2 Aylık Bebek | 10 Haftalık

2 Aylık Bebek Gelişimi

2 Aylık Bebek | 10 Haftalık

  Güncelleme: 25.12.2014

  2 aylık bebekBebeğiniz 2. ayının tam ortasında, 2 ay 2 haftalık! Annelik işine iyice alıştınız, bebeğinizin beslenme ve uykusu yavaş yavaş düzene oturmaya başladı, siz de rahatlıyorsunuz. 2 aylık bebeklerde bazen emmeyi bırakma, az emme veya memeyi reddetme gibi durumlarla karşılaşılabilir. Eğer bebeğiniz emmek istemiyorsa artık neler yediğimizi düşünmemizin zamanı gelmiş demektir. Annenin beslenme şekli anne sütünü etkiler. Bebeğiniz sizi son günlerde yediğiniz bazı besinlerden rahatsız olmuş olabilir. Bol sarımsaklı veya baharatlı yiyecekler, lahana ve benzeri kokulu gıdalar tüketmekten kaçının bebeğiniz bu besinlerin kokusunu alıyor alabilir.

  Bazı durumlarda bebeğinizin burnu tıkalı olduğu için rahat ve yeteri kadar ememeyebilir.

  Bebeğinizin burnunu, emzirme seansından önce burun aspiratörü ile temizlemeye çalışın. Ayrıca kulak ağrısı yaşayan bebekler emmek istemezler. Kulak ağrısı çeneye vurabilir ve bebeğiniz meme emerken ağrısı daha da artabilir.

  BebekSayfasi.Com olarak 2 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu, onlar sormadan 2 aylık bebek sayfalarımızda sunuyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Bebeksayfası.com siz anne ve babalara 2 yaşına kadarki bebek gelişimini hafta hafta sunuyor. Kafanız karışmasın, 2 Aylık Bebek | 10 Haftalık başlığını takip eden 11 haftalık gelişim başlıklarımız var. Sonrasında da her ayı haftalara açıp, incelemeye devam ediyoruz. Ay ay bebek gelişimi tablomuza geri dönmek için tıklayın.

  2 aylık bebeklerin hepsi malesef örnek bebek olamıyor. Bazen bir şeyler bebekleri sürekli rahatsız ediyor ve hep huzursuz oluyorlar. Bunun altında yatan neden kalıtsal bile olabilir. Bebeğinizi nelerin rahatsız ettiğini anlamanız için bazı ipuçları:

  Sese karşı duyarlılık.

  Evdeki gürültü düzeyini en aza indirin. Elektronik aletleri kapalı tutun, telefonunuzun sesini kısın, kapının zilinin bile çalmamasını sağlayın ve sesi emmesi için uygun yerleri halı ve örtülerle kaplayın. Bebekle yumuşak bir ses tonuyla konuşun ve herkese aynı şeyi yapmalarını söyleyin. Bir süre bunu deneyin eğer bebeğiniz daha huzurluysa doğru yoldasınız demektir.

  Işığa veya görsel olaylara duyarlılık.

  Bebeğinizin odasına loşluk katarak sabahları uyumasını sağlayın. Çok parlak ışıklardan kaçının. Bebeğinizi aniden çok fazla görsel uyarana maruz bırakmayın. Yatağına her defasında değişik bir oyuncak asın, veya oyun alanına yalnızca birkaç oyuncak yerleştirin. Parlak ve gözalıcı olanlar yerine yumuşak ve pastel renklerdeki oyuncakları tercih edin. Bebeğinizin görsel hassasiyeti olup, olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz.

  Tat duyarlılığı.

  Sarımsak veya soğan gibi ağır kokulu yiyecekleri yedikten sonra bebeğinizi emzirdiğinizde kötü bir gün geçiriyorsa, sebebin sütünüzdeki yabancı tattan kaynaklandığını düşünebilirsiniz.

  Dokunmaya karşı duyarlılık.

  Bazı bebeklerin bezleri ıslanır ıslanmaz huzurları kaçar, çok sıcak olduğunda ya da sert kumaşlardan yapılan giysiler giydirildiklerinde yerlerinde duramazlar, küvete daldırıldıklarında veya soğuk bir yatağa yatırıldıklarında rahatsız olurlar.

  Uyaranlara karşı duyarlılık.

  Çok fazla uyarılmak bazı bebekleri rahatsız edebilir. Onlara yumuşak ve nazik yaklaşmalısınız. Yüksek sesle konuşma, çok fazla oyuncak ve etrafında çok fazla insan olması huzursuzluk verebilir.

  Bebek sağlığı, ağlama ve kolik, emzirme ve anne sütü, bebek uyku düzeni gibi başlıklarımıza bu ayda özellikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

  2 Aylık Bebek

  Aşı Var!

  DTacB-IPV-Hib/5’li Karma Aşı 1. Doz
  BCG/Verem Aşısı
  KPA 13/Pnomökök Aşısı (Zatürre aşısı) 1. Doz
  Rotavirüs aşısı (ishal aşısı) 1. Doz
  PS: Bu aşı bazen 3.ayda başlanıp 3-5-7 aylarda da yapabilir, ilk doz 14 hafta 6 günden önce yapılmalıdır.

  Tüm Aşılar

  Fiziksel Gelişim

  2 Aylık Bebek

  • 2 aylık bebeğin hareketleri daha düzenli ve istemli olur ve reflekslerin bir kısmı kaybolur.
  • 2 aylık bebek kafasını birkaç saniye için dik tutabilir. Oturma pozisyonunda başını tam olarak kontrol edemez.
  • 2 aylık bebek bir objeyi birkaç saniye elinde tutabilir.
  • 2 aylık bebeğin kasları gelişmeye devam eder. Etrafına bakabilir.
  • 2 aylık bebek nesneleri gözüyle takip edebilir.
  • İki aylık bebekler tepki olarak mırıldanma sesleri çıkarabilir.
  • 2 aylık bebekler el ve kollarını daha çok hareket ettirip, bilinçsizce nesnelere ve kendine vurabilir.
  Bebeklerde Fiziksel Gelişim

  Zeka Gelişimi

  2 Aylık Bebek

  • 2 aylık bebek nesnelere karşı heyecan duyabilir.
  • 2 aylık bebek sesler, insanlar ve tatlar arasındaki farkı anlar ve belli eder.
  • 2 aylık bebek kendi el hareketlerini inceler.
  • 2 aylık bebek duyuları birbirini yönlendirir; seslerin kaynağına bakar, memeye doğru emme hareketi yapar.
  • 2 aylık bebek emerken bir memeyi diğerine tercih eder.
  • 2 aylık bebek uyurken belli bir pozisyon yaratabilir kendine.
  • 2 aylık bebeğin, ikinci ayın sonuna doğru hırıltılı sesi daha fazla heceli, müzikli seslere ve agulamalara dönüşür.
  Bebeklerde Zeka Gelişimi

  Sosyal Gelişimi

  2 Aylık Bebek

  • 2 aylık bebeğiniz emerek kendini rahatlatır.
  • 2 aylık bebekler çevresindeki insanların varlığından mutlu olur ve bunu gösterir.
  • 2 aylık bebeğiniz kucağa alındığında veya birinin sesini duyduğunda sessizleşir.
  • 2 aylık bebeğiniz çevresindekilerle vakit geçirmek için daha fazla uyanık kalır.
  • 2 aylık bebeğinizde emme içgüdüsü çok gelişmiştir ve eline aldığı her şeyi ağzına götürür.
  • 2 aylık bebeğiniz sizi (özellikle annesini) tanımaya başlar
  • 2 aylık bebeğiniz size ve çevresindekilere gülücük atmaya başlar.
  Bebeklerde Sosyal Gelişim

  Peki Siz !

  Ne Yapabilirsiniz?

  2 aylık bebeğinizi fırsat buldukça yüz üstü yatırın. Bu şekilde boyun ve sırt kasları güçlenir. Bebeğinizin yanına uzanarak bebeğiniz karnı üstünde iken onunla vakit geçirebilirsiniz. İlginç desenli, parlak renkli ve ses çıkaran oyuncaklı örtüler karın üstü yatmayı daha çekici kılabilir.

  Oyuncakları elinde tutmaya çalışır, bunun için bebeğinize avuçlayabileceği yumuşak oyuncaklar verin. Hareketli oyuncaklar, çıngıraklar, ses çıkaran nesneler onu geliştirir. Yatağının yanına yumuşak ayna ve renkli kitaplar asın. Bebeğinizle konuşun, özellikle ismiyle seslenin. Müzik dinletin.

  Anne ve Babalara Tavsiyeler

  Beslenme: 2 Aylık Bebek

  2 aylık bebek beslenme2. ayında bebeğinizin büyümesinde hızlı bir artış gözlemlenir, buna bağlı olarak emme isteğinde de bir artış olabilir. 2. ayında bebeğinizin beslenmesi düzene oturacaktır. Kilo alımı normal ise her istediğinde besleyebilirsiniz ancak özel bir durumunuz yokda ek gıdaya şimdilik geçmemeniz tavsiye edilmektedir.

  2 aylık bebeğin anne sütüyle beslenmesi gerektiği tüm uzmanlar tarafından desteklenir. Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok faydalıdır. Anne sütü hem bebeğinizi hastalıklara karşı koruyacak hem de bebeklerde görülebilen alerji ve sindirim sorunlarını önleyecektir. Annelerin hamilelik sürecinde aldığı fazla kilolar da emzirme ile daha kolay ve hızlı verilebilir.

  2 Aylık Bebek Oyunları

  Bebeğinizin dikkatini çekmek için yumuşak, nazik ama alçalan, yükselen farklı ses tonlarıyla konuşun, göz teması kurun. Mimiklerinizi izlemesine ve taklit etmesine izin verin. Sakinleştirmek istiyorsanız alçak sesle ritmik konuşun, sevdiğinizi söyleyin, övün. Bebeğinizle konuşmanız bu dönemde onun için en eğlenceli oyundur. Sizinle birlikte bazı heceleri çıkarır, aaa-ooo-agu gibi.

  Çıngırağı kulağının yanında yavaşça sallayarak, parlak renkli bir oyuncağı yüzüne yaklaştırıp, uzaklaştırarak onu eğlendirebilirsiniz.

  Kulağına yavaş sesle ismini söylediğinizde gözleri hareketlenir, başını size çevirmeye çalışır.

  Hava izin verdiği sürece bebeğinizi günlük yürüyüşe çıkarın.Konuşun, dokunun, kucaklayın ve sevginizi gösterin.

  2 Aylık Bebek Bakımı

  2. ayında artık bebeğinizin ne zaman iyi hissettiğini, ilgisinin açık olduğunu, ne zaman birşeylerden rahatsız olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

  Bebeğinizin iyi hissettiğini gösteren ipuçları:

  • Sizin yüzünüze bakmak
  • Kolların ve ayakların düzgün hareketi
  • Size uzanması
  • Gözlerini veya başını size doğru çevirmesi
  • Gülme, sesler çıkarma ve yüzün genelde parlak, mutlu bir ifadesi

  Bebeğinizin rahatsız olduğunu gösteren ipuçları:

  • Başı ve gözleri başka tarafa çevirme
  • Ağlama, sızlanma, öksürme
  • Kıpır kıpır kıpırdanmak ve çekiştirmek
  • Derinin kızarması
  • Daha hızlı nefes alma, hıçkırma, esneme
  • Kaşlarını çatma

  2 Aylık Bebeklerde En Çok Merak Edilenler!

  Ay Ay Bebek Gelişimi Özet: 1 Aylık  18 Aylık Arası

  27189
  Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Uyanık olduğunda sizin yüzünüze bakar ve sesinizi dinler, Oynarken ayakları ve ellerine dayanıp itebilir. Sırt üstünden, yana dönmeye çalışır, Parmağınızı emmeye çalışır, Aç,...
  ay ay bebek gelişimi

  8526
  ay ay bebek gelişimi, özet aylara göre bebek gelişimi, kısa kısa bebeğin gelişimi Bebeğimizin Ay Ay Gelişiminde 1. Ay Bebeğiniz birinci ayını genelde uyuyarak geçirecektir, ancak...
  ağlayan bebek

  2002
  "Kızım çok şirin bir bebek ama en küçük şeyde ağlamaya başlıyor. Eşim ve ben delirmek üzereyiz. Yanlış bir şey mi yapıyoruz?"Hiçbir anne-baba zor bir...
   

  Alışveriş