinizin göbek kordonunu nereye gömeceğinize de karar vermelisiniz! Batıl inanışlar asla yakanızı bırakmayacak…

  Bugünlerde bebeğinizin yüzünde aknelere rastlayabilirsiniz! Endişelenmeyin tedavisi var…

  Eğer emzirme döneminde ilaç kullanmak zorunda kaldıysanız ya da yeni doğan bebeğiniz ilaç kullanıyorsa, bu ilaçlar bebek aknesini tetikleyici olabilir. Ve bazı durumlarda yeni doğan bebeğinizde kullandığınız vücut koruyucuları örneğin bebek yağ ve kremleri, bebeğinizin gözeneklerini tıkayabilir.

  Yeni doğan bebeğinizin gelişimi hakkında daha ilginç gerçekleri öğrenin.

  Peki Ya Sizin Hayatınız: Bağlanma

  Dünyaya ilk gelişlerinden itibaren bebekler bize neye ihtiyaçları olduğunu öğretmek için hazırdırlar. Neye ihtiyaç duyduklarını öğrendikçe, farkına vardıkça ve bunları sağladıkça çocuğunuza etraflarındaki dünyayı onlara öğreteceksiniz. Buna rağmen bu çift yönlü süreç birdenbire gerçekleşmez.

  Çıktığınız yolculuğu varacağınız yerden daha çok düşünün, bu en önemlilerinden biridir. En önemlisi olmasa bile çocuklarınızla birlikte yolcuklara çıkmalısınız. Bilimsel kanıtlara göre hayatlarının ilk yılı boyunca ebevenlerine karşı sorumluluk taşıyan çocuklar stresle başa çıkmada daha güçlü bir yetenek geliştirir, daha sağlıklı ilişkiler kurar, okulda daha iyi performans sergiler ve kendilerine daha fazla değer vermekten hoşlanırlar. Açıkçası onların dengeli ve tatmin edici bir yaşam elde etme şansları daha yüksektir. Bu evlatlık bir çocuğun yada karmakarışık bir aileye doğmuş çocuğun başlangıçtan doğan bir dezavantajı olduğunu mu gösterir? Hayır. Bu çalışan yada ayrılmış ebeveynlerin çocuklarına sağlıklı birer yetişkin olma yolunda yeterli özeni göstermediği anlamına mı gelir? Kesinlikle hayır!  Siz tek ebeveyn de, büyük anne-baba da, üvey anne-baba da, evlat edinen ebeveyn de, CEO ya da işsiz de olsanız bebeğinizle sağlıklı bir bağı kurabilirsiniz.

  Sevgi bağı teorisi: Ne için olduğunu anlamak için, neye sevgi bağı teorisi dendiğini bilmek bize yardımcı olacaktır. Tüm bebekler daha az özen gösteren anne babaları olsa bile birincil ebeveynleriyle kurar bu bağı. Fakat güvenli de güvensiz de olsa hayat boyu farklılık yaratmak sevgi bağının doğasıdır. (Bu arada psikologlar “sevgi bağı” dediğinde bebeklerin sizinle olan ilişkisinden bahseder. Bağlılık sizin bebeğiniz karşısında hissettiklerinize karşılık gelir.) Sağlıklı ve güvenilir bir sevgi bağı olan bebekler keşiflerinden ve oyunlarından ebeveynlerinin ya da bakıcılarının rahatlık kaynağı ve güvenilir bir sığınak olduklarını anlarlar. Bu bebekler bakıcıları olmadığında onları özler ve geldiklerinde rahatlarlar. Güçlü bir duygusal yapı olan güven duygusuyla birlikte onlar kendinden emin, yeterli ve ilgili yetişkinler olurlar.

  İlk Haftalar

  Yeni doğan bebeğinizin ilk bir iki ayı, tüm hayatının en yoğun ve hassas dönemlerinden biridir.

  Yeni Doğan Bebek

  Bu Sayfayı Paylaşın

  Yeni Doğan Bebek Bakımı İle İlgili En Çok Merak Edilenler

  yeni doğanHamilelik süresince devam eden heyecanlı bekleyişin ardından, annesi bebeğini ilk kucağına aldığı an, çok nadir rastlanan mucizelerden birine şahitlik edersiniz. Yeni doğan bebeğiniz kucağınıza verildiği andan itibaren, artık hayatınıza bir “Anne” olarak devam edeceksiniz. Kimileri için bu çok mutlu bir heyecan kaynağı iken kimileri içinde getirdiği sorumluluk duygusu yüzünden endişe verici olabilir. BebekSayfasi.Com olarak bebeğinizle ilk kez baş başa kaldığınız anda eşinizle birbirinize soracağınız soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Yeni doğan bebek rehberimiz sayesinde yenidoğan bebeğiniz hakkında çok daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Yeni doğan bebek gelişimi evresini tasarlarken sadece ilk haftasında bebeğinizin ve sizin ihtiyaçlarınızı gözetiyoruz. Bir sonraki bebek gelişimi evremiz 1 haftalık bebek‘tir. Okumanızı tavsiye ederiz.

  Yeni doğan bebeğinizin uykusu ve uyku düzeni ile ilgili kapsamlı bilgiyi yeni doğan uyku başlığımızda bulabilirsiniz. Yine siz anne ve babalar için yeni doğan bebeğinize özel olarak tasarlanmış, emzirme ve bakım başlığımızda, işinize yarayacak pek çok ipucuna kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  Yeni Doğan Bebeklerde Kaka Sıklığı

  Yeni doğan bebeğinizin dışkı sayısı fazla olacaktır (günde 6-8 kez). Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkıları cıvık olur. Kaka ilk günler yeşilimsi, daha sonra altın sarısı renk alır. Mama ile beslenen bebeklerin dışkıları daha kıvamlı ve sıklığı daha azdır. Bu bebeklerde kabızlık da olabilir. Bebeğin günde en az 6-8 kez idrar yapması gerekir. Bu beslenmenin yeterli olduğunu gösterir. Bir iki ay sonra bebek 2-3 günde bir de dışkılayabilir, buda normaldir. Meraklısı için yeni doğan kakasının renk, koku ve algı bakımından incelemesi burada yapılmıştır.

  Daha Fazla Kaka!

  Yeni Doğan Emzirme Düzeni

  İlk haftasında emzirme düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. Her iki göğsü de eşit sürelerde emzirmek gerekir. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Bebek tek göğsü emerse daha sonra diğer taraftan emzirmek gerekir. İlk 10 dakikadan sonra gelen süt daha yağlıdır; bebekte doygunluk hissi uyandırır. Bir göğsü emmesi bu nedenle yeterli olabilir. Günde yaklaşık 10-12 kere emmesi ve ilk 4-6 Ay gece beslenmesi normaldir. Emzirilen bebeğe su vermek gerekmez. Meyve püresi benzeri ek besinler 6 aydan sonra verilmelidir.

  Daha Fazla Emzirme

  Anneler En Çok Bunları Soruyor!

  Bebeğim çok ağlıyor, hasta olabilir mi?
  Özellikle yeni doğan bebekler her ağladığında annelerinin hemen aklına gelen soru “Acaba bebeğim hasta mı?” olur. Halbuki bebeklerde ağlama, bebeklerin dış dünyayla iletişim kurmak için en çok ve en sık başvurdukları yöntemdir. Genelde ağlamanın şiddeti ve tipi yeni doğan bebeğin ağlamasının altında yatan nedenlere göre şekillendiğinden; iyi gözlem yapan bir anne bebeğini huzursuz eden problemi kolayca tespit edebilir.

  Gaz sancısından ağlayan bebek nasıl anlaşılır?
  Genelde yeni doğan bebeklerde ağlama nedenlerine bakıldığında; hastalıklar sayılmazsa, gaz sancısı, aşırı sıcak ortam, açlık veya bebeği sıkabilecek fazla giyim görülebilir. Özellikle gaz sancısı olan bebekler incelendiğinde kilo alımları iyi ve sağlıklı oldukları gözlemlenir. Genelde doğumdan 2-3 hafta sonra, yoğun olarak akşamları ortaya çıkan ağlama nöbetlerine sebep olan bu gaz sancıları gün be gün sıklaşır. Yeni doğan bebeğiniz 6-8 haftalık olduğunda en yoğun şekilde kendini gösteren gaz sancıları çoğunlukla 3. ayda kesilir. Bu süre içerisinde ağlama krizlerini azaltabilmek için birçok ilaç ve davranış metodu denenmiş olsa da; bunların hiçbirinin bilimsel olarak etkinliği kanıtlanamamıştır.

  Yeni doğan bebeğimi nasıl giydirmeliyim?
  Anneler genellikle “Bebek üşüyecek” endişesiyle, bebeğin bulunduğu ortamın sıcak olmasına özen gösterip, bebeği kat kat giydirme eğilimindedirler. Ancak ortam ısısının fazla olması ve bebeğin fazla giydirilmesi çok sık yapılan bir hata olarak kabul edilir. Emzirirken annenin sıcaklığı zaten bebeğin ısınması için yeterli olmaktadır. Bu sırada bebeği fazla giydirirseniz, bebeğin bunalıp ağlaması kaçınılmazdır.

  Yeni doğan bebeğimin acıktığını nasıl anlarım?
  Bebeklerde en sık ağlama sebeplerinden bir de açlıktır. Acıkan bebek ağlar. Yenidoğan bebeğin beslenmesini ise bebeğin kendisi yönetmelidir. Bebek acıktığında zaten anneye gerekli uyarıları ağlayarak yapacağından zorlamalara gerek yoktur.

  Acaba yeni doğan bebeğim kabız mı?
  Anne sütü ile beslenen bebek, kakasını haftada bir kez fakat yumuşak kıvamda yapıyorsa kabızlıktan endişelenmeye gerek yoktur; çünkü anne sütünün hemen hemen tamamına yakını bağırsaklardan emilir. Bu da dışkılama sıklığının az olmasını açıklayan bir durumdur. Öte yandan, bebeğin ıkınması ve bu sırada yüzünün kızarması da olağan bir durumdur ve kabızlık olarak algılanmamalıdır. Anne sütü ile beslenen sağlıklı bir bebeğin 3-4 günde bir, hatta bazı durumlarda haftada bir dışkı yapması bebeğin kabız olduğu anlamına gelmez.

  Yeni doğan bebeğimi nasıl giydirmeliyim?
  Yeni doğan bebeklerde terleme görülmez; bu nedenle fazla giydirdiğiniz zaman sıcaklık fazlalığının yarattığı sıkıntıyı ağlayarak ifade etmeye çalışacaktır. Ayrıca fazla sıcak olan ortamlarda bebeğin burnu tıkanır. Bebeğin elleri ve ayakları soğuk ise, üşüyüp üşümediğini ensesinden anlayabilirsiniz. Başka bir deyişle, oda sıcaklığı 22-23 derece olduğunda, bebeğinizin sizden sadece 1 kat fazla giyinmesi yeterlidir.

  Yeni doğan bebeğimi nereye yatırmalıyım?
  Yeni doğan bebeklerin yatırıldığı yerde yastık olmamalıdır. Sağlıklı bir uyku için, bebeğin yatacağı zemin fazla yumuşak olmamalıdır, bu yüzde şekil değiştirmeyecek sertlikte bir şilte seçilmesi önerilir. Diğer yandan, şilte pamuklu bir kumaştan yapılmış olmalı ve şilteyle beşik arasında 2 santimetreden fazla boşluk bırakılmamalıdır. Bebek sırt üstü pozisyonda, hafif eğimli bir düzlemde yatırılmalı; olası bir boğulma riskine karşı üzerine örtülen örtüler dikkatle seçilmelidir.

  Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık zararlı mıdır?
  Sarılığı oluşturan bilirubinin az miktarı, bilirubin antioksidan olduğu için faydalıdır. Yenidoğan bebeklerde antioksidan maddeler az olduğu için bazı akciğer, beyin, bağırsak hastalıklarının önlenmesini sağlar. Ancak çok yükseldiğinde kan beyin bariyerini geçerek beyin hücrelerine zarar verebilir, kernikterus denilen beyin hasarına yol açabilir.

  Yeni doğan bebeğin yeterli beslendiği nasıl anlaşılır?
  Bebeğin günde 25 – 30 gram alması bize iyi beslendiğini gösterir. Bebekler ilk günlerde %5 – 10 kilo kaybedebilirler. Bundan daha fazla kilo kaybı değerlendirilmelidir. Çok ağlama veya çok uyuma beslenme kriteri değildir.

  Yeni doğan bebeklerin hapşırması soğuk algınlığını gösterir mi?
  Bütün bebekler hapşırır, bunun nedeni burun mukozalarının çok hassas oluşudur. Kıyafetlerinde uçuşan toz zerrecikleri bile hapşırma yapar. Bebeğin ateşi, nezlesi, öksürüğü yoksa sadece izlenmelidir.

  Yeni doğan bebekler neden sık hıçkırırır?
  Bebeklerin beslenmeleri sırasında veya sonrasında diyafragma irrite olur, kasılır ve hıçkırık refleksi oluşur. Yutkunma ile azalır, bu nedenle hıçkıran bebeklerin annelerine tekrar emzirmeleri önerilir.

  Yenidoğan bebeğin göbek bakımı nasıl olmalıdır?
  Göbek kuru ve temiz tutulmalıdır. Göbek bakımı için %70’lik alkol kullanılabilir. İyotlu solusyonlar tiroid hormon düzeylerinde değişiklik yapabileceğinden kullanılmamalıdır. Bebeğin göbek düşene kadar yıkanmaması göbeğin kuru kalıp düşmesini kolaylaştırır. Bebek bu dönemde kaynatılıp ılıtılmış su ile silinmelidir.

  Bebekle uçak yolculuğu yapılabilir mi?
  Bebekle uçak yolculuğu yapılabilir. Uçak kalkarkan ve inerken bebeğin emzirilmesi kulak basıncının dengelenmesini sağlar, bebeğin kulağının ağrımasını engeller.

  Yeni Doğan Sağlık

  yeni doğan

  1049
  yeni doğan bebeklerde hastalık, yenidoğan hastalıkları, yenidoğan bebekte görülebilecek hastalıklar, yeni doğan bebeklerde en çok görülen rahatsızlıklar, yeni doğmuş bebekler hastalıktan nasıl korunurlar, yeni...
  Bebek Bakımı Ile Ilgili Önemli Ipuçları

  654
  Yeni doğan bebeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. İşte yeni anne- babalara rehber olacak bilgiler… Yeni doğan bebeğin doğması ile onun temizliğinin...

  Yeni Doğan Emzirme

  Anne Sütünü Artıracak 15 Beslenme Önerisi

  16575
  anne sütünü artırmanın yolları, süt yapan yiyecekler, anne sütüne iyi gelen yiyecekler Anne sütünün artırılması için annelerin elinden su bardağını bırakmaması gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen...
   

  Yeni Doğan Bebeğiniz Artık Evinizde Gözünüz Aydın!

  Eskiden “yeni doğan” bebeklerin, tuhaf reflekslere sahip, minyatür insanlar olduğunu düşünürdük. Ancak, yapılan gözlem ve araştırmalar, onların düşündüğümüzün çok ötesinde özelliklere sahip olduklarını gösteriyor.

  Bebek doğumdan önce, yani fetus halindeyken bile ışık, ses ve ısı değişimlerine karşı duyarlıdır ve hamileliğin son haftalarında parmağını emmektedir. Sinir sistemi henüz bütünüyle tamamlanmamış olsa da, doğduğunda tüm ana organları faaliyettedir. Beynin ilk gelişimi konusunda yapılan son araştırmalar, bebek beyninin hem ana rahminde, hem de doğumdan sonraki birkaç yıl boyunca hızla geliştiğini göstermektedir.

  Bebeğiniz ilk bakışta gözünüze çok güzel görünmeyebilir. Yüzü tuhaf renkte ve dolguncadır, gözlerinin altı şiştir ve vücudu daha sonra kaybolan ve “lanugo” dediğimiz tüylerle doludur. Cildi ise çoğunlukla beyaz, ağdalı bir madde olan ve bebeğin doğum kanalından geçmesini kolaylaştıran “verniks” ile kaplıdır, ancak doğum sonrası yapılan ilk banyo ile verniks kısmen vücuttan atılır. Kalanı ise sonraki 24 saat içinde bebeğin cildi tarafından emilir.

  191

  Bebeklerin fazla giydirilmesine gerek yoktur. Siz kaç kat giyiyorsanız, bebeğinizi de o şekilde giydirin. Soğuk kış günlerinde belki yeni...

  Etiket: ,

  Bebekli hayata alışmanın yolları, yeni anneler için önemli tavsiyeler, ilk kez anne olacaklar için altın kurallar Gelirim ortadan...

  762
  Etiket: ,

  Bebeklerde Saç Bakımı, Kepek Sorunu: Yeni doğan bebeklerde saç diplerinde sarı, yağlı kepekler olabilir. Bu kepekler halk dilinde...

  Yeni Doğan Bebeğin Deri Özellikleri : Yenidoğan bebeklerin derisi çok ince ve hassastır. Doğumda “verniks” adı verilen sarı renkli,...

  934
  Etiket: ,

  Yeni doğanlarda uyku gereksinimi ay ilerledikçe azalmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin uyku gereksinimi yaklaşık 16 saattir. 3 aylık bebeğin...

  Doğumun ikinci haftasıyla birlikte bazı şeylere alışmaya başlarsınız. Unutmayın sadece siz yenidoğan bebeğinize alışmıyorsunuz, o da...

  58
  Etiket: ,

  Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı olmaması için anneler ne yapmalı? Genel geçer tanım olarak, yeni doğan bebeklerde görülen gaz...

  237
  Etiket: ,

  Aile özlemi, aileyi özlemek, yalnızlık hissi, bebek sonrası yalnızlık hissi, bebek sonrası aile özlemi Kocamın anne ve babası...

  74
  Etiket: ,

  Büyükanne, büyükbaba, yeni doğan bebek sonrası aile ilişkileri, bebek sonrası ebeveyn ve aileleri Annem, bebeğin doğduğunu...

  80
  Etiket: ,

  Yeni bebeği olan genç anne-babalar, hastaneden dönüp evde bebekle baş başa kalınca ne yapacaklarını şaşırıyor. Eskisi gibi kalabalık...

  1093
  Etiket: ,

  Genellikle gaz bir problem değildir ve ağrısının veya rahatsızlık vermesinin bir nedeni yok. Çünkü sindirim sisteminden kolaylıkla ve...

  4343
  Etiket: ,

  Bebekler 2 haftalık olduğunda, annelerinin kendilerini biraz bunalmış hissetmeleri normaldir. Birçok kadın için iş ve çocuk doğumunun bir...

  97
  Etiket: ,

  Yeni doğanlarda uyku gereksinimi aylar ilerledikçe azalmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin uyku gereksinimi yaklaşık 16 saattir. 3 aylık...

  1643
  Etiket: ,

  Yeni doğan bebekler, normal olarak genellikle daha uzun bir zamanı uykuda geçirirler. 1 haftalık bebeğiniz günün yaklaşık %80 ini, kısa...

  Yeni doğan bebek, doğumdan sonraki ilk birkaç saat içinde genellikle uyanıktır; sonra derin uykuya dalar. Yenidoğan bebekler her ne kadar çok...

  Yeni Doğan Bebeklerin Özellikleri; Sonunda aylardır beklediğiniz bebeğinize kavuştunuz, doğum yaptınız. Her şey yolunda gidiyor,...

  Yeni annelerin yeni bebeklerine bakımı nasıl yapacaklarına dair kafalarında birçok soru işareti vardır. Yeni anne olmuş özellikle de ilk...

  1097
  Etiket: ,

  İşte sonunda bebeğiniz evinizde !   Gerçi yeni doğanların uyumak, emmek , kaka ve çiş yapmak dışında fazla bir eylemleri...

  Vücudu: Miadında bir bebek ortalama 3000-3500 gram arası ağırlığındadır ve boyu da ortalama 50 santimetredir. Omuzlar dar, karnı...

  Bebeklerde sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri de göz çapaklanması. Küçük önlemlerle önüne geçilebileceği gibi dikkat...

  986
  Etiket: ,

  Alışveriş