3.5 Yaş Çocuklar: Yazma Yeteneği

3.5 Yaş Çocuklar: Yazma Yeteneği

3.5 Yaş Çocuklar: Yazma Yeteneği

  Güncelleme: 11.08.2016

  3 yaş yazma 3 yaş kalem tutma kalem tutma çalışmaları kalem tutma aparatı kalem tutma nasıl öğretilir kalem tutma becerisi kalem tutma alıştırmaları kalem tutma etkinlikleri


  3 Yaş Çocuğunuz Büyüyoor.!

  Çocuğunuzun harflere benzeyen daha anlamlı karamalar yapabildiğini görmek heyecan vericidir. Bazı üç yaşlar yazı yazmaya isimleriyle veya isimlerinden bir kaç harfle başlarlar. Ama yazı yazmak, anlamlı karalamalar yapmak çocuk gelişim dönüm noktaları arasında çocukta çocuğa en çok değişkenlik gösterendir. Eğer 3 yaşınız henüz yazı yazmayla o kadar ilgili değilse hemen stres yapmayın.

  Pek çoğunun motor becerileri yeteri kadar gelişmiştir. Çocuğunuzun ellerine yönetebileceği kadar hakim olduğunu gözlemlemelisiniz. Fakat bazen hala bir kalemi tutmak, düz çizgilerin çok olduğu harfleri ( M,N,K ) yazmak ona zor gelebilir. Yazabildiği diğer harflerinde çok benzediği söylenemez. Harflerin birleşme noktalarında kaymaların olması veya E harfinde fazladan bir yatay çizginin daha konması olağandır. 3 yaş çocuklarının kalemle ortak harikalar yaratabildikleri harfler genelde O ve X’tir.

  Çocuğunuzun neyi ne kadar yapabildiğinden bağımsız onu yazı yazması için cesaretlendirmeye, ona eline oturabilecek daha kalın kalemler, belki tebeşir veya tahta kalemi gibi (zararsız olanlardan) almaya devam etmelisiniz. Daha farklı bir yöntem olarak; bir tepsiye şeker, tuz veya kum döküp, parmakla harfleri beraber çizebilirsiniz.

  3 Yaş Çocuk Gelişimi

  @ Sembolik oyunlar oynarım; evcilik, öğretmencilik vb. @ Gün içinde yaptıklarımı dramatize edebilirim. (Öğretmen in taklidini yapmak gibi) @ Yemek yerken çatal ve kaşık kullanırım. @ Elimi yıkar ve kurularım @ Pantolonumu, şortumu, külotumu aşağı indirip yukarı çekebilirim. @ Bazı geceJer yatağıma işeyebilirim. Korkmayın, sadece beni takip edin. @ Yumuşak ve sevecenim. @ Büyüklere yardım etmekten hoşlanırım. @ Çevremi temizleyip düzenlemeyi severim. @ Kendi başıma ve/veya arkadaşlarımla birlikte tahta küp, kutu, oyuncak trenler, benzeri nesneJerle yerde oynamaktan hoşlanırım. @ Oyun sırasında arkadaşlarımla ya da yetişkinlerle sohbet eder, paylaşırnda bulunurum. @ Oyuncaklarımı, yiyeceklerimi paylaşırım.

  3 Yaşla Yaşam Nasıl Gidiyor.?

  Gece yatma zamanı geldiğinde o yatağa girildiğinde, süreci uzatmak için bazı kurnaz 3 yaşlar, uyuyabilmesi için sadece onu değil tüm hayvanlar alemini -oyuncakları- öpmenizi isteyebilir. 20 dakikalık öpücük seansı ilk gün için eğlenceli gelebilir, ama inanın bir kaç gün sonra çok yorucu gelmeye başlayacak. Böyle bir durumdan sıyrılmak için çocuğunuzdan bir oyuncak seçmesini onu öpmeyi ve geri kalanlara uçan öpücük göndermeyi teklif edebilirsiniz..!