1 Aylık Bebek

1 Aylık Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebek

  Güncelleme: 13.02.2016

  1 aylık bebek gelişimi, 1 aylik bebek uyku düzeni, 1 aylik bebek gelisimi kilo boy, 1 aylık bebek oyunları, 1 aylık bebek gelişimi, 1 aylık bebek menüsü, 1 aylık bebek gelişimi kadınlar kulübü, 1 aylık bebek gelişimi ve beslenmesi, 1 aylık bebek gelişimi uzman tv, 1 aylık bebek kilosu, 1 aylık bebekler, 1 aylık bebek neler yapabilir, 1 aylık bebeğin gelişimi, 1aylık bebekte gelişim özellikleri, bir aylık bebeklerde gelişim, 1 aylık bebeğim normal mi, 1 aylık bebek gelişimine destek, 1 aylık bebek annesi, anneleri, 1 aylık eğitici oyuncaklar, 1 ay bebek oyuncakları


  Yeni doğan bebeğiniz artık 1 aylık! Doğumunu ve sonrasını dün gibi hatırladığınızdan eminiz. Tıbben bundan sonra bebeğinize yeni doğan denmeyeceğini üzülerek belirtmeliyiz. Bebeğiniz kos koca bir ayı geride bıraktı. Maşallah. Yeryüzüne geleli henüz 1 ay oldu, bu yüzden hala bebeğinizi korumanız gerekiyor. Size artık iyice alıştı, sesinizi duymak hoşuna gidiyor olmalı.

  BebekSayfasi.Com olarak 1 aylık bebek ile ilgili anne ve babaların bilmeyi isteyebileceği pek çok konuyu, onlar sormadan 1 aylık bebek sayfamızda sunuyoruz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren BebekSayfasi.Com siz anne ve babalara 2 yaşına kadarki bebek gelişimini hafta hafta sunuyor. Kafanız karışmasın, 1 Aylık Bebek başlığını takip eden 5 haftalık, 6 haftalık ve 7 haftalık bebek gelişimi başlıklarımız var. Sonrasında da her ayı haftalara açıp, incelemeye devam ediyoruz. Ay ay bebek gelişimi tablomuza geri dönmek için tıklayın.

  1 aylık bebekBebeğiniz 1 aylık olduğunda kocaman olmuş gibi hissetseniz de aslında gidilecek daha çok yol vardır. Farketmiş olmalısınız bebeğiniz artık sizinle konuşuyor. Ufak ufak homurdanmaya başladı bile. Siz konuştukça sizi izlemeye devam edecek ve tekrar konuşmanız için mırıl mırıl sesler çıkarmaya çalışacaktır. 1 aylık bebeğiniz el ve ayaklarını keşfediyor. Onlarla oynamak, onlara bakmak  1 aylık bebeğiniz için vazgeçilmez bir eğlence kaynağı.

  Anneliğiniz bebeğiniz 1. ayına ulaştığında artık profesyonelleşti. Bebeğinizin isteklerini, ağlamasını ve neye ihtiyacı olduğunu kolaylıkla anlayabiliyor olmalısınız. Bir de doğumun acısını hala hissetmeseniz, günleriniz daha eğlenceli olacak. İdrar kaçırma problemi yaşıyorsanız, endişe etmeyin yakın zamanda geçecek. İyileşmenize yardımcı olacak, en bilindik yöntem: Kegel.

  Bebek sağlığı, ağlama ve kolik, emzirme ve anne sütü, bebek uyku düzeni gibi başlıklarımıza bu ayda özellikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

  1 Aylık Bebek

  Aşı Var!

  Hepatit  B:  0 ve  1. ayda 2  doz

  Tüm Aşılar

  1 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

  1 aylık bebeklerde bıngıldak1 aylık bebeğiniz; yaklaşık olarak 15-40 cm mesafeyi görür. Uzaktaki kişi veya cisimler hala bulanıktır. Ortalama 15-18 saat uyuyabilir. Uyku süresi günden güne azalacaktır. Yakınındaki yüzlerle kısa bir süre ilgilenir. Hareket eden cisimleri gözleri ile kısa mesafeden takip edebilir. Yerinin değiştirildiğini fark eder. Sıcaklık değişiminden rahatsız olur. Soğuk ellerle dokunulmayı sevmez. Yüz üstü yatırıldığında kafasını kısa süreyle kaldırabilir. Çıngırağa tepki verir. Ağlama dışında mırıldamaya benzeyen sesler çıkarabilir. Sizin gülüşünüze gülüşle yanit verebilir. Kendiliğinden gülmeye başlayabilir. Ağzıyla meme başını arar, emme ve yutma hareketleri yapabilir. Ellerini ağzına götürebilir. Uyanık olduğunda yüzünüze bakıp, sesinizi dinler. Ayaklarıyla dayanıp kendini itebilir. Aç, huzursuz ve sıkıntılı olduğunda ağlar. Avcuna konan parmağı sıkı sıkı tutabilir.

  Yüzünün önünden bir oyuncak geçirerek bebeğinize yeni beceriler kazandırmaya çalışabilirsiniz. Gözleriyle nasıl takip ettiğini görebilirsiniz. Bu beceri daha sonra ortaya çıkacak olan el-göz koordinasyonunun gelişmesine katkı sağlayacaktır.

  1. ayın başlarında, bebeğiniz kısa bir süreliğine başını kaldırabilir. Bazı bebekler ilk bir iki hafta içerisinde başlarını kaldırırken, çoğunun bunu başarması biraz daha uzun sürebilir. Bebeğinizi desteklemek için uyanık olduğu zaman, karnının üzerinde oynamasına izin verin, bu sayede boyun kasları daha da güçlenecektir.

  Bebeğiniz bunları yapamıyorsa doktoruyla bu konulardan bahsetmelisiniz. Prematüre bebeklerin bu olgunluğa normal doğanlardan daha geç ulaştığını da unutmayın.

  1 Aylık Bebek Beslenmesi

  1 aylık bebekler için en faydalı gıda anne sütüdür. 1 aylık bebeğiniz, günde 8-12 defa, yani 2-3 saatte bir beslenmek ister ve emzirme sıklığı giderek azalır. Emziren anneler, meme temizliğinde sadece su kullanmalıdırlar.

  Günler geçtikçe bebeğinizin emişi değişebilir. Önceleri 3-4 saatte bir emen bebeğiniz daha sık yada daha seyrek emmek isteyebilir. Endişelenmenize gerek yok. Sütünüzün azaldığını yada bittiğini düşünmeniz yersizdir. Bebeğiniz emdikçe göğsünüz süt üretecektir. Bebeğinizi memenize daha sık yönelten olay büyüme veya iştah artışıdır. İştah artışı en çok üçüncü haftada, altıncı haftada ve üçüncü ayda görülür. Bazen önceleri geceleri uyuyan bebek büyümesi hızlandığı için uyanıp emmek isteyebilir. Bu durumda, bebeğin aktif iştahı annedeki süt yapımını sürekli arttırarak ihtiyacını karşılayacaktır. Böyle durumlarda sadece rahatlayın ve bebeğinizin ihtiyacına karşılık vermeye çalışın. Bebeğin iştahını karşılamak için mama vermeye başlamanıza gerek yok. Eğer çalışma hayatına geri dönmeniz gerekiyorsa, bu bebeğinizi 8-10 saat emziremeyeceğiniz anlamına gelir. 8-10 saatlik ara süt üretiminizi azaltır. Bu yüzden bebek yanınızda olmadığı zamanlarda en az 3 saatte bir sütünüzü sağmanız tavsiye edilir.

  Bebeğinizi emzirirken şunlara dikkat edin:

  • Odadaki kalabalığı azaltın. Mümkün olduğunca çok işinize konsantre olun.
  • Bez değişikliği yapın. Temiz bir bez beslenme saatini daha rahat bir hale getirir ve hemen sonra bez değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır. Gündüz emzirmelerinde bunu uygulayın.
  • Rahat bir pozisyon bulun. Kas ağrıları ve yaygın vücut ağrıları büyümekte olan bebeği taşıyan yeni anne babalar için bir meslek hastalığı sayılabilir. Emzirmeye başlamadan önce kendinizi rahat ettirin.
  • Bebeği rahatlatın. Bebeği çok sıkı giydirmeyin veya örtmeyin.
  • Ağlayan bebeği önce sakinleştirin. Emmeye başlamadan önce ağlamamasını sağlayın. Bir ninni dikkatini çekecektir.
  • Bebeğinizle temas kurun. Emzirme sadece beslenme değil anne ve bebek arasındaki bağın oluşmasıdır. Bu yüzden bebeğinizle konuşun, ona dokunun.
  • Gaz molası verin. Meme değiştirirken bebeğinizin gazını çıkarabilmesi için ona şans tanıyın.

  1 Aylık Bebek: Değişim ve Gelişim

  1 Aylık Bebeklerde Fiziksel Gelişim: Kol, bacak ve el hareketleri reflekslerden oluşur. Elleri genellikle yumruk şeklindedir. Nesnelere bakar ama onları almaya çalışmaz. Oyuncağı ya da çıngırağı kavrayabilir ancak çok fazla elinde tutamaz, düşürür.

  1 Aylık Bebeklerde Sosyal Gelişim: Göz teması kurmaya başlar. İnsan sesi duyduğunda tepki verebilir. Birini sıkıca tutabilir ve karşısındakinin yüzünü incelerken sessizleşir. Annesinin sesini ve kokusunu tanır.

  Sonraki üç hafta boyunca, bebeğinizin görünüşü değişmeye devam edecektir. Doğduğunda, örneğin, gözleri muhtemelen birbirine yakındır ve şaşı bakmaktadır. Bebek kısa bir sürede 12 adet olan göz kaslarını kontrol etmeye başlayarak, bakışlarını istediği gibi odaklamayı öğrenir. Ve bu arada bebeğinizin ileride göreceğiniz kişilik özellikleri de ilk sinyallerini verir: sessiz veya gürültülü; ya da hareketli veya sakin.

  Siyah-beyaz renklerden oluşan nesneleri uzun süre izler çünkü kontrast renkler ilgisini çekmektedir. (Bebekler doğduklarından itibaren birkaç hafta benzer renkleri ayırt edemezler). Bebek yakını en iyi görür, bu yüzden oyuncaklar 50 cm’den uzakta olmamalıdır. Kafası genelde yana dönük durduğundan oyuncakların tepeden değil, yatağının kenarından sarkması daha uygun olacaktır.

  Bebek özellikle de anne ve babasının yüzlerini incelemekten çok hoşlanır. Her ne kadar tüm yüzü anlamaya çalışacaksa da saç ve yüz kontrast renklerde olduğundan genelde saçlara odaklanır. Artık ufak ufak oyunlara başlayabilirsiniz. Ona hafifçe şarkı söyleyin veya konuşun; size cevap veremeyecektir ancak dinlemek çok hoşuna gider. Ağzınızın hareketlerini seyretmek, yine ağzınızla yüzünüzün diğer uzuvları arasında renk farkı olduğundan, onu keyiflendirecektir.

  Bazen, bebeğin ağzının köşelerinin sanki gülermiş gibi yukarı kalktığını göreceksiniz. Genelde bu hareketler bebek uyurken veya uykuluyken olur ve göz kırpmalarıyla devam eder. Kaslar henüz kontrol altında değildir ve bu yarım gülüşler, çok sevimli olsa da henüz sadece birer reflekstir.

  Bunu Biliyor Muydunuz!

  Neden 1 Aylık Bebekler Ağladığında Göz Yaşı Akmaz?

  Bebeğiniz 1-2 aylık olana kadar, ağladığında gözyaşı dökmez. Bunun nedeni doğumda gözyaşı kanallarının yeteri kadar gelişmemiş olmasıdır.

  Ağlama ve Kolik

  1 Aylık Bebek Bakımı ve Oyunları

  1 aylık bebeğin bez değişimi: Özellikle ilk aylarda bebeğiniz bez değişikliğine sık sık ihtiyaç duyuyor. Hem bebeğiniz hem de sizin için angarya olsa da, en azından öğünlerden önce ve sonra bez değiştirmenizde yarar var. Böylece bebeğinizin hassas poposunda pişik ve tahrişlerin önleyebilirsiniz. Bebeğin bezini değiştirmek için uyuyan bebeğinizi kaldırmanız gerekli değil ve bebek çok ıslak ve rahatsız olmadığı sürece gece boyunca olan beslenmeler sırasında bezi değiştirmeniz için bir sebep yok. Böyle yaptığınız takdirde bebeğinizin uykusu bölünebilir ve bir daha uykuya dalması zor olabilir.
  Bebeğinizin bezini değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Gereken her şeyin elinizin altinda bulunmasini saglayin. (temiz bez, islak mendil, kurulama havlusu, temiz bir islak bez)
  • Ellerinizi bez değiştirmeye başlamadan önce yıkayın
  • Bebeğinizin altına koruyucu örtü serin ve bebeğinizi altını değiştirirken hiç yalnız bırakmayın
  • Bebeğin bezini çözün, eğer dışkı varsa bu bezle temizleyin. Bebeğin ön tarafını sıcak su veya temizleme bezi ile temizleyin, tüm kıvrımlara ulaşmaya çalışın. Sonra bacaklarını kaldırın ve poposunu temizleyin; kirlenmiş bezi kaydırarak bebeğin altından alın ve temiz bezi altına koyun. Su kullanmışsanız bebeği yumuşak bir havlu ile kurulayın.
  • Bezleri hijyene uygun şekilde atin. Eger kati dişki varsa bunlari tuvalete atin.

  1 aylık bebeğin tırnağını kesme: Yeni doğan bebeğin tırnaklarını kesmek çoğu anneyi endişelendiriyor. Fakat bebeğin kendi yüzünü çizmesi riskine karşı bunu yapmak zorundasınız. Bebeğinizin tırnaklarını kesmeniz en az kağıt kesmek kadar kolay, aslında. Zor olan tırnak keserken bebeği sabit pozisyonda tutmak . Bebek derin uyuyorsa ve bebeği uyandırmaktan çekinmiyorsanız bebeğinizin tırnaklarını uyku sırasında kesmeye çalışın. Bebek uyanıksa siz tırnaklarını keserken bebeği tutan birinin olması nı sağlayın. Her zaman yuvarlak uçlu ve bebeklere özel kesme aleti kullanın. Son seçenek olarak kesme aleti kullanamıyorsanız anne dişleri ile bebeğinin tırnkalarını kesebilir.

  Göbek Bağı Kalıntısını Bakımı Nasıl Yapılır? Doğumdan birkaç gün sonra kordon kalıntısı kararır ve 7-10 gün sonra düşer. Bölgenin hava almasını sağlayarak ve kuru olmasına dikkat ederek iyileşmeyi hızlandırın. Bölgenin enfeksiyon kapmasını önlemek için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Bebeği bezlerken bezin ön tarafını aşağıya doğru kıvırıp bölgenin hava almasını sağlayın ve idrar ile teması önleyin.
  • Küvette banyo yaptırmayın ve kordon düşene kadar göbeği ıslatmayın.
  • Kordonu alkol ile silin. Bu kordonun temiz ve kuru kalmasını sağlar.
  • Göbek etrafındaki bölge kızarır veya bir sızıntı olursa doktora danışın.
  • İyot içeren antiseptikleri doktorunuza sorarak kullanın çünkü bu maddelerde bulunan iyot ciltten emilerek tiroid (guatr) hormonlarını baskılayabilir.

  1 aylık bebeğin gazını çıkarma

  Bebeğinizin meme veya biberonla süt emerken yuttuğu şey sadece süt değil, elbette. Besleyici sıvı ile beraber hava da yutuyor ve bebek öğününü tamamladığında bu gazdan rahatsız olabiliyor. Bu nedenle meme emilirken her 5 dakikada bir veya biberonla beslenirken ara sırabebeğin gazının çıkarın. Bunun yapılması için üç yol var: Omzunuza dayayın, Yüzü yana bakacak şekilde kucaginiza yatirin, Dik oturtun.

  Bunların hepsini deneyerek hangisinin en iyi yol olduğunu bulmanız mümkün. Hafif vuruşlar veya sırtını ovalama çoğu bebeğin gazını çıkarmak için yeterli. Ancak bazıları için daha kuvvetli dokunuşlar gerekebiliyor.
  Omzunuza dayama: Bebeği omzunuzda sıkıca tutun ve bir elinizle poposundan kavrayarak diğer elinizle sırtına hafifçe vurun.Bu yöntem birçok bebekte en iyi sonucu veren tutuş biçimidir. Ancak temiz bir havlu ile omzunuzu korumayı unutmayın.
  Yüzü yana bakacak şekilde kucaga yatırma: Bebeği yüzü bir bacağınızın üstünde yana bakacak, midesi diğer bacağınızın üstünde olacak şekilde kucağınıza yatırın. Bir elinizle bebeği sıkıca kavrayın ve diğeri ile hafifçe sırtına vurun.
  Dik oturtma: Bebeğinizi kafası öne eğik olacak şekilde kucağınıza oturtun ve bebeği koltuk altından tutarken bir elinizle göğüs bölgesine destek yapın. Bebeğin sırtını bu şekilde ovalayın.

   

  Alışveriş