26 Aylık Bebek: Konuşma Dil Problemleri

26 Aylık Bebek: Konuşma Dil Problemleri

26 Aylık Bebek: Konuşma Dil Problemleri

  Güncelleme: 20.09.2016

  26 aylık bebek gelişimi 26 aylık bebek gelişimi boy kilo 26 aylık bebek boy kilo tablosu 26 aylık bebek kilosu 26 aylık bebeklerde tuvalet eğitimi 26 aylık bebeklerde konuşma 26 aylık bebeklerde dil gelişimi 26 aylık bebeklerde mola yöntemi


  26 Aylık Bebeğiniz, Pardon 2 Yaş Çocuğunuz :)

  2 ile 3 yaş arasında çocuğunuzun kelime haznesinin 300 kelimeye kadar gelişeceğini biliyor muydunuz..? Hatta 900 kelimeye kadar da anlayabilecek duruma gelecek. 2 yaşında çocukların pek çoğu düzgün cümleler kuramasa bile kelime dağarcığı gelişmeye devam edecektir. Bazı çocuklar bu aylarda yüz ifadelerini, mimikleri de kelimelerin anlamlarına yüklemektedir. Kimi çocuk ise konuşur ama bu konuşmayı pek çok kez anne ve babanın tercüme etmesi gerekir :) Her iki durumda da çocuğunuzun gelişiminin normal olduğunu, konuşmada ustalaşmak için bu pratiklere ihtiyacı olduğunu hatırlamakta fayda var.

  26 aylık çocuklarda konuşmada telafuz hataları çok yaygındır. Çocukların konuşma pratikleri esnasında en çok yaptıkları telafuz hataları -r, -s, -ş , -v harflerinde olur. Konuşmaya yeni başlayan bebişlerimizin karşılaştıkları bir diğer güçlükte cümlelerdeki kelime sıralarının telaşla yer değiştirmesi ve özne yüklem veya zamanların karışmasıdır. Bu bahsettiğimiz hataların pek çoğu zaman içinde düzelecektir, ayrıca annelerimizin önlem almalarına gerek yoktur.

  26 Aylık Bebekler İçin Konuşma Problemlerinden Ne Zaman Bahsetmeliyiz:

  • Çok zor, tek tük konuşuyorsa.
  • Diğerlerinin konuşmasını taklit etmiyor, umursamıyorsa.
  • Özellikle kelime başlarındaki sessiz harfleri söylemiyor ve bunu tüm kelimelerde yapıyorsa.
  • 3. yaşa yaklaşırken 2 veya 4 kelimeden oluşan cümleler kurmuyorsa.
  • Hiç soru sormuyorsa “bu ne?” gibi veya söylemeye çalıştıkları anlaşılmadığında sinirleniyorsa

  26 Aylık Annelerinin En Çok Merak Ettikleri Konular:

  26 Aylık Çocuklu Hayat

  Pek çok çocuk uzmanı, pedagog, 2 yaş civarlarının mola yöntemiyle çocuğa birşeyler öğretilmesi için doğru zaman olduğunu düşünür. Artık çocuğunuz neden – sonuç ilişkisini ve birazda beklemeyi anlayabilecek olgunluktadır. Mola yöntemiyle birşeyler öğretmek için ipuçları;

  • Önce Uyarın: Çocuğunuz eğer yaramazlık yapıyorsa, uyararak ona yaramazlıktan vazgeçme şansını verin, yoksa mola vermesini sağlayın.
  • Özel Bir Mola Yeri Bulun: Çocuğunuza mola verdireceğiniz sadece bu durumlar için kullanacağınız bir köşe hazırlayabilir veya o an çocuğunuz nerede yaramazlık yapıyorsa oraya oturmasını sağlayabilirsiniz. İlginç gelebilir ama ikinci yöntem için bazı anneler yanlarında çocuklarının altına sermek için bez bile taşırlar.
  • Doğru Tavır Belirleme: Sakin olun ve yüzünüzde herhangi bir duygu ifadesi olmasın. Mola esnasında çocuğunuza ders veya nasihat vermeyin; aslında mola birazda çocuk için bir müddet dünyadaki en sevdiği şey olan anne ilgisininden uzak kalması demektir.
  • Doğru Odaklanma: Çocuğunuzun hoşlanmadığınız bir davranış sergilediğinden emin olmalısınız. Kararsız veya tutarsız olmamalısınız.
  • Mola Süresi: Genelde dünyadaki uygulama her yaş için bir dakika mola süresi belirlemektir. Ama bir iki yaş çocuğu için 30sn ile 60sn arasındaki bir süre bile yeterli olacaktır.
  • Yönlendirme: Çocuğunuzun yanlış yaptığı şeyi veya davranışı sürekli olarak konuşup ona hatırlatmayın. Çocuğunuzu mola süresinin sonunda başka mutlu bir aktiviteye yönlendirmelisiniz.