3 Aylık Bebek | 14 Haftalık

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek | 14 Haftalık

  Güncelleme: 25.12.2014

  3 aylık bebekBebeğiniz günden güne büyüyor, bebeğinizdeki gelişimi sizde kolayca farkedebiliyorsunuz. Bebeğiniz artık 3 buçuk aylık! Annesini çok seven bebeğiniz bundan böyle sizi çok yormayacak, çünkü uykusu, emmesi hatta kakası bile yavaş yavaş düzene giriyor. Profesyonel annemiz ise bebeğinin bütün ihtiyaçlarını daha bebeği sinyal vermeden anlayabiliyor. Bebeği ağlamaya başlamadan emzirebiliyor, altını değiştirebiliyor, hatta uyuması veya uyanmasını yönetebiliyor. Bebek gelişiminin en önemli adımlarından biri olan 3. ayı başarıyla tamamlıyorsunuz. Bebeğinizin gelişiminin 3. ayında bebeğinizin uyanık olduğu saatleri daha verimli geçirmeye çalışmalısınız. Bebeğinizin zihinsel gelişimi için ona ayırdığınız süre içinde sizden öğrenebildiği kadar çok şey öğrenmesi gerekmektedir.

  BebekSayfasi.Com olarak 3 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu, onlar sormadan 3 aylık bebek sayfalarımızda sunuyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Bebeksayfası.com siz anne ve babalara 2 yaşına kadarki bebek gelişimini hafta hafta sunuyor. Kafanız karışmasın, 3 Aylık Bebek | 14 Haftalık başlığını takip eden 15 haftalık gelişim başlığımız var. Sonrasında da her ayı haftalara açıp, incelemeye devam ediyoruz. Ay ay bebek gelişimi tablomuza geri dönmek için tıklayın.

  3 aylık bebeğinizin sabah uyanma saati en son beslendiği saat ile doğru orantılı olabilir, ancak bu şart da değildir; bazı bebekler ne zaman beslenirse beslensinler, kurulmuş saat gibi sabah 6.00’da, hatta daha erken uyanabilirler. Bebeğin günlük uykusunu bir düzene sokmaya çalışmak bazen boş bir çaba olabilir. Bazen oyun zamanını kısa tutup öğleden sonra erken bir saatte yatmasını isteyebilirsiniz ama o bunu reddeder. Başka bir gün ise onu görmeye gelen misafirlerinizle oynasın, maskaralık yapsın istersiniz ancak o uyumayı tercih eder.

  3 aylık bebekler çevresindeki seslere daha net bir şekilde dönüp, bakabilir. Hareketli cisimleri ve insanları çok daha belirgin takip eder. İnsan yüzü hala çok hoşuna gidiyor. Duyularındaki hızlı gelişim, 3 aylık bebeklerin öğrenmeye olan merakını iyice artırır. Bu yüzden bebeğinizle konuşmanız, bebeğinize yeni nesneleri tanıtmanız gereklidir. Bu aktivitelerin bebeğinizin çok hoşuna gittiğini siz de farkedeceksiniz.

  Üç aylık bebekler konuşma amaçlı sesler çıkarmaya başlar. Bol bol bebeğinizle konuşursanız sizi taklit etmeye çalışır.

  Müzik veya konuşma sesleri, bebek sinirli iken bebeğinizi sadece rahatlatmakla kalmayacak, bebeğinizin bir takım sesler çıkararak bu seslere tepki vermesini de sağlayacaktır. Eğer bebeğiniz buna benzer sesler çıkarıyorsa, keyfi yerinde demektir.

  Ayrıca 3 buçuk aylık bebeğiniz yeni bir numara daha dener: Tükürükle balon yapmak!

  Bebeğiniz, ona sorulan sorulara ahenkli sesler çıkararak cevap verir ve karşısındakinden de aynı şeyi bekler. Önümüzdeki hafta sonunda aranızda, 15-20 dakikalık bir “ohh’lar ve ahh’lar” diyaloğu bile geçebilir. Bebeğinizle beraber derin bir nefes alıp aynı sesi çıkarmayı deneyebilirsiniz.

  Bebeğiniz dokunduğunda şekil değiştiren nesnelerin, sonra eski haline dönmesini hayranlıkla izler ve bunu algılamaya çalışır.

  Eviniz bebeğiniz için gerçekten güvenli mi? 3. aydan itibaren bu soruyu kendinize daha sık sormalısınız!

  Hareketlenen bebeğinizin yakın çevresinde eline alabileceği nesneleri sürekli takip edin. Kesici sivri veya kimyasal hiçbir şeyi bebeğinizin yakınlarında tutmamaya özen gösterin. 3 aylık bebekler şaşırtıcı hareketleriyle meşhurdurlar. Arkanızı döndüğünüz bir anda örgü için kullandığınız şişi eline alıp, sallarken bulabilirsiniz. Lütfen sonucunun en çok sizi üzeceği ve ömür boyu vicdan azabı çekebileceğiniz durumları yaşamamak için çok çok özenli davranın.

  Anneciğim bu eller kimin, ne işe yarar?

  Üç aylık bebeğiniz uyanıkken zamanının çoğunu ellerine bakarak ve onlarla oynayarak geçirir. Şimdiye kadar bebeğiniz ellerini yumruk şeklinde tutuyordu. Üçüncü ayda ellerini daha serbest hareket ettirecek ve sonunda tamamen açık bırakacaktır. Bu sayede sizin için yeni oyuncaklar ortaya çıkacak; tam on minik parmak yermisiniz öpermisiniz siz karar verin. Üçüncü ay onlara bakmak ve parmakların hareketlerini gözlemlemekle geçer. Komik ama ellerini her gördüğünde şaşıracak ve yeniden bulduğuna sevinecektir.

  Bebek sağlığı, ağlama ve kolik, emzirme ve anne sütü, bebek uyku düzeni gibi başlıklarımıza bu ayda özellikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

  3 Aylık Bebek

  Aşı Var!

  Rotavirüs aşısını geçen ay yaptırmadıysanız, bu ay olacak!

  Tüm Aşılar

  Fiziksel Gelişim

  3 Aylık Bebek

  • 3 aylık bebeğiniz karın üstü yatarken kol ve dirseklerinin üzerinde vücudunu kaldırır ve bu şekilde 5-10 saniye kadar durabilir.
  • Üç aylık bebeklerin yüz ifadesi daha da güçlenir.
  • 3 aylık bebeğiniz kucağa alınırken tüm vücudunu kendi toplar.
  • 3 aylık bebeklerde yakalama refleksi kaybolur; elleri açık durur.
  • Üç aylık bebeğiniz elleriyle yüzünü, gözlerini ve ağzını keşfetmeye çalışır.
  • 3 aylık bebekler sürekli bir oyuncağı veya nesneyi tutmak ve sallamak isterler.
  • Bebeğiniz yüksek sesle gülebilir, iki elini kavuşturabilir, memnuniyet çığlıkları atabilir.
  Bebeklerde Fiziksel Gelişim

  Zeka Gelişimi

  3 Aylık Bebek

  • 3 aylık bebek yüzüstü yatırıldığında başını kaldırır, sağa sola çevirir. Başını ve boynunu çevirerek sesi arar.
  • 3 aylık bebek ellerini açıp kapatır. İki elini bir araya getirebilir. Ellerini ağzına götürür. Nesnelere vurabilir.
  • 3 aylık bebek çıngırak gibi ses çıkartan oyuncaklara uzanır, tutarlar.
  • 3 aylık bebeğiniz hareketli nesneleri takip edebilir.
  • 3 aylık bebeğiniz sesleri, dışarıdan duyduğu şeylere tepki olarak değil, kendi içinden gelenlere tepki olarak çıkarmaktadır.
  • Üç aylık bebek yaptığı hareketlerden ödül bekleyerek hafızasını kullanmaya başladığını gösterir.
  • 3 aylık bebekler dinlemek için emmeyi bırakır. Konuşmayı ayırt eder.
  Bebeklerde Zeka Gelişimi

  Sosyal Gelişimi

  3 Aylık Bebek

  • 3 aylık bebeğiniz yakınlarını tanımaya ve ayırt etmeye başlar.
  • Üç aylık bebekler kolayca güler ve gülüşleri çok ama çok tatlıdır.
  • 3 aylık bebeğiniz artık daha az ağlıyor olmalı.
  • 3 aylık bebek konuşuyor gibi seslere ses çıkartarak karşılık verir.
  • Anne ve babasına farklı davranır: yanındayken onların dikkatini çekmeye çalışır
  • Üç aylık bebek gülmek ve güldürülmek isterler.
  • Üç aylık bebeğinizle gülüşüyorsanız, sizin de güldüğünüzü farkeder.
  • Canlı renklerdeki oyuncaklara karşı ilgisi 3. ayda daha fazla olur.
  • Çok sosyaldirler, yalnız kalmak istemez.
  Bebeklerde Sosyal Gelişim

  3 Aylık Bebek Sağlığı

  bebek hastalıkları

  489
  "Oğlumun penisinin ucundaki kızarma beni çok endişelendiriyor. "Gördüğünüz bu olay lokal bir isilikten başkabir şey değildir. Bazen o kadar şişer ki bebeğinidrar yapmasını engelleyebilir....
  pişik

  1289
  3 aylık bebekte boynunda pisik, pişik, bez bölgesinde pişik, çenesinin altında kızarıklık, bebeklerde pişik neden olur, bez pişiği, atopik cilt, bebeklerde isilik Bebeğimin altını sık...

  Peki Siz !

  Ne Yapabilirsiniz?

  Pek çok uzman tarafından bebeklerin 3.ayının bir dönüm noktası olduğu belirtilir. 3 aylık bebek artık uyku, beslenme ve oyun düzenine sahiptir. Annelerin işi kolaylaşır. 3. ayda bebek artık isteklerini daha net belli eder.

  Annelerimiz için 3 aylık bebek tavsiyelerimiz:

  • 3 aylık bebeğinize bol bol ilgi gösterin. Sadece yüzüne bakıp gülümsemeniz bile çok hoşuna gider. Bebeğinizi sevginizden mahrum etmeyin.
  • 3 aylık bebeğiniz için oyun halısı alıp, üzerindeki desen ve oyuncaklarla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. 3. ayındaki bebeğiniz her türlü farklı ve renkli nesneyi keyifle kabullenecektir. Bebeğinizin kahkaları harcayacağınız paraya değer. Aynalar bebeklere kendileri hakkında yeni şeyler öğrenme imkanı sağlar. Bebeğinize ayndaki yansımasında burnunu, kafasını ve gözlerini göstermeyi deneyin.
  • Biraz para harcama zamanı. 3 aylık bebeğiniz farklı renklerde, değişik sesler çıkaran oyuncaklara bayılır. Eğer bütçeniz yoksa evdeki eşyalarınız arasında bebeğinize zarar vermeyecek nitelikte ses çıkaran ve renkli nesneleri gösterebilirsiniz. Oyuncakları hareket ettirdiğinizde başını çevirerek bakar. Eğer ana kucağınız varsa üzerine izleyebileceği oyuncaklar asın ve hareket ettirin.
  • Özel Tavsiye: Ayaklarına renkli ve ses çıkaran çoraplar takabilirsiniz. Her hareketinde ses çıktığını farkedince bakın neler yapacak?
  • 3 aylık bebeğinizin dokunma duyusunu farklı dokularda nesnelere dokundurarak geliştirebilirsiniz.
  • Bebeklerin vazgeçilmezi: Kucak; hala çok seviyor ve sakinleşiyor. Bebeğinizi bol bol kucağınıza almaktan vazgeçmeyin. Korkmayın şımarmaz aksine sevgiyle büyür.
  • 3 aylık bebeğiniz fiziksel gelişim aşamalarından başını tutabilmeyi artık aşıyor.Bu sayede bebeğinizle oynarken bebeğinizi farklı şekillerde tutmayı deneyin. Otururken destekleyin, göğsünüze karşı ayakta tutun, sallanan bir oyuncak altında sırt üstü ve karın üstü tutun. Bebeğinizin sevebileceği daha birçok pozisyonu denemeleriniz sırasında keşfedeceksiniz. Bu tür farklı hareket ve pozisyonlar bebeğinizin kaslarını geliştirecektir.
  • Bebeğinizi gözlemleyin,ağladığı zaman neden ağladığını fark etmeye çalışın.
  • Bebeğinizle yumuşak bir tonda konuşun, sesinizi alçaltıp yükseltin, ona şarkı söyleyin, mimik ve jestlerinizi kullanın. Böylece sizi daha dikkatle izleyecektir.
  • 3 aylık bebeğinizi beslerken, altını değiştirirken onunla göz teması kurun, onunla konuşun.
  Anne ve Babalara Tavsiyeler

  Beslenme: 3 Aylık Bebek

  3 aylık bebek beslenme3. ayda da bebeğinizin menüsü aynı: Anne Sütü! Anne sütü vermeye devam edin. Sütünüzün yetmediği durumlarda mama verebilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmadan katı veya ek gıdalara geçmeyin.
  Eğer işe başlamak zorundaysanız, süt rezerviniz tam dolana kadar biberona başlamayin. Erken başlamak meme karmaşasına yol açar ve süt miktarınızı azaltır. Biberondan ziyade kaşık veya kadeh ile anne sütünü içirmeye öncelik tanıyın; bu şekilde anne göğsü ve biberon arasında şaşkınlık yaşanmaz. Anne sütü ve göğsüne bebeğin alışması da önemli bir süreçtir. Birçok kadın için bu süre altı haftadır, ama bazı kadınlarda daha erken rayına otururken bazılarında daha uzun zaman alabilir.

  3 Aylık Bebek Oyunları

  3 aylık bebeğinizle oynarken yüzünüzün tamamını görebilmesi için direkt bebeğinize bakın.
  3 aylık bebeğiniz çok meraklı; pek çok farklı nesne gösterin. Bunun için parlak renkli, dinlemesi, dokunması, izlemesi ilginç olan ama ağzına götürdüğünde yutma riski olmayacak kadar büyük oyuncaklar seçin. Yakalaması, ulaşması için bebeğinizi cesaretlendirin.
  Bebeğinizin yatağına kırılmayan bir ayna asın, yalnız olmadığını hisseder, kendini inceler.
  Üç aylık bebeğinizin eline küçük bir çıngırak verip, onunla nasıl ses çıkaracağını ve sallamayı öğretin.
  Bebeğinizin yaptıklarından, memnun olduğunuzu gösterin, sık sık ismini söyleyin.
  Bebeğinize şarkı söyleyip, onunla dans edin. Bebeğinize ilgi ve sevginizi sunun.

  3 Aylık Bebek Bakımı

  Üç aylık bebeklerin çoğu belli bir düzene geçerler. Tipik bir bebek her sabah aynı saatte uyanır, emer, kısa süre uyanık kalır, biraz kestirir, öğle saatlerinde tekrar uyanır, emer ve öğle sonunda uzun bir süre uyanık kalır, yine emer ve akşamüstü tekrar uyur. Bu uyku düzeni sizin yatma saatinizi geçerse saat 11 civarında tekrar uyandırıp besleyin, daha sonra bebek yaklaşık 6 saat gece uykusuna dalar. Bazı bebekler daha düzensizdir. Gün içinde değişik aralıklarla uyanıp beslenmek isteyebilirler. Kimi ise üç ay geçtikten sonra bile belli bir düzene göre davranmazlar. Rastgele saatlerde beslenirler, uyurlar, banyo yaparlar. Bunları düzene oturtmaya çalışın. Emzirme arasındaki süreyi uzatın, bebeğin çok emmesi can sıkıntısından olabilir. Emzirmeden daha fazla zaman artırdığınızda bir sürü zaman kazanmış olursunuz.

  3 Aylık Bebeklerde En Çok Merak Edilenler!

  Ay Ay Bebek Gelişimi Özet: 1 Aylık  18 Aylık Arası

  27189
  Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Uyanık olduğunda sizin yüzünüze bakar ve sesinizi dinler, Oynarken ayakları ve ellerine dayanıp itebilir. Sırt üstünden, yana dönmeye çalışır, Parmağınızı emmeye çalışır, Aç,...
  ay ay bebek gelişimi

  8526
  ay ay bebek gelişimi, özet aylara göre bebek gelişimi, kısa kısa bebeğin gelişimi Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Bebeğiniz birinci ayını genelde uyuyarak geçirecektir, ancak...
  3 aylık bebek ve düzen

  3499
  Bebekleri belli bir düzene sokmaya çalışmaya iyi gözle bakılmadığını biliyorum. Ama bebeğin düzenine göre hareket etmekten çok yoruldum. Her saat ve gün boyu meme...
   

  Alışveriş