Yeni Doğan Bebek | 2 Haftalık Bebek

Yeni Doğan Bebek Gelişimi

Yeni Doğan Bebek | 2 Haftalık Bebek

  Güncelleme: 10.02.2016

  2 haftalık bebek gelişimi, yeni doğan 2 haftalık bebek gelişimi, haftalık bebek gelişimi resimli, doğumdan sonra bebek gelişimi, 3 haftalık bebek gelişimi, 2 haftalık bebek bakımı, haftalık bebek gelişimi görüntüleri, yeni doğan bebek gelişimi, yeni doğan bebek gelişimi boy kilo, yeni doğan bebek gelişimi kilo alımı, yeni doğan bebek gelişimi hafta hafta, yeni doğan bebek gelişimi tablosu, yeni doğan bebek bakımı beslenmesi, yeni doğan bebek gelişimi uzman tv, yeni doğan bebek gelişimi kitapları, yeni doğan bebek gelişimi ay ay


  yeni doğan bebek

  Yeni Doğan Bebeğiniz Artık 2 Haftalık…

  Yeni doğan bebeğiniz için karnınız sıcacık ve dar bir ortam olduğundan doğduktan sonra seslere, çevresine ve vücudun dışında yaşama hissine alışması biraz zaman alabilir. Yeni doğan bebeğinizin uykusundaki hareketleri, çok ya da az uyuyor olması veya uyanıkken gösterdiği hareketlilik henüz bebeğinizin kişiliğiyle ilgili size sağlıklı veriler sunmaz. Yeni doğan bebeğiniz sizinle sadece ağlayarak iletişim kurabilir ama siz bebeğinize dokunarak veya konuşarak onunla iletişime geçebilirsiniz.

  Yeni doğan anneleri çok yorgun ve uykusuz olduklarından, bebekleriyle ilgilenirken özellikle gecenin bir yarısı ağlayacak duruma gelmeleri bile mümkün. Ne kadar stresli veya yorgun olursanız olun yeni doğan bebeğinizle yumuşak bir ses tonuyla sürekli konuşun. Siz konuştukça bebeğiniz sesinizi tanıyacak ve diğer bildiği sesler arasına yerleştirecektir. Bebeğiniz muhtemelen masaj yapmanızdan, okşamanızdan , onunla konuşma ve ilgilenmenizden hoşlanıyordur.

  Kalabalıkta yeni doğan bebeğiniz, sesinizi duymak ya da yüzünüzü görmek için arayışa girer ve gördüğünde ya da duyduğunda bir “ah” sesi çıkarabilir.

  Bebeklerde sıkça karşılaşılan ağlama ve kolik problemi yeni doğan bebeklere özgü bir problem değildir. BebekSayfasi.Com olarak bebek ağlamasını yakından inceledik. Bebeğinizin ağlaması için aslında çok neden var. Fakat bebeğini iyi gözlemleyen bir anne bebeğini sakinleştirebilecek pek çok yöntem bulabilir.

  Yeni doğan bebeğinizin gelişimi hakkında daha ilginç gerçekleri öğrenin.

  Peki Ya Sizin Hayatınız: Uykusuzluk ve Ağlama

  Bebekler korktuğunda, acıktığında , bir ihtiyacı olduğunda ve buna benzer pek çok durumda ağlarlar. Çünkü ağlamak onun tek iletişim yoludur.

  2 haftalık yeni doğan bebeğinizle ilgili, size verilebilecek en iyi tavsiye:

  Yeni doğan bebeğinizin ağlaması, sizinle iletişime geçtiğinin işaretidir.

  Peki ebeveynler bebeğin ne anlatmaya çalıştığını nasıl anlayabilirler? Özellikle ilk olarak, çocuğunuzun çığlıklarını yorumlamak yanıltıcı olabilir. İşte yeni doğan bebeklerin ağlamasının en sık nedenleri :

  Açlık: Bebeğiniz ağladığında muhtemelen aklınıza gelecek ilk şey. Bebeğinizin açlık belirtilerini ağlama aşamasından önce anlamayı öğrenin. Yeni doğan bebeğinizi ağlamadan emzirmek yardımcı olacaktır. Bazı açlık belitileri olarak ağza elini koymak, dudak oynatmak ve şapur şupur sesler çıkarmak ve huzursuzluğu düşünebilirsiniz.
  Bebeğin altını pisletmesi: Bazı bebekler bezini kirlettiği an sizi uyarırken bazıları uzun bir süre tolere edebilir. Her iki şekilde de bebeğiniz ağlamadan önce devamlı kontrol ederseniz ağlamasının önüne geçebilirsiniz.
  Uyku alarmı: Yetişkinlere göre bebekler daha şanslı değil mi? Yeni doğan bebekler sürekli ve her yerde uyuyabilirler. Böyle düşüenebilirsiniz, ama her zaman her yerde uyumak bebekler için zorlayıcı olabilir. Bu nedenle size aşırı yorulduklarını güzel bir yerde uyumak istediklerini ağlayarak anlatırlar. Bebeğinizi esner esnemez yatağa yatırdığınızda daha az ağlayacak ve daha az gaz sorunu yaşayacaktır.

  İlk Haftalar

  Yeni doğan bebeğinizin ilk bir iki ayı, tüm hayatının en yoğun ve hassas dönemlerinden biridir.

  Yeni Doğan Bebek

  Bu Sayfayı Paylaşın

  Yeni Doğan Bebek Bakımı İle İlgili En Çok Merak Edilenler

  yeni doğanHamilelik süresince devam eden heyecanlı bekleyişin ardından, annesi bebeğini ilk kucağına aldığı an, çok nadir rastlanan mucizelerden birine şahitlik edersiniz. Yeni doğan bebeğiniz kucağınıza verildiği andan itibaren, artık hayatınıza bir “Anne” olarak devam edeceksiniz. Kimileri için bu çok mutlu bir heyecan kaynağı iken kimileri içinde getirdiği sorumluluk duygusu yüzünden endişe verici olabilir. BebekSayfasi.Com olarak bebeğinizle ilk kez baş başa kaldığınız anda eşinizle birbirinize soracağınız soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Yeni doğan bebek rehberimiz sayesinde yenidoğan bebeğiniz hakkında çok daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Yeni doğan bebek gelişimi evresini tasarlarken sadece ilk haftasında bebeğinizin ve sizin ihtiyaçlarınızı gözetiyoruz. Bir sonraki bebek gelişimi evremiz 1 haftalık bebek‘tir. Okumanızı tavsiye ederiz.

  Yeni doğan bebeğinizin uykusu ve uyku düzeni ile ilgili kapsamlı bilgiyi yeni doğan uyku başlığımızda bulabilirsiniz. Yine siz anne ve babalar için yeni doğan bebeğinize özel olarak tasarlanmış, emzirme ve bakım başlığımızda, işinize yarayacak pek çok ipucuna kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  Yeni Doğan Bebeklerde Kaka Sıklığı

  Yeni doğan bebeğinizin dışkı sayısı fazla olacaktır (günde 6-8 kez). Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkıları cıvık olur. Kaka ilk günler yeşilimsi, daha sonra altın sarısı renk alır. Mama ile beslenen bebeklerin dışkıları daha kıvamlı ve sıklığı daha azdır. Bu bebeklerde kabızlık da olabilir. Bebeğin günde en az 6-8 kez idrar yapması gerekir. Bu beslenmenin yeterli olduğunu gösterir. Bir iki ay sonra bebek 2-3 günde bir de dışkılayabilir, buda normaldir. Meraklısı için yeni doğan kakasının renk, koku ve algı bakımından incelemesi burada yapılmıştır.

  Daha Fazla Kaka!

  Yeni Doğan Emzirme Düzeni

  İlk haftasında emzirme düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. Her iki göğsü de eşit sürelerde emzirmek gerekir. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Bebek tek göğsü emerse daha sonra diğer taraftan emzirmek gerekir. İlk 10 dakikadan sonra gelen süt daha yağlıdır; bebekte doygunluk hissi uyandırır. Bir göğsü emmesi bu nedenle yeterli olabilir. Günde yaklaşık 10-12 kere emmesi ve ilk 4-6 Ay gece beslenmesi normaldir. Emzirilen bebeğe su vermek gerekmez. Meyve püresi benzeri ek besinler 6 aydan sonra verilmelidir.

  Daha Fazla Emzirme

  Anneler En Çok Bunları Soruyor!

  Bebeğim çok ağlıyor, hasta olabilir mi?
  Özellikle yeni doğan bebekler her ağladığında annelerinin hemen aklına gelen soru “Acaba bebeğim hasta mı?” olur. Halbuki bebeklerde ağlama, bebeklerin dış dünyayla iletişim kurmak için en çok ve en sık başvurdukları yöntemdir. Genelde ağlamanın şiddeti ve tipi yeni doğan bebeğin ağlamasının altında yatan nedenlere göre şekillendiğinden; iyi gözlem yapan bir anne bebeğini huzursuz eden problemi kolayca tespit edebilir.

  Gaz sancısından ağlayan bebek nasıl anlaşılır?
  Genelde yeni doğan bebeklerde ağlama nedenlerine bakıldığında; hastalıklar sayılmazsa, gaz sancısı, aşırı sıcak ortam, açlık veya bebeği sıkabilecek fazla giyim görülebilir. Özellikle gaz sancısı olan bebekler incelendiğinde kilo alımları iyi ve sağlıklı oldukları gözlemlenir. Genelde doğumdan 2-3 hafta sonra, yoğun olarak akşamları ortaya çıkan ağlama nöbetlerine sebep olan bu gaz sancıları gün be gün sıklaşır. Yeni doğan bebeğiniz 6-8 haftalık olduğunda en yoğun şekilde kendini gösteren gaz sancıları çoğunlukla 3. ayda kesilir. Bu süre içerisinde ağlama krizlerini azaltabilmek için birçok ilaç ve davranış metodu denenmiş olsa da; bunların hiçbirinin bilimsel olarak etkinliği kanıtlanamamıştır.

  Yeni doğan bebeğimi nasıl giydirmeliyim?
  Anneler genellikle “Bebek üşüyecek” endişesiyle, bebeğin bulunduğu ortamın sıcak olmasına özen gösterip, bebeği kat kat giydirme eğilimindedirler. Ancak ortam ısısının fazla olması ve bebeğin fazla giydirilmesi çok sık yapılan bir hata olarak kabul edilir. Emzirirken annenin sıcaklığı zaten bebeğin ısınması için yeterli olmaktadır. Bu sırada bebeği fazla giydirirseniz, bebeğin bunalıp ağlaması kaçınılmazdır.

  Yeni doğan bebeğimin acıktığını nasıl anlarım?
  Bebeklerde en sık ağlama sebeplerinden bir de açlıktır. Acıkan bebek ağlar. Yenidoğan bebeğin beslenmesini ise bebeğin kendisi yönetmelidir. Bebek acıktığında zaten anneye gerekli uyarıları ağlayarak yapacağından zorlamalara gerek yoktur.

  Acaba yeni doğan bebeğim kabız mı?
  Anne sütü ile beslenen bebek, kakasını haftada bir kez fakat yumuşak kıvamda yapıyorsa kabızlıktan endişelenmeye gerek yoktur; çünkü anne sütünün hemen hemen tamamına yakını bağırsaklardan emilir. Bu da dışkılama sıklığının az olmasını açıklayan bir durumdur. Öte yandan, bebeğin ıkınması ve bu sırada yüzünün kızarması da olağan bir durumdur ve kabızlık olarak algılanmamalıdır. Anne sütü ile beslenen sağlıklı bir bebeğin 3-4 günde bir, hatta bazı durumlarda haftada bir dışkı yapması bebeğin kabız olduğu anlamına gelmez.

  Yeni doğan bebeğimi nasıl giydirmeliyim?
  Yeni doğan bebeklerde terleme görülmez; bu nedenle fazla giydirdiğiniz zaman sıcaklık fazlalığının yarattığı sıkıntıyı ağlayarak ifade etmeye çalışacaktır. Ayrıca fazla sıcak olan ortamlarda bebeğin burnu tıkanır. Bebeğin elleri ve ayakları soğuk ise, üşüyüp üşümediğini ensesinden anlayabilirsiniz. Başka bir deyişle, oda sıcaklığı 22-23 derece olduğunda, bebeğinizin sizden sadece 1 kat fazla giyinmesi yeterlidir.

  Yeni doğan bebeğimi nereye yatırmalıyım?
  Yeni doğan bebeklerin yatırıldığı yerde yastık olmamalıdır. Sağlıklı bir uyku için, bebeğin yatacağı zemin fazla yumuşak olmamalıdır, bu yüzde şekil değiştirmeyecek sertlikte bir şilte seçilmesi önerilir. Diğer yandan, şilte pamuklu bir kumaştan yapılmış olmalı ve şilteyle beşik arasında 2 santimetreden fazla boşluk bırakılmamalıdır. Bebek sırt üstü pozisyonda, hafif eğimli bir düzlemde yatırılmalı; olası bir boğulma riskine karşı üzerine örtülen örtüler dikkatle seçilmelidir.

  Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık zararlı mıdır?
  Sarılığı oluşturan bilirubinin az miktarı, bilirubin antioksidan olduğu için faydalıdır. Yenidoğan bebeklerde antioksidan maddeler az olduğu için bazı akciğer, beyin, bağırsak hastalıklarının önlenmesini sağlar. Ancak çok yükseldiğinde kan beyin bariyerini geçerek beyin hücrelerine zarar verebilir, kernikterus denilen beyin hasarına yol açabilir.

  Yeni doğan bebeğin yeterli beslendiği nasıl anlaşılır?
  Bebeğin günde 25 – 30 gram alması bize iyi beslendiğini gösterir. Bebekler ilk günlerde %5 – 10 kilo kaybedebilirler. Bundan daha fazla kilo kaybı değerlendirilmelidir. Çok ağlama veya çok uyuma beslenme kriteri değildir.

  Yeni doğan bebeklerin hapşırması soğuk algınlığını gösterir mi?
  Bütün bebekler hapşırır, bunun nedeni burun mukozalarının çok hassas oluşudur. Kıyafetlerinde uçuşan toz zerrecikleri bile hapşırma yapar. Bebeğin ateşi, nezlesi, öksürüğü yoksa sadece izlenmelidir.

  Yeni doğan bebekler neden sık hıçkırırır?
  Bebeklerin beslenmeleri sırasında veya sonrasında diyafragma irrite olur, kasılır ve hıçkırık refleksi oluşur. Yutkunma ile azalır, bu nedenle hıçkıran bebeklerin annelerine tekrar emzirmeleri önerilir.

  Yenidoğan bebeğin göbek bakımı nasıl olmalıdır?
  Göbek kuru ve temiz tutulmalıdır. Göbek bakımı için %70’lik alkol kullanılabilir. İyotlu solusyonlar tiroid hormon düzeylerinde değişiklik yapabileceğinden kullanılmamalıdır. Bebeğin göbek düşene kadar yıkanmaması göbeğin kuru kalıp düşmesini kolaylaştırır. Bebek bu dönemde kaynatılıp ılıtılmış su ile silinmelidir.

  Bebekle uçak yolculuğu yapılabilir mi?
  Bebekle uçak yolculuğu yapılabilir. Uçak kalkarkan ve inerken bebeğin emzirilmesi kulak basıncının dengelenmesini sağlar, bebeğin kulağının ağrımasını engeller.

  Yeni Doğan Sağlık

  yeni doğan

  1049
  yeni doğan bebeklerde hastalık, yenidoğan hastalıkları, yenidoğan bebekte görülebilecek hastalıklar, yeni doğan bebeklerde en çok görülen rahatsızlıklar, yeni doğmuş bebekler hastalıktan nasıl korunurlar, yeni...
  Bebek Bakımı Ile Ilgili Önemli Ipuçları

  654
  Yeni doğan bebeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. İşte yeni anne- babalara rehber olacak bilgiler… Yeni doğan bebeğin doğması ile onun temizliğinin...

  Yeni Doğan Emzirme

  Anne Sütünü Artıracak 15 Beslenme Önerisi

  16575
  anne sütünü artırmanın yolları, süt yapan yiyecekler, anne sütüne iyi gelen yiyecekler Anne sütünün artırılması için annelerin elinden su bardağını bırakmaması gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen...
   

  Yeni Doğan Bebeğiniz Artık Evinizde Gözünüz Aydın!

  Eskiden “yeni doğan” bebeklerin, tuhaf reflekslere sahip, minyatür insanlar olduğunu düşünürdük. Ancak, yapılan gözlem ve araştırmalar, onların düşündüğümüzün çok ötesinde özelliklere sahip olduklarını gösteriyor.

  Bebek doğumdan önce, yani fetus halindeyken bile ışık, ses ve ısı değişimlerine karşı duyarlıdır ve hamileliğin son haftalarında parmağını emmektedir. Sinir sistemi henüz bütünüyle tamamlanmamış olsa da, doğduğunda tüm ana organları faaliyettedir. Beynin ilk gelişimi konusunda yapılan son araştırmalar, bebek beyninin hem ana rahminde, hem de doğumdan sonraki birkaç yıl boyunca hızla geliştiğini göstermektedir.

  Bebeğiniz ilk bakışta gözünüze çok güzel görünmeyebilir. Yüzü tuhaf renkte ve dolguncadır, gözlerinin altı şiştir ve vücudu daha sonra kaybolan ve “lanugo” dediğimiz tüylerle doludur. Cildi ise çoğunlukla beyaz, ağdalı bir madde olan ve bebeğin doğum kanalından geçmesini kolaylaştıran “verniks” ile kaplıdır, ancak doğum sonrası yapılan ilk banyo ile verniks kısmen vücuttan atılır. Kalanı ise sonraki 24 saat içinde bebeğin cildi tarafından emilir.

  145

  Yeni bir ebeveyn olarak muhtemelen en önemli sorularınızdan biri budur. Aşağıda farklı yaşlardaki çocukların ortalama kaç saat uyuması...

  Etiket: ,

  Kendimi emzirmeye nasıl hazırlamalıyım? Emzirme hakkında öğrenebildiğiniz her şeyi çocuk doğmadan önce öğrenmeye çalışın.Diğer...

  66
  Etiket: ,

  Bebekler. Yeni doğmuş bebeğinizle nasıl oynuyorsunuz? Çok genç bir bebek oyuncakları tutamasa veya oyunlarda yer alamasa bile, yeni...

  71
  Etiket: ,

  Yeni doğan inceleme testi nedir? Yeni doğan inceleme testleri nadir ancak doğumdan hemen sonra bebeklerde ciddi şartlarda kontrol edilir. Tüm...

  60
  Etiket: ,

  Bebek yukarıda saydığımız tüm bu faaliyetleri arasında uyur da. Yaşamanın ilk zamanlarında oldukça uzundur bu uyku süreleri. Gününün...

  1509
  Etiket: ,

  Muhtemelen tüm yeni doğan bebeklerin yemek yediğini, gaz çıkarttığını, ağladığını ve uyuduğunu duymuşsunuzdur. Kulağa basit geliyor...

  306
  Etiket: ,

  Tebrikler- Aylarca bekleyişten sonra, sonunda bebeğinizi kollarınızın arasına alabilirsiniz. Kuracağınız bu yepyeni bağ sizlere yeni bir...

  345
  Etiket: ,

  Hastaneden Eve Çıktığınız İlk Gün Bebeğinizi eve götürdüğünüz ilk gün, tedirgin hissetmeniz normaldir. Bir bebeğin altını daha...

  33
  Etiket: ,

  Yeni doğan bebeklerde uyku, yeni doğan bebeklerde uyku düzeni, bebeğe gece gündüz kavramı nasıl öğretilir, bebeklerde uyku...

  688
  Etiket: ,

  Yenidoğanın Anne Sütü İle Beslenmesi En doğrusu, her memelinin yavrusunu kendi sütüyle beslemesidir.Anne sütü hasta ve prematüre...

  297
  Etiket: ,

  Yenidoğan bebeğin görünümü çok farklıdır. Yüzü yuvarlak, başı geniş ve burnu basıktır. Vücut ısısı düşük ve göbeği...

  740
  Etiket: ,

  Yeni Doğan Bebek İşte bir yaşamın başlangıcı! Bir adet sperm hücresi boyuna bile bakmadan oosit (yumurta hücresi) içine giriyor......

  1374
  Etiket: ,

  BebekSayfasi.Com olarak yeni doğan bebeklere özel pek çok konuda annelerimizle, onların ilk günlerde en çok yaşadıkları sorun ve...

  963
  Etiket: ,

  yenidoğan kıyafet alışverişi, yeni doğan bebek kıyafet listesi, yeni doğan kıyafet setleri, yeni doğan bebek kıyafet ölçüleri, yeni...

  3178
  Etiket: ,

  bebekler nasıl yatırılmalı, yenidoğan nasıl yatırılır, bebek nasil yatirilmali, yenidoğan bebekler nasıl yatırılmalı, bebek nasıl...

  3057
  Etiket: ,

  YENİDOĞAN GİYDİRİLMESİ Bebeğinize kundak yapmayınız. Kundak doğumda normal olan bebeğin kalçasında çıkıklığa yol açabilir. Bunun...

  1026
  Etiket: ,

  YENİDOĞAN BEBEK UYKUSU Dünyaya yeni gelen bir bebek annesini emmesi ve alt bakımının yapıldığı zaman dışında kalan bütün zamanını...

  645
  Etiket: ,

  yeni doğmuş bebek nasıl bakılır, yeni doğan bebeğe nasıl bakılmalı, yeni doğan bebek nasıl bakılır, bebek nasıl bakılır, yenidoğan...

  6129
  Etiket: ,

  Fenilkatonüri Nedir Yenidoğan tarama testleri metabolik bozukluğu olan bebekleri hızla tespit ederek tedavilerini zaman kaybetmeden...

  1026
  Etiket: ,

  Uni Baby danışmanı Dr. Gökhan Mamur yenidoğan bebeklerde cilt bakımıyla ilgili en sık sorulan soruları yanıtlıyor. Kadife gibi hassas bir...

  156
  Etiket: ,

  Yenidoğan bakımında en önemli tarama testleri Yenidoğan bakımında en önemli şey koruyucu doktorluktur. Olası sorunların mümkünse...

  106
  Etiket: ,

  Sıcaklıktan, çevreye olan ilgilerinin artmış olmasından, yatış pozisyonundan veya bilemediğimiz herhangi bir nedenden dolayı bazı bebekler...

  278
  Etiket: ,

  YENİ DOĞAN BEBEĞİNİZİN KARINÜSTÜ(YÜZÜSTÜ) YATMASI Bebeğinizin uyanık olduğu zamanlarda onu bir süreliğine karınüstü yatırmaya...

  168
  Etiket: ,

  Rahminizin için sıcak ve rahattı, bu yüzden sizin dışarınızdaki dünya ona çok sesli, renkli ve karışık gelecektir, buna alışması...

  1161
  Etiket: ,

  GÖZLERİ YALNIZCA ANNESİNİ GÖRÜR :) Bebeğinizin görüşü hala oldukça bulanıktır. Bebekler yakını görmeye yatkın olarak doğarlar...

  654
  Etiket: ,

  Alışveriş