10 Aylık Bebek

10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek

  Güncelleme: 08.02.2016

  10-aylık-bebek

  Bebeğiniz gün geçtikçe büyümektedir ve artık 10 aylık olmuşur. Artık bir yaşını doldurmasına sadece iki ay gibi kısa bir süre kalmıştır. Bebek 9 aylık süre içerisinde birçok yönden hızla büyüyüp gelişmiş ve bu ay da bebek birçok açıdan gelişimine devam etmektedir. Dolayısıyla bebeğin bu halini gözlemleyebilmek anne babayı bir hayli heyecanlandırıp mutlu edecektir.

  Etrafındakileri taklit etmeye başlayan 10 aylık bebeğiniz, müzik duyduğunda sallanmaya başlar.

  10 aylık bebek doğumundan bu yana zihinsel gelişimi sayesinde artık daha bilinçlidir, olayları daha iyi anlayıp kavrayabilmektedir. Bu dönemde bebek, çevresindeki dünyayı yalnızca oyunlardan ibaret olarak algılar ve istediği her oyunu oynayabileceğini düşünür. Bebeğin güvenebileceği dürtüleri henüz pek fazla gelişmediği için, dünyayı kendi çabalarıyla tanıması gerekir. Ancak gördüğü her şeyi bir an önce keşfetmek isteyeceğinden, yaptıklarının tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini henüz anlayamaz. Bu yüzden tipik bir on aylık bebek, evin içinde oradan oraya hareket eder ve önüne gelen her şeyi düşünmeden yere atar, ısırır veya çeker. Bu sebeple, her gün biraz daha büyüyen bebeğin, çevresine ilgisi ve merakı günden güne daha da artacaktır. Bebeğin gelişimine bağlı olarak, bu durum için endişelenmemeli, aksine bebeğin çevresini tanımasına izin verilmelidir. Bebek çoktan “Hayır” kelimesinin anlamını öğrenmiştir fakat ona hayır dendiği takdirde ne yapması gerektiğini henüz idrak edememektedir. Bu zihinsel gelişim için bebeğin iki ay daha büyümeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple, beklenmedik kazaları önlemek için gerekli tedbirler muhakkak alınmalıdır.

  10 Aylık bebeğin sağlıklı gelişimi ve onun güvenliği için gereken önlemler muhakkak alınmalı ve çok dikkatli olunmalıdır.

  Bebeğin eline geçen her şeyi ağzına götürerek inceler bu yüzden kazaları önlemek için daha dikkatli olunmalı, kısa mesafe gidilecek bile olunsa bebek, araba koltuğuna sabitlenmeli, mama sandalyesine oturtulduğunda, mutlaka emniyet kemerini bağlanmalıdır. Yürüteçler güvenli ve yararlı değildir; yürüteç kullanılmamalı, bebek yatağında şilte mümkün olan en alt seviyeye indirilmeli, sıcak içecek, mum, sigara, ütü gibi nesneler bebekten uzak tutulmalı, masa örtüsü kullanılıyorsa üzerinde tabak-çanak bulundurulmamalı, banyo ve mutfak kapılarını kapalı tutulmalı, bebeğin yanında sigara içilmemeli, priz kapakları kullanılmalı, elektrik kabloları saklanmalı, bebeğe balon verilmelidir…

  İlaçlar bebeğin ulaşamayacağı yerlerde, kilit altında bulundurulmalı, bebeğin her bulduğu şeyi ağzına götüreceğini unutulmamalı, banyo ve mutfakta temizlik malzemelerini yukarıdaki dolaplarda, kilit altında tutulmamalıdır. Bu dönemlerde bebeğin araştırma dürtüsü onu sürekli yasak bölgelere gitmeye itecektir ve de bunun için kendisine kızıldığında mutsuz olacaktır. Ancak taviz gösterilmemeli ve unutulmamalıdır ki yasaklanan bölge sürekli yasak olarak kalmalıdır.

  Bu ayda bebeklerin en çok merak ettikleri şeyler dolap çekmeceleri olacaktır. İçinde ne olduğunu çok merak ederler ve çekmecelerin hepsini açmaya çalışabilirler. Bu konuda gerekli önlemler alınmalıdır. Bu gibi temel önlemler evde veya dışarıda beklenmedik bir kaza yaşanmasını önleyecektir. Bu yüzden evde çok dikkatli olunmalı gerekli tedbirler alınmalıdır. Ebeveynler bu önlemleri hayata geçirmenin zor olduğunu bilse de bebeğe zararlı veya tehlike yaratan eşyaları ortadan kaldırmalı, kapıları kilitlemeli, pencerelere demir, prizlere kapak taktırmalı ve böylece evi biraz daha güvenli hale getirmelidir. Zamanla bebek evde bazı bölümlere girme izni olmayacağını algılayacaktır.

  10 aylık bebekler ne yapabilir, 10 aylık bebeklerde gelişim yazılarımızdan daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

  Ay ay bebek gelişimi tablomuza geri dönmek için tıklayın.

  10 Aylık Bebek

  Aşı Takvimi

  10. ayda aşımız bulunmuyor.

  Tüm Aşılar

  Fiziksel Gelişim

  10 Aylık Bebek

  Mobilyalara tırmanır, merdiven çıkabilir. Daha çok evdeki eşyalarla oynamayı sever, tüm çekmeceleri boşaltır, evinizde saksılı çiçek varsa topraklarını büyük bir zevkle etrafa saçar, kendi soyunup giyinmek ister, giyinirken size yardımcı olur.

  Bebeğinize boş bir defter ve renkli boyalar alabilirsiniz. Boyaların bebeklere uygun olduğuna mutlaka emin olun! Her ne kadar henüz anlamlı şekiller çizemese de boyalarla rasgele şekiller çizmesi el-göz koordinasyonu açısından önemlidir. Boya kalemleriyle oynarken hiçbir şekilde kullandığı ele müdahale etmeyin! Sağlak ya da solak olmak öğretilen bir şey değildir. Kendisini en iyi hissettiği ve kontrolünü en rahat sağladığı elini kullanmasına izin verin.

  Bebeklerde Fiziksel Gelişim

  Zeka Gelişimi

  10 Aylık Bebek

  Minik bebeğiniz artık neden ve sonuçları daha iyi ayırt etmeye başlar. Yapmak istediğiyle arasına bir engel girerse, bu engeli ortadan kaldırmaya çalışır. Örneğin; oyuncağını üstünü örterek sakladığınızda onu arar ve sakladığınız oyuncağı örtüyü açarak bulur. 10 aylık bebeğinizin merakı da iyice artar. Etrafını daha çok inceler. İsmini söylediğinizde size doğru bakar. Kelimeleri kullanamasa da sizi anlar. Size yanıt verebilir.

  Bebeklerde Zeka Gelişimi

  Sosyal Gelişimi

  10 Aylık Bebek

  Etrafındakileri taklit eder, ses tonlarını, mimiklerini ve tepkilerini tekrarlar, sizden gördüklerini aynen yapmaya çalışır, kendini beslemeye çalışır. Müzikten hoşlanır, müzik duyunca sallanmaya başlar. Olayları artık iyi kavrar, yani giyinince dışarı çıkacağını, mutfakta yemek hazırlanırken sofraya oturulacağını anlar. Yapmak istediği ile yapması gereken arasında bocalar. Şimdiye kadar saklanıp ortaya çıkma oyunu oynadıysanız bu dönemde bebeğiniz saklanmaya yüzünü kapatıp ce-e yapmaya başlayabilir.

  Bebeklerde Sosyal Gelişim

  10 Aylık Bebek Sağlığı

  bebeğin grip olması, bebek gribi, bebeklerde grip, bebeklerde grip belirtisi

  4936
  bebeklerde gribe ne iyi gelir, 11 aylık bebek gribi ve ateş, bebeklerde grip nasıl geçer, bebeklerde grip tedavisi bitkisel, bebeklerde grip kaç gün sürer,...
  bebeklerde göz kırpma rahatsızlığı

  1335
  10 aylık bebeklerde göz kırpma oyunu, bebekler neden sık sık göz kırpar Son birkaç haftadır kızım gözlerini çok kırpıyor. Rahatsız ya da görmesi ile ilgili...

  10 Aylık Bebeğin Gelişimini

  Nasıl Desteklersiniz?

  Ona kâğıt kalem verebilirsiniz. Henüz tam olarak bir şey çizemez ama kâğıt kalem kullanmak onun el-göz koordinasyonunu geliştirir.

  Bay-bay ve el sallama yapabilirsiniz. Bebeğinizden ayrılırken ona el sallayın ve gitmekte olduğunuzu ve ona tekrar geleceğini söyleyin. Başlangıçta bebeğiniz de gecikmeli elini sallayabilir. Fakat zamanla sizinle birlikte el sallamayı öğrenecektir.

  Evdeki kuralları değiştirmemelisiniz. Bebeğiniz şimdilik dün neye hayır dendiğini hatırlamıyor olabilir, ama unutmayın, net sınırlar çizmek ileride işinizi kolaylaştıracaktır.

  Anne ve Babalara Tavsiyeler

  10 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

  Bebek artık sizinle yemek yiyebilecek duruma gelmiştir. Bu yüzden bebeğin yemek alışkanlığının düzenli olması için bir yemek saati belirlenmeli ve bebeğe bu aydan itibaren uygulanmalıdır. Aksi durumda bebek ileride belirli bir yemek saati olmadığı için yemeğe geç gelecek ya da yemek yemeyecektir. Bu alışkanlığın kazanılması için bu aydan itibaren belirli saatlerde yemek yenmelidir. Örneğin sabah, öğlen ve akşam bebek yemeklerini düzenli şekilde yemelidir ki bu alışkanlığı kazanabilsin.

  10 aylık bebek sofrada ne varsa yiyebilir. Artık kendi başına yemelidir. Miktarını ise kendisi belirlemelidir. Anne ile bebek arasındaki kavgalar genelde bu dönemde başlar. Anne bebeğin ne zaman ve ne kadar yemek yiyeceğine kendi karar verir. Buna bebeğin itiraz etmemesi istenir. Oysa buna bebek karar vermelidir. Bebeğe doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırmak için ailenin de doğru beslenmesi gerekir. Bebek ailedekileri rol model alacaktır. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin sofrada yenmesi gerekir. Sadece bebeklerde inek sütüne ve bala 1 yaştan önce başlamak önerilmez. Yumurtanın beyaz kısmı yavaş yavaş verilebilir. Tüm et ve sebze yemeklerini yiyebilir. Ailede bilinen kesin bir alerji varsa buna dikkat etmek gerekir. Bebek sofrada aileyle yemeli, televizyon karşısında yedirilmemelidir.

  10 aylık bebeğe verilen besinler artık ek besin değil, asıl besinlerdir. Bu aya kadar bebeğe anne sütünün yanında verilen tamamlayıcı ek besinlerdi ve anne sütü daha baskın durumdaydı. Artık anne sütü değil, diğer besinler daha baskın durumdadır. Yiyecekleri küçük parçalar halinde hazırlayıp bebeğin önüne koyun. Böylece yeme alışkanlığını kazanır. Kendi kendisinin yemesine izin verin. Bebeğinizle konuşarak onu cesaretlendirin. Bebeği kısıtlamayın ve sıkmayın. Bırakın istediği gibi yesin.

  10 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Bebeğe hazırlanan meyve suyu ya da püresine şeker koymayın. Bir yaşını doldurmadan bebeğe süt vermeyin. Verdiğiniz zaman sulandırarak verin. Süt bebekte kansızlık, alerji ve kabızlık gibi istenmeyen rahatsızlıklara yol açabilir. Bununla beraber yumurta akı ve bal da alerji yapma riski yüksek olan besinlerdir. Bebeğe verilen besinler kaşık ve bardakta verilmelidir. Bu ayda biberon ve yalancı meme kullanılmamalıdır. Seçeceğiniz sebze ve meyvelerin taze, doğal ve mevsimine uygun olmasına dikkat edin. Mevsime göre bu ayda bebeğe havuç, patates, ıspanak, brokoli, karnabahar, bezelye verebilirsiniz. Patlıcan, domates, soğan, pırasa ve lahana bu ayda bebeklere gaz yapabileceğinden pek önerilmez.

  10 Aylık Bebeklerde Yürüteç Kullanımı

  Bebeğim emeklemiyor!

  Bu aya kadar bebeğiniz hala emeklemiyor veya bir şeye tutunarak kalkamıyorsa bu durum sizi endişelendirebilir. Ancak endişelenmeyin. Çok hareketli olmayan ve sakince oturarak vakit geçiren sağlıklı ve gelişimleri normal olan birçok bebek vardır. Bu bebekler genellikle kendilerinden daha hareketli olan bebekleri sürekli izleyip takip ederler ve onların yaptıklarını ve çevrede olup biteni anlamaya çalışırlar.

  Büyük ihtimalle bebeğiniz birden emeklemeye başlayacaktır veya hiç emeklemeden yürümeye başlayacaktır. Bazı bebekler emeklemez, bazıları poposunun üstünde hareket eder, bazıları karınları üzerinde sürünür böylece bir yerden bir yere gitmeyi başarırlar. Bazıları da bir yere tutunarak etrafında dolaşır.

  Yürüteç bebeğiniz için zararlı bir araçtır.

  Yürüteç kullanımı sakıncalı mı?

  Yürüteç pek çok gelişmiş ülkede yasaklanmıştır. Bebeklerin yürümeye erken başlamasına katkısı yoktur. Yürüteçler bebeklerin henüz hazır olmadığı bir şeyi yapmalarına neden olur, özellikle merdiven başlarında veya mutfakta sıcak bir kaba yakın kullanıldıklarında, yürüteçler diğer oyuncakların sebep olabileceğinden çok daha ciddi kazalara neden olabilirler. Yürüteçler bebeklerin çok hızlı hareket etmesini sağlar, ayakta dikilir durumda oldukları için pek çok şeye uzanma becerisini çok erken elde etmesi sakıncalı olabilir.

  Yürütecin bebeğe zararları, yürüteç kullanmak sakıncalı mı yazılarımızdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Tüm bunlara rağmen yürüteç kullanmak istiyorsanız; güvenli yürüteç kullanımı, yürüteç alırken nelere dikkat edilir, güvenli yürüteç seçimi konulu yazılarımızı dikkatle incelemenizi öneriyoruz.

  7 aylık bebek

  10 Aylık Bebek Sağlığı

  Bebeklerde Uyku Apnesi

  Uyku apnesi bebeğin uykusunda nefes alıp vermesinin gece boyunca sürekli yarıda kesildiği ( solunum durması ) ciddi bir sorundur. Uyku apnesinin en çok bilinen 2 çeşidi vardır. Obstrüktif uyku apnesi ve merkezi uyku apnesidir. Merkezi uyku apnesi 1 yaşından küçük bebeklerde en sık görülen uyku apnesi çeşididir. Yetişkinlerde ve 1 yaşından büyük çocuklarda ise obstrüktif uyku apnesi daha çok görülür.

  Bebeklerde uyku apnesinin nedenleri nedir?

  Bebeklerde merkezi sinir sisteminin tam olarak olgunlaşmamış olması en çok görülen nedendir. Ayrıca bebeğin beynindeki bir kanama, bebeğin çeşitli zehirli maddelere ve bir takım ilaçlara maruz kalması, doğum kusurları, enfeksiyon, solunum rahatsızlıkları, mide ve bağırsak hastalıkları ( reflü v.b. ), vücut kimyasındaki dengesizlikler ve kalp-damar hastalıkları gibi nedenler bebeklerde uyku apnesine yol açabilir.

  Bebeklerde uyku apnesinin belirtileri nelerdir?

  Bebeğin nefes alıp vermesi uyku sırasında durur. Uykudaki solunum durması 20 saniye ve daha fazla olabilmektedir. Daha büyük çocuklarda ise bu süre 10 saniye kadara olabilmektedir. Bu solunum durmaları uyku sırasında tekrarlanabilmektedir.

  Ayrıca uyku apnesi sorunu olan bebeklerde gün içinde huzursuzluk ve mızmızlık, uyurken hırıltı, horlama, huzursuz uyku gibi belirtiler de görülebilir.

  Bebeklerde uyku apnesi nasıl tedavi edilir?

  Bu ne sıklıkla olduğuna bağlıdır. Bebeğinizin doktoru, bebeğin solunumunu ve kalp atışlarını izlemek için bir görüntüleme talep edebilir. Ya da merkezi sinir sistemini düzenlemek için ilaç tedavisi önerebilir. Engelleyici uyku apnesi olan bazı çocuklar, uyku esnasında solunum için hava üfleyen maske benzeri bir cihaz olan CPAP makinası kullanma gereği duyabilirler.

  Bebeğimin uykuda solunumunun kesildiğini düşünüyorsam ne yapmalıyım?

  Bebeğinizin tepki verip vermediğini anlamak için ona dokunun veya dürtün. Eğer tepki vermezse acilen ambulans çağırın. (Eğer alnı ve boğazı maviye döndüyse tehlike altında demektir. Ama yine de bebeğin ellerinin ayaklarının ya da ağzının etrafındaki cildin maviye çalan bir renk olması normal olabilir. )

  Eğer ilk yardım biliyorsanız hemen suni teneffüs uygulayın ve acil yardım için birini çağırın. Eğer bebeğinizle evde yalnızsanız, 2 dakika boyunca suni teneffüs uygulayıp yardım çağırın. Sonra yardım gelene kadar ya da bebeğinizin solunumu düzelinceye kadar suni teneffüs yapmaya devam edin.

  Bebeklerde Alerji

  Alerji vücudun bir bağışıklık sistemi bozukluğudur. Vücut bazen gözle görüldüğünde tamamen zararsız görünen bazı yabancı maddelere karşı aşırı duyarlılıkla beraber abartılı reaksiyonlar gösterebilir. Bebeklerde temel alerji belirtisi olarak kontrol edilemeyen ağlamalar görünse de alerjinin temel sebebinin tıbbi olarak iyi tespit edilmesi ve ona göre doğru tedavilerin uygulanması gerekir.

  Bebeklerde Alerji Belirtileri

  Sürekli ya da aralıklı belirtiler görülebilir. Gözlerde sulanma, burun akması, burun tıkanması, aksırma ve öksürük yaygın belirtilerdir.

  Bebeklerde Alerji Nedenleri

  Sezonluk alerjilerin en yaygın nedenleri otlar, çimler ya da polenlerdir. Bebekler değişik türde çim ve polen türlerine karşı alerjiler gösterebilir. Değişik türde alerjenler yaz aylarında, ilkbaharda ya da sonbaharda görülebilir.

  Bebeklerde Alerji Tedavisi

  6 aydan büyük bebekler için reçeteli antihistaminler kullanılabilir. Doktor onayı olmadan anne ve babalar bebeklerine reçetesiz ilaçlar vermemelidirler.

  10 Aylık Bebeklerde En Çok Merak Edilenler!

  bebek saçı

  5634
  bebeğim saçlarını çekiyor, bebek saçı, bebeklerde saç çekme, bebeğim saçını çekiyor, bebeğim saç çekiyor, bebeğim kendi saçını çekiyor, bebeğim sinirlenince saçını çekiyor, bebeğim sürekli...
  bebeğin grip olması, bebek gribi, bebeklerde grip, bebeklerde grip belirtisi

  4936
  bebeklerde gribe ne iyi gelir, 11 aylık bebek gribi ve ateş, bebeklerde grip nasıl geçer, bebeklerde grip tedavisi bitkisel, bebeklerde grip kaç gün sürer,...
  bebeklerde göz kırpma rahatsızlığı

  1335
  10 aylık bebeklerde göz kırpma oyunu, bebekler neden sık sık göz kırpar Son birkaç haftadır kızım gözlerini çok kırpıyor. Rahatsız ya da görmesi ile ilgili...

  Videolarla 10 Aylık Bebek

   

  Alışveriş