11 Aylık Bebek

11 Aylık Bebek Gelişimi

11 Aylık Bebek

  Güncelleme: 14.01.2016

  11 aylık bebek gelişimi, 11 aylık bebek gelişimi boy kilo, 11 aylık bebek uyku düzeni, 11 aylık bebek kilosu, 11 aylık bebek kahvaltısı, 11 aylık bebek oyunları, 11 aylık bebek gelişimi ve beslenmesi, 12 aylık bebek gelişimi, 11 aylık bebek gelişimi uzman tv, 11 aylık bebek bakımı


  11-months-web

  Bebeğiniz artık rahatlıkla ayakta durabilir ve bunu yaparken her türlü yardımı reddeder. Ayrıca, ayakta iken yavaş yavaş eğilip, düşmeden oturma pozisyonuna geçebilir. Bunu yaparken arada durur ve eğilip iki bacağının arasından bakar. Etrafını farklı açılardan görmek onu heyecanlandırır.

  11 aylık bebekler sehpa kenarına tutunarak yürüyebilirler. Ancak bu her bebekte değişen bir durumdur ve sizin bebeğiniz de bunu daha erken ya da daha geç becerebilir. Sehpa kenarında çok rahat yürümeye başladıktan sonra yavaş yavaş ellerini bırakacaktır veya tutunmayı aniden unutacaktır. Tek ayağının üzerinde ve parmak ucunda yürümeyi deneyecektir. Tüm desteğini tek eline vererek eğilip yerden bir oyuncak almaya çalışabilir.

  Bebeğinizin uyku düzeni de bu ay değişebilir. Uykuları gün içinde kısalıp, geceleri uzayabilir. Ya da gün içinde iki uykuyu birleştirip bir kez, ancak uzun süreli uykuya yatabilir. Bu gibi durumlarda bebek tüm öğleden sonra uykusuz kalacağından akşam yemeğine doğru huysuzlaşabilir. Bu yüzden belki de en iyi yol, öğle yemeğini erken verip, hemen yemek sonrasında uyumasını sağlamak, yani tek uykuyu mümkün olduğunca geçe almaktır.

  Bebek geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsa, banyosunu gece yaptırmayı deneyin. Ilık bir banyo, onun tüm gece boyunca uyumasına yardımcı olacaktır. Eğer henüz başlamadıysanız, her gün yıkamaya başlamak için iyi bir dönemdesiniz; çünkü bebek hem gün içinde yerlerde dolaşmaktan, hem de kendi kendine yemek yemeye çalışmaktan kirlenir.

  Bu dönemde bebek “oyuncak nerede?” oyununu oynamaya bayılır.

  Saklanan oyuncağı daha ustalıkla arayabilir. Eğer oyuncak daha önce saklanan yerde değilse bile mutlaka başka bir yerde gizlenmiş olduğunu bilir. Aramaya devam eder ve sizin de ufak tefek yardımınızla bu büyük sır çözülür!

  Ay ay bebek gelişimi tablomuza geri dönmek için tıklayın.

  11 Aylık Bebek

  Aşı Takvimi

  11. ayda aşımız bulunmuyor.

  Tüm Aşılar

  Fiziksel Gelişim

  11 Aylık Bebek

  Baş ve işaret parmaklarını çok iyi kullanır, şekil ve boyutlar dikkatini çeker, aralarındaki küçük farkları ayırt edebilir. Küplerle oynar, küçük parçayı büyüğün içine sokup çıkarabilir. Tutunarak ayakta değişik pozisyonlar dener, tek ayaküstünde durabilir, parmak ucunda yükselebilir. Çoraplarını çıkarabilir, tekrar giymek için deneyebilir, bardaktan 3-4 yudum içebilir. Bunun için bebeğinize yardım etmeli, otokontrolünü geliştirmeyi öğretmelisiniz.

  İşaret etmeyi ve nesneleri tanımayı öğrenir. Bir şeyin yerini sorduğunuzda eliyle gösterebilir. Bu dönemde bebeğiniz ellerini ve ayaklarını kullanmayı geliştireceğinden çok fazla çorap ya da eldiven gibi zorlaştırıcı kıyafetler giydirmemeye çalışın. Bu bilek, el ve ayak kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

  Bebeklerde Fiziksel Gelişim

  Zeka Gelişimi

  11 Aylık Bebek

  Kelimeleri de taklit eder. Bilinçli olarak kullandığı kelime sayısı artar. Kelimeleri söylemeye çalışır ve artık bilinçli kullanır. Beyni hızla gelişirken, konuşma becerisi de ilerler.

  Konuşma ve dil becerisini geliştirmek için, onunla devamlı konuşun. Onun da cevap verdiğini farz ederek diyalogu sürdürürün. Ona sorular sorun ve söylemeye çalıştığı şeyi tercüme edin. “Su mu istersin süt mü?”, kendince bir yanıt verdiğinde; “Evet süt istiyorsun” diyerek açıklayın.

  Ona çeşitli direktifler verin. Basit isteklerinizi gerçekleştirebilir. Odasından topu getirmesini ya da çoraplarını sepete atmasını isteyebilirsiniz. İstediğinizi yaptığında ona teşekkür edin. Teşekkür etmeyi ve “lütfen” demeyi bu şekilde öğrenir. Şu anda bu kelimeleri kullanamıyor olabilir, ama vakti geldiğinde kullanacağından emin olabilirsiniz.

  Bebeklerde Zeka Gelişimi

  Sosyal Gelişimi

  11 Aylık Bebek

  Artık sizin her yaptığınızı birebir taklit eden bir bebeğiniz var. Bu dönemden itibaren bebeğinizin yanında yaptığınız her şeye dikkat etmelisiniz. Bu konuda yakınlarınızı da uyarmayı ihmal etmeyin! Doğruyu ve yanlışı ayırt etmeyi öğrenir, doğru yaptığında sizden takdir bekler. Takdir ettiğiniz hareketleri ise tekrar yapacaktır. Kızdığınız zaman üzülür ancak hareketi tekrarlamaktan kaçınır. İstediği bir şeyi kendisi yardımsız yapmaya çalışır, bazen sizi kolunuzdan tutup istediği bir şeyi yaptırmak için zorlar.

  Kelime haznesi giderek artar, ‘Anne nerede? Baba gitti’ gibi cümleler kurmaya başlar. Nesneleri artık yakından tanır ve herhangi bir şeyin yerini sorduğunuzda cevap verir. Örneğin bebeğinize bol resimli bir kitap alın ve kitaptaki şekilleri sorun. “Bisiklet nerede? Hangisi kırmızı top?” gibi sorular sorarsanız parmağıyla işaret ettiğini ve cisimlerin isimlerini tekrarladığını görebilirsiniz. Ancak kitaplara dikkatini sadece kısa bir süre verecektir. Zamanla bu süre uzar.

  Bebeklerde Sosyal Gelişim

  11 Aylık Bebeğin Gelişimini

  Nasıl Desteklersiniz?

  Ona takıp çıkarabileceği oyuncaklar verin. Günlük hayattaki eşyalar ilgisini çeker. Şişeler, kırılmayacak kavanozlar ve kapaklarıyla oyun oynayabilirsiniz. Bu, becerisini geliştirirken, günlük hayatı öğrenmesine de yardım eder.

  Büyük, resimli ve hareketli kitaplar alın. Resimler ilgisini çeker, ona “Kedi nerede? Evet, buradaymış. Peki ya top?” gibi sorular sorarak kitabı birlikte inceleyin. Gün içindeki aktivitelerinize kitap okumayı da ekleyin.

  Çok hareketli çocuklar bile annenin veya babanın kucağında oturup kitap okunması için zaman ayırabilirler. Çoğu zaman onların kitap okuma yöntemi sayfaları çevirme, resimleri işaret etme, sayfa kenarlarını kıvırararak katlama, parmağını deliklere sokma ve hatta kitabı ısırma şeklinde olabilir. Siz sabırla okumaya devam edin. Onun ileride kitapları sevmesi için bu ilk adımlarınız çok değerlidir.

  Kitaplara tüm ilgisinin sadece birkaç dakika sürmesi onun bu tecrübeden faydalanmadığını göstermez. Onun ilgisini yoğunlaştırma süresi şimdilik bu kadardır, zamanla daha sakin ve daha uzun süre dinleyecektir.

  Büyük ihtimalle o ilgisini çeken bazı masallardan hoşlanacak ve sizin defalarca okumanızı isteyebilir. Bir kelimeyi işaret eder veya bir sayfada durursa kelimeleri yavaş yavaş söyleyin. Kitap okumakla hem dil yeteneğini ve kavrama kabiliyetini geliştirir hem de kitap sevgisi kazandırır.

  Anne ve Babalara Tavsiyeler

  Bebeğinizin İlk Doğum Günü Partisini Planlama

  Bebekleri 1. yaşını bitirmek üzereyken, anne babaların aklında birinci doğum gününün nasıl kutlanması gerektiğine dair düşünceler dolaşmaya başlar. Aslında bakıldığında, çocuklarının “ilk”leri, doğumdan itibaren ebeveynlerinin hayatında çok önemli ve özel bir yer etmiştir. Bu yüzden ilk doğum günü kutlaması, ailece yıllar boyu hatırlanacak özel bir kutlama olmalıdır.

  Davetliler

  Kutlamaya diğer bir yaşındaki çocukları ve tabiki anne-babalarını çağırmak konusunda ısrarcı olunmamalıdır. Unutulmamalıdır ki bu tip bir eğlence için çocuğun yaşı henüz çok küçük. Anne-baba, çok yakın dostlar, aile bireyleri ve bebeğin olduğu bir kutlama “bir” yaş için çok uygundur. Üstelik kalabalıktansa daha az kişinin olduğu bir organizasyon hem bebeğin rahatı hem de ev sahipleri için daha iyi olacaktır.

  Zamanlama

  Birinci doğum günü kutlaması, bebeğin uyku saatinden sonraya planlanmalıdır. Uyku vaktine ya da hemen öncesine değil. Böylece bebek ne uykusuzluktan dolayı huysuzlaşacak, ne de uyuyakalıp tüm eğlenceyi kaçıracaktır. Kutlama süresi kısa tutulmalıdır. Yaklaşık bir, bir buçuk saatlik bir eğlence yeterli olacaktır. Daha uzun sürmesi hem anne-baba, hem de bebek için yorucu ve gereksizdir.

  Süsleme

  Kutlama yapılacak mekan resimler, rengarenk ve bebeğin ilgisini çekecek görseller ile süslenmelidir. Bunun en kestirme yolu, tavana kumaş tutturup üzerine resimler ve objeler asmak olabilir. Doğum günü balonları da keyiflidir fakat bunlar ya erişimi zor yerlere asılmalıdır, ya da çocuklar için özel üretilen balonlardan alınmalıdır ki herhangi bir kaza durumuyla karşılaşılmasın.

  Yemek

  Ziyaretçilere uygun nitelikte yiyeceklere ihtiyaç olacaktır. O yüzden yiyecekler buna göre iyi düşünülüp planlanmalıdır. Eğer davetlilerde yetişkinler çoğunluktaysa, abur cubur yerine normal yemek hazırlanmalıdır. Davetliler büyüklü küçüklü karışık bir yaş grubu ise, buna uygun alternatif çeşitleri olan bir menü ortaya koyulmalıdır. Çocukların çoğunlukta olma durumunda ise onları cezbedecek fakat abur cubur olmayan yiyecekler hazırlanmalıdır. Doğum günü pastası olmazsa olmazdır, ve bu pastanın içine bebeğiniz için minik bir başka kek saplamak da anlamlı olacaktır. Bu muhtemelen bebeğin tattığı ilk yaş pastası olacağından, bol fotoğraf ve video ile bu anın ölümsüzleştirilmesi ilerki yıllar için unutulmaz bir anı olacaktır.

  Bebeğin ilk doğum günü partisini hazırlama rehberimizi okumak için tıklayın.

  11 Aylık Bebek Tuvalet Eğitimi İçin Hazır mı?

  Tuvalet eğitimi için 2- 2,5 yaşları beklenmelidir.

  Çünkü çocukta tuvaletini yapmayla ilgili organlar bu yaşlar civarında gelişir. Bu yaşlardan önce çocuk tuvaletinin geldiğini hissetse bile tutamaz. Genellikle halk arasında tuvalet eğitimine başlamak için daha erken yaşlar düşünülür. Örneğin; 1-1,5 yaş gibi, hatta daha kundaktan alıştırdığını iddia eden anneler bile vardır. Ancak 2-2,5 yaş öncesinde annenin belirli saatlerde çocuğunu tuvalete oturtması, bezini açması veya çocuğun hareketlerinden tuvaletinin geldiğini anlayıp tuvalete götürmesi tuvalet eğitimi değildir. Çünkü, bu durumlarda çocuğun tuvaletini yapması kendi kontrolü altında değildir. Onun için de tuvalet eğitimi anlamına gelmez. Çocuklar arasındaki farklılıklar da unutulmamalıdır. Yani 2 yaşından bir kaç ay önce veya 2,5 yaşından biraz sonra alışabilen çocuklar da vardır.

  Tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı, bebeğimin tuvalet eğitimine hazır olduğunu nasıl anlarım sorularının cevabı için tıklayın.

  7 aylık bebek

  11 Aylık Bebek Bakımı ve Sağlığı

  Bebeğim parmağını emiyor.

  Bebeklerde Parmak Emme

  Bebeklerin yaşamlarını sürdürdüğü süre içinde sahip oldukları reflekslerden kimisi ilk birkaç ay içinde kaybolurken; emme refleksi, ağız yoluyla tanıma vb. davranışlar 1,5- 2 yaşa kadar sürebilir. Bu döneme oral ya da ağızsal dönem denir.

  Öğrenmenin en temel aşamalarından biri gruplandırma yani bilgiyi tasnif etmedir. Bu beceri 0-2 yaşa denk gelen oral dönemde başlar. Bu nedenle bebekler, zihinsel ve bilişsel gelişimin bir gereği olarak karşılaştıkları varlıkları ağızlarına sokarak tanımaya ve gruplandırmaya çalışır.

  Bebek Parmağını Emmeyi Ne Zaman Bırakır?

  Bebeğe emme alışkanlığını sürdürebilmesi için genellikle emzik verilir. Bunun yerine elini ya da parmağını emmesi için bebeği yönlendirmek daha uygun olabilir. Bu refleksin 1 -2 yaş civarında kaybolup çocuğun elini emmeyi bırakması beklenir. Bebeğin bir sonraki döneme geçişi sağlıklı olursa bebek emmeyi bırakır.

  11 aylık bebeğim suçiçeği geçirir mi?

  11 aylık bebeklerde suçiçeği görülme sıklığı oldukça düşük olsa da belirtiler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız bebeğinizin sağlığı için iyi olacaktır.

  Suçiçeği Belirtileri 

  • Döküntü önce saçlı deri ve gövdeden başlayarak 3 – 4 gün içersinde kollara ve bacaklara yayılır.
  • Hastalık esnasında, ortalama 250 – 500 adet, içi su dolu kabarcık gelişir, bunlar 2 – 4 gün sonra kabuk tutar.
  • Döküntüden 1 – 2 gün önce bazı çocuklarda çok yüksek ateş, ayrıca iştah azalması, baş ağrısı, huzursuzluk, halsizlik gözlenebilir.

  Suçiçeği Tedavisi

  • Çocuğun, içi su dolu kabarcıkları ve kabukları tam iyileşmeden koparıldığında deri mikrop kapabileceğinden ya da iz bırakan yaralar oluşabileceğinden , tırnaklarını kısa tutunuz.
  • Kaşıntıyı gidermek için deri döküntülerine düzenli olarak kaladril losyonu sürülmelidir, sıcak su yerine ılık su ile banyo yaptırılmalıdır.
  • Ateş ve huzursuzluğu gidermek için parasetamol türevleri kullanılmalıdır.
  • Çocuğun ateşi 4 günden daha fazla devam ederse veya 39.5 C’yi geçerse, deri döküntüleri ağrılı, kırmızı ve sıcak ise doktora başvurulmalıdır.
  • Kanser, böbrek, kalp hastalığı veya egzeması olanlar ağır suçiçeği geçirme riski olan hastalardır, bu hastalarda antivirütik olan asiklovir ilacı kullanılır.

  11 Aylık Bebeklerde En Çok Merak Edilenler!

  Bebek Gelişimi(11 Aylık Bebeğin Gelişimi)

  1022
  Bebek bu dönemde rahatlıkla kendini çekerek ayağa kaldırabilme yetisine ulaşmıştır ve artık kasları onu taşıyor durumdadır. Yavaş yavaş nesneler kullanmayı dener, amacına ulaşabilmek amacıyla...
  anne ve kızı

  864
  Bazen çocuğumun önünde kıyafetlerimi değiştiriyorum, fakat acaba onun gelişimine kötü bir etkisi olabilir mi? Kapalı kapılar arkasında giyinmeden önce biraz zamana sahipsiniz. Uzmanlara göre, okul...
  Bebekler Hangi Ayda Nasıl Gelişir ? 11 Aylık

  741
  Bir elinizi tutarak yürüyebilir Anne ve baba dışında bir kaç kelime daha söyleyebilir. Bu ayda karşılıklı oyun oynayabilirsiniz. En favori oyunu karşılıklı top yuvarlamak olabilir. Bebeğiniz artık...

  Videolarla 11 Aylık Bebek

   

  Alışveriş